Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

10 τρόποι για να αποφύγετε μία σχέση.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος serr, στις 7 Μαρτίου 2006.

  1. serr

    serr Regular Member

    Αν επιθυμείτε να αποφύγετε τη δημιουργία μιας προσωπικής σχέσης δοκιμάστε να εφαρμόσετε τους παρακάτω δέκα κανόνες, που προτείνουν οι Μπράιαν Στρόγκ και Κριστίν Ντεβώ. Οι κανόνες έχουν δοκιμαστεί σε παγκόσμια κλίμακα, με πολύ μεγάλη επιτυχία!

    1. Μη μιλάτε
    Αυτός είναι ο πρωταρχικός και βασικότερος κανόνας. Όταν κάποιες φορές αναγκαστείτε να μιλήσετε, αποφύγετε τα σημαντικά. Μιλήστε για τον καιρό, το χρηματιστήριο, τη δουλειά, οτιδήποτε άλλο εκτός από τα συναισθήματα.
    2. Ποτέ μη δείχνετε τι αισθάνεστε
    Το να δείχνετε τι νιώθετε είναι το ίδιο επιζήμιο με το να μιλάτε, αφού και τα συναισθήματα είναι τρόποι επικοινωνίας.
    3. Να είστε πάντα ευχάριστοι
    Ακολουθείστε τον κανόνα ειδικά αν κάτι σας απασχολεί. Θα εκπλαγείτε από το πόσο αποτελεσματική είναι η απόκρυψη αρνητικών συναισθημάτων στην αποφυγή της οικειότητας.
    4. Πάντα να κερδίζετε
    Αν δε μπορείτε να εφαρμόσετε τον αμέσως προηγούμενο κανόνα (Νο 3) δοκιμάστε τον εξής: Ποτέ μη συμβιβαστείτε, ποτέ μη δεχτείτε το γεγονός ότι η γνώμη του συντρόφου σας μπορεί να είναι εξίσου καλή με τη δική σας. Αν αρχίσετε τις υποχωρήσεις παραδέχεστε ότι σας ενδιαφέρουν τα αισθήματα του άλλου, κι αυτό αποτελεί επικίνδυνο βήμα προς την οικειότητα.
    5. Να είστε πάντα πολυάσχολοι
    Το να είστε συνεχώς απασχολημένοι σας εμποδίζει από το να βρίσκεστε αρκετή ώρα με το σύντροφό σας, και καθώς η σημερινή κοινωνική ηθική θεωρεί την καριέρα ύψιστη αξία, ο σύντροφός σας θα δυσκολευτεί να καταλάβει ότι την χρησιμοποιείτε σαν δικαιολογία για να τον αποφύγετε.
    6. Να έχετε πάντα δίκιο
    Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να είστε λάθος μια και αποτελεί ένδειξη ότι είστε άνθρωπος. Αν παραδεχτείτε το λάθος σας, μπορεί να χρειαστεί να παραδεχτείτε επίσης ότι ο σύντροφός σας έχει δίκιο κι αυτό θα σας κάνει να τον υπολογίσετε σαν ίσο γεγονός επικίνδυνο για τη σχέση σας.
    7. Ποτέ μη διαφωνείτε
    Αν δε μπορείτε να έχετε πάντα δίκιο και να είστε από πάνω, μην εμπλέκεστε σε διαφωνίες. Αν το κάνετε υπάρχει κίνδυνος να ανακαλύψετε ότι εσείς και ο σύντροφός σας είστε διαφορετικοί. Αν είστε διαφορετικοί, θα πρέπει να συζητήσετε τις διαφορές σας για να κάνετε αμοιβαίες παραχωρήσεις, αποκαλύπτοντας έτσι ποιός πραγματικά είστε και τι αληθινά αισθάνεστε. Φυσικά τα παραπάνω μπορούν να οδηγήσουν σε οικειότητα.
    8. Αφήστε τον άλλο να μαντέψει τι θέλετε
    Ποτέ μη λέτε αυτό που θέλετε. Έτσι, όταν ο άλλος προσπαθήσει να μαντέψει και κάνει λάθος - κάτι φυσικά αναμενόμενο, αρκετές φορές -, μπορείτε να του πείτε ότι δε σας καταλαβαίνει πραγματικά ή ότι δε σας αγαπάει. Γιατί αν σας αγαπούσε θα ήξερε τι θέλετε χωρίς να χρειαστεί να ρωτήσει. Αυτό όχι μόνο θα εμποδίσει την οικειότητα μεταξύ σας αλλά θα τον τρελάνει κιόλας.
    9. Πάντα να σκέφτεστε τον εαυτό σας
    Θυμηθείτε όλες οι σχέσεις υπάρχουν για να πραγματοποιούνται οι δικές σας επιθυμίες και κανενός άλλου. Αν ο άλλος δε μπορεί να ικανοποιήσει τις ανάγκες σας απορρίψτε τον γιατί είναι νάρκισσος.
    10. Αφήστε την τηλεόραση αναμμένη
    Ο τελευταίος κανόνας ίσως ακούγεται ευτελής συγκρινόμενος με τους προηγούμενους, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προληπτική ενέργεια. Παρακολουθώντας διαρκώς τηλεόραση δε θα καταλάβετε καν πως δεν επικοινωνείτε. Κι αν χρειαστεί να πείτε κάτι, χρησιμοποιείστε σαν αφορμή μια διαφήμιση ή κάποια σκηνή της ταινίας που βλέπετε.

