Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BD +/- DS +/- SM = BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 22 Φεβρουαρίου 2006.

Tags:
?

Ποιο μέρος του ΒDSM θεωρείτε σημαντικότερο;

  1. BD

    0 vote(s)
    0,0%
  2. DS

    23 vote(s)
    46,9%
  3. SM

    7 vote(s)
    14,3%
  4. θεωρώ και τα τρία μέρη ισότιμα

    19 vote(s)
    38,8%
  1. Ricardo

    Ricardo Staff Member

    ..
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: BD +/- DS +/- SM = BDSM

    Εγώ τα βλέπω αλλιώς. Το Ds είναι, για μένα, η βάση γιατί απλά, έτσι είναι τα πράγματα και δε γίνεται αλλιώς. Κάποιοι κυριαρχούν και κάποιοι κυριαρχούνται. Κάποιοι ορίζουν και κάποιοι ορίζονται. Το SM και το BD είναι παιχνίδια, αλλά όχι τα μόνα (πάλι για μένα) .

    24/7 Ds δε σημαίνει 24/7 SM. Θα ήταν τρέλα.

    Πολύ καλό thread. Για να καταλάβουμε εδώ μέσα πως υπάρχουν, όχι 3, αλλά χιλιάδες αφετηρίες για να ασχοληθεί κανείς με το BDSM. Η δικιά μου αφετηρία πηγάζει από τα δικά μου θέλω και χαρακτηριστικά. Δε σημαίνει πως είναι γενική αλήθεια.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Για μένα είναι αλληλένδετα και εξίσου σημαντικά και τα τρία.

    Για πολλούς πιστεύω, οσο υπερβαίνουμε τις αντιστάσεις μας και εξοικειωνόμαστε με το BDSM, τείνουν να συγκλίνουν οι αισθήσεις και τα συναισθήματα που προκαλούν είτε το BD (περιορισμός και πειθαρχία με την σωματική και την εγκεφαλική έννοια) είτε το DS (κυριαρχία και υποταγή) είτε το SM (σαδομαζοχιστικές πρακτικές που ίσως οι περισσότερο γνωστές να βιώνονται σωματικά αλλά υπάρχουν και αρκετές ψυχολογικού τύπου).

    Για την ιστορία, να σημειώσω ότι το κομμάτι D/s, είναι και το πιό πρόσφατο του τρίπτυχου BDSM, προστέθηκε στις αρχές της 10ετίας του 90.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Και για μένα το Ds είναι η βάση. Το εγκεφαλικό μέρος είναι κι εκείνο που με προσέλκυσε στο bdsm. Ο πόνος, το δέσιμο είναι καλοδεχούμενα, αλλά ακόμη κι αν έλειπαν η σχέση δεν θα άλλαζε δυναμική. Εκείνος είναι Ο Κυρίαρχος εγώ η σκλάβα, Εκείνος Ο Ιδιοκτήτης εγώ η ιδιοκτησία. Αυτό χρειάζομαι χωρίς το οποίο δεν θα μπορούσα να νιώσω ολοκληρωμένη. Κάποιος που δεν μπορεί να Κυριαρχίσει εγκεφαλικά, όσο καλά και να δένει ή να μαστιγώνει δεν μπορεί να με καλύψει.
    Δεν θεωρώ καν πως είναι απαραίτητα το ένα για το άλλο. Εχω γνωρίσει σαδομαζοχιστές που ουδεμία επιθυμία είχαν να εξουσιάσουν και να κυριαρχίσουν εκτός παιγνιδιού κι έχω γνωρίσει Κυρίαρχους που δεν την έβρισκαν με το Sm.
    Άλλο αν στις περισσότερες των περιπτώσεων συνυπάρχει και ο σαδομαζοχισμός σε μικρό ή μεγάλο βαθμό.
    προσωπικά, κανείς σαδιστής όσο καλός κι αν είναι, αν δεν είναι Κυρίαρχος και μάλιστα πολύ δυνατός δεν είναι κάποιος με τον οποίο θα επιθυμούσα οτιδήποτε πέρα από μερικά sessions από καιρού εις καιρό.
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: BD +/- DS +/- SM = BDSM

    Έτσι ακριβώς τα βλέπω και εγώ τα πράγματα η βάση είναι το D/s όλα τα άλλα είναι συμπληρωματικά και εργαλεία για την επίτευξη του επιθυμητού αποτελέσματος.
    Σημασία έχει τι βάζει ο καθένας ως ζητούμενο, πια είναι η ανάγκη του.
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: BD +/- DS +/- SM = BDSM

    Ds

    Από κει ξεκινάν όλα...
     
  7. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Είναι αλληλένδετα...

    Το S/Μ δεν μπορεί να νοηθεί χωρίς το B/D.
    Τι χάρη έχει ένα μαστίγωμα χωρίς το Δέσιμο (ή και το φίμωμα) και χωρίς την αφορμή της Πειθαρχίας;

    Από την άλλη, το D/s είναι κάτι που όντως είναι πιο "μοντέρνο" και μοδάτο, αλλά είναι και το κερασάκι στην τούρτα, όταν υπάρχουν ήδη τα άλλα στοιχεία. Το D/s ολοκληρώνει μια αλληλεπίδραση ανάμεσα σε δύο άνθρωπους που παίζουν παιχνίδια BDSM και την αναβαθμίζει σε ένα ευρύτερο επίπεδο, αυτό που ονομάζουμε (ίσως όχι και τόσο πετυχημένα) BDSM lifestyle. Το D/s είναι ο βαθμός της δέσμευσης σε αυτό που αναζητάς μέσα από το BDSM.
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

  9. blindfold

    blindfold Contributor

    είμαι ανάμεσα στους 21 που διαλέξανε D/s  
     
  10. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: BD +/- DS +/- SM = BDSM

    Για μενα ειναι και τα 3 ισοτιμα. Δε μπορω και δεν εχω λογο να θεωρισω καποιο ως πιο εξεχων απο τα υπολοιπα 2. Ασχετα απο το πως ξεκινησαν τα πραγματα σημερα βιωνουμε και τα 3 ως ενα ενοιαιο συνολο.
     
  11. TeoM

    TeoM New Member

    SM και για μένα αυτό είναι η βάση του BDSM.
     
  12. KakosLykos

    KakosLykos New Member

    Απάντηση: BD +/- DS +/- SM = BDSM

    Παιδιά προσπαθούμε να εκλογικεύσουμε αυτό που μας αρέσει για το "παράλογο" του... Ειναι σαν να πηγαίνει η Μαντάμ Μποβαρύ στο Φρόιντ να θεραπέυσει την ανία της...