Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Aισθητικά κριτήρια επιλογής συντρόφου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 17 Οκτωβρίου 2009.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ο καθένας μας έχει καποια χαρακτηριστικά κατά νου τα οποία θεωρεί ως ιδανικά για τον υποψήφιο σύντροφό του.Παρ' όλα αυτά δεν είναι λίγοι εκείνοι που επιλέγουν συντρόφους που όχι απλά παρεκκλίνουν, αλλά που πολλές φορές βρίσκονται στον αντίποδα εκείνου που θεωρούν ως καλαίσθητο.

    Ποιός είναι ο λόγος που το κάνουν;

    Tα αισθητικά κριτήρια κατατάσσονται χαμηλά ανάμεσα στα υπόλοιπα κριτήρια επιλογής συντρόφου;
    Ή μήπως ο φόβος της απόρριψης τους οδηγεί στο να επιλέξουν κάποιον ''κατώτερο'' των επιθυμιών τους;
     
  2. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Aισθητικά κριτήρια επιλογής συντρόφου

    τα αισθητικα είναι και τα καυλωτικα κριτηρια μου..αυτα που ανεβαζουν τη libido μου..ποτε δεν τα προδωσα ακομα και οταν πεθαινα στη μαλακια..και παντα δικαιωνομουνα.. για τις γυναικες παντως-κατα κανονα- δεν υπαρχουν τεοια κριτηρια..λειτουργουν με το αρχεγονο ένστικτο..
     
  3. Απάντηση: Aισθητικά κριτήρια επιλογής συντρόφου

    Νομίζω οτι αρχικά θα έπρεπε να προσδιορίσουμε τί ακριβώς εννούμε με την έκφραση "αισθητικά κριτήρια". Με την κυριολεκτική σημασία της λέξης, αισθητικά θεωρούνται τα κριτήρια που σχετίζονται με τις αισθήσεις. Τα κριτήρια, δηλαδή, που έχουν να κάνουν με αυτό που βλέπουμε (εμφάνιση), με αυτό που ακούμε (φωνή), με αυτό που πιάνουμε, με αυτό που μυρίζουμε και με αυτό που γευόμαστε. Θεωρώ πρωταρχικά αυτά τα κριτήρια επιλογής συντρόφου, όχι όμως απαραίτητα τα βασικότερα.

    Επίσης, η λέξη "αισθητικά" μπορεί να συνδέεται με την αισθητική, σύνδεση που από ό,τι καταλαβαίνω κάνει και η νηματοθέτρια, καθώς αναφέρεται και σε καλαισθησία. Οπότε, εφόσον μιλάμε για αισθητική, η συλλογική σημασιολογική ιστορία της λέξης την κάνει να μην περιορίζεται στην στενή έννοια των πέντε αισθήσεων. Όταν π.χ. λέμε οτι μία συμπεριφορά κάποιου προσβάλλει την αισθητική μας, δεν αναφερόμαστε απαραίτητα στις πέντε αισθήσεις μας, αλλά συχνά στις απόψεις που έχουμε για τη ζωή και για τους ανθρώπους. Εγώ, λοιπόν, συμπεραίνω, οτι όλοι μας επιλέγουμε σύντροφο (αν μιλάμε όντως για σύντροφο και όχι για κάποιον με τον οποίον περνάμε την ώρα μας) με αισθητικά και μόνο κριτήρια. Δηλαδή προσέχουμε, ωστε ο άνθρωπος αυτός να ικανοποιεί την αισθητική μας, δηλαδή να ανταποκρίνεται στη θεώρηση μας για τη ζωή και τις ανθρώπινες σχέσεις.

    Τώρα, αν κάποια άτομα φαίνεται να παρρεκλίνουν με τις επιλογές τους από τα κριτήρια που δηλώνουν οτι έχουν, δύο εκδοχές βλέπω πιθανές. Ή δεν έχουν μάθει ακόμα τα κριτήριά τους ή δεν έχουν συμφιλιωθεί ακόμα με αυτά και ντρέπονται για την αισθητική τους.
     
  4. ypakouos

    ypakouos New Member

    Απάντηση: Aισθητικά κριτήρια επιλογής συντρόφου

    πολλες φορες ενω εχουμε καποια κριτιρια,μπορει να βρουμε κατι,που να μασ ελκυει πιο πολυ,και να διαλεξουμε ετσι τον συντροφο μασ
     
  5. Αν κ στο συνολο θελω να βλεπω κ αλλα πραγματα δεν ειναι ασημαντο το θεμα της αισθητικης.Αλλα τι εννοουμε αισθητικα καλαισθητο?για μενα δεν ειναι το εκθαμβωτικό η αυτό που βλεπεις με την πρώτη ματια.Κοντα στην αισθητικη μου ειναι αυτος που στο συνολο του (εμφανισιακα,προσωπικότητα κτλ) υπάρχει μια αρμονια.Υπαρχουν ανθρωποι που επιλεγουν συντροφο αισθητικα κατωτερο τους όχι όμως απο φοβο απόρριψης αλλα απο συμφεροντα.Ο καθενας λοιπόν με τις προτεραιότητες του..
     
