Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και υγεία' που ξεκίνησε από το μέλος extreme32, στις 6 Μαρτίου 2008.

  1. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

    Κι εσύ φαντάζεσαι αυτό το παιδί να πεθάνει επειδή κάποιος του είπε να μην παίρνει φάρμακα;

    Η ύπαρξη ισχυρής και διαπλεκόμενης βιομηχανίας γύρω απ’ την υγεία παγκοσμίως δεν αμφισβητείται. Νοσοκομεία, γιατροί, ερευνητές, φαρμακοβιομηχανίες, φαρμακεία προσπαθούν να αυξήσουν τον κύκλο εργασιών και την κερδοφορία τους όπως κάθε άλλη οικονομική δραστηριότητα. Η έρευνα, χρηματοδοτούμενη κατά βάση από τη φαρμακοβιομηχανία, κατευθύνεται προς ανακαλύψεις που θα αυξήσουν τους τζίρους με ακριβές μακροχρόνιες θεραπείες παρά προς την απλή, φθηνή και ολοκληρωτική θεραπεία μιας ασθένειας.

    Γύρω απ’ αυτή τη βασική βιομηχανία ανθούν μια σειρά άλλων επιχειρηματικών δραστηριοτήτων, πάλι με πελατεία τον ανθρώπινο πόνο, οι λεγόμενες εναλλακτικές ιατρικές, οι πεταλουδοθεραπείες, τα λασπόλουτρα, τα ρέικι, οι ομοιοπαθητικές και πλήθος άλλων. Έχουν, δεν έχουν βάση, δεν το εξετάζω. Το ότι προσωπικά ωφελήθηκα από το βελονισμό σε μια συγκεκριμένη περίπτωση και πως πήγα με σοβαρό πρόβλημα στην εντατική συγγενικό μου πρόσωπο γιατί έκανε ομοιοπαθητική αντί να πάρει αντιβίωση, δεν είναι παρά περιπτωσιολογία. Θα ‘λεγα πως η αυθαιρεσία και η απάτη είναι λογικά μεγαλύτερη στις λεγόμενες «εναλλακτικές θεραπείες» καθώς εκεί δεν υπάρχει κανείς μηχανισμός ελέγχου, δημοσιεύσεων, επιστημονικής κριτικής, επιδημιολογικές μελέτες, στατιστικές κλπ..

    Από τις παραπάνω κριτικές διαπιστώσεις, μέχρι την θεωρία της διεθνούς συνομωσίας ή απόκρυψης της αλήθειας γύρω από το AIDS, η απόσταση είναι τεράστια. Και μόνο το γεγονός πως ο καθένας μπορεί να δημοσιεύει και να ισχυρίζεται το οτιδήποτε αποκλείει τα περί συνομωσίας.

    Στο Μεξικό γίνεται αυτές τις μέρες ένα διεθνές συνέδριο για το AIDS με συμμετοχή χιλιάδων «συνωμοτών». Οι επιδημιολογικές μελέτες των τελευταίων ετών (τελευταία του 2007) είναι στη διάθεση του καθενός από την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας

    http://data.unaids.org/pub/EPISlides/2007/2007_epiupdate_en.pdf

    Η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας έχει στις προτεραιότητές της την εξάπλωση της χρήσης των προφυλακτικών. Δε μου στέκει ότι τα έχει κάνει πλακάκια με την durex.

    Μέχρι να αποδειχτεί η αλήθεια ή η ανοησία των όποιων θεωριών, καλό είναι να μην παίζουμε με αυτά τα πράγματα, και μάλιστα σ’ ένα φόρουμ ερωτικού περιεχομένου.

    Τουλάχιστον θα έπρεπε να υπάρχει ένα ευδιάκριτο disclaimer πως αυτές είναι προβληματισμοί και απόψεις που δεν έχουν αποδειχθεί και πως δε συνιστούν προτροπή για αποφυγή προφυλάξεων ή διακοπή θεραπείας.

    Άλλωστε η παρέμβασή μου, αυτό το σκοπό είχε και κλείνει εδώ.
     
    Last edited: 5 Αυγούστου 2008
  2. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Re: Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?


