Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και υγεία' που ξεκίνησε από το μέλος extreme32, στις 6 Μαρτίου 2008.

  1. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Re: Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

    Σοφιστια! Αφου η ιδιοι δεν το μαθαινουν ποτέ, εσυ που το ξερεις;
    (καλο ειναι φρασεις που χρησιμοποιουνται ως επιχειρηματα να μην προσβαλλουν τη νοημοσυνη των αναγνωστων)

    Αναφερομενη στην Παπαγιανιδου: Η ιδια δεν πηγε ξαφνικα να κανει το test ετσι απο περιεργεια και επειδη δεν ειχε τι να κανει. Ανακαλυψε οτι εχει AIDS οταν εκδηλωσε υψηλο πυρετο ο οποιος για μεγαλο χρονικο διαστημα δεν επεφτε.
    Ετσι καπως το μαθαινουν οι περισσοτεροι.

    Αυτο που ισχυει ειναι οτι δεν πεθαινει καποιος απο το ιδιο το AIDS αλλα απο καποια αλλη γνωστη ασθενεια που θα κολλησει και θα εκδηλωθει ευκολα και σε βαρια μορφη λογω βλαβης του ανοσοποιητικου.

    Αυτο που καταλαβαινω οτι κυριως αμφισβητει η Παπαγιαννίδου ειναι:
    1. κατα ποσο τα φαρμακα κατα του AIDS προσφερουν μεγαλυτερη ωφελεια απο οτι βλαβη λογω των σημαντικοτατων παρενεργειων τους. (η ιδια συνεχιζει να παιρνει φαρμακα)

    2. αν ειναι δυνατον γυναικα να κολλησει AIDS τον ερωτικο της συντροφο (τον οποιο χαρακτηριζει σταθερα "ετεροφυλοφιλο αντρα" και δεν ξερω-δεν εχω διαβασει αν διευκρινιζει πουθενα αν με αυτον τον χαρακτηρισμο αποκλειει συγκεκριμενες ερωτικες συμπεριφορες με το αλλο φυλο. πχ πρωκτικο σεξ).
    Αυτη η αμφισβητηση ειναι αποτελεσμα προσωπικης της στατιστικης και τιποτα παραπανω. Την οποια για να τη στηριξει αμφισβητει στη συνεχεια την ειλικρινεια των απαντησεων αυτων απο τους φορεις που δηλωνουν αποκλειστικα ετεροφυλοφιλοι.

    και
    3. κατα ποσο οι ερευνες για την καταπολεμηση του AIDS προσανατολιζονται σωστα, κυριως οι ερευνες γυρω απο τον ιο HIV. (αυτο ειναι πολυ εξειδικευμενο ως θεμα, δεν εχω αποψη, δεν ξερω αν μπορει να εχει η ιδια ή ο οποιοσδηποτε αλλος μη ειδικος)
     
  2. extreme32

    extreme32 Regular Member

    δεν εκφραστηκα σωστα σουτζουκίνα. δεν ηθελα να προσβαλω την νοημοσυνη κανενος. Ειχα στο μυαλο μου τις περιπτωσεις που καποιος κολλησε απο καποιον αλλο ο οποιος δεν το ήξερε οτι ηταν φορεας. Και δεν το ήξερε γιατι δεν ειχε κανει ποτε του το τεστ και δεν είχε κανενα συμπτωμα. εχεις δικιο , μερικες φορες πρεπει να προσεχω τι γραφω. Η Παπαγιαννιδου μου εστειλε χθες λοιπον το καινουριο της βιβλιο που θα κυκλοφορησει τον Νοεμβριο για να με ευχαριστησει. Για το θεμα ειχα ακουσει απο το 1998 τελικα κι αν το ήξερε κι αυτη απο τοτε δεν θα ειχε φτασει τοσες φορες στα προθυρα του θανατου. Στο βιβλιο της γραφει οτι τα φαρμακα τα εχει σταματησει. θα σας κανω ενα copy απο τα σημεια που λεει οτι σταματησε τα φαρμακα και γιατι εκανε το τεστ.

    Με βάση την επίσημη θεωρία του AIDS, μολύνθηκα με τον ιό HIV το 1985 σε ηλικία 20 ετών, αρρώστησα βαριά μετά από δέκα χρόνια σε ηλικία 30 ετών, ξεκίνησα τη θεραπεία του HIV/AIDS και κόντεψα να πεθάνω τρεις φορές τα επόμενα άλλα δέκα χρόνια ώσπου έγινα 42 ετών, αποφάσισα τότε να σταματήσω τη θεραπεία του HIV/AIDS και επανήλθα αυτόματα στο σημείο που ήμουν πριν το 1985. Γερή, δυνατή και αισιόδοξη.





