Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

24/7 - πραγματικότητα ή φαντασία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 4 Ιουλίου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πολυ μ αρέσεις στο ξανάπα. Η κοινή λογική δεν είναι καθόλου μα καθόλου κοινή πλέον. Οπότε όταν έχω την χαρά να την συναντώ, την απολαμβάνω απέραντα.

    Το νήμα αυτό το άνοιξα το 2005.

    Επειδή με απασχολούσε προσωπικά. Ημουν σκλάβα και είχα μικρά παιδιά.

    Ίσως βοηθήσει κάποιους να αντιληφθούν καλύτερα τι είναι το DS γιατί πραγματικά πιστεύω πως οι πλείστες παρεξηγήσεις θα αποφεύγονταν, αν γινόταν κατανοητό πως ο καθένας μιλά βασισμένος στην δική του υποκειμενική αντίληψη του τι ορίζει την DS σχέση, γιατί για Ds 24/7 μιλάμε και όχι για BD ή SM ή για σεξ. Αυτά μπορούν να οργανωθούν, απλά με λίγο περισσότερο κόπο, απ όσο θα χρειαζόταν ένα βανίλλα ζευγάρι που κάνει σεξ σιωπηλά να κλειδώσει απλά την πόρτα, λόγων των ιδιαιτεροτήτων του αθλήματος.

    Τι είναι μια σχέση κυριαρχίας/υποταγής; Είναι μια σχέση όπως κάθε άλλη, μεταξύ συναινούντων ενηλίκων που κατέληξαν ο καθένας για τον εαυτό του, πως αυτό το είδος της σχέσης τους καλύπτει καλύτερα και τους κάνει ευτυχισμενους. Στην οποία το διαφορετικό απ τις βανίλλες, είναι το ότι είναι ξεκάθαρο ποιος κάνει κουμάντο, σε ποιο βαθμό, πόσο και για πόσο. Δεν είναι τα πρωτόκολλα, δεν είναι τα role play, δεν είναι τα όποια άλλα εργαλεία που αξιοποιεί ένα DS σχήμα για ενδυνάμωση της απόλαυσης του. Είναι ο τρόπος με τον οποίο ΝΙΩΘΟΥΝ μέσα τους ο ένας τον άλλο κι ο ένας για τον άλλο, είναι το πως βιώνουν στην καθημερινότητα τους κι απολαμβάνουν την ανταλλαγή ελέγχου.

    Θα βοηθούσε ίσως η καταγραφή μιας καθημερινής μέρας ενός απλού DS ζεύγους με παιδιά, για όσους δεν το "βλέπουν" να δουν τουλάχιστο πως είναι στην πραγματικότητα, απ όλους αυτούς που το έζησαν, το ζουν και θα του ζουν, χωρίς να επηρεάζεται η ζωή τους από το αν το βλέπουν οι άλλοι ή όχι!
     
  2. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Έχω δει δυο 24/7 μέχρι στιγμής. Ένα στην Λεύκα-Καμίνια, και το άλλο στην Κηφισίας, ύψος Γηροκομείου. Μεγάλα παντοπωλεία.! Δεν υπολογίζω τα περίπτερα. Αλλά 24/7 σεξ, ή 24/7 ξύλο δεν το έχω δει μέχρι στιγμής. Κάτι άλλο θα συμβαίνει. 24/7 εξουσίας, 24/7 λειτουργικότητας, 24/7 ενιαίας σκέψης, 24/7 ακολουθίας (όχι εκκλησιαστική) ίσως. Σε εκείνα τα πλαίσια γιατί να μην συμπεριλαμβάνονται και άλλοι παράμετροι εκτός δυο ή περισσότερων ατόμων?
     
  3. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Ειναι λυπηρό για εμενα να βλέπω τοποθετησεις που ισχυρίζονται πως ο ερχομός παιδιών φέρνει την καταστροφή.

    Σου αλλάζει ρυθμούς, ναι. Συνειδητοποιείς πως αλλάζουν και οι προτεραιότητες. Αλλά αυτό σημαίνει πως παύεις να είσαι σύντροφος; Παύει καθε αλλος ρολος σου και γίνεσαι απλά και σκέτα και κουραστικά γονιός;

    Δεν έχουν κανένα πρόβλημα τα παιδιά όταν η μαμά τους κάθεται στον καναπέ και τρίβει και χαιδεύει τα ποδια του μπαμπα τους, ούσα εξουθενωμενη από την καθημερινότητα, αλλά χαρούμενη.

