Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM-Γνωριμιες-Διαδικτυο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος minDSgame, στις 6 Οκτωβρίου 2005.

  1. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Αγαπητε Incomplete ειναι μεγαλη η χαρα μου να βλεπω οτι επικοινωνω ουσιαστικα με αλλα μελη του φορουμ και οι αποψεις μου απηχουν τις δικες τους.  
     
  2. pilote

    pilote Lost in thoughts...

    Θα συμφωνήσω απόλυτα με την γνώμη της tender lilly και του DeSade
    Προσωπικά πιστεύω ότι η ανωνυμία που προσφέρει το internet απελευθερώνει τον κάθε έναν μας και μας κάνει να είμαστε ειλικρινείς μια και αυτά που έχει να κερδίσει κάποιος είναι απείρως ποιο πολλά από αυτά που θα χάσει.
    Και αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία.
    Αν και έχω απογοητευτεί και εγώ από κάποια << γνωριμία >> μέσω κάποιου site-ευτυχώς έμεινε στο επίπεδο της ανταλλαγής @mail-θα δηλώσω αισιόδοξος και ένας από τους λόγους για αυτό είναι και η κοινότητα στην οποία βρισκόμαστε.
    Έχω διαλέξει να έχω εμπιστοσύνη στους ανθρώπους και παρά την δυσκολία που παρουσιάζει αυτή η επιλογή πιστεύω ότι δεν έχω κάνει λάθος.
    Τουλάχιστον αυτό μου έχουν δείξει οι άνθρωποι αυτού του site  )
    Το βάζω άλλη μία φορά γιατί είναι πραγματικά απολαυστικό και γιατί μου έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις. Να `σαι καλά DeSade.
     
  3. Kapritsio

    Kapritsio New Member

    Για μενα προσωπικα το Ιντερνετ ειναι ενα αριστο εργαλειο επικοινωνιας και γνωριμιας, αρκει να γινει απο τον καθενα μας σωστη και λογικη χρηση του ! Το Ιντερνετ μπορω να το παρομοιασω με το μαχαιρι, που σιγουρα απο μονο του δεν κοβει και δεν αποτελει κανενα κινδυνο, παρα μονο οταν το κρατα στο χερι του ενα "επικινδυνο" ατομο. Θα εδινα σαν συμβουλη λοιπον, σε νεα ατομα στον χωρο μας (οχι σαν ηλικια, αλλα σαν εισοδος τους στο BDSM) να μην χανουν το κουραγιο τους και το θαρρος τους, αν δεν βρισκουν τα πολυποθητα αποτελεσματα που ζητανε με αγωνια και λαχταρα. Για οσους με ξερουν, εγω το Ιντερνετ ως μεσον το δοξαζω, γιατι μεσω αυτου γνωρισα και παντρευτηκα τον αγαπημενο αντρουλη μου, που τυγχανει να ειμαι και η Αφεντρα του  
     
  4. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Σε γενικες γραμμες θα συμφωνησω με οσα ο DeSade εχει αναφερει.
    Πραγματι το ιντερνετ εξυπηρετει αυτους τους σκοπους, δηλαδη να φερει σε επαφη ατομα με παρεμεφερη ζητουμενα και επιθυμιες και να διευκολυνει την επικοινωνια τους. Ειναι γεγονος πως η ανωνυμια που μας παρεχεται, μας βοηθα να εκφρασουμε ελευθερα τα "θελω" μας χωρις το φοβο οτι θα κακοχαρακτηριστουμε.

    Θα ηθελα ομως να προσθεσω και αλλο ενα αρνητικο αυτου του μεσου επικοινωνιας, πως οι διαδυκτιακες γνωριμιες, αποτελουν για καποιους - οχι για ολους - εναν ευκολο και γρηγορο τροπο προσεγγισης ανθρωπων και καλυψης αναγκων χωρις περαιτερω συνεπειες τις περισσοτερες φορες. Θα μπορουσαμε να το παρομοιασουμε με το fast food  


    Αυτο ομολογουμενως με προβληματισε DeSade. Τι το κακο υπαρχει δηλαδη στο να θελει καποιος να βρει το ταιρι του με το οποιο να συνυπαρξει, αν οχι εφ ορου ζωής, τουλαχιστον για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα?
    Ειναι αυτο χαρακτηριστικο ιδιωμα των vanilla? Οσοι ασχολουνται με το bdsm, δεν εχουν παρομοιες επιθυμιες? Σε οσους δηλαδη αρεσει αυτος ο εναλλακτικος τροπος ζωης, αποκλειεται να τους αρεσει η σταθεροτητα, η σιγουρια, η στοργη, η αγαπη που μπορει να προσφερει μια σταθερη σχεση?

