Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

24/7 - πραγματικότητα ή φαντασία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 4 Ιουλίου 2005.

  1. skia

    skia Contributor

    Ποιος έχει το δικαίωμα να κρίνει το πώς ο οποιοσδήποτε γονέας επιλέγει να διαπαιδαγωγήσει το παιδί του; ΔΕΝ σημαίνει ότι κάποιος γονέας διδάσκει τη φοβικότητα, την υποκρισία, το ψεύδος ή μυριάδες άλλα κακά εάν επιλέξει να διαφυλάξει τη προσωπική του σελίδα, ή ότι ένας γονέας κάνει καλύτερη δουλειά εάν επιλέξει να ακολουθήσει ένα διαφορετικό ή εναλλακτικό τρόπο διαπαιδαγώγησης. Αυτό που επιβάλλεται είναι να υπάρχει ένα σεβασμός απέναντι στα παιδιά. Ο καθένας μας έχει ένα διαφορετικό σύστημα αξιών και τρόπους ζωής και ανάλογα πράττει. Είναι απόλυτα λογικό να υπάρχουν επιφυλάξεις κι ερωτήματα για κάτι που δε μπορεί να συλλάβει κάποιος. Το παράλογο είναι η επίθεση κι η αρνητική κριτική που πιθανά να λάβει στην προσπάθεια του να καταλάβει και να πάρει απαντήσεις.
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2018
  2. espimain

    espimain Contributor

    Στην προκειμένη περίπτωση, ας προσπαθήσει πρώτα να συλλάβει αυτό που δεν μπορεί και μετά να εκφράσει όσες επιφυλάξεις θέλει.
    Τι επιφυλάξεις μπορεί να εκφράσει κάποιος για κάτι που δεν καταλαβαίνει;
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Η μουσική είναι κομμάτι των πολιτισμικών μας αποσκευών, ο σαδομαζοχισμός όχι   Εκτός αυτού ο σαδομαζοχισμός είναι μόνον για συναινούντες ενηλίκους, η μουσική όχι, μερικές φορές κρίμα αλλά έτσι έχουν τα πράγματα και όχι αλλιώς.

    Μίλησα για τους φόβους, γνωρίζοντας κάποια λίγα πράγματα σχετικά. Θα έλεγα ότι δεν είναι του παρόντος νήματος, άλλωστε αναφέρθηκα σε αυτούς επειδή ήδη είχε γραφτεί για τους "ανυπόστατους κώδωνες κινδύνου" - οι οποίοι μια χαρά αντιδιαστέλονται με την έννοια "αβάσιμες βεβαιότητες" - και σας λέω ότι δεν μπορεί κανείς να κρίνει με ασφάλεια ποιοι είναι ανυπόστατοι και ποιοί όχι, μπορεί μόνον να ξέρει τι ήταν ανυπόστατο για τον ίδιο στις συνθήκες της δικής του ζωής. Όπως δεν μπορεί να αποδίδει κακές προθέσεις σε διαφορετικές απόψεις, αλλά είναι αναγκασμένος να δίνει τουλάχιστον το πλεονέκτημα της αμφιβολίας.

    Το "άραγε" δεν είναι δικό μου, κατά τα λοιπά συμφωνώ μαζί σας.

    Εξαρτάται, κατά περίπτωση μπορεί να μετράει. Σϊγουρα δεν μπορεί να επιβληθεί. Ακόμα και αν γνωρίζει κάποιος δεν είναι πάντα επαρκή τα δεδομένα για να κρίνει άλλους. Δεν μπορούμε να μπούμε στα παπούτσια των επόμενων από μας. Το μόνο που μπορούμε είναι να έχουμε αφήσει καλά ίχνη να ακολουθήσουν. Ίσως κάποιοι να μας λένε "ευχαριστώ που το είχες πει αυτό, με βοήθησες", τότε, και αυτό για μένα θα ήταν με το παραπάνω αρκετό.