    Το χειρότερο ήταν όταν έμαθα ότι βρέθηκε "φορέας του AIDS", με πήρε ο ίδιος τηλέφωνο να μου το πει. Θα προσπαθήσω να θυμηθώ ακριβώς πώς έγιναν τα πράγματα εκείνο τον καιρό, όπως δεν τα ανέφερα ποτέ ως τώρα. Ακόμα δεν ξέρω πώς κατάφερα να το κρατήσω μυστικό για τόσο πολύ καιρό, αλλά βρέθηκα κι εγώ φορέας του AIDS αμέσως μετά τον Δημήτρη, τον Αύγουστο του 1985. Μου είχε στείλει ένα γράμμα μετά το τηλεφώνημα, και έγραφε τα εξής:

    "Είναι ένα παράξενο συναίσθημα αγαπούλα. Το αισθάνθηκα για πρώτη φορά όταν μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εχετε προσβληθεί από τον ιό. Η μάλλον δεν είναι ένα συναίσθημα, είναι πολλά μαζί. Πίκρα, μελαγχολία, αγανάκτηση, φόβος, ξανά φόβος, πόνος, παράνοια, απομόνωση, δέκα φορές απομόνωση και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αυτό το γράμμα είναι το τελευταίο που σου στέλνω χωρίς ημερομηνία αλλά με πάρα πολύ κλάμα και με μια ευχή. Μια ευχή που ειλικρινά θά' θελα να εκπληρωθεί. Αυτό που εύχομαι εδώ και δεκαπέντε μέρες. Αν υπάρχει θεός γαμώτο (ποτέ μου δεν το ζήτησα να υπάρχει) αλλά δεν ξέρω τι άλλο να πω, ας κάνει να μην έχεις τίποτα κι ας μου πουν ότι θα πεθάνω σε δέκα μέρες.

    Πίστεψέ με, μικρό μου, δεν θέλω τίποτα άλλο απ' τη ζωή, μόνο να είσαι καλά και να ξέρεις πως ο Δημήτρης σε είχε για ό,τι πιο πολύτιμο ακόμη κι απ΄ τον ίδιο του τον εαυτό. Μόνο σε σένα πήγε το μυαλό μου αυτές τις μέρες. Σε σένα σαν το πρόσωπο που έβλαψα, ίσως, τόσο όσο τ' αγάπησα. Και δεν θέλω να μου κρατάς κακία, δεν ήταν σφάλμα μου. Θέλω να περνάς καλά από δω και πέρα κι αν αυτή ήταν μια άσχημη σελίδα απ΄ τη ζωή σου, γύρισέ την ή μάλλον σκίστη και κάψτη. Μόνο να περνάς καλά σου εύχομαι. Συγχώρεσέ με αν έκανα κάτι που μπορεί ποτέ να σε πείραξε. Θα σ' αγαπάω για πάντα. Δημήτρης".

    Κακία; Αγωνία και κατάπληξη θα το έλεγα, μαζί με φρίκη. Λειτουργούσα πια σα ρομπότ. Και ασφαλώς έφταιγα εγώ. Δεν το πίστευα αυτό που συνέβαινε. Βγήκα αρνητική την πρώτη φορά που έκανα το τεστ, αλλά έπρεπε να το επαναλάβω μετά από τρεις εβδομάδες. Αυτή τη φορά δεν θα γλίτωνα την κακή είδηση. Ηταν ημέρα της γιορτής μου την επομένη, δεν θα το ξεχάσω, όλοι ήταν πανευτυχείς για μένα, και το μόνο που γυρόφερνε στο μυαλό μου ήταν για πόσον καιρό θα κατάφερνα να ξεγελάω τους δικούς μου, πότε θα τους φαρμάκωνα τόσο πολύ όσο δεν το περίμεναν ποτέ από μένα, μήπως υπήρχε τρόπος να το αποτρέψω; Αν ο Δημήτρης σκεφτόταν μόνο εμένα, εγώ σκεφτόμουν μόνο τη μαμά, τον μπαμπά και τον αδελφό μου. Θα τους σκότωνα με αυτή την είδηση. "Πότε προβλέπεται να βρεθεί η θεραπεία;" ρώτησα την πρώτη γιατρό που μου το είχε ανακοινώσει. "Θα αργήσει πολύ", "Πόσο πολύ;", "Μπορεί δέκα χρόνια, μπορεί και παραπάνω". Στο γραφείο του αρμόδιου γιατρού, σε κάποιο άλλο κτίριο ή σε άλλο όροφο, θυμάμαι με πόση απορία ο υπεύθυνος τότε του AIDS κ. Γ. Π. εξέτασε τα χέρια μου μήπως βρει σημάδια από ενέσεις. Δυσανασχέτησε δεύτερη φορά, δεν υπήρχε ίχνος. «Προς το παρόν δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι", είπε συγκαταβατικά. "Ο ιός μεταδίδεται με σεξουαλική επαφή, αρκεί να χρησιμοποιείς προφυλακτικό στον έρωτα. Μη το λες, ούτε στους δικούς σου". (ΟΧΙ ήταν η κατακλείδα της υπόθεσης).
     