    Το D/s κατα τη γνωμη σου το χαρακτηριζει η πολυγαμια και η συχνη εναλλαγη ερωτικων συντροφων?

    Και επειδη παρατηρησα πως κανεις αλλος δεν εχει θιξει το συγκεκριμενο κομματι του post του DeSade, πραγμα που σημαινει πως συμφωνουν με αυτη την αποψη, θα μου αρεσε να διαβασω και τις αποψεις αλλων μελων !

    Σ/σας ευχαριστω εκ των προτερων
     
  5. lorelai

    lorelai Guest

    Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον DeSade σε γενικές γραμμές. Πράγματι το ίντερνετ είναι ένα μέσο που βοηθάει στην ανταλλαγή απόψεων και σε γνωριμία αλλά δεν προσφέρει το βάθος και την ποιότητα που μπορεί να προσφέρει μία σχέση offline  . Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις ανθρώπων που έχουν κάνει μέχρι και σχέσεις ζωής μέσω ίντερνετ. Ωστόσο θα συμφωνήσω και με την hliostalakth στην παρατήρηση που έκανε. Δεν είναι πιστεύω καθόλου κακό ή πουριτανικό ή συντηρητικό να πιστεύεις ότι θέλεις να βρεις έναν άνθρωπο για μια ζωή, να γεράσετε μαζί αν πραγματικά είναι αυτό που επιθυμείς και δεν επηρεάζεσαι από ενδεχόμενα ταμπού και ενοχές ή κοινωνικές ηθικές. Εξάλλου για μένα δεν τίθεται θέμα μονογαμικότητας και συντηρητισμού ή πολυγαμικότητας και απελευθέρωσης. Ολοι έχουμε την φιλοσοφία μας και την θεωρία για την ζωή και για τις σχέσεις. Εφόσον αυτό πηγάζει από μία ειλικρινή συζήτηση με τον εαυτό μας και τα θέλω μας τότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
     
  6. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Επειδη στο πρωτο μου post, ξεφυγα λιγο απο το αρχικο θεμα του thread του MindsGame και επικεντρωθηκα περισσοτερο ισως στο post του DeSade, επανερχομαι για να παραθεσω και την δικη μου αποψη στο ερωτημα του :

    Η δικη μου αποψη λοιπον, ειναι πως ο χρονος δεν ειναι μονο γιατρος (σε καποιες περιπτωσεις) αλλα και πολυ καλος συμβουλος σε καποιες αλλες.

    Αυτο λοιπον που θα προτεινα, ειναι να δινουμε και στον εαυτο μας αλλα και σε αυτον/η που γνωρισαμε και μας εχει κινησει το ενδιαφερον, το χρονο για να γνωριστουμε καλυτερα, να ανακαλυψουμε και να εκμαιευσουμε καποια στοιχεια του χαρακτηρα του, και ειμαι σιγουρη πως αν ειμαστε εστω και λιγο νοημονες, θα αντιληφθουμε μεσες ακρες, με τι ατομο εχουμε να κανουμε.

    Δεν ειναι λιγες οι φορες, μιλω και απο προσωπικη πειρα, αλλα και απο περιπτωσεις τριτων, που ορμουμενοι απο τα "θελω" τους, εχουν βιαστει να συναψουν σχεσεις και στην πορεια ανακαλυψαν πως τελικα τα πραγματα δεν ηταν οπως ειχαν αρχικα παρουσιαστει...

    Για αυτο και ειναι ισως καλο να τιθασευουμε τον εαυτο μας πρωτα και φυσικα να προσπαθουμε οσο ειναι δυνατο να καταλαβουμε και το ποιος ειναι πραγματικα αυτος/η που μας ενδιαφερει...

    Δυστυχως, δεν ειναι λιγοι εκεινοι που φορωντας την προσωπιδα του Kυριαρχου ή του υποτακτικου (αναλογα την περιπτωση), ριχνουν τα διχτυα τους και περιμενουν πιο "ψαρακι" θα πιαστει σε αυτα, απλα και μονο για να ικανοποιησουν τις καθαρα vanilla ερωτικες τους επιθυμιες, αντε σε καποιες περιπτωσεις και λιγο διανθισμενες με καποια στοιχεια του bdsm.

