Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Abusive σχέσεις και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Ερατώ, στις 25 Αυγούστου 2016.

  1. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ομολογώ πως εξακολουθώ να βλέπω μια συναίνεση.

    Ίσως να έχω κολλήσει κάπου, σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
     
  2. Οπως σχολιασα και νωριτερα δυστυχως αν δεν το βιωσεις δεν μπορεις να το νιωσεις.. κι ενας λογος που τα θυματα δεν μιλουν ειναι η εμμεση κατηγορια πως αφου το δεχεσαι γιατι μιλας δεν φευγεις κτλ.. ακουγεται αθωο;! Πιστεψε με δεν το αισθανεται ετσι
     
  3. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Μπορεί και να το έχω βιωσει είτε άμεσα είτε έμμεσα. Ποτέ δε ξέρεις...
     
  4. Οχι δεν μπορω να ξερω για εσενα οντως..
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Όχι.
    Ψυχοθεραπεία, ίσως μία Γνωσιακή να βοηθήσει αρκετά σε ανασύσταση "κομματιών".
    Αν είναι έντονο το θέμα ίσως χρειαστεί και φαρμακευτική αγωγή. Αυτά, όμως, μονάχα ένας ψυχίατρος θα το κρίνει με την συνδρομή κλινικού ψυχολόγου.

    Οι ερωτικές σχέσεις, παντός τύπου, δεν είναι για να γέρνουμε τον ώμο.
     
  6. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    ναι, με ή χωρίς την προηγούμενη εμπειρία της.

    Γιατί όμως η κακοποίηση παραλληλίζεται με το bdsm από μέρους σου @Ερατώ ;
     
  7. Ερατώ

    Ερατώ Earth without art is just Eh...

    Δεν παραλληλίζεται. Η σκέψη μου ήταν αν θα μπορούσε μια κοπέλα με αντίστοιχο παρελθόν να "λυτρωθεί", ξεκινώντας μια σχέση bdsm, με απόλυτο έλεγχο και εμπιστοσύνη. Η κοπέλα έχει βανίλια σχέση και είναι καλά τώρα. Η σκέψη μου ήταν, ξαναλέω, αν γίνεται.
     
  8. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Κι αν το ειδος της σχεσης δεν ειναι η καταλληλη απαντηση για τα θεματα της κοπελας?

    Αν εκεινο δηλαδη που χρειαζεται αληθινα ειναι κατι διαφορετικο απο το τι ειδους ερωτικη σχεση εχει?
     
  9. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    μα αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί θεωρείς το bdsm πανάκεια, λύτρωση στην κακοποίηση που δέχθηκε;
    Επίσης πιστεύεις ότι θα ενεργούσε ως sub ή ως domme?
     
  10. George_Switch

    George_Switch Regular Member

    Φυσικά μπορεί να γίνει αυτό που λες αγαπητή Ερατω αλλά πάντα με ένα κατάλληλο άτομο.
    Η δική μου γνώμη είναι να παραμείνει όπως είναι στην vanilla σχέση που είναι τώρα γιατί τα μονοπάτια του bdsm καμία φορά είναι πολύ ύπουλα και επικίνδυνα για κάποιον που δεν γνωρίζει.
     
    Last edited: 26 Αυγούστου 2016
  11. Ερατώ

    Ερατώ Earth without art is just Eh...

    Είναι απλή περιέγεια, τίποτα παραπάνω, μήπως μέσω bdsm αποδέσμευε τον εαυτό της από το παρελθόν και το αποδεχόταν ως παρελθόν, για να μην τη στοιχειώνει. Θα τη σκεφτόμουν ως Κ (μάλλον)
     
  12. SensualityMaster

    SensualityMaster Nec temere, nec timide

    Από τα λίγα που κατάλαβα, ήταν το θύμα της σχέσης, σωστά;