  3. extreme32

    extreme32 Regular Member

    σημερα διαβασα σε μια εφημεριδα οτι "το AIDS σκοτωσε τον μαγο των βιντεο κλιπς" και αναφεροταν στον σκηνοθετη Γιώργο Σοφούλη. Είδα τον ανθρωπο αυτο σε καποιες φωτογραφίες που είχε. Στενοχωρήθηκα και θύμωσα. Δεν μπορω πλεον να μην συνδεω τετοια θεματα με αυτα που διαβασα. Το διαβασα το βιβλίο και εβγαλα τα συμπερασματα μου. Δεν ξερω αν είναι δυνατον να δωσω εγω εξηγήσεις. Απλα εβγαλα συμπερασματα γι αυτα που διαβασα σε 170 σελιδες. 170 σελιδες με τεκμηριωμενες αποψεις, με βιβλιογραφία, με αναφορες σε μεγαλους γιατρους, με της παναγιάς τα ματια. Και ναι τωρα πια εχω πιστει οτι φαγαμε δουλεμα. Το μονο που μπορω να πω ειναι το εξης.

    ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ AIDS ΔΕΙΞΤΕ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ. ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΜΑΙΡΟΥΛΑΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ. ΔΩΣΤΕ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ.
     
    Last edited: 31 Μαρτίου 2008
  4. blindfold

    blindfold Contributor

    εδώ μας δουλεύανε ότι πήγαν στο διάστημα ...

    extreme32 συνέχισε και ας πά να γαμηθεί η κάθε εκδοχή που θέλει να κοιμάσε χωρίς καμία ενοχή (όπως λέει το τραγούδι), υπάρχει ένας ιός ναι ,αλλά όσα πουλιούντε και το πως μεταδίδετε είναι όλα στη σφαίρα της μυθοπλασιάς όσο και για το κέντρο της γης ...
     
  5. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Πολύ σοβαρό θέμα που αξίζει προσοχής. Το ζήτημα είναι η διαφορετική άποψη καθώς όλοι γνωρίζουν την επικρατούσα. Και βέβαια τίποτα δεν πρέπει να δεχθεί κάποιος έτσι άκριτα. Δεν κατάλαβα βέβαια πώς συνδέθηκαν η εκκλησία και η δεξιά με το όλο ζήτημα. Ίσα ίσα που η εκκλησία η οποία και αντιτίθεται στον έρωτα με προφυλάξεις (μέσα σε όλα τα υπόλοιπα), δεν θα είχε συμφέρον από μία τέτοια κίνηση. Τέλος πάντων, αναμένουμε τις όποιες εξελίξεις.
     
  6. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Στο εξωτερικό άρχισε να γίνεται λόγος για ξήλωμα της απάτης. Σκέφτηκα να κινήσω τη συζήτηση και στη χώρα μας. Εστειλα την 1η Νοεμβρίου 2007 ανοιχτή επιστολή στην Ελληνική Εταιρεία Μελέτης και Αντιμετώπισης του AIDS ζητώντας να μας παρουσιάσουν τη μελέτη που αποδεικνύει την ύπαρξη του "HIV", καθώς και εκείνη που αποδεικνύει ότι ο "HIV" πρoκαλεί το "AIDS". Σε αυτές τις αποδείξεις, που έμαθα πάλι ότι δεν υπάρχουν, στηρίζεται τα τελευταία χρόνια η δική τους ύπαρξη και η δική μας δυστυχία. Καμία απάντηση δεν έλαβα.

    Η ίδια τακτική: Δεν ακούω, δε βλέπω, δε μιλώ.

    Φωτογραφίες του ιού υπάρχουν και είναι όλες ψεύτικες. Ακόμα και αληθινή να ήταν κάποια, δεν αρκεί η παρουσία της σαν αποδεικτικό στοιχείο. Η φωτογραφία πρέπει να συνοδεύεται από την πλήρη περιγραφή σχετικά με το πώς προέκυψε, έτσι ώστε αυτή τη διαδικασία να μπορεί να την επαναλάβει ο καθένας προς επαλήθευση.

    Και φυσικά δεν αρκεί μόνο αυτό. Η απόδειξη του ιού εμπεριέχει και άλλα, π.χ. τον βιοχημικό χαρακτηρισμό και την απομόνωσή του,
    έτσι ώστε να μπορούμε να δούμε σκέτους ιούς σε μια φωτογραφία χωρίς την παρουσία κανενός άλλου σωματιδίου.


    Ψεύδονται όταν λένε πως ο ιός φωτογραφήθηκε και απομονώθηκε, και θα έπρεπε να υποχρεωθούν ΑΜΕΣΑ να μας παρουσιάσουν την πρωτότυπη επιστημονική εργασία που αποδεικνύει την ύπαρξη και την παθογόνο δράση του HIV. Φυσικά δεν θα είμαι εγώ που θα την αξιολογήσω. Ξέρω πού να απευθυνθώ μετά. Αλλά δε βλέπω να έρχεται καμία απάντηση.