    Δεν έχουν κανένα πρόβλημα οταν η μαμά τους τσακίζεται να σιδερωσει, επειδή τώρα της το ζητησε ο μπαμπάς, ή τρέχει να του πάρει τσιγαρα ή ένα σωρο άλλα πράγματα.

    Δεν τα αφορά η κρεβατοκάμαρα των γονιών. Δεν τα αφορά αν στη βόλτα ή στο σπίτι η μαμά είχε μια σφήνα στα οπίσθια.

    Βλέπουν ένα ευτυχισμένο ζευγάρι, εντελώς κομπλε απεναντι τους. Με ίδια "τακτική" και ίδια "γραμμή".
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Απορία, δεν θα χρησιμοποιούσατε ποτέ την έκφραση "με σκλαβώνει η ευγένειά σου" από φόβο μην σας περάσουν αλυσίδες;  

    Καμμία λέξη δεν είναι μονοσήμαντη. Όλες έχουν σημαινόμενα τα οποία καθορίζονται από το σύστημα στο οποίο αναφέρονται κάθε φορά.
    'Ενα παράδειγμα, το ρήμα "καίγομαι". Η έννοια του ποικίλλει πολύ:

    - κάηκε στο 21
    - κάηκε στην παραλία
    - κάηκε ο σκληρός δίσκος
    - κάηκε ζωντανός μες στην πυρκαγιά

    Δεν μου φαίνεται δύσκολο λοιπόν να συμφωνήσουμε ότι όταν μέσα στο σύστημα αναφοράς του bdsm αναφερόμαστε στο 24/7 και στη σκλαβιά, μιλάμε για ένα είδος σκλαβιάς/δουλείας που πραγματώνεται σε ασύμμετρη διαπροσωπική, όχι δημόσια, σχέση, όπου η πρωτοβουλία των αποφάσεων παραχωρείται με συναίνεση.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Συνάντησα κάποια προβλήματα και δημιουργήθηκαν κάποια μικροθέματα με τα παιδιά, λόγω της αντιδρασης τους, στην δουλικοτητα, όπως την αποκαλουσαν, προς τον πρωην Κ., αλλά αυτό όταν πλέον μεγάλωσαν. Αν και η μικρότερή μου κόρη αντιδρούσε από παιδί και μου ελεγε εγω δεν θα δεχομαι να καθεται ο άλλος σαν βασιλιας και να ρχομαι εγω κουρασμενη και να εχω και τα παιδια και το μαγειρεμα και να θελει και τον καφε του, λες και δεν μπορει να σηκωθει να τον φτιαξει μονος του και να βοηθησει και μενα."
    Της εξηγούσα πως το κανω αυτό επειδή απολαμβάνω να τον φροντίζω και πως δεν είναι υποχρεωμενη να κανει τις ιδιες με μενα επιλογες, γιατι ο καθε ανθρωπος εχει διαφορετικες αναγκες και βασει αυτων σχετίζεται.

    Δεν είναι χωρίς προβλήματα η ανατροφή των παιδιών όπως δεν είναι χωρίς προβληματα και κανεις καποιες αστοχες κινησεις είτε ως BDSM είτε ως βανιλλα γονέας. Κάνεις οτι καλύτερο μπορείς. Αλλα το ότι τα παιδιά εκφράζαν ανοιχτά κι ελεύθερα τις αντιθέσεις τους, δείχνει πως υπήρχαν στημένες οι δομες που επετρεπαν την έκφραση αντίθεσης και την συζητηση και η αντιδραση τους σ ενα ρολο γυναικας σώνει και καλα υποτακτικής, μου έδειξε πως κάπου αλλού έκανα καλύτερη δουλειά και μεγάλωσα γυναίκες σκεπτόμενες ικανές να αντιδράσουν σε ότι δεν τις βρισκει συμφωνες και να μην δεχονται προκαθορισμενους ρολους βαση φυλου. Το κατά δύναμιν.
     
  6. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ώμπω, κάπως έτσι σκεφτόμουν κι εγώ κάποτε.  
     
  7. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Πολύ μού αρέσει που βάζεις και παραδείγματα...
    Για το 2018 γραπτά...
    Το 2023 θα θένε φιλμάκι στο γιουτούμπι στα 8Κ/60p με 3d extra, ήχο Dolby 7.1, 8-bit smell generator, κι άμα λάχει να παίζει και σε ολόγραμμα να βλέπουν κι από πίσω γύρω - γύρω όλοι, μη κάνει drip το ΚΥ7 στο τσαλιμάκι...
    Και μετά θα λένε πως έχουν και "εμπειρίες", "κατεβάσανε" 20 λάιμπραρις αφού...
     
