Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM & Ανασφάλεια

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 31 Αυγούστου 2015.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Που είναι το ΒDSM;

    ...Χωράνε οι ανσφάλειες στο χώρο μας, τι νοοτροπία είναι αυτή;

    Αρχικά να το δεχτώ η/ο υποτακτική/ος έχει διάφορα κολλήματα, στην πορεία όμως;
    Tόσο σημαντικό είναι αυτό το '' πλαίσιο Ασφάλειας '' και σιγουριάς που θέλετε να νιώσετε;

    Πόσο θέλεις αυτό που λες πως θέλεις ;

    Aυτή η αγωνία/αμφιβολίες/διαχείρηση/συναισθήματα κ.α. με κουράζει. Σούπερ ήρωας πρέπει να είναι ο Κ, λολ

    Νιώθετε να άλλαξε κάτι; Να αποζητάτε λιγότερο ή περισσότερο BDSM, όπως το γνωρίζει ο καθένας, αυτές τις μέρες;

    ''Κύριε, προστάτεψέ με από τα θέλω μου''... Αυτή θα έπρεπε να είναι η προσευχή της υποτακτικής.

    ''Είναι τόση μόνο, όσο για να ξυπνάει μέσα μας μια βαθειά, ακόρεστη δίψα. Ό,τι γευόμαστε σε τούτη τη ζωή δεν είναι παρά αρμυρό νερό που μεγαλώνει τη δίψα μας για ένταση και διάρκεια. Μόνο αυτή η λέξη μπορεί να αποδώσει ό,τι ίσαμε τούτη τη στιγμή έχουμε δοκιμάσει στη ζωή: Διψάμε. Ό,τι γευτήκαμε κι ό,τι γευόμαστε είναι λίγο, ασήμαντο, μηδαμινό, μπροστά σ’ αυτό που διψάμε. Κι η δίψα αυτή είναι η πιο βασανιστική, το πιο φοβερό μαρτύριο. Οι στιγμές είναι ελάχιστες που η καρδιά ξεδιψάει για ζωή, το νερό κελαρύζει ελάχιστες στιγμές και μετά στερεύει κι η καρδιά μένει εκεί σκυμμένη καρτερώντας… πιο διψασμένη ύστερα απ’ αυτές τις στιγμές, πιο αχόρταστη, με τα χείλη ανοιχτά και ξεραμένα απ’ τη νοσταλγία.

    Τι διψάμε; Διψάμε ένταση, διάρκεια, ποικιλία. Διψάμε το αδιάκοπα καινούργιο. Λαχταράμε τον ίλιγγο της πτώσης, της απροσμέτρητης πτώσης, αλλά και το φτερούγισμα της ανόδου. Κάθε τι ακραίο μας ηλεκτρίζει. Η γη είναι στενή, η ζωή φθαρμένη μέσα στα σχήματα. Ασφυκτιούμε μέσα στα δεσμά του τόπου, του χρόνου και των αισθήσεων. Μέσα μας υπάρχει ένας χώρος χωρίς έκταση, η ανάγκη για μια απόλυτη διάρκεια κι η λαχτάρα για μια χωρίς όρια απόλαυση.

    Τα θέλουμε όλα, κι αυτό είναι το πιο βασανιστικό πάθος μεσ’ στη ζωή''.

    Χρήστος Γιανναράς, «Πείνα και Δίψα»,
    Εκδ. ΓΡΗΓΟΡΗ (απόσπασμα)

    ...
     
  2. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    ...
    Εγώ δεν
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Είμαστε κι εμείς που βλέπουμε το bdsm σαν οποιαδήποτε άλλη σχέση, δεν το εξιδανικεύουμε, οπότε σε αυτό χωρούν τα πάντα. Από ανασφάλειες, μέχρι ζήλεια, αγάπη, έρωτα, μίσος και πολλά πολλά ακόμα.
    Bdsm είναι δεν είναι και πυρηνική φυσική, σιγά.
     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Θα πρέπει ν' αφήνουμε της vanila αποσκευές που κουβαλάμε στην είσοδο.
    Αποβανιλοποίηση: η αποφυγή χρήσης vanilla κριτηρίων σε θέματα που άπτονται τα του BDSM, μέχρι την εξάλειψή τους.