    Η προαναφερόμενη λίστα δεν είναι ολοκληρωμένη. Ο καθένας γνωρίζει κι άλλους τρόπους για ν΄ αποφευχθεί η οικειότητα. Μπορεί να έχετε τις δικές σας τεχνικές ή να έχετε μάθει κάποιες από το φίλο, τη φίλη, το σύζυγο, τη σύζυγο ή ακόμα και τους γονείς σας. Για να ολοκληρωθεί το εγχείρημα προσθέστε τους δικούς σας κανόνες σε μια λευκή κόλλα. Το άτομο με τη μεγαλύτερη λίστα κερδίζει - και δε θα χρειαστεί να ανησυχήσει ποτέ για το αν θα δημιουργήσει μια οικεία, στενή σχέση. Εννοείται βέβαια ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όλους τους παραπάνω κανόνες από την αντίθετη πλευρά, αν ο άλλος σας ενδιαφέρει και επιδιώκετε να δημιουργήσετε μαζί του μια προσωπική σχέση!


    Ελληνικό Σεξολογικό Ινστιτούτο

    Συμπληρώστε μερικούς και εσείς.
     
  2. Maley

    Maley Contributor

    11. Να βλεπεις τον άλλον/η αραια και που και ποτε σε standard ημερες.Αυτο δημιουργει a priori μια ασαφεια στη σχεση..
     
  3. zinnia

    zinnia Contributor

    και πανω απ ολα να ειστε ο εαυτουλης σας

    κι οταν καποια στιγμη ξυπνησετε και δεν βρειτε κ α ν ε ν α ν διπλα σας, μη τα βαλετε με την κακη σας τυχη, ουτε να ισχυριστειτε πως *ετσι ετυχε*.. απλα χτυπηστε το κεφαλι σας στον τοιχο...
     
  4. illusion

    illusion Regular Member

    Αν είσαι ξεκάθαρος από την αρχή στο τι θέλεις, τι ζητάς και τι μπορείς να δώσεις, νομίζω δεν χρειάζεται καμία λίστα με κανόνες!
     
  5. blindfold

    blindfold Contributor

    για πίο λόγο να θες να αποφύγεις μία σχέση δεν καταλαβαίνω...
     
  6. serr

    serr Regular Member

    Ελπίζω ότι κάνεις πλάκα blindfold. Δεν σου έτυχε ποτέ να έχεις βαρεθεί μία σχέση ? Εγώ έχω ξεχάσει πόσες φορές το έχω κάνει και παρ΄όλη την πείρα μου σε τέτοιες καταστάσεις έχω βρεί τον μπελά μου. Από το καλοκαίρι προσπαθώ να χωρίσω και δεν τα καταφέρνω για πρώτη φορά στην ζωή μου. Οι παραπάνω συμβουλές δεν πιάσανε σε μένα. Γι΄αυτό περιμένω κάτι πρωτότυπο που δεν το έχω εφαρμόσει....
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Φίλε serr...Σωστός ο 10λογος,αλλά μην ξεχνάς πως υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος,να "κολλήσουν" περισσότετο..

    ένηγουεη.Προσθέτω:

    11.Να κάνετε διαρκώς συγκρίσεις με τους-τις πρώην σας(και να τους-τις εκθειάζετε) :ασχολίαστο.Δεν υπάρχει χειρότερο..
    Επίσης,δείξτε πως τους-τις θέλετε ακόμα..Μπερδέψτε 5-6 φορές τα ονόματα,βάλτε και λίγη "σάλτσα" και να δείτε πως κλείνει η πόρτα και ησυχάζουν τα κινητά..

    12.Να αναφέρετε το παρελθόν σας ως υπερδραστήριο(βάλτε το υπόλοιπο της "σάλτσας").Οι πιο πολλοί-ες αποφεύγουν να συνάψουν σχέση με άτομα που έχουν δει γυμνό το μισό Αιγαίο(λέμε τώρα...)..

