Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

24hours status?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 20 Οκτωβρίου 2008.

Tags:
  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Σε ποιες φάσεις της καθημερινότητας διαφαίνεται το S/status του Κ/καθένα;

    Υπάρχει επειδή υπάρχει ,υπάρχει για να υπάρχει,υπάρχει για να υποστηρίζεται ή δεν είναι ανάγκη να φαίνεται και να υποστηρίζεται εκτός sessions?
    Τι ζητάμε έμμεσα ή άμεσα σε μία πρώτη γνωριμία από Α/αυτόν αναφορικά με το status του;Πότε φαίνεται να το υποστηρίζει;Ποια λάθη δείχνουν το αντίθετο,πως αντιδράμε ή πως το χειριζόμαστε;

    Ποιοι δεν υποστηρίζουν τις πιο πολλές φορές το S/status τους;Οι Κυρίαρχοι ή οι υποτακτικοί;

    Απαντάτε σε όποια ερώτηση θέλετε  
     
  2. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Απάντηση: 24hours status?

    Είναι και πολλές  

    Θα απαντήσω μόνο προσωπικά γιατί αν μιλήσω γενικά πρέπει να υφάνω σεντόνι  
    Για μένα λοιπόν το στάτους δεν είναι κοστούμι που το βάζεις και το βγάζεις ανάλογα με τα κέφια. Είναι μέρος του είναι και της ψυχοσύνθεσης. Ο καθένας το υποστηρίζει με το δικό του τρόπο και μάλλον μόνο με το ένστικτο μπορείς να καταλάβεις αν κάποιος είναι όντως αυτό που δηλώνει. Γιατί και θεωρητικές ή ακόμα και πρακτικές γνώσεις να έχει αυτό δεν σημαίνει πως "το έχει" κιόλας.
     
  3. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: 24hours status?


    Θα συμφωνησω απολυτα! 
     
  4. imagine

    imagine Regular Member

    Συμφωνω και εγω με τα κοριτσια, ειναι κατι που ειτε το εχεις ειτε οχι. Αν δεν υπαρχει και η αναλογη συμπεριφορα εκτος session χανει την ουσια του.. Συνηθως ειναι οι λεγομενοι υποτακτικοι αυτοι που δεν ακολουθουν την πρεπουσα συμπεριφορα, τοτε πολυ απλα ακολουθουν την πορτα της εξοδου. NEXT PLS
     
  5. atasai

    atasai Regular Member

    Πώς θα μπορούσε δηλαδή το στάτους σου να σε ακολουθεί εκτός σέσσιον ή να υπάρχει ανάλογη συμπεριφορά; Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε.
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: 24hours status?

    Τί δεν καταλαβαίνετε; Εγώ που είμαι Μαρκήσιος, όταν πάω στα Φάρσαλα γίνομαι γιδοβοσκός;

    De Sade
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Στην αντιμετωπιση της υπαλληλου της ΔΟΥ που εννοει να σου δωσει αριθμο πρωτοκολλου ΑΦΟΥ στεγνωσει πρωτα το βερνικι που εχει βαψει μολις τα νυχακια της...
     
  8. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: 24hours status?

    Νομίζω ότι τα κυριαρχικά άτομα, που έχουν και το ανάλογο status, τους διέπει και στην καθημερινότητα γιατί είναι εν γένει κυριαρχικοί. Για τα υποτακτικά άτομα νομίζω ότι είναι λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα (ως συνήθως), δεδομένου ότι υπάρχουν πολλοί που είναι ερωτικά υποτακτικοί αλλά όχι υποτακτικοί σε άλλους τομείς της ζωής τους...
     
  9. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: 24hours status?

    Με μπέρδεψες...

    Κατ' αρχάς, τι εννοείς "κυριαρχικά άτομα, που έχουν και το ανάλογο status"; Το τί status δηλώνουν;

    Έπειτα, από πού συμπεραίνεις ότι αυτοί -όποιοι είναι- φορούν το "κοστούμι" της κυριαρχικότητας διαρκώς, ενώ πολλοί υποτακτικοί έχουν μεγαλύτερη ποικιλία στο ντύσιμό τους; Μήπως καταλήγεις σ' αυτό το συμπέρασμα επειδή βλέπεις την κυριαρχικότητα από τα έξω, ενώ την υποτακτικότητα από τα μέσα;
     
  10. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: 24hours status?

    Γνώμη δική μου είναι πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Status θεωρώ πως εκδηλώνεται απόλυτα μόνο "κεκλεισμένων των θυρών" ή απέναντι στο έτερον ήμισυ της D/s σχέσης. Δε νομίζω κάποιο άτομο υποτακτικής ψυχολογίας να έκανε υποχωρήσεις για τον Χ τυχάρπαστο πχ που θέλει να φάει τη σειρά του στο σούπερ μάρκετ ή στην ουρά για ταξί. Όπως δε νομίζω κάποιος Κυρίαρχος να έβγαζε το μαστίγιο αν ήταν αναγκασμένος να περιμένει στην Εφορία να στεγνώσει το μανό της υπαλλήλου (όπως αναφέρθηκε πιο πάνω). Το πολύ πολύ να την μπινελίκωνε ελαφρώς (και πάλι το ρίσκο είναι μεγάλο γιατί έτσι και σε βάλει στο μάτι, η δουλειά σου δε θα γίνει ποτέ).
    Εντέλει, δε νομίζω ότι κανείς οφείλει σεβασμό και υποταγή σε κάποιον τυχαίο, ούτε κανείς μπορεί να επιβληθεί λόγω στάτους επίσης σε κάποιον τυχαίο.
     
  11. zinnia

    zinnia Contributor

    Το ζητούμενο είναι να μη σε καταπιεί η ταμπέλα σου και γίνεις από άνθρωπος-ταμπέλα.
     
  12. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: 24hours status?

    Εννοώ, ότι συνήθως όποιος είναι ερωτικά κυρίαρχος είναι κυριαρχικός και σε υπόλοιπους τομείς της ζωής του. Δεν ισχύει όμως το ίδιο πάντα με τους υποτακτικούς. Κάποιος που είναι ερωτικά υποτακτικός δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι υποτακτικός σε όλους τους τομείς της ζωής του...
    Μπορεί και να σφάλλω, όμως.