Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

24/7 - πραγματικότητα ή φαντασία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 4 Ιουλίου 2005.

  1. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Τι ΔΕΝ είναι το 24/7 (στο βαθμό και με τον τρόπο που εγώ το εφαρμόζω και ζώ)

    ΔΕΝ είναι ένα περιβάλλον, όπου η σκλάβα γονατίζει και φιλαει το πάτωμα μπροστά στα πόδια του Αφέντη της πάντα πρίν του μιλήσει
    ΔΕΝ είναι ένα περιβάλλον, όπου ο Αφέντης θα πεί στην σκλάβα του "γονάτισε και γλύψε μου τα πόδια άχρηστη δούλα" μπροστά στα παιδιά ή ακόμη και μπροστά σε τρίτους στα καλά καθούμενα.
    ΔΕΝ είναι ένα περιβάλλον, όπου η σκλάβα κυκλοφορεί με λουρί και training collar όλη την ώρα
    ΔΕΝ είναι ένα περιβάλλον, όπου ο Αφέντης θα χρησιμοποιήσει σεξουαλικά την σκλάβα μπροστά σε όλους (και μάλιστα άσχετους με το lifestyle) στα καλά καθούμενα
    ΔΕΝ είναι ένα περιβάλλον, όπου ο Αφέντης ψάχνει να βρεί ευκαιρίες να αποδείξει την κυριαρχία του πάνω στην σκλάβα του. Γνωρίζει την κυριαρχία του και ΔΕΝ χρειάζεται ν' αποδείξει τίποτε.
    ΔΕΝ είναι ένα περιβάλλον, όπου η σκλάβα νοιώθει σαν μικρό παγιδευμένο ζώο που προσπαθεί να δραπετεύσει. Αν νοιώθει έτσι ΔΕΝ έχει θέση στην σχέση (ούτε στο D/s).
    ΔΕΝ είναι ένα περιβάλλον, όπου η σκλάβα κάνει τα πάντα και ο Αφέντης κάθεται σταυροπόδι και διαβάζει την εφημερίδα του.
    ΔΕΝ είναι ένα περιβάλλον, όπου ο Αφέντης θα μειώσει την σκλάβα του μπροστά στα παιδιά ή μπροστά σε τρίτους. Θέλω να νοιώθω υπερήφανος για την σκλάβα μου και τα παιδιά υπερήφανα για την μητέρα τους.

    και προπαντώς

    ΔΕΝ είναι ένα περιβάλλον για το οποίο και Αφέντης και σκλάβα ντρέπονται

    Όσον αφορά στο τί, κατά την γνώμη μου, είναι 24/7, σε επόμενο post
     
  2. evenstar

    evenstar New Member

    Tελεια.
    JP ,διαβαζα χθες στο BDSM Humour,αυτα που εγραφες-οχι δικα σου,αλλα τα υιοθετεις-.Εξαιρετικα,εξυπνα,κ για να καταλαβεις :ολα αυτα που με ενοχλουν ειναι ολα αυτα που χιουμοριστικα ελεγε για τους wannabe doms.
    Διαβασα με μεγαλη ικανοποιηση το τι δεν ειναι μια σχεση 24/7.Ετσι πιστευω κ εγω πως θα πρεπε να ειναι.Κ παρ οτι περιμενω με ενδιαφερον τη συνεχεια (το τι ειναι 24/7 για σενα), μπορω να πω οτι αυτο που περιγραφεις θα το ζηλευαν πολλες μα πολλες vanilla σχεσεις.Ακριβως αυτα ηθελα να ξεκαθαρισω μεσα μου κ οχι τι κανει το ζευγαρι πανω στο bdsm,το πως ειναι δομημενη κ λειτουργει σε καθημερινο επιπεδο αυτη η σχεση.
    Πιστευεις (μια που φαινεται στα posts οτι ο εσωτερικος κυκλος των ατομων εδω,γνωριζονται προσωπικα),βλεπεις να ισχυει αυτο στους περισσοτερους η θεωρεις τον εαυτο σου κ τη σχεση σου μειοψηφια?
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Ισχύει σέ όλα τα 24/7 ζευγάρια (και όχι μόνον ζευγάρια, πιο σωστά συνδιασμούς) που γνωρίζω (7)
     