    Εστειλα την είδηση σε όλο τον αθηναϊκό Τύπο, αξιολογήθηκε από μια εφημερίδα, τη μόνη που έχει την υγιή διάθεση να παρουσιάζει το θέμα σφαιρικά: Παρασκευή + 13, 30 Νοεμβρίου 2007. Και έγινε πρωτοσέλιδο και σαλόνι.

    (απο την σελιδα της Μαριας www.hivwave.gr)

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  7. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

    extreme32 μετά το πρόβλημα της πολυγαμίας – μονογαμίας που τόσο σφαιρικά τοποθέτησες και δημιουργικά επέλυσες σε άλλο thread, καταπιάστηκες τώρα και με το πρόβλημα του AIDS;

    Τι ακριβώς προτείνεις σ' αυτό το φόρουμ; Να πάψει ο κόσμος να παίρνει προφυλάξεις; Να αγοράσει το βιβλίο της Κυρίας; Τι;

    ΥΓ. Άλλο η κριτική της ιατρικής και φαρμακευτικής βιομηχανίας και άλλο η πίστη στα λόγια της κάθε Αγίας Αθανασίας του Αιγάλεω και του κάθε extreme32 που τα διαδίδει.
     
    Last edited: 2 Αυγούστου 2008
  8. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

    Δυστυχως αγαπητέ ο extreme32 διακατεχεται απο στρουθοκαμηλιο τακτικη (και το λεω μολονοτι τον εκτιμω πολυ), που σημαινει, "δεν το βλεπω, δεν μου ετυχε, αρα δεν υπαρχει", η ακομη και την τελειως λανθασμενη σκεψη, "μα σε εμενα ειδικα θα τυχει?".
    Η προφυλαξη και το ασφαλες σεξ δεν μας προφυλασει μονο απο το aids αλλα και απο ηπατιτιδες, ερπητες και τοσα αλλα σεξουαλικα μεταδιδομενα νοσηματα.
    Το να κανεις σεξ, με οποιο τροπο το κανεις, με την οποια ιδιαιτεροτητα και αυτο να ισοδυναμει με ρωσικη ρουλετα, χωρις δηλαδη την παραμικρη προφυλαξη με βρισκει τελειως αντιθετη.
    Και μπορει ο extreme32 να θελει το vivere pericolosamente, αυτοι που ομως θα ερθουν σε "επαφη" μαζι του δεν νομιζω οτι του φταινε σε κατι. 
     
  9. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Re: Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

    Προτεινα πουθαινα να σταματησει ο κοσμος να παιρνει προφυλαξεις? Το βιβλίο το διαβασα και να προτεινω να το διαβασει οποιος μπορει. Η Μαρια δεν ειναι Αγια Αθανασία. Ειναι μια οροθετικη που σταματησε τα φαρμακα και ζει ευτυχισμενη και ακτινοβολει υγεια.Το ίδιο και ο αντρας της. Και περιμενει παιδι. Το βιντεακι που εβαλα μαζι με πολλα αλλα που κυκλοφορουν στο διαδυκτιο δεν το εχει βγαλει αυτη. Τι προτεινω λοιπον? Να σκεφτουμε τελικα αν υπαρχει καπου καποιο δικιο σε αυτο που λενε. Γιατι οταν προκαλουν αυτους τους ειδικους η αντιμετωπιση ειναι η αδιαφορία? Ξαναλεω οτι δεν ειναι μονο το θεμα της Μαριας. Την Μαρια απλα ετυχε να την γνωρισω απο κοντα, ετυχε να ειναι ελληνιδα και μπορω να μιλαω για ενα ατομο που ξερω το ποσο παλευει γι αυτο που υποστηριζει. Θα παρακαλουσα λοιπον να μην υπαρχει αυτη η ειρωνια ειδικα προς εμενα που απλα παραθετω στοιχεια. Καλυτερα θα ηταν να διαβασετε αυτα τα στοιχεια και να βγαλετε τα συμπερασματα σας. Οχι να βγαζετε συμπερασματα χωρις να ασχοληθειτε. Αυτοι οι γιατροι που χτυπιουνται γιατι χτυπιουνται? Για να πουλησουν ολοι βιβλια? Ο συσχετισμος με το νημα της πολυγαμιας ηταν μαλλον μαλακισμενος. Εκει παρεθεσα την προσωπικη μου εμπειρια μετα απο 15 χρονια σχεσης και περιμενα ενα προβληματισμο απο καποια ατομα που εχουν ζησει κατι παρομοιο κι οχι συμβουλες απο ατομα μονογαμικα που αλλαζουν συντροφο μια δυο φορες το χρονο αλλα παραμενουν μονογαμικοι. Δεν ειδα φως και σταματησα. Παραθετω λοιπον τη γνωση μου σχετικα με αυτα που διαβαζω , που συζηταω με καποιους γιατρους γνωστους μου, και ανανεωνω αυτο το νημα οποτε μου γουσταρει και οποιος γουσταρει μπορει να διαβαζει αυτα που γραφω και να μην τους δινει σημασια ή να την ψαχνει λιγο παραπανω. Αν λεω τοσο παραλογα πραγματα ας μου το κλεισουν το νημα.

