Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

A Dom's guide???

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος effiek, στις 28 Νοεμβρίου 2016.

  1. ellianna

    ellianna Regular Member

    Δεν τρολλαρω.Απλά είπα αυτό που έχω παρατηρήσει γύρω μου πολλές φορές να συμβαίνει.
    Δεν έχεις ακούσει ποτέ να λένε οι άντρες δεν υπάρχουν πια?
    Δεν έχεις ακούσει γυναίκα να χρησιμοποιεί την γυναικεία υπόσταση όταν την συμφέρει κ όταν οχι να ζητά την ισότητα?
    Δεν ειπα πως συμφωνώ με αυτά.Είπα πως γίνονται.Πως υπάρχουν.Όχι ότι αφορούν τις γυναίκες στο σύνολο τους ούτε πως είναι απολύτως σωστό.
    Στο ποστ μου είπα πολλές γυναίκες,όχι όλες οι γυναίκες.
    Αν θεωρεις ότι με κάποιον τρόπο σε έθιξα προσωπικά να σου επαναλαβω πως μιλησα για ενα ποσοστο κ μονο 
     
  2. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Τα εχω ακουσει όλα αυτά και αλλα τοσα. Δεν νιώθω θιγμενη ,αλιμονο. Αλλα εφόσον δεν τρολλαρεις, θα εκανες τον κόπο να εξηγήσεις πως το εννοεις ότι οι ανεξάρτητες γυναικες χανουν την θυληκοτητα τους και ποια είναι τα προνομια που συνοδευουν το γυναικειο φύλο αλλα δεν θα επρεπε να ζητουν οσες γυναικες είναι ανεξάρτητες? Μου εκαναν εντυπωση αυτά τα σημεια της τοποθέτησης σου, αν θελεις διευκρινίζεις...
     
  3. ellianna

    ellianna Regular Member

    Μιλούσα για γυναίκες οι οποίες θέλουν να θεωρούν τον εαυτο τους ανεξάρτητο κ κυρίαρχο του εαυτού τους κ στην πρώτη δυσκολία να τα αποποιούνται ολα τύπου δεν υπάρχω χωρίς εσένα και ειμαι γυναικα και πιο αδυναμη και θελω να στηριχτω σε εσενα κτλ κτλ.
    Δεν ειπα πως οι ανεξάρτητες γυναίκες δεν θα πρεπε να επιζητουν τα προνόμια που συνοδεύουν το γυναικείο φύλλο..Είπα μόνο πως θα πρεπε να ξέρουν τι ζητούν κ να είναι πρόθυμες να δώσουν για να πάρουν.
    Δεν μπορείς πχ να θες να σε υπολογίζει ο σύντροφος σου κ εσυ να μην τον υπολογίζεις.
    Εν ολίγοις,μίλησα για την κακη χρήση της ανεξαρτησιας. Συγνωμμη αν αυτό δεν έγινε κατανοητο
     
  4. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Δεν υπαρχει λογος να ζητας συγνωμη,απλα προσπαθω να καταλαβω τι εννοεις. Που και παλι δεν καταλαβαίνω πως είναι κακη χρηση της ανεξαρτησιας το να ζηταει ενας ανθρωπος να μπορει να στηριχτεί στον συντροφο του ή σε μια κατασταση εντονου συναισθηματισμου να δηλωνει ''δεν υπαρχω χωρις εσενα''. Θεωρω ότι το να ξερει καποιος τι ζηταει και τι μπορει να δωσει είναι θεμα αυτογνωσίας και όχι φύλου .Το να είναι καποιος ανεξάρτητος δεν σημαινει ότι όταν σχετίζεται με έναν αλλον ανθρωπο δεν μπορει να είναι δοτικος και εντονα συναισθηματικος και ενιοτε υπερβολικος στην εκφραση των συναισθηματων του.
     