    Δηλαδη αυτο το παιδι θα ζησει αν παιρνει τα φαρμακα? και πόσο? Οταν λεμε διακοπη θεραπειας? Εννοουμε διακοπη της παρατασης ζωης? Τι θεραπεια ειναι αυτη τελικα αφου οι περισσοτεροι πεθαινουν? Κι αν η ελπιδα ειναι να ζησουν οπως η Μαρια και η καθε Μαρια, το να σταματησουν τα φαρμακα, τοτε γιατι να μην δειξουμε αυτο το φωτακι? Εγω δεν λεω να σταματησει καποιος τα φαρμακα. Λεω ομως με σιγουρια οτι θα επρεπε καποιος που παιρνει φαρμακα και ειναι οροθετικος και γνωριζει οτι θα πεθανει ,να την ψαξει λιγο παραπερα. Το χειροτερο που μπορει να του συμβει τελικα ειναι να ζησει. Οσο για τις προφυλαξεις , εξυπνοι ανθρωποι νομιζω ειναι οι περισσοτεροι εδω μεσα. Οταν παιρνεις μια προφυλαξη για 10 διαφορετικους συμαντικους λογους και καποιος σου πει οτι ο ενας απο αυτους μαλλον ειναι μουφα, δεν σταματας την προφυλαξη γιατι υπαρχουν και οι αλλοι 9. Αν το κανεις τοτε μαλλον εισαι απλα ηλιθιος. Αν θες διευκρινηση τοτε μαλλον εξακολουθεις να εισαι. (οχι εσυ. ο αλλος)
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

    Το σίγουρο είναι ότι οι αγωγές,μπορούν να περιορίσουν τον ιό.Μάλιστα μπορούν να τον θεραπεύσουν όταν βρίσκεται σε πολύ πρώιμο στάδιο.Δεν ξέρω.
    Σίγουρα θα υπάρχει ολόκληρη βιομηχανία φαρμάκων,αλλά για ελάχιστες χώρες τα φάρμακα δίνονται δωρεάν,καλή ώρα σαν τη χώρα μας ,που παράδοξα έχει μια πολύ καλή πολιτική και αντιμετώπιση απέναντι στους φορείς..
     
  4. ευχαριστώ θερμά για το άρθρο . Ενώ είμαι μέσα στην conspiracyολογία ομολογώ ότι αγνοούσα μια εναλλακτική άποψη περί aids.

    πάντως αν είχα, δεν θα έπαιρνα φάρμακα - νομίζω ότι θα μου έκαναν χειρότερο κακό.

    μην ξεχνούμε ότι όλα είναι και θέμα ψυχολογίας, πίστης και δύναμης και ο οργανισμός αντέχει χίλιες φορές περισσότερο όταν έχει πίστη και θετική ενέργεια

    μακάρι να αποδειχτεί ότι όντως όλο αυτό είναι μια συνομωσία

    ο κόσμος μας θα γίνει πιο όμορφος με περισσότερη αγάπη
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

  6. extreme32

    extreme32 Regular Member

    Re: Απάντηση: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?

    Inco σ ευχαριστω για το βιντεακι. Ειχα δει αρκετα αλλα δεν ειχαν μεταφραση και με πεδευαν. το νημα αυτο ειχα αρχισει να το ξεχναω γιατι οι αντιδρασεις ηταν εκτος απο δυο τρεις ,καθετα αρνητικες. Καποιοι ειχαν δικιο. Με την εννοια οτι δεν μπορει να εχουν οι περισσοτεροι αδικο κι εγω να ειμαι ο σωστος. Μαλλον το θεμα το παρουσιασα με εναν οχι οριμο τροπο. προχθες πηγα παλι να μιλησω σε μια φιλη μου γι αυτο. Το κοιταξε και μου ειπε κι αυτη οτι αυτο που κανει η Μαρια Παππαγιανιδου ειναι απαραδεκτο. Οτι μαλλον ζει απο σποντα και οχι επειδη εκοψε τα φαρμακα της. Οτι οπως λιγες χιλιαδες ατομα σε ολο τον κοσμο φωναζουν οτι ολα αυτα ειναι απατη , ετσι και μερικα εκατομυρια φωναζουν το αντιθετο και αυτα θα επρεπε να ακουσω. Σκεφτηκα να μην ξαναπω τιποτα. Μεχρι που ειδα ξανα οτι καποιοι το ειδαν θετικα. Και η assassina και εσυ Ινκο. Φανταζομαι οτι το βιντεακι το εβαλες για να ψαξουμε αυτην την κατευθυνση. Λεω ακομα να ψαξουμε. Εγω ναι ειμαι 99,999999999% σιγουρος. Αλλα το δικο μου μυαλο ειναι φτωχο. Οποτε ακομα λεω οτι το ψαχνω. Γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος? Γιατι κανεις δεν μου απαντησε το λογο που δεν εγινε μια δημοσια αντιπαραθεση των μεν και των δε ωστε να παρουσιαστουν τα στοιχεια που ζητανε και ισχυριζονται οτι δεν υπαρχουν. γιατι υπαρχει το 0,0000000001% αμφιβολιας? γιατι δεν μπορω να ξερω με σιγουρια ολους αυτους του ιατρικους ορους , και δεν γνωριζω προσωπικα τις προυποθεσεις για τις συγκεκριμενες αποδειξεις. Η Μαρια λοιπον εβγαλε το τελευταιο βιβλιο πριν ενα μηνα περιπου. θα κανω copy ενα σημειο που νομιζω οτι μπορει να προβληματησει λιγακι. Αρκει να μην ειμαστε αρνητικοι:

