Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Aισθητικά κριτήρια επιλογής συντρόφου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 17 Οκτωβρίου 2009.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Στη πλατεία θέλω, ανάλογα με την εποχή και έναν κουλουρά, καστανά ή καλαμποκά... Και μια βρύση...
     
  2. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Πιθανολογώ , οτι ισως ειναι απο τις λιγες φορές που σε " πιάνω" ενα όμορφο κορμί γεμάτο μέσα του μουσικές , και ίσως ακόμα ένα μυαλό γεμάτο ιστορίες .. εξελισσόμαστε κόντρα στον εαυτό μας. την καλησπέρα μου
     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ακόμη κι ένα μέτριο "κορμί" ( όλα θέμα προσωπικού γούστου είναι ), λόγω των "μουσικών" και των "ιστοριών" που θα το έντυναν ή θα το γέμιζαν. Μπορεί στα μάτια μας, να φάνταζε πανέμορφο. Κάποτε - γύρω στα 20 με 25 μου - είχα αν όχι κριτήρια, κάποιες ελάχιστες - ας τις πω - οπτικές προτιμήσεις.
    Το λοιπόν, σε κείνη την περίοδο σε μια φάση, είχα μπλέξει και "σκαλώσει" έστω και για ελάχιστο καιρό με μια γυναίκα που εμφανισιακά όμορφη δεν θα την έλεγες ( ενάντια σε κείνα που θεωρούσα κριτήρια μου ).
    Αλλά είχε ένα απίθανο ζευγάρι μάτια ( τόσο σαν κόψιμο/χρώμα, όσο και σαν βλέμμα ), μια καταπληκτική φωνή και ένα "μυαλό" αληθινά σπάνιο.
    Επιπλέον ο αισθησιασμός της ήταν - πάντα για τη δική μου καρκάλα/αντίληψη- πέραν του μέσου όρου.

    Από τότε άρχισα να επανεκτιμώ πολλά πράγματα αναφορικά με το τι με τραβούσε ή όχι. Αναφορικά με την αντικειμενικότητα ή όχι της ομορφιάς.
    Και πλέον κατέληξα, ότι για μένα είναι όμορφο, ότι μου ξυπνάει σταθερά και σε βάθους χρόνου "ψιθύρους" και όχι μεμονωμένες και παροδικές "εκρήξεις" ( πράγμα από πάντα σπάνιο αυτό το τελευταίο για μένα ). Και δεν είναι θέμα συμβιβασμού, ούτε εκπτώσεων, αλλά ιεράρχησης.

    Το άγαλμα που έλεγα, η πλατεία...Τα ψηλαφίζεις, ενημερώνεσαι ακόμη και για τις τεχνικές πίσω απ' την κατασκευή τους - αν το θέλεις -, τα παρατηρείς μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας.
    Αλλά...αλλά...τα μυστικά τους είναι πάντα πιο εύκολα να τ' ανακαλύψεις και δεν ανανεώνονται. Άπαξ και τα μάθεις, τέρμα.

    Μ' "έπιασες", μ' "έπιασες"....Πάντως συμφωνώ με όσους/ες έγραψαν, ότι "έχει" για όλους/ες ( και δεν αναφέρομαι μόνο στο εδώ πέρα ).
    Καλώς ή κακώς, δεν είμαστε φτιαγμένοι/ες για ν' αρέσουμε όλοι/ες σ' όλους/ες. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβει κάποιος/α, τόσο το καλύτερο.   
     
  4. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    μα το όμορφο σε εμενα.. ( δεν μπορώ να μιλάω εκ μέρους άλλου ή σε τρίτο πρόσωπο σαν τρελός ) ..   είναι κάτι που 8 στους 10 άντρες το θεωρούν... " περίεργο" ο καθένας σε κάθε λέξη , έχει την δικια του εικόνα. Ενίσταμαι σε κάτι , το μυαλό γεννά και φυλακίζει καθε μερα και μια νεα ιστορια.. νομιζω στο χερι μας ειναι να το " αναβαθμιζουμε..
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Bingo Μύθε, άρα σε μεγάλο βαθμό το εύρος των αισθητικών μας κριτηρίων εξαρτάται, απ' το μέχρι που και πότε την αναβάθμιση θα την είχαμε ενεργή σαν επιλογή του συστήματος μας. Και μάλλον δεν είναι και τόσο αυτόματη. Εκτός κι αν κάποιος τα input που λαμβάνει στην διάρκεια της ζωής του, τα κατεβάζει τελείως "αμάσητα".
    Ή δεν τα βάζει καν στο "στόμα" του. Τεσπα, ξεφύγαμε ήδη αρκετά και μάλλον φταίω εγώ. Άρα συμφωνούμε στο κλασικό...περί ορέξεως...  
     