    Το να προβληματίζεται κάποιος για το δέον γενέσθαι σε μια εποχή που όλα αλλάζουν δεν είναι ασύμβατο με το M/s όπως το γνωρίζω. Το να αντιλαμβάνεται κάποιος ότι δεν προεξοφλείται η ευτυχία σε κανέναν τρόπο ζωής και ότι το μονο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να πράττει το σωστό, όπως ο ίδιος /ο Ιδιοκτήτης του το αντιλαμβάνεται, δεν είναι ασύμβατο με το M/s. Το να γνωρίζει κανείς να προστατεύει και να απολαμβάνει την ιδιωτική του σφαίρα, την ιδιωτικότητά του και την αορατότητά του δεν είναι ασύμβατο με το M/s και είναι τέχνη του βίου.
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2018
  4. Τα τελευταία 4 χρόνια που τριγυρνώ εδώ γύρω έχω διαβάσει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό νημάτων όπου έχουν γραφτει ποικίλες απόψεις για όλο το φάσμα του βδσμ είτε αφορά σχέσεις ντι ες είτε εμ ες είτε σχέσεις καθαρά σαδομαζοχιστικες κτλ .. σε κάθε νήμα είτε αφορά τρόπους τιμωρίας της σκλάβας /υπό ,είτε αφορά πόσα χτυπήματα μπορεί να δεχτει , είτε αφορά δημόσιο εξευτελισμό ,είτε πόσο μένουν τα σημάδια στο σώμα και αν τα δείχνει με καμάρι , είτε αφορά πληθυντικους και υποκλισεις , είτε να γυρνά μέσα στο σπίτι γυμνή να τον περιμένει στην πόρτα για να εκτελέσει τις επιθυμίες του , είτε να είναι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμη να τον ευχαριστήσει σεξουαλικα , είτε να πάει σε σπίτι ξένου κυρίου να τον ευχαριστήσει κι εκείνον επειδή το αποφάσισε ο αφέντης της . . Είτε για πρωκτικό άνοιγμα με σφήνες , είτε να κάνει το τασάκι να ρίχνει την στάχτη από το πούρο του στο στόμα της κτλ!!!(πραγματικά μπορώ να γράψω εκατομμύρια παραδείγματα σύμφωνα με το τι έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι κάνετε εσείς που ασχολείστε με τον χώρο ,καθημερινά στις ασύμμετρες σχέσεις σας ,γιατί εγώ δεν ξέρω από αυτά !ένα απλό αφελές τρολ είμαι από το χωριό και τίποτα παραπάνω. )
    Και εντάξει εγώ είμαι η κλασική σοκολάτα που τραβάει από τα μαλλιά την κάθε υπόθεση to make a point . . Όλα αυτά που διαβάζω τελικά πόσο αλήθεια είναι ? Και κατά πόσο γίνονται συχνά όπως παρουσιάζονται ? Γιατί αν είναι αλήθεια δυσκολεύομαι να συνδυάσω μια τέτοια πραγματικότητα με οικογένεια , συμβίωση 24/7 και σουξου μουξου.
    Συμπερασματικά λοιπόν . . (και όσον αφορά ΤΗΝ ΑΠΟΨΑΡΑ ΜΟΥ , το τονίζω ότι είναι δική μου άποψη .MINE! .Γιατί μερικοί έχουν πρόβλημα αντίληψης !) ή όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς εδώ μέσα περί συμπεριφοράς σε ασύμμετρη σχέση εμπίπτουν καθαρά στο φαντασιακό ή αν γίνονται στην πράξη αυτοί οι άνθρωποι ζουν μόνοι τους χωρίς υποχρεώσεις παιδιά σκυλιά γατιά πεθερές παππούδες καναρίνια μέσα στο σπίτι ή γείτονες αφεντικά , περαστικούς δουλειές υποχρεώσεις . . Επίσης ή όλος ο περίγυρος έχει από περιορισμένη έως ανύπαρκτη ακοή , όραση αντίληψη ή τυγχάνει να είναι απίστευτα ανοιχτόμυαλος και κυρίως καθόλου επικριτικός σε θέματα ταμπού .

    Επειδή σε προηγούμενα σχόλια μου επικεντρώθηκαν όλοι στο σεξουαλικό θέμα, να το κάνω λίγο πιο λιανά και να πω ότι κάθε πράξη έχει ένα αποτέλεσμα . Για παράδειγμα λοιπόν οι 1365851904647 βουρδουλιες που θα δεχτώ από τον αφέντη μου σαν καλή σούμπα που είμαι ε μάλλον θα αφήσουν κάποια σημαδάκια τα οποία θα είναι εμφανή στο σώμα μου . Αν ντύνομαι ξεντύνομαι μπροστά στην κόρη μου και ρωτήσει τι είναι αυτά μαμάκα? Η σωστή απάντηση ποια είναι ? Μου τα έκανε ο ο μπαμπάκας γιατί με αγαπά ? Ισχύει ότι δεν κρύβουμε τίποτα από τα παιδιά ή εδώ ισχύει άλλος κανόνας ?
    Πρακτικά λοιπόν θα ήθελα πολύ να δω όλους αυτούς που περήφανα γυρνούν ανά τα νήματα και φωνάζουν πόσο έντονα το ζουν αυτό το ρημαδοβδσμ πως βγάζουν βόλτα την σούμπα με λουρί και κολάρο σκύλου ενώ στο άλλο χέρι κρατάνε το ποδηλατάκι της μικρής
     
