Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

σκλαβοι η ελευθεροί ανθρωποι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος petros1111, στις 15 Απριλίου 2007.

  1. petros1111

    petros1111 Guest

    καλησπέρα πάντα είχα μια απόρα την όποια ακόμα δεν μπόρεσα να λύσω ωστόσο έχω κάνει κάποιες σκέψεις ψάχνωντας να βρώ απαντήσεις.
    Γιατι υπαρχει η επιθυμια καποιου να ειναι σκλάβος?
    _Μηπως υπαρχουν κατάλοιπα απο την εποχή που κάποιοι ήταν δούλοι και κάποιοι αφεντες?
    -Μήπως τελικά οι αληθινοί σκλάβοι ειναι έξω και εδω ψαχνουν να βρουν την ελευθερία τους?
     
  2. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: σκλαβοι η ελευθεροί ανθρωποι?


    Νομιζω ,
    πως αν σκεφτεις γιατι εσυ θελεις να εισαι Μαστερ ,
    οπως δηλωνεις , θα εχεις και την απαντηση γι αυτο που ρωτας .
     
  3. Ισως το 'γιατι' να μην ειναι η σωστη ερωτηση...Δεν υπαρχει καποιος "λογος" που καποιος θα επιλεξει να ειναι σκλαβος/α.Πολυ απλα αυτο αισθανεται με ολο του το 'ειναι',τουλαχιστον οσοι ειναι πραγματικα sub και δεν προσποιουνται.Ειναι αυτη η βαθυτερη αναγκη,αυτη η απιστευτη επιθυμια,ενα απυθμενο παθος που παλευει να βρει τον δρομο του μεσα απο την ψυχη μας και να ελευθερωθει.Και εδω ειναι πιστευω η λεξη κλειδι.Να "ελευθερωθει".Διοτι οταν τελικα καποιος υποτασεται σε μια γυναικα(ή και το αντιστροφο φυσικα),τοτε και ελευθερωνεται πραγματικα,ελευθερωνει την ψυχη του.
    Δεν υπαρχει πιστευω κανενας συσχετισμος με το παρελθον και με καταστασεις πραγματικης δουλειας.Εκει ειχαμε να κανουμε με καταναγκασμο και αλλες πολυ δυσαρεστες καταστασεις.Εδω εχουμε να κανουμε με επιθυμια,επιλογη και οσο παραδοξο και αν ακουγετε,αυτο που πιστευω οτι ισχυει στο χωρο μας ειναι σκλαβια=ελευθερια...
     
  4. savra

    savra Guest

    Re: σκλαβοι ή ελευθεροί ανθρωποι?

    Πέτρο 1111, με τις δύο ερωτήσεις σου, ουσιαστικά απαντάς συγχρόνως.
    Πριν καιρό (περίπου 1 χρόνο) είχα δει μία φράση "νιώθω ελεύθερος κάτω από τα τακούνια Της" και ειλικρινά μέχρι σήμερα νιώθω δέος πως με 7 λέξεις κάποιος με συγκίνησε υπερβολικά. Άλλες φορές πάλι νιώθω πως σαν την απόλυτη ελευθερία δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Εγώ προσωπικά το κατανοώ το να θέλει να είναι κάποιος σκλάβος, μου αρέσει να το ζω σε μορφή lifestyle αλλά όχι 24/7, ούτε όμως και μόνο κατά την διάρκεια της σεξουαλικής πράξης. Είναι κάπως δύσκολο να στο εξηγήσω  
     
  5. swally

    swally New Member

    Απάντηση: σκλαβοι η ελευθεροί ανθρωποι?

    Με όλο το σεβασμό,
    κατά Τον Αριστοτέλη:"....υπάρχουν και οι δούλοι,τα πλάσματα που είναι προορισμένα από την ίδια τη φύση γιά τη δουλεία και το μόνο που μπορούν είναι να υπακούουν...είναι δηλαδή αντικείμενα,όπως ένα έπιπλο π.χ κι επομένως δεν μπορούν να έχουν οποιουδήποτε είδους δικαιώματα..."
    Βέβαια,άκούγεται πολύ ακραίο σήμερα κι αν θα μπορούσα να προσθέσω κάτι,είναι πως όλο το καιρό που είμαι αδέσποτος,έχω μιά "ελευθερία"που δεν ξέρω τι να την κάνω
     
  6. blindfold

    blindfold Contributor

    Re: Απάντηση: σκλαβοι η ελευθεροί ανθρωποι?

    έχει πει και άλλα πάρα πολλά  
     
  7. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    θα ηθελα να καουσω γνωμες ανθρωπων με στατους < slave > & < Master/Mistress >
     
  8. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    για ποιο λόγο? να τις κάνεις τι τις γνώμες?
     
  9. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    τις διαβαζω προσεκτικα για να μπορω να βγαλω και καποια δικα μου συμπερασματα
     
  10. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    σε ενδιαφέρει το M/s δηλαδή και ψάχνεσαι με το τι και πως? η θέλεις να βγάλεις συμπεράσματα για το M/s των άλλων?

    μου κάνει εντύπωση που ξαφνικά άρχισε το αναμάσημα, για άλλη μια φορά, τέτοιων θεμάτων. ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι τα θέματα επανέρχονται από άτομα που, τουλάχιστον απ τα υπόλοιπα γραπτά τους, δεν φαίνεται να έχουν η να θέλουν να έχουν κάποια σχέση με το άθλημα...
     
  11. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Οχι δεν με ενδιαφερει το M/s βασικα δεν πολυπιστευω στο M/s αυτο ειναι δικη μου προσωπικη αποψη ο καθε ενας μας εχει την δικη ..
     
  12. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Κοίτα να δεις τι γίνεται @thief άκο! Δεν σου απαντάνε γιατί δεν είναι γνώμη το βίωμα. Και όταν κάποιος περιμένει στη γωνία το βίωμα να το υποβιβασει σε γνώμη και να το επεξεργαστεί, αναγάγει τον άνθρωπο σε πειραματόζωο..... Μη σου φανεί σκληρό αυτό που σου γράφω σκέψου μόνο την έλλειψη σεβασμού στον τρόπο ζωής εδώ μέσα. Όταν κάποιος μας χαρίζει στιγμές του, κοινωνώντας τες, τις σεβόμαστε, δεν τις επεξεργαζομαστε γιατί άλλο σκέψη, άλλο πράξη, ή ταυτιζομαστε ή και όχι Τίποτε άλλο .....