Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

σκλαβοι η ελευθεροί ανθρωποι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος petros1111, στις 15 Απριλίου 2007.

  1. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    @charlotte μου

    Το γιατι δεν απαντανε δεν θα το κρινω αλλα ασε με να εχω τις αμφιβολιες μου πανω σε αυτο που λες
    οπως γραφεις κατα την γνωμη σου .. οπως λες ειναι βιωμα ο καθε ανθρωπος βιωνει διαφορετικα μια κατασταση μπορει και η δυο μας να ζησουμε ακριβως την ιδια κατασταση αλλα να την βιωσουμε διαφορετικα αρα δεν ειναι ορθο αυτο που λες Ετσι πιστευω


    Για ολα τα αλλα που γραφεις

    Ισως εχεις δικαιο αλλα σε αυτο δεν φταιω εγω


    ΥΓ. για εμενα τα στατους Αφεντης/Αφεντρα/σκλαβος/σκλαβα ειανι πολυ βαρια και καποιοι τα εχουν κανει ψωμοτυρι για προσωπικο ωφελος και καυλα και παλι πολλες φορες εχουν βγει καποιοι/ες κυριως κυριαρχικου χαρακτηρα να τα υπερασπιστουν
    δεν συμβαινει το ιδιο η εστω τοσο συχνα με ατομα που εχουν σαν στατους slave γιατι πολυ απλα τους εξυπηρετει η παρουσα κατασταση
     
  2. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Δεν θα γίνει και σκλάβος να σκάβει τα χωράφια μέσα στον ήλιο της Μανωλαδας μπας και βγάλει καμια φράουλα ...Ας ηρεμήσουμε λίγο ...
     
  3. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

  4. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Εγώ θα έλεγα ότι το να παίρνει κανείς πληροφορίες γενικά είναι σαν να θέλει να ξεδιψάσει παρατηρώντας μία φωτογραφία με νερό.

    Το βίωμα δεν έχει ισοδύναμο και είναι άλλο πράγμα από τη γέννηση επιθυμίας ή προσδοκίας.

    Οι μεγαλύτερες παρεξηγήσεις που έχω συναντήσει σχεδόν ποτέ δεν αφορούν την ουσία.

    Ένας που είναι σίγουρος εμπειρικά μέσα του για κάτι και νοιώθει καλά με αυτό δεν έχει λόγο να αισθάνεται απειλή από εκείνους που κρίνει ότι δεν το γνωρίζουν,
    οπότε δεν αισθάνεται ούτε την ανάγκη να υπεραμυνθεί αυτού στους άλλους ούτε την ανάγκη να τους αντιμετωπίζει με επιφύλαξη.

    Απλά τηρεί αποστάσεις διακριτικά και απολαμβάνει την ανακουφιστική πολυτέλεια να είναι ανεκτικός.

    Ο Νόμος και η Πολιτεία, αλλά και η συλλογική συνείδηση στην κοινωνία μας,
    απαγορεύουν τη σκλαβιά, τη στέρηση δηλαδή Θεμελιωδών Ανθρώπινων Δικαιωμάτων, ρητά και αυστηρά, και μάλιστα υποχρεωτικά και καθολικά,
    με εξαίρεση μόνο προς όσα μέλη με τη συμπεριφορά τους, άμεσα ή έμμεσα, απειλούν αυτά τα Δικαιώματα σε άλλα μέλη της κοινωνίας.

    Σε ένα τέτοιο περιβάλλον λοιπόν, όταν υπάρχει συναίνεση με ελεύθερη συνείδηση σε κάτι, σαν ατομική επιλογή δηλαδή χωρίς άμεσες ή έμμεσες έξωθεν εξωθήσεις,
    για εμένα δεν τίθεται θέμα "σκλάβοι ή ελεύθεροι άνθρωποι".
     