  5. skia

    skia Contributor

    Αναφέρω όμως και τη λέξη ερωτήματα. Δεν καταλαβαίνω τους λόγους που θα πρέπει να εστιάζουμε μόνο σε συγκεκριμένες λέξεις ή συγκεκριμένα πράγματα, κατά πώς βολεύει. Έχω την εντύπωση, και δεν το λέω για σας- απλά αφορμή παίρνω- , ότι πολλές φορές μεταφράζουμε όπως ''βολεύει'' τη δεδομένη στιγμή έτσι απλά για να το κάνουμε κι όχι όπως είναι.
    Για να απαντήσω σε αυτό που ρωτήσατε... Προφανώς οι επιφυλάξεις όταν δεν γνωρίζουμε κάτι δεν στέκουν, υπάρχουν όμως άτομα τα όποια τις έχουν. Επειδή έχουν μια άποψη για την οποία είναι σίγουρα, δεν είναι διατεθειμένα να την αλλάξουν και κάπως έτσι δημιουργείται κύκλος. Είναι πάρα πολλά αυτά, ανεξαρτήτως status.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    όταν λέτε «την προσωπική του σελίδα» τι εννοείτε;
    θα επιχειρήσω να κάνω μια διάκριση που μου φαίνεται χρήσιμη:
    είναι άλλο πράγμα η διακριτικότητα που νομίζω πως υπαινίσεσθε και αφορά σε ζητήματα που δεν αφορούν στα παιδιά,
    και άλλο πράγμα η τεχνητή αλλοίωση συμπεριφοράς ούτως ώστε να περάσουν κατευθυνόμενα (αλλά δήθεν ουδέτερα; ορθά; ) μηνύματα στα παιδιά.

    νομίζω οτι η γραμμή ανάμεσα στη διακριτικότητα και στην υποκριτική χειραγώγηση, ενοχική, εμμονική ή άλλη, δεν είναι πολύ ασαφής.


    για τον σαδομαζοχισμό πιθανόν να έχετε ενδιαφέρουσες αναλύσεις, έχω κι εγώ πολύ διακριτικές ιδέες. να ανοίξουμε ένα νήμα για σαδομαζοχισμό σε περιβάλλον με παιδιά, αν χρειαστεί. μην το ανακατεύουμε με το νήμα για 24-7 m/s και d/s. αρκετή σύγχυση έχουμε.
    η μουσική, βέβαια, δεν αποτελούσε το αντικείμενο των παραδειγμάτων. έτσι, παρέμεινε ασαφές αν το νοιάξιμο αφορούσε στην μουσική παιδεία των παιδιών ή στην ικανοποίηση των ιδεασμών του ακροατή της μουσικής.

    δεν είναι τα πάντα τελείως συγκεχυμένα, απ' όσο μπορώ να κρίνω. εξ αυτού μπορούμε να αναγνωρίζουμε προθέσεις και προτάγματα και καταγραφές. δεν χρειάζεται να αποδίδουμε.
     
  7. skia

    skia Contributor

    Έχετε δίκιο, χρησιμοποίησα όμως τον συγκεκριμένο όρο ως πιο γενική περιγραφή.
    Έχω μια ένσταση στο ''υποκριτική χειραγώγηση'' που αναφέρετε. Δεν νομίζω ότι η πλειονότητα των γονέων κινείται με αυτό το σκοπό. Νομίζω ότι περισσότερο έχει να κάνει με τον τρόπο που ζούμε, τους κανόνες που επιτάσσει το κοινωνικό φένεσθαι (σωστοί, λάθος, αυτοί είναι ), τα πρέπει που μας έχουν μάθει κλπ. ,Διορθώστε με αν έχω καταλάβει λάθος στο τι εννοείτε, παρακαλώ.
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2018
  8. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δεν νιώθω την ανάγκη για ένα τέτοιο νήμα  

    o.k. ανακαλώ ως προς σαδομαζοχισμό.
    Οπότε υποστηρίζω ότι το 24/7 D/s M/s δεν είναι κομμάτι των πολιτισμικών μας αποσκευών.