  6. DiDi

    DiDi Regular Member

    Μα χωρίς κριτήρια θα ήμασταν ένα σακί που θα ζητούσε απεγνωσμένα να γεμίσει με το οτιδήποτε.
    Διαλέγουμε συντρόφους ανάλογα με το τι θέλουμε την περίοδο τη συγκεκριμένη.

    Δεν θεωρώ οτι υπάρχει ανώτατο ή κατώτατο επίπεδο σε καμία περίπτωση!

    Εξάλλου ο έρωτας είναι τυφλός και όχι κουφός... 
     
  7. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Αντιμετωπίζω τα "ιδανικά αισθητικά κριτήρια" ως αυτό που είναι. Ιδανικά  

    Γενικά, πιστεύω πως, οσον αφορά στα αισθητικά κριτήρια, μας δίνουν ένα γενικό πλάνο και ένα μη στεγανό target group. Μια πορεία για να βαδίζουμε, χωρίς όμως να αποκλείει τις όποιες λοξοδρομήσεις. Και δεν αντιμετωπίζω ως ξεπεσμό την λοξοδρόμηση.

    Για παράδειγμα, και με κοντύτερό μου έχω πάει, και με ξανθό, και με μκρότερό μου, ενώ ο ιδανικός για μένα άντρας δεν είναι τίποτα από αυτά. Δεν έκανα όμως έκπτωση, παρά βρήκα κάτι που ήταν αρκετά πιο δυνατό από όποια "έλλειψη" στα ορισμένα αισθητικά κριτήρια.

    Θεωρώ τα μη αισθητικά κριτήρια ως πιο δυνατά και περισσότερο στεγανά, και φυσικά όταν πρόκειται για σχέσεις και οχι απλά πηδήματα, αλλά δεν είμαι εγώ η κατάλληλη να μιλήσω για αυτά τα πράγματα  

    Θα συμφωνήσω λοιπόν με την πρώτη υπόθεση :
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Aισθητικά κριτήρια επιλογής συντρόφου

    το νημα μιλαει σαφεστατα για εμφανηση ....επισης θεωρω οτι σε οτι αφορα τις γυναικιες τοποθετησεις , εχει δωθει εμφαση , οτι σημασια εχει ο οργασμος και οχι σε ποιο ειδος απλα του καθομαστε .
    εχω ριξει πολλα συναισθηματικα γαμησια ... ειναι σαν τις φακες , ειναι ενα απλα ευχαριστο πιατο και πολυ πολυ θρεπτικο ..
    ομως 6 πήδουλες μεσα σε 5 ωρες , τους εχω ριξει μονο με θεα .... ειναι σαν εκλεκτο εδεσμα απο κυνηγι σε καποιο πολυτελες εστιατοριο της Πραγας .. θα φας μεχρι να σκασεις ...
    ..... οπως και να το κανουμε κανενας δεν βαρυστομαχιαζει με τις φακες ....
    βεβαιος και το καλυτερο και ιδανικοτερο ειναι να συνδοιασεις ερωτα και εμφανιση .... ωστοσο επειδη το πολυ το τακα τακα , κανει το παιδι μαλακα , να θυμομαστε οτι απουσια εκλεκτου κυνηγιου , η φακη ειναι πλουσια σε σιδηρο ....
     
    Last edited: 18 Οκτωβρίου 2009
  9. kinkiller

    kinkiller New Member

    Απάντηση: Aισθητικά κριτήρια επιλογής συντρόφου

    τα αισθητικά κριτήρια τα κατατάσω ανάλογα και με τις υπόλοιπες ''αρετές'' της ''συντρόφου''. αν υπερτερούν των αισθητικών , τότε τα τελευταία κατατάσσονται χαμηλώτερα ,αν όχι , το αντίθετο.  
     
  10. petros81

    petros81 New Member

    Απάντηση: Aισθητικά κριτήρια επιλογής συντρόφου

    Να πω λίγο για μένα πως το σκέφτομαι....
    Καταρχάς τελείως αντίθετα από αυτό που σκέφτομαι δεν θα πήγαινα ποτέ. Θα χαμήλωνα όμως τα κριτήρια μου σε περίπτωση που το άλλο άτομο είχε π.χ. τις ίδεες σεξουαλικές προτιμήσεις και φαντασιώσεις με εμένα η ταίριαζε με κάποιο φετίχ που έχω οπώς π.χ. το περίεργο piercing.
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    "Elegance is when the inside is as beautiful as the outside" - Coco Chanel

     
     
  12. Eγώ πάντως.... είμαι καραφλός.