    Μιρελλακι δεν τα λες σωστα. Δεν εχει να κανει με το δεν μου ετυχε αρα δεν υπαρχει. Μου ετυχαν πολλα που υπηρχαν αλλα αντιμετωπιστηκαν λαθος, και δεν μπορεσα να κανω τιποτα. Και στο συγκεκριμενο θεμα μιλαω γι αυτο που μου ετυχε, γι αυτο που βλεπω με τα ματια μου. Δεν καταλαβαινω πως το οτι λεω οτι τα φαρμακα σκωτωνουν τελικα, συσχετιζεται με το οτι ο εξτριμ δεν παιρνει προφυλαξεις και προτινει να κανετε το ιδιο , και τι μου φταινε τελικα αυτοι που θα ερθουν σε επαφη μαζι μου. Που τα ειπα αυτα ρε παιδια? Ελεος. Τελικα κι εδω μια απο τα ιδια? Διαβαστε λιγο αυτα που γραφω πριν αρχισετε να μου ριχνετε πετρες.



    βίντεο του Gary Null The real heroes of AIDS, με δεύτερη συνέχεια και τρίτη, όπου μιλούν οροθετικοί που έχουν σταματήσει πριν από χρόνια τα φάρμακα του AIDS και αισθάνονται έκτοτε περίφημα. Αντί να τους ρωτήσουν οι "υπεύθυνοι για την αντιμετώπιση του AIDS" πώς το πέτυχαν αυτό, μήπως ενδιαφέρει και τους άλλους, βλέπουμε το αντίθετο: αυτοί που καταπολεμούν το AIDS, το υπερασπίζονται με νύχια και με δόντια.

    "Δεν έχω δει τον ιό"

    Συνέντευξη με τον Dr. Andrew Maniotis, PhD, Επίκουρο (Assistant Research Professor) Καθηγητή, Διευθυντή Προγράμματος της Κυτταρικής και Αναπτυξιακής Βιολογίας του Καρκίνου στα Τμήματα Παθολογίας και Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου του Illinois, στο Σικάγο.

    Στον Λάμπρο Παπαντωνίου, ανταποκριτή της «Π+13»
    Οκτώβριος 2007, Σικάγο, Ιλινόις

    ας αφησουμε την αγια Αθανασία λοιπον την φιλη μου την Μαρία. Να πιασουμε αυτον εδω τον κύριο ο οποιος ειναι λιγο πιο ειδικός? Εδω ειναι ολη η συνεντευξη. Νομίζω οτι εξηγει πολλα απο αυτα που ρωτατε εμενα με ειρωνία διστυχως,και δεν μπορω να σας απαντησω. Αν ειναι δυνατον διαβαστε το πριν μου πειτε οτι ειναι μαλακιες για να τα διαβασουμε.

    http://www.hivwave.gr/pages/amdek07.html
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

    Τα διαβάσαμε αυτά που γράφεις extreme32, όσο κι αν δεν θέλεις να το πιστέψεις, και πέτρες δεν έχεις δεχθεί. Κριτική έχεις δεχθεί, ορθότατα, μιά και αποφάσισες να παρουσιάσεις κατ' αρχήν και να υποστηρίξεις με τον φανατισμό νεοφωτίστου στη συνέχεια, μιά θεωρία που όχι μόνον απέχει έτη φωτός από το να γίνει αποδεκτή, αλλά είναι δυνάμει και ιδιαίτερα επικίνδυνη.

    Τρόπον τινά λυπάμαι λοιπόν, λόγω αυτής της σοβαρότατης κατ' εμέ δυνάμει επικινδυνότητας, που οι αρχές μου δεν μου επιτρέπουν να συμφωνήσω μαζί σου στο "αν λέω τόσο παράλογα πράγματα, ας μου το κλείσουν το νήμα" (τόνοι και σημεία στίξεως δικά μου). Πιστεύω όμως, ότι θα έπρεπε οι υπεύθυνοι του φόρουμ να έχουν φροντίσει να εμφανίζεται σε κάθε σελίδα αυτού του νήματος ένα μήνυμα που να λέει π.χ. "Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας ότι η κρατούσα άποψη της παγκόσμιας ιατρικής κοινότητας είναι ότι το AIDS σκοτώνει, μεταδίδεται με τη σεξουαλική επαφή και ότι η κάθε σεξουαλική επαφή πρέπει να αποφεύγεται, χωρίς τις κατάλληλες προφυλάξεις. Αντίθετες απόψεις που παρουσιάζονται εδώ, με ευθύνη αποκλειστικά και μόνον όσων τις προβάλλουν, υποστηρίζονται από μία εξαιρετικά μικρή μερίδα ειδικών και κάποιους λιγότερο ειδικούς"...