    xmmmm ακυρο. κατι γινεται και δεν μπορω να εντοπισω το σημειο αυτο που ηθελα. Μιλουσε για καποιες μυνησεις που μαλλον θα γινουν στους υπευθυνους της απατης. Οκ ισως να μην ειναι απατη. παντως κατι θα κανουν. Θα το παραθεσω καποια αλλη στιγμη γιατι ειχε ενδιαφερον. Θα βαλω κατι αλλο που με αγγιξε:




    Y.Γ. Ιδού και ένα μέιλ που κυκλοφορεί σε όλο τον κόσμο από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Μιλάει η φωνή της "ζωντανής απόδειξης". Στάλθηκε στις 3 Σεπτεμβρίου και απευθύνεται στον Dr Robert Gallo. Μετέφρασα και προσυπογράφω:

    ------

    "Dear Sir,

    Σας γράφω αυτή την επιστολή γιατί θέλω να γνωρίζετε ότι είστε η αιτία για πάνω από 20 χρόνια τρόμου και βασάνων που υπέφερα.

    Εξαιτίας σας, οι άνθρωποι που χαρακτηρίζονται ¨οροθετικοί¨ μπαίνουν στο περιθώριο σε όλο τον κόσμο. Και μας χρωστάτε ακόμα αληθινές αποδείξεις αντί για ασυναρτησίες σχετικά με το ότι ο HIV προκαλεί το AIDS.

    Πάνε είκοσι χρόνια τώρα που μου είπαν ότι θα πέθαινα σε 5 χρόνια. Δεν έχετε ιδέα πώς είναι να σου το λένε αυτό. Δεν μπορείτε να καταλάβετε τον απόλυτο τρόμο που έζησα από εκείνη την ώρα.


    Και θέλω τώρα να περάσετε τα ίδια άγρυπνα βράδια και τον ίδιο τρόμο μέσα στη νύχτα γιατί ήσασταν εσείς που αποφασίσατε να πείτε στον κόσμο ότι ο HIV είναι η αιτία του AIDS, χωρίς τον καθιερωμένο επιστημονικό έλεγχο από τους ομότιτλούς σας, χωρίς επιστημονικές αποδείξεις. Ακόμη και ο Luc Montangnier άλλαξε την κατάθεσή του και είπε ότι ο HIV από μόνος του δεν μπορεί να είναι η αιτία του AIDS.

    Εξαιτίας σας δεν μπόρεσα να κάνω οικογένεια. Εξαιτίας σας έχω ανεχτεί διακρίσεις στη δουλειά και στα ταξίδια μου. Και πάλι δεν θα είναι ο HIV που θα με σκοτώσει. Αμελείς επιστήμονες σαν εσάς έχουν δολοφονήσει χιλιάδες αθώους ¨οροθετικούς¨ με βάση μια σαθρή επιστήμη. Το ΑΖΤ και τα πολλά αντιρετροϊκά φάρμακα είναι σκέτα δηλητήρια. Αν πεθάνω, θα είναι εξαιτίας επιστημόνων σαν κι εσάς και εξαιτίας του πανικού που δημιουργήσατε σε παγκόσμιο επίπεδο.