  5. ellianna

    ellianna Regular Member

    Μάλλον δεν κατάλαβες τι προσπαθούσα να πω.κακή χρήση θα θεωρουσα το να θες να στηριχθείς στον σύντροφό σου μονο στις κακες στιγμές και στις καλές απλα να μην τον υπολογίζεις γτ θεωρεις πως δεν τον έχεις ανάγκη.αυτο εννοω κακη χρηση.στρεφομαι σε εσενα μονο οταν σε εχω αναγκη
     
  6. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Ώρε κατακαημένο bdsm...
    τα ειπες ολα  
     
  7. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    Η πάλε ποτέ αριστερά έπαψε Απλά να υπάρχει δεκαετιες τωρα . την καλησπέρα μου
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Όπως κάθε οδηγός ή "οδηγός" έχει το ενδιαφέρον του. Αν μη τι άλλο για να δει κάποιος, πως αντιλαμβάνεται κάποιος/οι άλλος/οι κάποια πράγματα. Αλλά για μένα η αξία - όπως και η χρησιμότητα - των οδηγών ή "οδηγών" σταματά εκεί.
    Πόσο μάλλον όταν θ' αφορούσαν θέματα τόσο προσωπικά και που - βάσει της δικής μου καρκάλας - δεν γίνεται να ομαδοποιούνται.

    Όποιος βέβαια θα είχε ανάγκη τυφλοσούρτη ή "τυφλοσούρτη", είναι πάντα ελεύθερος να τον ακολουθήσει ( περισσότερο ή λιγότερο πιστά ). Εγώ πάντως τις ορθοδοξίες ή "ορθοδοξίες" ( ή τα προβλεπόμενα με ή δίχως εισαγωγικά ) δεν τις πολυσκαμπάζω.  
     
  9. tithon

    tithon Contributor

    εκφραστικό κείμενο. δεν αποφεύγει ωστόσο τη δραματοποίηση.
    υπάρχουν και υπήρχαν άνθρωποι που δεν δυσφορούν ούτε εγγενώς ούτε υπό εξωτερική πίεση για το φύλο με το οποίο γεννήθηκαν. άνθρωποι και στα δύο φύλα. ούτε αποσύρονται, ούτε θλίβονται, ούτε δυσανασχετούν. αναζητούν αλληλεπίδραση στην κατηγορία τους. η δραματοποίηση και η μυθοποίηση δεν λύνει κανένα πρόβλημα. τα παγιωμένα στερεότυπα, όποιας κατεύθυνσης, ανεξάρτητα βασιμότητας, δεν εξυπηρετούν την αυθεντικότητα.

    υγ: οι άνδρες είναι βαρύτεροι απ' τις γυναίκες.
     
  10. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Η Αλήθεια είναι οτι πρίν κάτι μήνες είχα πέσει κ εγώ σε τέτοια άρθρα... και δεν έχει πολύ καιρό...

    Διαβάζοντας αγγλικά βιβλία είχα πέσει πολλές φορές στο gentelman code.

    Υπήρχε μια αντίφαση στα νήματα που διάβαζα κ διαβάζω εδωμέσα με τα άρθρα που διάβαζα στο google και η αλήθεια είναι οτι δεν καταλάβαινα το γιατί....
    Διαφέρει το bdsm στην ελλάδα με το εξωτερικό; ίδια βάση δεν έχει;

    Τελικά κατάλαβα @effiek (Κάλλιο αργά παρά ποτέ).

    Με μια μικρή μελέτη που έκανα, ανακάλυψα οτι το gentelman code ξεκίνησε στην Αγγλία και κατ' επέκταση στην Αμερική. (Αν κάποιος γνωρίζει πιο πολλά κ θέλει ας τοποθετηθεί). Ακόμη το gentleman code οχι όλοι βέβαια αλλά ένα μεγάλο μέρος το ασπάζονται και στην Κύπρο.... μιας και ήταν Αγγλοκρατουμενη.

    Υπάρχει κ στην ιταλία την περίοδο της Αναγγένησης.