    Θα πεις βεβαίως, και πάλι: "Πρότεινα πουθενά, να πάψει ο κόσμος να παίρνει προφυλάξεις";
    Ίσως πράγματι να νομίζεις, ότι δεν το έκανες. Αντίθετα, πιστεύεις ίσως ότι μίλησες υπέρ των προφυλάξεων, μιά και αυτές, έτσι κι αλλοιώς, μπορούν να μας διασφαλίσουν και από άλλα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα...
    Θα σου πω λοιπόν αγαπητέ, επειδή είσαι νεαρός και δεν ξέρω αν γνώρισες ή αν θυμάσαι την προ AIDS εποχή, ότι αυτά είναι τρίχες!(*) Σιγά μην κυκλοφορούσαμε με τα προφυλακτικά στην τσέπη, τον καιρό που oi μεγαλύτερες έννοιες μας ήταν η σύφιλλη, η βλεννόροια και τα κονδυλώματα... Όχι ότι δεν τα ξέραμε φυσικά κι ότι δεν τα χρησιμοποιούσαμε όταν καταλαβαίναμε ότι βρισκόμασταν σε κάποια "ζώνη υψηλού κινδύνου", αλλά σε πληροφορώ, ότι στις περισσότερες άλλες περιπτώσεις, βασικά από κάποια ανεπιθύμητη εγγυμοσύνη προσπαθούσαμε να προστατευτούμε...

    Όταν λοιπόν προσπαθείς να πείσεις (γιατί έτσι όπως γράφεις αυτά που γράφεις αυτό κάνεις, έχεις ξεπεράσει το στάδιο του προβληματισμού, προσηλυτίζεις πλέον) ότι το AIDS δεν σκοτώνει (αφού "η Μαρια... ειναι μια οροθετικη που σταματησε τα φαρμακα και ζει ευτυχισμενη και ακτινοβολει υγεια.Το ίδιο και ο αντρας της. Και περιμενει παιδι...), κατ' ουσίαν συνηγορείς υπέρ του μη απαραίτητου της λήψης προφυλάξεων. Γιατί, λόγω του AIDS και μόνο, αποφάσισε η ανθρωπότητα να συνειδητοποιήσει ότι οι προφυλάξεις είναι παντού και πάντα απαραίτητες. Κι αυτό βεβαίως έσωσε, αν όχι κάποιους που θα πέθαιναν από AIDS, σίγουρα κάποιους που θα πήγαιναν από ηπατίτιδα αν δεν τους είχε προστατεύσει (ουσιαστικά) όχι το προφυλακτικό, αλλά ο φόβος του AIDS...

    Σταμάτα να γρινιάζεις λοιπόν κατά την προσφιλή σου μανιέρα ότι "κανείς δεν σ' ακούει, κανείς δεν σε καταλαβαίνει, κανείς δεν σέβεται τις απόψεις σου" και δες κι εσύ γιά μιά φορά με σεβασμό την αντίθετη άποψη, ιδίως εδώ, που η συντριπτική πλειοψηφία πρεσβεύει τα αντίθετα από σένα. Και αν μπορείς, αν έχεις τη δυνατότητα, την ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό που χρειάζεται, βρες σοβαρά επιχειρήματα γιά να στηρίξεις αυτά που λές. Κι αν σου τα καταρρίψουν, βρες άλλα, σοβαρότερα. Κι αν σου τα καταρρίψουν κι εκείνα, ψάξε γιά άλλα, ακόμη ισχυρότερα. Κι αν κάποια στιγμή ξεμείνεις, αν και τα καλύτερα επιχειρήματά σου δεν αντέξουν, έχε το θάρρος να προβληματισθείς μήπως τυχόν δεν είχες τελικά δίκιο, αλλά άδικο...

    Θέλεις δε θέλεις, έτσι γίνεται. Ή έτσι πρέπει να γίνεται. Πάντως δεν θα πείσεις ποτέ κανέναν σοβαρό άνθρωπο με τερτίπια του στυλ "ας μου κλείσουν το νήμα", ή "σταματαω και ζητω συγνωμη αν ημουν τοσο κουραστικος". Το ζήτημα δεν είναι να φιμωθεί κανείς, η να αναγκαστεί σε σιγή ή αποχώρηση, αλλά να έχουμε την ωριμότητα να καταλήγουμε (κάπου κάπου έστω) σε λογικά συμπεράσματα.


    Αυτά γιά την ώρα, αρκετά μάκρυνε αυτό, ας αφήσουμε κάτι και γιά το επόμενο.

    Ένα τελευταίο πραγματάκι μόνο: σ' αυτή τη λίστα http://aras.ab.ca/rethinkers.php που μας παρέπεμψες, μήπως μέτρησες τελικά πόσοι είναι οι γιατροί; Αν το έχεις κάνει, θα ήθελα να μου πεις το αποτέλεσμα. Εγώ ομολογώ ότι δεν είχα την υπομονή να τους δω όλους. Πάντως, στην πρώτη 50δα, υπάρχουν μόνον 6 (έξι) γιατροί...