    Α, μην προσπαθείσετε ποτέ να ικανοποιήσετε "ιδεασμούς" σας μέσω παιδιών, θα στεναχωρεθείτε, σας το λέω εγώ, η λεμονιά  

    Μπορείτε όμως να αντικαταστήσετε την μουσική του παραδείγματός σας με διακοπές στο Βάϊ την δεκαετία του '70. Με παιδιά ή χωρίς;

    Τι σας νοιάζει η αναγνώριση προθέσεων κλπ κλπ καλέ μου άνθρωπε; Και γιατί να μην πάρετε @face value αυτό που σας λένε; Τι θα σας συμβεί τότε; Τι θα συμβεί σε οποιονδήποτε άλλο; Εγώ άκουσα σε αυτό το νήμα προβληματισμούς που με έκαναν να σκεφτώ άλλα πράγματα. Για παράδειγμα, δεν θεωρώ ότι θα ήταν πρόβλημα αν τα παιδιά έβλεπαν την μαμά τους πάντα να συμφωνεί με τον μπαμπά τους, θεωρώ ότι αυτό λύνεται. Θα με προβλημάτιζε όμως πώς μεγαλώνουν παιδιά σε μια M/s land of Never Never όπου όλα τα προβλήματα σχέσεων είναι λυμένα με έναν πολύ ιδιαίτερο τρόπο. Αυτά τα παιδιά πώς θα μάθειναν να έχουν αυτόνομες επιθυμίες, να ζητούν, να διεκδικούν, να καβγαδίζουν χωρίς να πληγώνουν και όλα αυτά; Αυτό θα με ανησυχούσε. Δεν θα πήγαινα να αναιρέσω την γνώμη κανενός επειδή θα με ανησυχούσε, ίσως να ρωτούσα κάποιον που θα μου φαινόταν ότι γνώριζε. Αλλά αν μου έλεγαν ότι "γιατί ρωτώ αφού αρκεί ότι είμαστε ευτυχισμένοι", εκεί θα γινόμουνα κακιά, το ομολογώ.
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Δε φαντάζεστε πόσο εύκολα λύνονται αυτού του τύπου τα θέματα: "Παιδιά κοιτάξτε αυτό το πουλάκι εκεί" και μπήκε το φόρεμα πάνω απ τις μελανιές. Αλλά χρειάζεται το μελανιασμένο υ να μην θολώνει το ίδιο λέγοντας μέσα του "α, δες, μελάνιασα, πω, πω!!! Τι θα πω τώρα στα παιδιά;"

    Εν κατακλείδι (δική μου) το θέμα (μου) δεν θα ήταν επουδενί μορφής "Ε/εμείς_Το 24/7 Μ/s_τα παιδιά Μ/μας". Το θέμα μου θα ήταν παιδιά ως προς 24/7 M/s.

    Κάτι ακόμα @sokolata μαθαίνετε σταδιακά στο περιβάλλον σας να σας σέβεται. Εσάς για τις επιλογές σας π.χ. να μη βγείτε μαζί τους το βράδυ, να μην σας βλέπουν να βγαίνετε από το μπάνιο, τέτοια, όχι μόνον τα γενικά και τον Αφέντη σας για τα πάντα όλα.
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2018
  10. brenda

    brenda FU very much

    Με όλα αυτά που διαβάζω, αν δεν ήξερα δηλαδή, τα λίγα που ξέρω, θα φανταζόμουν την bdsm πραγματικότητα της Ελληνικής οικογένειας, κάτι σαν τον ''Κυνόδοντα''... 
     
    Last edited: 3 Ιουλίου 2018
  11. Lol! .! ! ότι έχω τέτοια σχέση με την κόρη μου που δεν μας ενοχλεί η γύμνια και δεν θα κλειδαμπαρωθω για να κάνω μπάνιο ή να αλλάξω βρακί δείχνει έλλειψη σεβασμού του παιδιού προς εμένα? Η να μην βγουμε μαζί το βράδυ ? ! Έλα Παναίαμ! Θα παρατήσω Σαββατόβραδο το παιδί μόνο του γιατί χάριν του βδσμ! Τι άλλο θα ακούσω ? !
     
  12. Καλά όσο για το πουλάκι και το φόρεμα και την μελανιτσα που είναι τόσο δα μικρή και με ένα κλιτς της φουστιτσας την κρύβω με ισοπέδωσες! Και στην παραλία ας πούμε προτείνεις στολή δυτη ολόσωμη ?η αχ παιδιά κοιτάξτε μια φάλαινιτσα !?Όχι ότι θα με χαλούσε η στολή . Κρύβει και την κυτταρίτιδα . .