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Γιατί αυτή είναι η προσωπική του αλήθεια. Να δώσει τα πάντα όλα σε έναν άλλον άνθρωπο, χωρίς κρατήματα, χωρίς ισορροπίες, χωρίς συμβόλαια. Πραγματικά και όχι φαντασιακά ή αυνανιστικά.
    Απίθανο το βρίσκω. Είναι πολύ μακριά εκείνη η εποχή για να έχουν διατηρηθεί βιώματα και γνωρίζουμε - σήμερα - πως καμία απολύτως σχέση δεν έχει το M/s με βιολογικά χαρακτηριστικά. Αυτό που έκανε μια από τις εποχές εκείνες (ΡωμαΪκή αυτοκρατορία, συγκεκριμένα) ήταν ότι ανακάλυψε τον σαδισμό στην πράξη, ως συμπεριφορά που προκαλεί εξαιρετική όσο και ιδιάζουσα απόλαυση, γιατί φιλοσοφικά θεμελιώθηκε αργότερα, και ότι αντιλήφθηκε πως δεν υπάρχει φύσει δούλος, υπάρχει μόνον θέσει δούλος, με όλα όσα αυτό συνεπάγεται, σχετικά με την διαχείριση του δούλου. Άμα από τότε θεωρούσαν ότι υπάρχει μόνον θέσει δούλος, καταρρίπτεται το περί καταλοίπων.
    Αυτό μου φαίνεται μάλλον κοινωνικοπολιτικού χαρακτήρα ερώτημα, εκτός αυτού πάνε τόσα χρόνια που είμαι "εδώ" που δεν θυμάμαι πώς και ήρθα  

    Βάλτο στην πυραμίδα σου αυτό, να δεις τι θα σου βγάλει. Θα μου πεις, κατά την ερώτηση και η απάντηση …
     
  6. rea..

    rea.. Contributor

    Αν κάθε φορά που δεν μας ενδιαφέρει μια ερωτική προτίμηση, χρειαζόμαστε να την αμφισβητήσουμε κιόλας, οδεύουμε σταθερά με την όπισθεν στις σπηλιές.
    Ακούω συχνά, την ατάκα "δεν πολυπιστεύω στο M/s" και μάλιστα από σοβαρούς σκεπτόμενους ανθρώπους και τελικά διαφωνώ κάθετα με αυτήν την θέση. Δεν μπορείς να (μην) πιστεύεις κάτι τόσο βιωματικό. Δεν είναι ο Άγιος Βασίλης, είναι ο τρόπος που επιλέγουν να ζουν την καύλα τους κάποιοι άνθρωποι. Οι άνθρωποι αυτοί που το ζουν και το απολαμβάνουν, αδιαφορούν (απόλυτα δικαιολογημένα) για το αν το πιστεύουμε ή όχι οι υπόλοιποι και οι υπόλοιποι από εκεί και πέρα, ας κρατήσουμε λίγο ανοιχτό το μυαλό μας, ειδικά για πράγματα που δεν μπορούμε να κατανοήσουμε επί της ουσίας.

    Τελικά.. το "δεν ξέρω" είναι σπάνια ικανότητα, πιο σπάνια και από το M/s ..
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2018
  7. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Καλημερα @rea.. μου
    ενα πραγμα μονο θελω να μου απαντησεις .. για εσενα η γενικα το M/s εινια μια ερωτιτη προτιμηση ?
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2018
  8. rea..

    rea.. Contributor

    Καλημέρα @thief , έχω ήδη απαντήσει στην ερώτηση σου.
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    το ερώτημα «σκλάβοι ή ελεύθεροι» είναι, εξόφθαλμα, μια εκλογίκευση (ένα πρωθύστερο). μιά απ τις τόσες που ταλανίζουν το φορουμ (την αντίληψη μέσα κι έξω απ το φορουμ). ως τέτοια, ως εκλογίκευση, έχει απαντηθεί επαρκώς, από την εισαγωγή, ήδη, της ιστορίας της ο.
    μετά, γίνεται τέχνασμα. δεν οφείλει κανένας απαντήσεις.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Κι εσένα τι σε νοιάζει;
    Αφού δεν το πολυπιστεύεις όπως λες γιατί ασχολείσαι;
     
  11. RAIN

    RAIN nefelibata

    Ελεύθεροι πολιορκημένοι....

    Πραγματική ελευθερία δεν υπάρχει.
    Είμαστε σκλάβοι των εξαρτήσεων μας, των επιθυμιών μας, των παιδιών μας, των πλασματικων η μη αναγκών μας, των δανειων μας, του χρήματος....
    Ας μη συνεχίσω.
    Οπότε μια σκλαβιά πάνω μια κάτω δεν αλλάζει το ισοζύγιο.
     
  12. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Δεν το βλέπουν απλά ως μία έξτρα σκλαβιά, οι σκλαβωμένοι.
    Δεν το βλέπουν καν σαν σκλαβιά.