Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Abusive σχέσεις και BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Ερατώ, στις 25 Αυγούστου 2016.

  1. Ερατώ

    Ερατώ Earth without art is just Eh...

    Ακριβώς
     
  2. SensualityMaster

    SensualityMaster Nec temere, nec timide

    Άρα μήπως πρέπει να ξανασκεφτείς την απάντηση που έδωσες; Θαρρώ πως αν ήταν θύμα μιας τέτοιας σχέσης, τα όποια κυριαρχικά στοιχεία είχε σε αυτήν τη σχέση πήγαιναν περίπατο. Το να φύγει από αυτήν είναι απλά θέμα κοινής λογικής και περιορίζεται εκεί, όμως το να ξαναγυρίσει πίσω μπορεί να υποκρύπτει ακόμη και στοιχεία του συνδρόμου της Στοκχόλμης, όπου το θύμα ερωτεύεται τον θύτη.
     
  3. Entheogen

    Entheogen New Member

    Προσωπικά αμφιβάλλω για το αν θα είχε την απαραίτητη «νηφαλιότητα» για κάτι τέτοιο.
     
  4. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    Δύο ερωτήματα

    θεωρείς βίαιο το bdsm?

    και δεύτερο το Κ θα είχε μέσα του και το θέμα της ᾽᾽εκδίκησης᾽᾽ ως έναν βαθμό;
     
  5. Ερατώ

    Ερατώ Earth without art is just Eh...

    Βίαιο ναι, με την καλή έννοια για μένα.
    Εκδίκηση όχι, θα έλεγα καλύτερα αυτοέλεγχο και υγιή διοχέτευση συναισθημάτων
     
  6. Guruni

    Guruni aohuhzp lpzhp

    τι σημαίνει κατά καλή έννοια για εσένα; Η βία δεν είναι μία;
    Για το δεύτερο, η υγιής διοχέτευση συναισθημάτων πηγάζει από το bdsm status? γιατί?
     
  7. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Ερατώ : Ρωτήστε την φίλη σας "γιατί θέλει να ξεφύγει από τα συνηθισμένα".

    Στην γενικώς εκφρασμένη ερώτησή σας "αν γίνεται" η απάντηση μου ταυτίζεται με αυτή του @G_E.
     
  8. Ερατώ

    Ερατώ Earth without art is just Eh...

    Για εμένα προσωπικά ναι, είναι βίαιο, ωραίο, έντονο, γεμάτο συναισθήματα πρωτόγνωρα για μένα, όμορφα επώδυνο... Μπορώ να συνεχίσω αν θέλεις αλλά το νόημα δεν είμαι εγώ, ή μήπως έγινα ξαφνικά?
     
  9. lexy

    lexy .ti.va.

    (Η διάγνωση θα είναι διαθέσιμη απόψε,; να περιμένω; ή θα καθυστερήσει 5 - 6 σελίδες ακόμα;   )
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Γιατί οι ερωτικές σχέσεις δεν είναι για να γέρνουμε τον ώμο; Δεν είναι δεκανίκι, σίγουρα, αλλά για να γέρνουμε τον ώμο;

    Καλημέρα  
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ωμπωωω.

    Στις ζωές των άλλων ψυχολόγοι.. στις δικές μας ψυχασθενείς!   
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Πιθανότατα να μην βρει την "λύτρωση" μέσα από καμία σχέση.

    Διάβασα όλο το νήμα ( σχεδόν όλο για να είμαι ειλικρινής ), απ' τα γραφόμενα σου η κοπελιά με το bdsm δεν είχε καμία επαφή.
    Ήταν απλά μέρος μιας καταχρηστικής σχέσεως και δεν θα διαχώριζα ανάμεσα σε καταχρηστική, vanilla και bdsm.
    Αφού κάλλιστα οι δυο τελευταίες θα μπορούσαν και καταχρηστικές να ήταν.

    Τώρα στο αρχικό σου ερώτημα. Αποφεύγω να μιλήσω από ψυ σκοπιά, γιατί όπως έχω ξαναγράψει, δεν έχω τ' απαραίτητα εχέγγυα.
    Κάποια αναγνώσματα, οι ελάχιστες προσωπικές/επαγγελματικές μου εμπειρίες με άτομα θύματα μικρότερης ή μεγαλύτερης κακοποίησης, δεν θεωρώ ότι φτάνουν, για να εκφέρω όσο γίνεται πιο σωστή και καθολική άποψη. Θα γράψω κι εγώ το τετριμμένο - αλλά για μένα πάντα λογικό -. Πρώτα τα βρίσκεις με τον εαυτό σου, ακόμη και αναζητώντας την συνδρομή φίλων/συγγενών και γιατί όχι, κάποιου επαγγελματία του ψυ κλάδου. Και μετά "βουτάς" σε αχαρτογράφητα για σένα ύδατα ( λέγε με bdsm ), που ίσως και σε κάποια σημεία τους να σου θύμιζαν τραυματικά γεγονότα/καταστάσεις. Το shock treatment μάλλον δεν ταιριάζει σε όλους/ες και για κάθε είδος "νόσου".

    Ως προς τη λύτρωση ή "λύτρωση"...συνεχίζω ν' αντιλαμβάνομαι την έννοια - μπορεί και λανθασμένα - σαν πολύ βιβλική, αν μη τι άλλο πολύ βαριά.
    Όπως συνεχίζω να πιστεύω, ότι απ' τα όποια δεσμά μας, μονάχα εμείς μπορούμε να μας απελευθερώσουμε, κανείς και τίποτ' άλλο.
    Οτιδήποτ' άλλο έξω από μας μπορεί στο ροκάνισμα των σχοινιών μας, να συμβάλλει. Μα το κόψιμο τους είναι αποκλειστικά δική μας υπόθεση.