  6. rosenrot

    rosenrot Regular Member

    Προσωπικά, η εξωτερική εμφάνιση πάντα έπαιζε μεγάλο ρόλο. Αν κάποιος δεν με ελκύει εμφανισιακά (για τη δική μου αισθητική) , δύσκολα θα έχουμε την ευκαιρία να γνωριστούμε καλύτερα οπότε να υπάρξει κ η εγκεφαλική έλξη. Απ την άλλη δε σημαίνει ότι επειδή μ αρέσει εξωτερικά, θα παραβλέψω άλλα κριτήρια.
    Πάντως ναι, όλα αρχίζουν απ την εξωτερική εμφάνιση. Απλά δε σταματούν εκεί.

    Θέλω να Τον κοιτάζω σε ανύποπτο χρόνο και να λέω από μέσα μου "Πωω είναι τόσο όμορφος".  
     
  7. Brigitte

    Brigitte Contributor

    Μου εχει τυχει να ειμαι με αντρες που υστερουσαν εμφανησιακα σε σχεση με μενα οπως και να ειμαι με αντρες πολυ πολυ ομορφους αντικειμενικα και ενδεχομενως εγω να φαινόμουν πολυ "λίγη " για τα "κυβικά" τους. Λαμβανω υπόψιν την εμφάνιση αλλα πλέον για μενα ολα ειναι θεμα χημειας και "κλικ".
     
  8. VickyS

    VickyS Sneaky

    Νομίζω πως για μένα τα πάντα βρίσκονται στο μυαλό (μου) ...
    Ναι μπορεί να μην είναι εξωτερικά αυτός που θα έβλεπα στο δρόμο και θα του έριχνα δεύτερη ματιά... αν όμως με κάνει να μην βαρεθώ,να γελάσω και κερδίσει το μυαλό μου... τότε δυστυχώς το σώμα ακολουθεί... (το δυστυχώς ήταν αυθόρμητο... )!
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Oι μεγάλοι ιοί του μυαλού μας και του είναι μας βρίσκονται στις πιο συνηθισμένες, αθ'ωες, καθημερινές εκφράσεις μας...
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Kι επειδής είμαι καλός άρθρωπας είπα να μην το ξεχειλώσω, να μη βάλω παραδείγματα, να μη το ξεσκίσω, να μην, μα μην...    
     
  11. Carpe_Diem

    Carpe_Diem https://www.youtube.com/watch?v=NpJ11NDcpjU

    Χημεία πρώτα απ όλα. Αν σου εξιτάρει το μυαλό , αν απελευθερώνει το είναι σου. Αν έχει ομως και βραζιλιάνικο κώλο δεν θα με χαλάσει  
    Αισθητικά και μόνο για οπτική απόλαυση πάντα μου άρεσαν οι καμπυλάτες , τώρα όλα τα υπόλοιπα για μενα βασίζονται στην επικοινωνία
    και όταν λέω επικοινωνία δεν εννοώ μόνο την λεκτική ...
     
  12. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

    Η εξωτερική εμφάνιση είναι κάτι που σε όλους τους ανθρώπους παίζει κάποιο ρόλο. Άλλοτε μεγαλύτερο και άλλοτε μικρότερο.
    Πέραν όμως της εξωτερικής εμφάνισης, που ουσιαστικά είναι το εναρκτήριο βήμα για να προσεγγίσεις κάποιον, η επιλογή του συντρόφου για μένα είναι στο τι λέει οταν ανοίγει το στοματάκι του....
    Είναι οι απόψεις του. Είναι το αν εγω μπορώ να επικοινωνήσω με αυτόν.
    Τι να τον κάνω εναν άνθρωπο που ενω είναι κούκλος, είναι ρατσιστής, σεξιστής, φασιστάκι, δεν έχει ιδέα τι γίνεται γύρω του. Εναν άνθρωπο που το μόνο που τον νοιάζει και ξέρει να συζητάει είναι το ποδόσφαιρο και τα αυτοκίνητα?????

    Ναι σε αυτή την περίπτωση, θα προτιμήσω εναν άνθρωπο λιγότερο εμφανίσημο (και αυτο το λιγότερο υπο συζήτηση είναι. Όλοι οι άνθρωποι έχουν την δική τους ομορφιά), με τον οποίο όμως θα μπορώ να συζητήσω, να επικοινωνήσω.

    Εξ άλλου η εμφάνιση είναι κάτι που έρχεται και παρέρχεται, άλλα πράγματα είναι αυτά που μένουν και είναι και πιο ουσιαστικά.