    Θέλω να ξέρετε ότι η πλειοψηφία των οροθετικών είναι ακριβώς σαν εμένα. Κρατούν απόσταση από επιστήμονες σαν εσάς. Ζουν με υγεία ξανά. Και δεν αναπτύσσουν “AIDS”. Παρόλα αυτά υποφέρουν επειδή το κοινό εξακολουθεί να πιστεύει ότι ο HIV είναι η αιτία του AIDS. Εξαιτίας σας, χιλιάδες άνθρωποι σαν εμένα εξαναγκάζονται να ζουν κρυφά τη ζωή τους.

    Θέλω εσείς και ο Dr. Montagnier να κάνετε μια δημόσια δήλωση μαζί με το CDC, όπου θα αποδέχεστε ότι δεν γνωρίζετε ακόμα την αιτία του AIDS. Θέλω να αποδεχτείτε ότι δεν γνωρίζετε αν πράγματι ο HIV προκαλεί το AIDS ή όχι. Αλλά πιο πολύ απ΄ όλα, θέλω να γευτείτε κι εσείς τον ίδιο τρόμο, τις ίδιες άγρυπνες νύχτες που χρειάστηκε να περάσω εξαιτίας σας.
    Την επόμενη φορά που θα συναντήσετε κάποιον ¨οροθετικό¨, θα μπορούσε να
    είμαι εγώ. Να είστε έτοιμος να λογοδοτήσετε.
     
  7. extreme32

    extreme32 Regular Member

    θα ηθελα να δειξω κατι που ειδα σημερα. δεν ειμαι γιατρος οποτε αν καποιος πιο ειδικος απο μενα δει κατι περιεργο θα ηθελα να πει που εχει ενστασεις. ειναι δυο εικονες απο το τεστ αντισωματων και καποιες μαρτυριες..


    Το Western blot της Cambridge Biotech, το οποίο υποτίθεται ότι επιβεβαιώνει το προηγούμενο, αναφέρει ότι "η κλινική σημασία των αντισωμάτων του HIV σε ένα άτομο χωρίς συμπτώματα δεν είναι γνωστή". Χορηγούν φάρμακα σε εκατομμύρια ανθρώπους ανά τον κόσμο ή σε παιδιά ή σε οποιονδήποτε άλλο, χωρίς να ξέρουν την κλινική σημασία του να προκύπτεις θετικός σε αυτά τα τεστ;

    Και αποκρύπτουν τέτοια λυτρωτική πληροφορία από τα υποψήφια θύματα; Ιδού το μέιλ ενός από τους φίλους στις 18 Μαϊου 2009, όταν ζήτησε το φυλλάδιο του τεστ από τον γιατρό του:



    Σήμερα πήγα στον ιατρό και μου είπε πως οι εξετάσεις σου είναι άριστες αλλά προληπτικά από σήμερα πρέπει να ξεκινήσεις θεραπεία.Τον ρώτησα για το φυλλάδιο πως γράφει ότι δεν ανιχνεύει τον ιό και είπε... κάπως ειρωνικά .. το έχεις να το δω?





    Σκέφτομαι τι πέρασες εσύ 20 ολόκληρα χρόνια και πως δεν


    τρελάθηκες! Πήγα στο διαγνωστικό κέντρο Συγγρού και ζήτησα να μου δώσουν για λίγο να διαβάσω το φυλλάδιο του τεστ ( αυτό που έχεις) εκεί , όχι να το πάρω. Είπαν πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση – απαγορεύεται από το κράτος αυτό! Το απέκλεισαν και εξαφανίσθηκαν από το γραφείο. Πήγα στο διευθυντή και δεν ήταν στο γραφείο. Πολύ περίεργα πράγματα...

    ----




    Υπάρχουν και χειρότερα, που περιμένουν ακόμα όσο μένουμε αδρανείς:


    Η γυναίκα έκλαιγε ασταμάτητα καθώς η νοσοκόμα χορηγούσε ΑΖΤ, Nevirapine και Lamivudine στο μωρό της δύο ώρες μετά τη γέννα σε νοσοκομείο του Λονδίνου στις 15 Απριλίου 2009. Αν οι γονείς αρνούνταν τη "θεραπεία", η υπηρεσία κοινωνικής πρόνοιας και το νοσοκομείο θα διέτασσαν ένταλμα για να τους αφαιρεθεί η κηδεμονία του παιδιού.