  4. Avalonia

    Avalonia Regular Member

    Well... Όχι λοιπόν δεν είναι στημένο! Απλά η γνώμη μου τείνει να είναι μονίμως σύμφωνη με αυτήν του MasterJp! Αν δεν κάνω λάθος εδώ και χρόνια! Πράγματι όλα όσα γράφεις πως ΔΕΝ είναι το 24/7 με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη.

    Το σημείο στο οποίο διαφοροποιείται δραστικά μια D/s σχέση από μία vanilla είναι σαφώς η ειλικρίνια της σχέσης. Εκλείπει το "παιχνίδι" του ποιος θα επιβληθεί στον άλλο, πράγμα που εξαλείφει εξ' αρχής ένα σημαντικό σημείο τριβής ανάμεσα σε ένα ζευγάρι. Ας μην ξεχνάμε επίσης πως μία D/s σχέση μπορεί να σταθεί μόνο όταν βασίζεται στην εμπιστοσύνη, πράγμα που πολύ συχνά αποτελεί αδύνατο σημείο σε vanilla σχέσεις.

    Αν λοιπόν υπολογίσω τα παρακάτω στοιχεία σε μία D/s σχέση (και μιλάω για σχέσεις ζωής και όχι περιστασιακές):

    1. Όταν έχουμε να κάνουμε με λογικούς ανθρώπους
    2. Οι ρόλοι είναι σαφείς επειδή και οι δύο συμφωνούν με αυτούς
    3. Η ειλικρίνια και η αλληλοεμπιστοσύνη είναι οι βάσεις της σχέσης
    4. Έχουν αναπτυχθεί κώδικες ανάμεσα στο ζευγάρι (όπως άλλωστε σε όλα τα ζευγάρια)
    5. Και οι δύο έχουν ισσοροπήσει ως άνθρωποι αποδεχόμενοι τον εαυτό τους μέσα σε αυτό
    Και εδώ θέλω λίγο να σταθώ, επειδή πολλοί vanilla (όχι όλοι!!!) δεν αποδέχονται τον εαυτό τους αποποιούμενοι τις όποιες τάσεις, φετίχ, προτιμήσεις τους κλπ κλπ ως "ανωμαλίες" με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ισσοροπήσουν τον ίδιο τους τον εαυτό, πόσο μάλλον μέσα σε μία σχέση.

    Τότε λοιπόν καταλήγω στο συμπέρασμα πως μία D/s σχέση ακόμα κι αν αυτή χαρακτηρίζεται 24/7 (όπου πάντα είχα λίγο τις δυσκολίες μου με αυτόν τον όρο), έχει τις καλύτερες προδιαγραφές να αποτελέσει μία αρμονική σχέση η οποία ανάλογο αντίκτυπο θα έχει και στα παιδιά αν υπάρχουν.

    Μακρυγορώ ώς γνήσια εκπρόσωπος του επαγγέλματος μου, αλλά επιτρέψτε μου να πω πως ο όρος 24/7 πάντα με ξενίζει λίγο μια και καθημερινά παρουσιάζονται τέτοιες καταστάσεις στη ζωή μας που δεν μπορούμε να τις αντιμετωπίσουμε με το "καλύτερο" μισό μας, το σύντροφο μας, καθώς και κανείς δεν είναι και δεν μπορεί να είναι πια "σκλάβος στις φυτείες του νότου" με την ένοια πως κατά βάθος ο/η κάθε υποτακτικός/η σκλάβος/α κατά βάθος γνωρίζει πολύ καλά πως είναι ελεύθερος/η να φύγει από μία σχέση χωρίς να νιώθει την απειλή του πέλεκη! Ως εκ τούτου είναι επιλογή του/της τόσο το να βρίσκεται σε μία τέτοια σχέση όσο και οι ώρες ή οι ημέρες που θα βρίσκεται σε αυτήν.
     