    Δηλαδή οι άνθρωποι, για να είναι ευτυχισμένοι στις σχέσεις τους, πρέπει να είναι καταπιεσμένοι!» Τι δεν καταλάβατε;
     
    Last edited by a moderator: 31 Αυγούστου 2015
  5. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    καμία σχέση, αυτό που λέω είναι ότι δεν αφήνω τους ορισμούς πχ βανιλα, bdsm να ορίζουν την σχέση μου. To bdsm πάνω από όλα είναι ελευθερία. Ενώ αυτό που περιγράφεις είναι οριοθετημένο....''καταπιεσμένοι''
     
  6. Elune

    Elune Priceless

    Ας ξεκινήσουμε με την γενική διαπίστωση πως η μεταφορά του θεωρητικού κομματιού του BDSM στην πράξη χρειάζεται την απόλυτη συναίνεση αλλά και σύνεση όλων των μελών μιας D/s σχέσεως. Οσο διεγερτική και αν είναι για το ανθρώπινο μυαλό η επιβολή ελέγχου, άλλo τόσο τρομακτική φαντάζει στο σώμα της υπό. Αρα, είναι απολύτως φυσιολογικό να υποβόσκουν στο μυαλό της υποτακτικής η ανασφάλεια, η αμφιβολία, ο φόβος και όλα τα παράγωγά τους. Αυτό είναι το πρώτο στάδιο μιας D/s σχέσεως, το οποίο οριοθετείται κυρίως από τα επίπεδο της καύλας που διακατέχει τα δύο μέρη.

    Από εκεί και πέρα, για να προχωρήσει στο δεύτερο στάδιο θα πρέπει να αρχίσουν να μπαίνουν στην συνταγή και άλλα συστατικά. Θα πρέπει ο Κ να δείξει έμπρακτα στην υπό πως οι κινήσεις του είναι απόλυτα ελεγχόμενες και δεν υποπίπτει σε αβίαστα λάθη. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσα από την καθημερινή τριβή των δύο ρόλων, αλλά και την εκτός BDSM σχέση τους. Τότε η υπό αρχίζει και εμπιστεύεται περισσότερο τον Κ, αφήνεται στα χέρια του και ουσιαστικά λύνει και τα τελευταία σχοινιά του εγωισμού της, παραχωρώντας τον εαυτό της στις ορέξεις του αφέντη της.

    Αρα, εν κατακλείδι, πιστεύω ότι η εξάλειψη της αμφιβολίας πετυχαίνεται μόνο μέσα από την κατήχηση του Κ στο μυαλό (70%), αλλά και στο σώμα της υ (30%).
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    φαντασου τώρα να ειναι η κ και ο υ και να θελει να του κανει στραπ ον!!

    συμφωνα με τα δικα σου πιστευω σε αλλο θεμα θα του γεννιεται του υπο η αμφιβολια του φυλου της κ. Γάματα!
     
  8. Elune

    Elune Priceless

    Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος τι θέλω να πω. Τώρα αυτό που λες μου ακούγεται ξένο. Εχεις νιώσει τέτοια αμφιβολία;
     
  9. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Το παραξενο ειναι οτι σου ακουγεται ξενο η δικη σου αποψη. Εγω δεν εχω τετοια αμφιβολια γιατι δεν συμμεριζομαι την αποψη σου (εκτος και αν εχει αλλαξει, εχει ; )οτι το στραπ-ον ειναι παιχνιδι εναλλαγης φυλων.
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Χμμ, ναι, αλλά όλα τα παραπάνω που ανέφερες στο #3 πόστ είναι ''βανιλλίστικη συμπεριφορά'', ναι ή όχι;  
     
  11. Elune

    Elune Priceless

    Αν υπάρχει κάποιος εδώ που να καταλαβαίνει τι ακριβώς θέλεις να πεις ας το γράψει, παρακαλώ.

    Ευχαριστώ.
     
  12. jim30000

    jim30000 New Member

    Ισως έτσι να είναι όμως γιατί να ξεχωρίζεις την βανίλα απο το Bdsm? τα προβλήματα αρχιζουν όταν προσπαθεις να τα βάλεις σε ετικέτες Bdsm - βανίλλα , καλό- κακο κλπ. μπορει καποιος να του αρέσουν και τα 2 εξίσου ή κάποιος συνδυασμός τους .