    Μ' αυτό τον τρόπο, από το 1996 δηλητηριάζονται μωρά. Είναι μια σύγχρονη μορφή θυσίας (χειρότερη και από θανάτωση, η τοξική "θεραπεία" σε βρέφη), λατρευτική προσφορά στο βωμό της ψευδοεπιστήμης του AIDS.

    Η υποχρεωτική χορήγηση ΑΖΤ σε εγκύους γυναίκες και τα μωρά τους εφαρμόζεται και στην Ελλάδα. Θα έπρεπε να θεωρείται έγκλημα.


    ----


    Στις αρχές Ιουνίου θα μας επισκεφτεί ξανά η Dr Juliane Sacher για ένα σεμινάριο που θα θέσει σε νέες βάσεις το όλο ζήτημα. Εχει κουράρει πάνω από 1.500 θεωρούμενους ασθενείς του AIDS χωρίς καθόλου τοξικά φάρμακα, και το ίδιο κάνει σε όλες τις περιπτώσεις χρόνιων ασθενειών. Οπως σχολίασε ο Κωνσταντίνος τις προάλλες, "Για μένα και πιστεύω και για τους περισσότερους εδώ το σημαντικό τώρα είναι να απαλαχτούμε σωματικά και νοητικά απο την τοξική κατάσταση που βιώσαμε στο παρελθόν..."


    πηγη HIVwave - Redirection of the index
     
  8. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    δε διαβασα τις 3 σελιδες γιατι βιαζομαι. ηθελα ομως να πω σε ολους οσους προκατειλημενοι κρινουν το συγκεκριμενο νημα ως θεωρια συνομοσιας, οτι :
    - Το φαινομενο του θερμοκηπιου καποτε το θεωρουσαν θεωρια συνομοσιας. Σημερα ειναι πραγματικοτητα.
    - Το οτι το καπνισμα ειναι εκπαιδευση του υποσυνειδητου και οχι εξαρτηση, παλι το ιδιο λεγανε και ακομα λενε. (Εδω ομως διαβασα κατι αλλο).
    - Το οτι η τραπεζα αποθεματικου, η CIA και η αμερικανικη κυβερνηση ειναι κωλος και βρακι και ελεγχει την παγκοσμια οικονομια καποτε ηταν θεωρια συνομοσιας και προπαγανδα της ρωσιας. Σημερα μαθαινουμε οτι και ο σταλιν και ο χιτλερ ηταν μεσα στο ίδιο κολπο.
    - Το οτι η CIA κανει εμποριο κοκαινης στις ΗΠΑ τη δεκαετια του '80 ηταν μια κουμμουνιστικη προπαγανδα. Τωρα, πρωην πρακτορες της CIA το παραδεχονται.

    Υπαρχουν πολλες θεωριες συνομοσιας. το 10% απο αυτες ειναι ορθες ή έχει βασεις ορθότητας. Αξιζει λοιπον να μελετάμε καθε μια απο αυτες και να μην ειμαστε προκατειλλημενοι, οσο γελοιες κι αν ακουγονται, γιατι αν μια απο αυτες ειναι αληθεια, τοτε η αποκαλυψη επηρεαζει τεραστια ποσα πληθυσμου.

    Middle finger to prejudice.

    Προκαλώ ομως οσοι πιστευοθν οτι ειναι μαλακιες αυτα, να μου βρουν τους λογους για τους οποιους καποιος να βγει και να πει τετοιες μαλακιες. Και μη μου πειτε λεφτα και δημοσιοτητα γιατι και για τα δυο υπαρχουν καλυτερες μεθοδοι.
     