  8. garfield83

    garfield83 Regular Member


    Στα 3 που καηκαν ειναι κυριολεκτικη η σημασια του καηκε και σε ολα σημαινει ακριβως το ιδιο ,ενωσω το καηκε στο 21 εχει μεταφορικη εννοια οποτε καταλαβαινεις και μονη σου οτι ο ορισμος της λεξης οταν χρησιμοποιειτε στην κυριολεξια σημαινει ακριβως το ιδιο.
    Αφου δλδ καποιος καει φερει εγκαυματα ειτε πρωτου βαθμου ειτε δευτερου κλπκλπ.Και στον σκληρο δισκο πλεον αναφερετε σε υλικο αντικειμενο οποτε αλλαζει το νοημα(δεν παθαινει εγκαυμα)μολαταυτα δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις μετα.Επισης και το με σκλαβωνει η ευγενια σου ειναι μεταφορικη.Αν λοιπον μου λες οτι εδω μιλαμε για σκλαβους 24/7 ειναι με μεταφορικη εννοια τοτε εγω συμφωνω με οσα λες.
     
  9. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @garfield83 θα τοποθετηθώ με μία μικρή καθυστέρηση κι εγώ,μιας και είχες απαντήσει σε εμένα...
    Το μήνυμά μου δεν έγραφε για m/s σχέση ούτε για τους/τις σκλάβους/ες συγκεκριμένα.
    Αν ανατρέξεις στη πρώτη σελίδα θα δείς ότι η ίδια η νηματοθέτρια αναφέρεται σε d/s σχέση.Μιλάμε για υποτακτικά άτομα κι όχι απαραίτητα σκλάβους/ες...
    Το αν ο bdsm όρος σκλάβος/α χρησιμοποιείται με μεταφορική ή κυριολεκτική έννοια,είναι λίγο εκτός θέματος και θα είναι άδικο για τη νηματοθέτρια και τους υπόλοιπους να επεκταθούμε σε αυτό εδώ.Μπορείς όμως να διαβάσεις σχετικά με αυτό στο τμήμα bdsm resources and tutorials.
     
  10. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Χμ, και εγώ τα έχω πει αυτά, αλλά τα ίδια κάνω τώρα!  
    Συμφωνώ απόλυτα, δεν είναι χωρίς προβλήματα η ανατροφη των παιδιών. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που εγώ έχω δει να υπαρχει, είναι να τους βοηθήσεις να σκέφτονται. Να βλέπουν και να κατανοουν, να διακρίνουν και να αξιολογούν. Να επιλέγουν με βάση τις ανάγκες τους, όπως πολύ σωστά είπες, και όχι με βάση τα πρέπει των άλλων. Να τους βοηθησεις να μάθουν ότι δεν χρειάζεται να ντρέπεσαι και να κρυβεις αυτό που πραγματικά είσαι. Ακόμη και όταν όλα είναι δύσκολα.
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    φορουμ για ανοιχτές αγροτικές καλλιέργειες διατηρεί αν θυμάμαι καλά ο αγρότυπος. εδώ συζητάμε κυρίως για ντομεστικ σλεηβερυ. 24/7
     
  12. tithon

    tithon Contributor

    πράγματι τα παιδιά μπορεί να φέρνουν απ' έξω μιά σειρά από απαιτητικές ορθότητες και αιτήματα συμμόρφωσης. τα, σχετικά επικρατούντα, καθιερωμένα στερεότυπα προάγουν την ανταγωνιστικότητα και την οχύρωση. είναι χρήσιμο σε όλους, παιδιά κι ενηλίκους, να οξύνουν την κριτική τους ικανότητα, και την γενικότερη αντιληπτικότητά τους, να ξεχωρίζουν και να ιεραρχούν με αναλογίες. πιο χρησιμο στα παιδιά να εχουν την ευκαιρία να διαπιστώσουν οτι δεν είναι όλα ίδια, δεν είναι όλα ομοιόμορφα, δεν είναι όλα διακηρύξεις, δεν είναι όλα αντιπαλότητες, δεν είναι όλα υποκριτικά, δεν είναι όλα καθωσπρεπισμός. η υποταγή στα πρότυπα είναι απρόσωπη.