    13.Εξοντώστε κάθετι ρομαντικό.Ούτως ειπείν:σιχαίνεστε τα ηλιοβασιλέματα,πανσελήνους,ρομαντικά δείπνα και το κυριώτερο...ο άγιος Βαλεντίνος είναι η θλιβερή επινόηση για να πλουτίσουν οι ζαχαροπλάστες,ανθοπώλεις και βιοτέχνες εσωρούχων..Δηλώστε πως εκείνο ειδικά το βράδυ,βλέπετε όσα thriller δεν έχετε δει όλο το χρόνο,γιατί ούτως ή άλλως γιορτάζετε κάθε μέρα ;)
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor

    Α! να εχω αρχισει σχεση και να θελω να τη διακοψω?
    Νομισα πως γενικα οταν θελουμε να αποφευγουμε τις σχεσεις εξ ου κι η πρωτη μου απαντηση..


    και γιατι να μην του πω στα ισα δεν θελω πια? απο το να κανω ολα αυτα τα τερτιπια που πρωτα και κυρια θα σπασουν τα δικα μου νευρα δεν ειναι πιο τιμιο να πω πως αυτη η σχεση δεν παει πια?
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Ο καλύτερος τρόπος για να αποφύγεις μια σχέση ε;;;;
    χμμ.. Για τους άντρες μπορούμε απλά να πούμε πως είμαστε κατά του γάμου και των παιδιών και δε σκοπέυουμε να πραγματοποίησουμε τίποτα από αυτά ποτέ. χεχεχε
    Δοκιμασμένη και επιτυχημένη τακτική...
     
  10. serr

    serr Regular Member

    Εντάξει βρε zinnia τον άμεσο τρόπο τον ξέρουμε αλλά επειδή δεν θέλουμε να πληγωθεί ο άνθρωπός μας προσπαθούμε να βρούμε ανώδυνους τρόπους. oscarwil είναι ακρέες οι συμβουλές σου και δεν θα τις εφαρμόσω. Ευχαριστώ πάντως. Ο 13ος τρόπος του Incomplete δοκιμασμένα κάνει καλή δουλειά. Ευχαριστώ πάντως για την κατανόησή σας και το ότι σκύψατε τόσο πολύ στο πρόβλημά μου. Καλά να βαδίζετε που λέει και ο φίλος slave-shadow.
     
  11. serr

    serr Regular Member

    Εντάξει βρε zinnia τον άμεσο τρόπο τον ξέρουμε αλλά επειδή δεν θέλουμε να πληγωθεί ο άνθρωπός μας προσπαθούμε να βρούμε ανώδυνους τρόπους. oscarwil είναι ακρέες οι συμβουλές σου και δεν θα τις εφαρμόσω. Ευχαριστώ πάντως. Ο 13ος τρόπος του Incomplete δοκιμασμένα κάνει καλή δουλειά. Ευχαριστώ πάντως για την κατανόησή σας και το ότι σκύψατε τόσο πολύ στο πρόβλημά μου. Καλά να βαδίζετε που λέει και ο φίλος slave-shadow.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Αποφεύγουμε με καλό τρόπο, αποστάσεις και απροσδιόριστης σημασίας χαμόγελο. Με αυτόν τον απλό τρόπο έχω κάνει έναν κουραστικό γείτονα να χρειάζεται τέσσερα διπλά ουίσκι μέχρι να αποφασίσει να με πάρει τηλέφωνο και λόγω αυτής της κατάστασης μετά δεν θυμάται τί συνεννοηθήκαμε οπότε παίρνω μία παράταση χρόνου μέχρι να βαρεθεί.

    Αυτό, επειδη εργάζεται μεν στη γειτονιά μου αλλά μένει στα Καρπάθια των Αθηνών, και για πρώτο ραντεβού θέλει να πάω σπίτι του, πράγμα που δεν έχω σκοπό να κάνω και για να μου εξηγήσει πού περίπου είναι το σπίτι του χρειάστηκαν 4 συνεχόμενα SMS. Αρα είναι και αγενής και τεμπέλης εκτός από αιθεροβάμων.

    Κατά τ άλλα, μπορώ πάντα να λέω ότι ο άμεσος στόχος μου είναι να παντρευτώ, ει δυνατόν ως το Πάσχα που μας έρχεται και να κάνω πολλά παιδιά, πράγματα που επίσης δεν έχω σκοπό να κάνω. Αποφεύγω να το πώ αυτό στον γείτονα. Μπορεί και να του αρέσει, φοβάμαι.

    Μερικές "υπό" είναι πολύ κακίστρες... λολ