  5. τασος0

    τασος0 Regular Member

    πολυ ενδιεφεροντα και σωστα ολα αυτα ..ομως απο ο τι καταλαβα ολοι αναφερεστε σε 24/7 αναμεσα σε ζευγαρια
    δεν μπορει να υπαρχει 24/7 αναμεσα σε αντρα κ γυναικα η αντιθετα χωρις να ειναι παντρεμενοι?γιατι απαραιτητα να υπαρχουν παιδια? δεν μπορει να υπαρχει μεταξυ ατομων χωρις υποχρεωσεις?πχ ενα ζευγαρι οχι απαραιτητα παντρεμενο να εχει σκλαβα η σκλαβο ενα ατομο ανεκσαρτητο που μπορει να τους αφοσιωθει
     
  6. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    RE: RE: 24/7 - πραγματικότητα ή φαντασία?

    Διότι αυτό το συγκεκριμένο thread αναφέρετε στο κάτα πόσον είναι εφικτό το 24/7 σε περιβάλλον γάμου με παιδία
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    slave0: ανέφερα "ζευγάρια ή συνδιασμούς" και ζευγάρι δεν σημαίνει αναγκαστικά γάμο, ούτε και η ύπαρξη παιδιών απαιτεί γάμο
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Όσον αφορά στο τι ΕΙΝΑΙ (για εμένα) 24/7 παραπέμπω στο thread "So, do you want to be a slave? Realities" της Tender_Lily.

    Δεν θα μπορούσα να το εκφράσω καλύτερα

    Όσον αφορά την συζήτηση για διαδικασία πρακτικής εφαρμογής τους σε περιβάλλον μέ ή χωρίς παιδιά μπορούμε να την συνεχίσουμε. Η Phaedra έδωσε ένα καλό παράδειγμα λέγοντας:

    αλλά και

     
  9. τασος0

    τασος0 Regular Member

    ζητω συγνωμη ..δεν το προσεξα για αυτο μου φανηκε παραξενο!!
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Θεώρησα καλό να παραθέσω εδώ τα links για δύο άρθρα – μεταφρασμένα στα ελληνικά- που πραγματεύονται το 24/7 σε άλλα σημεία του site και του forum μας.

    https://www.greekbdsmcommunity.com/index.php?id=50

    https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=507

    η λαρα Του
     
  11. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Φυσικά και είναι εφικτό το 24/7.Πρέπει όλοι να κατανοήσουν πως πρόκειται για lifestyle σε καθημερινή βάση και πως δεν είναι παιχνιδάκι.Οι όροι είναι απαράβατοι τη στιγμή που και οι δύο στο ζευγάρι έχουν συμφωνήσει να ζήσουν με αυτόν τον τρόπο.όσο για τη διάθεση,δεν έχει καμμία σχέση.Ο άνδρας επιβάλλεται να είναι υπάκουος και υποτελής στη σύντροφό του συνεχώς.
     
  12. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Ναι αλλά εδώ μιλάμε για συγκεκριμένη περίπτωση GreekMistress. Μιλάμε για παντρεμένα ζευγάρια με παιδιά. Αν πιστεύεις πως το 24/7 μπορεί να υπάρξει σε ένα περιβάλλον με παιδία όπως υπήρχε και πριν τεκμηριωσέ μας πως είναι εφικτό αυτό και πως αυτό το 24/7 θα είναι κρυφό από τα παιδιά η αν δεν είναι κρυφό τι αντίκτυπο μπορεί να έχει στην ανατροφή τους