    (*): Το "τρίχες", δεν πάει σ' αυτά που λες εσύ. Πάει σε όποιον αφελώς μπορεί να πιστεύει ότι η χρήση προφυλακτικού μας έχει γίνει πλέον συνείδηση. Κατά την άποψή μου, έχει γίνει τόσο συνείδηση, όσο η χρήση των ζωνών ασφαλείας ή το "όταν πίνω δεν οδηγώ", στην Ελλάδα.
     
    Last edited: 4 Αυγούστου 2008
  11. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

    Γύρω από κάθε μεγάλο ζήτημα υπάρχουν μερικοί γραφικοί που ισχυρίζονται διάφορα. To αν είναι «μαλακισμένες» οι συνδέσεις που κάνω μεταξύ των θεμάτων που βάζεις – ας είναι. Άποψή μου – Άποψή σου – Μικρό το κακό. Κανείς δε θα πεθάνει απ’ αυτό.

    Αλλά θεωρώ ανεύθυνο και επικίνδυνο να διαδίδει κανείς αστήρικτες «υποθέσεις» που μπορεί να οδηγήσουν ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ να χαλαρώσει και να εκτεθεί, όταν απ’ την άλλη μεριά υπάρχουν εκατομμύρια συγκεκριμένα πρόσωπα νεκρά. Έχεις εσύ κανένα φίλο πεθαμένο από Aids. Θα πας να πεις στη μάνα του τις θεωρίες σου; Και η Μαρία σου ρισκαρει να είναι οροθετικό το μωρό της!!!!!!!!!;;;;;;

    Με ειλικρινή οργή και χωρίς χρεία διεξοδικών επιχειρημάτων
    G_E

    ΥΓ. Μια 12χρονη από την Ονδούρα, η Κέρεν Ντάναγουεϊ Γκονζάλες, θα εκπροσωπήσει σήμερα, στο 17ο διεθνές συνέδριο για το AIDS που διεξάγεται στο Μεξικό τους 33 εκατομμύρια οροθετικούς ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.
    ..........
    Η Κέρεν γεννήθηκε με τον ιό καθώς η μητέρα της τον έφερε ήδη, έχοντας μολυνθεί από το σύζυγό της.
     
    Last edited: 5 Αυγούστου 2008
  12. extreme32

    extreme32 Regular Member

    ομολογω οτι δεν εχω το στυλ του σοβαρου οταν συζητω καποια θεματα αλλα πιστεψε με το ολο θεμα το εχω δει πολυ σοβαρα. Οχι φανατισμενα, αλλα σοβαρα. Επισης ομολογω οτι η εκφραση "κλειστε μου το νημα" ηταν πανω στα νευρα μου. Δεν διαπιστωσα μια αντιθετη αποψη φιλε MindMaster. Δεχτηκα μια προσβολη στα μουτρα του στυλ "ελα φιλαρακο μας επριξες με τις αποψεις σου περι πολυγαμιας , τωρα λες και μαλακιες για το aids. Ξεκόλλα." Και δεν γκρινιαξα επι τουτου. Απλα νευριαζω οταν με αντιμετωπιζουν κατ'αυτόν τον τρόπο. Το οτι η ανθρωποτητα χρειαστηκε το φοβο του aids για να προστατευθει απο χιλιες δυο αλλες ασθενιες, δεν με καλυπτει. Καλυτερα να μαθει να προστατευεται απο τις ιδιες τις χιλιες δυο ασθενιες κι οχι απο μια (κατα την αποψη μου αν θες) ασθένια φαντασμα.