    Στην ελλάδα ή μάλλον στην νεότερη ελλάδα άνθισε πιο πολύ "το λαϊκό παιδί". Στην Λατινοαμερική ο "λατίνος εραστής" κτλπ.

    Πιστεύω οτι έχει να κάνει με την νοοτροπία της χώρας, η του ίδιου του ανθρώπου, παρά του ιδίου του Dom.

    Αλήθεια είναι οτι στο εξωτερικό και οταν λέω εξωτερικό αναφέρομαι στις αγγλόφωνες χώρες ασπάζονται αρκετά σαν ιδεολογία το gentelman code. Δεν γνωρίζω πχ. αν οι BDSMερς της Ρουμανίας,Νορβηγίας γενίκτερα στην σκανδιναβία το ασπάζονται το ίδιο...

    Να αναφέρουμε βέβαια οτι με το bdsm ασχολιουνται όλα τα κοινωνικά στρώματα και φυσικό και επόμενο είναι να υπάρχουν διάφοροι ''Dom".

    ________

    Να κάνουμε βέβαια κ την πλάκα μας @effiek

    Εμένα μου αρέσει πολύ αυτη η ιδεολογια του gentelman Dom..... μου αρεσουν οι κουστουμάτοι βρε παιδί μου   τρελαίνομαι για κουστούμι....
    Αλλεργία παθαίνουν οι άνδρες με τα κουστούμια.... τι να πει κανείς...  

    Queen.
     

  11. Ταιριάζει πολύ με την ιδεολογία των MGTOW αυτή η θεώρηση. Κι αυτοί πάνω κάτω τέτοιες ιδεολογικές καταβολές έχουν επί του θέματος.
     
  12. gaby

    gaby Guest

    Δεν μπορώ να δώσω στο κείμενο τον χρόνο που χρειάζεται, έτσι θα είμαι προσεκτική. Κάποια διαδικαστικά τα τηρούμε και εμείς, θα έλεγα κατά το ένα πέμπτο περίπου. Όμως η ζωή μας είναι τελείως διαφορετική γιατί όλα τα άλλα που κάνουμε είναι πολύ διαφορετικά, έχουν τελείως άλλη φιλοσοφία και λογική και έτσι το σύνολο δεν έχει καμία σχέση με τα παραπάνω. Έπειτα είναι η έκφραση της Κυριαρχίας και της υποταγής, λέει πολύ πολύ λίγα πάνω σε αυτό και είναι το συναίσθημα, για το οποίο τον καταλαβαίνω να μη λέει απολύτως τίποτα αλλά στη ζωή δεν είναι τόσο απλό και τέλος χώνει και τα παιδιά, αυτό τί το ήθελε;

    Όσο για το 50s lifestyle το οποίο πολλοί συγχέουν με την εικόνα της νορμαλιτέ στο ζευγάρωμα σε όλα τα μήκη και πλάτη και διαχρονικά, αυτή ήταν η έμπνευση
     
    και αυτή η κινηματογραφική παραλλαγή από μυθιστόρημα του Άιρα Λέβιν (για όποιον μπορεί να γνωρίζει περί τίνος επρόκειτο)
     

    Αν σέ κι κονσέρν μουά, είχα ζήσει μια παραλλαγή κάτι τέτοιου σε μια σχέση, ήταν σαν όλο λάδι και από τηγανίτα τίποτα, τρομερά καβλωτικό όσο διαρκούσε η ένταση της υπόρρητης υπόσχεσης αλλά τελείωσε μέσα σε μια νύχτα όταν ήρθε η ώρα του να τελειώσει.

    Γνώμη μου: Λείπει ο συνεκτικός ιστός από όλες αυτές τις περιγραφές, γιατί γίνεται όλο αυτό, για ποιον συγκεκριμένα λόγο και γιατί αυτό και όχι κάτι άλλο; Αυτό εννοώ συνεκτικό ιστό.