Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

τροποι τιμωριας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Fetish' που ξεκίνησε από το μέλος bitchs, στις 19 Ιανουαρίου 2007.

  1. lexy

    lexy .ti.va.

    Μπορεί, αμέ. Απλώς, κατά τη γνώμη μου δεν "ενδείκνυται". Μοιάζει σαν απόπειρα απόδειξης κυριαρχίας - αναρωτιέμαι σε ποιον.
    Επιπλέον, νοιώθω, ότι διαταράσσει ανώφελα το πλαίσιο.
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Γιες αλλά επίσης η τιμωρία δίνει τη δυνατότητα closure ή ακόμα και κάθαρσης γιατί πέρα απο τις οδηγίες και αν αρκούν ή δεν αρκούν είμαστε και άνθρωποι.
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    ίσως πιό εύστοχη η λέξη «κάθαρση» που χρησιμοποιήσατε, απ' τη λέξη «συγχώρεση» που χρησιμοποίησα.
    το κρίσιμο είναι οτι προέκυψε διένεξη η οποία επιλύεται με διασαφήνιση, γιατί διαπιστώθηκε ανάγκη διασαφήνισης.
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    μπορεί και χωρίς φορτίο.
    το φορτίο μετατρέπει την χρήση σε τιμωρία.
     
  5. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Δεν νομίζω ότι είναι απόδειξη κυριαρχίας, ούτε και απόπειρα.

    Νομίζω μια εξαιρετικά εύστοχη λέξη που χρησιμοποιήθηκε παραπάνω ήταν η λέξη *συνέπεια*. Για εμένα τουλάχιστον είναι τόσο απλό. Οι πράξεις έχουν συνέπειες.

    Εάν νιώθουμε ότι οι συνέπειες των πράξεών μας δεν ήταν ευχάριστες αυτός προφανώς είναι ένας πολύ καλός λόγος να μην τις επαναλάβουμε.

    Επίσης νιώθω ότι κάποια ποστ μιλούσαν για τιμωρία αλλά ότι κατά βάση εννοούσαν εκδίκηση (?) . Αυτό ναι σίγουρα δεν δουλεύει και δν έχει και νόημα φαντάζομαι.
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    @MauveDelastrange
    αναφερόμουν σε ό,τι έγραψε η @gaby_m , αν μπορεί το Κ να κάνει τα ίδια πράγματα που θα έκανε στην τιμωρία χωρίς να έχει βρει λόγο τιμωρίας.
    Μπορεί. Απλώς, δεν ωφελεί.
     
  7. tithon

    tithon Contributor

    η εκδίκηση είναι εντελώς έξω απ' το πεδίο της συζήτησης. είναι απόλυτα ασύμβατη με την ασυμμετρία. διενεργείται και προκύπτει από άλλη θέση.
    ενδεχομένως η εκδήλωσή της αποτελεί ασφαλές κριτήριο αποκλεισμού της ασυμμετρίας.
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Πρίν από πολύ καιρό περισσότερο από ένα χρόνο είχα αναρτήσει σε αυτό το τόπικ μια εικόνα με όλους αυτούς τους προβληματισμούς.
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Η έννοια της όποιας τιμωρίας και η όποια, όπως, όποτε και όπου επιβολή της ή μη, με τα όποια ιδιοχαρακτηριστικά της λειτουργεί αποκλειστικά και μόνο στο πλαίσιο της όποιας συντεταγμένης σχέσης και αφορά σποκλειστικά τα μέλη της, στο πλαίσιο δηλαδή που τα ίδια τα μέλη της αντιλαμβάνονται και κατανοούν.
    Δυνητικά λοιπόν μπορεί να υπάρχουν αρκετές εκφάνσεις της έννοιας της τιμωρίας ή μη.
    Η όποια οπτική ή η όποια απόπειρα ερμηνείας ή κρίσης ή γενεσιουργού αιτίου της τιμωρίας ή μη, ουσιαστικά αποτελεί κάτι μεταξύ ευχολογίου και χρηστομάθειας.
    Σε κάθε περίπτωση πάντως τα της τιμωρίας εκτιμώ πως αποτελούν προσωπικές προβολές/αντιλήψεις της προσωπικής μας αισθητικής,, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
     
  10. Sakis Master

    Sakis Master New Member

    Ξεκολιασμα άγριο να της ανήκω το κολαρακι με την πουτσα μου
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δ ε ν ε ί ν α ι τιμωρία, είναι απόλαυση για το υπό. :- )
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Έτσι όπως το πας, τελικά θα της ανήκεις κι εσύ και το κωλαράκι σου κι η πούτσα σου μαζί. Το βλέπω να ΄ρχεται.

    Εσύ δεν είσαι ο 48χρονος Μaster, που έγραφε για το sex και την υποταγή και το έσβησες τελικά όλο το νήμα;
    Καλέ μου άνθρωπε, κάτσε και διάβασε μερικά νήματα εδώ μέσα και μετά άρχισε να γράφεις, εκτός κι αν το κάνεις επίτηδες.
     
    Last edited: 23 Οκτωβρίου 2017