    Ας το παρω σχεδον απο την αρχη. Μην το ξεχασω κατ αρχας, τα σημεια στίξεως που σχολίασες, τα αποφεύγω γιατι αργω πολυ στο γραψιμο και ο χρονος μου ειναι περιορισμενος. Καποια στιγμή θα προσπαθήσω να μάθω να τα χρησιμοποιώ και αυτα, οπως και να μαθω λιγη ορθογραφία γιατί δεν σου το κρύβω αισθάνομαι άβολα γι αυτό το θέμα. Στο θέμα της υγείας συμβαινουν πολλα τρελλα και εξωφρενικά. Οταν αντιλαμβανομαι λοιπον καποιες θεωρίες συνωμοσίας είτε εκει , είτε σε μεταφυσικα θεματα, είτε σε κοινωνικά λειτουργο σε ενα μικρό βαθμο σαν ερευνιτής. Μη ξεχναμε οτι οι ομοιοπαθητικοι γιατροι και οι βελονιστες οπως και οι ρεφλεξολογοι και οι βιοθεραπευτες αντιμετοπιζωνταν απο τα MME ως τσαρλατανοι πριν μερικα χρονια. Τωρα αρχιζουν να δεχονται καποιες εναλλακτικες μεθοδους περαν της κλασσικης ιατρικής ακομα και σε μεγαλες κλινικες οπως το Ωνασιο. Γνωριζω αρκετους γιατρους που μαθαιναν και χρησιμοποιουσαν το Reiki και δεν τολμουσαν να το πουν πουθενα για να μην τους γιουχαρουν. Εβλεπα τα διαφορα πανελ στην τηλεοραση και την γελιοποιηση για οποιον τολμουσε να πει κατι σχετικο με βοτανα, οποιον ελεγε "βρε παιδια? Ειμαι ζωντανος και μου ελεγαν οτι με τον καρκινο ειχα 2 μηνες ζωης αν δεν κανω χημειοθεραπεια." Ετυχε να εχω διαβασει σχετικα με την σκοπιμη γελιοποιηση πριν την αντικρισω σε καποια εκπομπη του Τριανταφυλλοπουλου. Απο τότε λοιπον συζητουσα τετοια θεματα και εψαχνα να βρω το γιατι. Γιατι ο ανεψιος μου σε ηλικια τεσσαρων χρονων ειχε ολη μερα 39,5 πυρετο και με 20 λεπτα Reiki επεσε ο πυρετος στο 36; Γιατι επρεπε να το ψαξω μονος μου αυτο για να αποφυγει ο πιτσιρικας την ασπιρινη? Παντα λοιπον ψαχνω. Ολες τις πλευρες. Και τις αρνητικες και τις θετικες και οταν δω καποια πραγματα με τα ματια μου αρχιζω και εχω αποψη. Οι γονεις μου και οι συγγενεις με κοροϊδευαν οταν τους ελεγα για τον βελονισμο. Τωρα πανε και κανουν οι ιδιοι για να θεραπευσουν μια παθηση στη μεση τους. Αλλα τωρα ειναι αποδεκτο πλεον γι αυτο το κανουν. Εγω δεν περιμενω να το πουν στην εκπομπη της Δρουζα. Οταν διαβασα λοιπον για το Aids δεν ειχα ιδεα. Επαθα ενα σοκ αλλα ηταν στην περιπτωση που κατι απο αυτα ηταν αληθεια. Τωρα διαβασα πολλα. Σχηματισα μια πιο ολοκληρωμενη αποψη και γνωρισα και ενα ατομο που τα ζει απο μεσα. Αν εμενα Αθηνα θα γνωριζα και αλλα. Αν λοιπον συμβαινει οντως κατι τετοιο? Πολλα τα ερωτηματα. Αλλα δεν θα ηταν κατι τρομερο? Αυτοι που μιλανε γι αυτο το θεμα δειχνουν να εχουν αποδειξεις και να προκαλουν αυτους που στηριζουν το αντιθετο σε μια αντιπαραθεση. Γιατι δεν συμβαινει λοιπον αυτο? Εστω για να τους βουλωσουν το στομα αν λενε παπαριες. Για καποιο λογο λοιπον. Αυτος ο λογος μου βρωμαει εμενα. Αν εχουν δικιο τοτε μιλαμε για ενα απο τα μεγαλυτερα εγκληματα που συμβαινουν αυτη τη στιγμη στον κοσμο. Και δεν θα το δω ελαφρα. Θα προβληματιστω αφου διαβασω τι εχουν να πουν αυτοι οι ανθρωποι. Θα το συζητισω με οποιον πιο ειδικο μπορω να βρω και ηδη το εχω κανει. Και ηδη μου λενε οτι οντως κατι τρεχει. Γι αυτο εκνευριζομαι οταν μου λενε οτι λεω μπουρδες ετσι ξερα χωρις να μου πουν "λες μπουρδες εκει και το σωστο ειναι αυτο. Και την ψαχνω μεχρι εκει που δεν παιρνει. (Θα επανελθω μαλλον κι εγω αργοτερα για να εχουμε να λεμε)

    Σορρυ για τον ορισμο "μαλακισμενες" αλλα ηταν ολοφάνερη η ειρωνια και ο υποβιβασμος σε αυτα που λεω με την ψυχη μου. Ειναι αστηρικτες υποθεσεις αυτα που διαδιδω? Προσπαθω να μιλαω οσο πιο τεκμηριωμενα μπορω και εκει που δεν μπορω (στα πιο ουσιωδη) βαζω καποια links. Για την Κερεν διαβασα κι εγω σημερα στην εφημεριδα. Φανταζεσαι τωρα αυτο παιδι το οποιο, ναι , ειναι οροθετικο, να μην εχει κανενα προβλημα με την υγεια του, απλα να ειναι οροθετικο, και αυτη η ταμπελα να μην σημαινει τιποτα αλλο? Φανταζεσαι να το ποτιζουν φαρμακα για να το κανουν καλα, ενω δεν εχει τιποτα? Παραθετω την αποψη του Dr. Maniotis που μιλαει με καποια επιχειρηματα. Αν μπορει καποιος να τα αντικρουσει θα το χαρω πολυ γιατι θα βγω κι εγω απο τις αμφιβολιες μου. Αλλα αν στεκουν???
     
    Last edited: 5 Αυγούστου 2008