    Last edited: 25 Μαϊου 2009
  9. extreme32, ελπίζω να κατανοήσεις οτι είναι εντελώς διαφορετικό να ερίζουν οι σεισμολόγοι/γεωλόγοι με φυσικούς στερεάς κατάστασης για το εάν είμαστε σε θέση να "προβλέψουμε" σεισμούς από το να βγαίνει ο κάθε δημοσιογράφος και να προσπαθεί να αποδείξει συνωμοσία του κατεστημένου χρησιμοποιώντας όπως να'ναι επιστημονικά στοιχεία των οποίων την ουσία αγνοεί πλήρως για να στηρίξει είτε την άποψη των σεισμολόγων/γεολόγων είτε την άποψη των φυσικών στερεάς κατάστασης. Και στο λέω αυτό χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα, ανάλογο "θρίλερ" που παίζεται στη χώρα μας πολύ συχνά.

    Το να ανακατώνεις σε ένα τσουβάλι:
    1) τα αναμφισβήτητα συμφέροντα της φαρμακοβιομηχανίας και της βιομηχανίας της υγείας,
    2) τον επιστημονικό σκεπτικισμό ερευνητών για το βαθμό κατανόησης της φύσης και της δράσης του ιού από τη διεθνή επιστημονική κοινότητα,
    3) τον πολιτικό σκεπτικισμό κάποιων άλλων ακαδημαϊκών/επιστημόνων/επαγγελματιών για τον τρόπο που εφαρμόζονται πολιτικές κατά του ιού και τις επιπτώσεις τους,
    4) την περιπτωσιολογική αυτοΐαση (ναι, υπάρχει ως φαινόμενο και δεν λέει απολύτως τίποτε επιστημονικά, εάν δεν μπορεί να μας παράσχει πληροφορία με μαζική εφαρμοσιμότητα)
    μαζί με
    5) ένα ακαθορίστου στόχου και συγκεχυμένο "κατηγορώ" εναντίον ακαθόριστων σκοτεινών κύκλων που εξυφαίνουν συνομωσίες με επίσης ακαθόριστους σκοπούς για την υποστήριξη επίσης ακαθόριστων συμφερόντων,
    είναι ένδειξη αν μη τι άλλο ελαφρότητας. Η οποία μπορεί να μην κοστίζει τίποτε, παρά μόνο χρόνο σε όποιον γράφει σε ένα διαδικτυακό φόρουμ, δίνει όμως τροφή σε διάφορες new age ανορθολογικές δοξασίες που χαρακτηρίζονται από μεσαιωνικό θρησκευτικό φανατισμό. Και η πλάκα είναι οτι οι φορείς των δοξασιών αυτών ούτε στιγμή δε διερωτώνται, πως το αυξημένο προσδόκιμο της ζωής τους (κοντά στα 75 έτη εάν δεν απατώμαι), η μείωση της παιδικής θνησιμότητας, η θεραπεία διαφόρων ασθενειών, και κατ'επέκταση το γεγονός οτι βρίσκονται οι ίδιοι εν ζωή για να μπορούν να διατυπώνουν τέτοιες μπούρδες οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στη μεγαλύτερη "συνομωσία" που υπήρξε ποτέ: στην επιστήμη.

    Για να μην αφήσουμε απ'έξω και την επικιδυνότητα αυτής της ελαφρότητας που τολμά να λέει οτι ο ιός δεν υπάρχει: Αναλαμβάνει κανείς την ευθύνη για ένα θάνατο που θα οφείλεται στο οτι κάποιοι υιοθέτησαν την ανέμελη στάση τους και δε χρησιμοποιούν προφυλάξεις στη σεξουαλική τους δραστηριότητα;
     
  10. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: AIDS!!! μηπως μας δουλευουν κανονικά?


    Το βασικότατο των ερωτημάτων κατ' εμέ, φίλτατε. Πολλοί και πολλές φορές έχουμε ζητήσει εις μάτην την απάντηση. Γιά να δούμε αυτή τη φορά λοιπόν...


     
  11. James_Bondage

    James_Bondage Regular Member

    Aldur: τωρα βρήκες κι εσυ θεμα. Η σεισμολογια ειναι η πιο debateable επιστημη...

    Αλλα να ρωτησω ολους κατι ontopic. Στην περιπτωση που ισχυει η θεωρια, ποιος από τους υπερμαχους της υπαρξης του HIV αναλαμβανει την ευθυνη για τους θανατους απο την ανεπαρκεια ανοσοποιητικου συστηματος που δημιουργειται [θεωρητικα] απο τα φαρμακα; Ποιος αναλαμβανει την ευθύνη για την σεξουαλικη καταπιεση; ποιος αναλαμβανει την ευθυνη για τον πλουτισμο εις βαρος των "ασθενων";

    Γι αυτο πρεπει να ειμαστε σκεπτικιστες και προς την επιβεβαίωση και προς την ανατροπή των θεωριων συνομοσιας. Εκτος κι αν καποιος ειναι από εκεινους τους ωχαδερφιστες που καλα καθονται στον αναπαυτικο τους καναπε, και εχουν στην ουσια αυτοεξορισει τον εαυθτο τους αππο την ανθρωποτητα αλλα ζουν μεσα σε αυτην σαν ζιζανια...
     
  12. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Μία απορία: αν ο HIV δε σχετίζεται με την ασθένεια, τότε γιατί σε όσους έχουν ασθενήσει από AIDS βρίσκεται αυτός ο ιός; Έχει μήπως καμιά λόξα και πάει και κάθεται πάνω τους, χωρίς όμως να τους δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα;

    Ξέρω, οι θεωρίες συνωμοσίας πουλάνε. Πόσο μάλλον όταν σχετίζονται με το υπέρτατο αγαθό όλων: την υγεία και κατ' επέκταση, την ίδια τη ζωή του ανθρώπου. Όσο πιο εξωφρενικές είναι, τόσο περισσότερη πέραση έχουν. Επίσης, έχουν ένα μεγάλο κακό (για τους λογικά σκεπτόμενους), καλό για όσους τις ασπάζονται: όπως είναι αδύνατο λόγω της φύσης τους να επαληθευτούν, άλλο τόσο αδύνατο είναι να διαψευστούν. Επομένως, είμαστε υποχρεωμένοι να τις ανεχόμαστε.

    Ας αφήσω όμως τους προλόγους και τις σκόρπιες σκέψεις κι ας πάω στο δια ταύτα. Το γεγονός πως οι οροθετικοί που ακολουθούν φαρμακευτική αγωγή, κατά συνθήκη, ζουν περισσότερο απ΄όσους δεν ακολουθούν αγωγή δε λέει κάτι; Γιατί σε χώρες της Αφρικής, ή και αλλού στον κόσμο, όπου δεν γίνεται κάποια θεραπεία, το προσδωκόμενο ζωής ατόμων που έχουν μολυνθεί με τον ιο είναι σαφως μικρότερο απ' ότι στο δυτικό κόσμο; Ας μην ξεχνάμε πως σήμερα, ένας οροθετικός που λαμβάνει φαρμακευτική αγωγή, έχει περισσότερες πιθανότητες να πεθάνει από κάποιο άσχετο λόγο, παρά από κάποια συνέπεια του ιού του AIDS. Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να αποδείξει πως δε λαμβάνουν άδικα φάρμακα, μόνο και μόνο για να πλουτίζουν οι φαρμακευτικές εταιρίες.

    Τέλος, καλό θα είναι να θυμόμαστε πως το AIDS δεν ανήκει στις "επικερδείς" ασθένειες. Στις χώρες όπου όντως υπάρχει πρόβλημα οι φαρμακευτικές αδυνατούν να πουλήσουν τα σκευάσματά τους. Αντίθετα, στις χώρες όπου τα σκευάσματα αυτά είναι ευρέως διαθέσιμα, το ποσοστό των οροθετικών είναι πολύ μικρό σε σχέση τουλάχιστον με όσους πάσχουν από άλλες ασθένειες, όπως για παράδειγμα ο διαβήτης ή η υπέρταση (που κι αυτές χρειάζονται θεραπευτική αγωγή εφ' όρου ζωής). Επομένως, οι εταιρίες δεν έχουν δα να κερδίσουν και τεράστια ποσά. Ή μάλλον, πουλώντας τέτοιου είδους σκευάσματα, κερδίζουν πολύ λιγότερα απ' όσα θα κέρδιζαν αν παρήγαγαν φάρμακα για άλλες χρόνιες παθήσεις που ταλαιπωρούν μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού. Επομένως, η θεωρία πως συσχετίζουν τον HIV με το AIDS απλά και μόνο για το κέρδος τους μου φαίνεται ανυπόστατη.