    Τωρα, οσον αφορα ακραιες περιπτωσεις, οπως το θεμα επικυνδινοτητας που εθιξες MindSGame, θεωρω πως μετα απο καποιο διαστημα παραμονης των οποιων επικυνδινων ατομων στα chat αναλογου ενδιαφεροντος, αυτοι θα γινουν αντιληπτοι απο τα υπολοιπα μελη της κοινοτητας, και να εισαι σιγουρος πως απο στομα σε στομα θα διαδοθεί το "who is" τους.

    Αρκει βεβαια να εισαι απο τους τυχερους που δεν θα την εχουν ηδη "πατησει".

    Καλη επιτυχια στην αναζητηση σου  
     
  7. ioanna

    ioanna Regular Member

    Εγώ είχα βρεί τον ιδανικό μόνο που δεν μπορούσα να τον κρατήσω.
     
  8. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    lorelai, πιστευω οτι τα ατομα που βρισκονται σε αυτο το lifestyle, δεν διεπονται απο πουριτανισμο και τις συνηθεις ηθικες αρχες, που "επιβαλλει" η κοινωνια μας. Ως εκ τουτου, μιλησα για το the one and only, οχι απο αποψη πουριτανισμου, αλλα απο προσωπικη αποψη.

    Αυτο δε σημαινει απαραιτητα πως αυτο που ταιριαζει σε εμενα ειναι και το σωστο. Μπορει να ειμαι η εξαιρεση στον κανονα  , γι αυτο και ζητησα τις αποψεις και των αλλων μελων, και σε ευχαριστω πολυ που παρεθεσες και την δικη σου αποψη  

    Επισης να προσθεσω αλλη μια αντιπαραθεση στο post του DeSade
    Oτι δεν ειναι λιγα τα vanilla ατομα που εχω γνωρισει κατα καιρους, - γυναικες και ανδρες - που σε καμια περιπτωση δεν δηλωνουν και δεν ειναι μονογαμικοι.

    Οποτε καλο θα ηταν να μην κατηγοριοποιουμε τους ανθρωπους αναλογα με το τι πρεσβευουν, αλλα ας τους δουμε οπως ακριβως ειναι. Δηλαδη σαν μοναδες που οι αναγκες της καθεμιας απο αυτες, ποικιλουν, αναλογα με την ψυχοσυνθεσή τους.
     
  9. Hliostalaxth

    Hliostalaxth Guest

    Aγαπητη joanna, και μονο το οτι το εξωτερικευεις φανερωνει πως ακομη σε ποναει, αν μπορω να μαντεψω σωστα.

    Αν σε παρηγορει αυτο που θα σου πω, δεν εισαι η μονη που της συνεβη κατι τετοιο ....

    Υπαρχει ομως και μια αλλη θεωρια που την υιοθετώ οταν με συμφερει   Οτι δηλαδη, εφοσον δεν "μπορεσες να τον κρατησεις", παει να πει οτι δεν ηταν πραγματι το ιδανικο σου. Αν ηταν, θα ειχες βρει τον σωστο τροπο να το παλεψεις και Εκεινος να μπορεσει να διακρινει και να εκτιμησει την προσπαθεια σου, με αποτελεσμα να Η/ησασταν μαζι. Αρα, δεν ηταν το γραφτο σας, γι αυτο μην το βαζεις κατω και συνεχισε την ζωη σου  
     
  10. ioanna

    ioanna Regular Member

    Δεν το βάζω κάτω γλυκιά μου αλλά τον βλέπω και λιώνω άσε που το παίζει vanilla και άσχετος
     
  11. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Η loreleai ανεφερε πως δεν θεωρει ως κατι κακο την μονογαμια εφοσον "πραγματικά είναι αυτό που επιθυμείς και δεν επηρεάζεσαι από ενδεχόμενα ταμπού και ενοχές ή κοινωνικές ηθικές." Υπο αυτες τις προυποθεσεις και εγω θεωρω οτι δεν ειναι κατι κακο γιατι ειναι κατι ειλικρινες μια και ταυτιζεται με την αυθορμητη επιθυμια του ατομου να ειναι μονογαμικο.
    Το post μου αναφεροταν σε ατομα που ειναι ψυχαναγκαστικα μονογαμικα γιατι ειναι εγκλωβισμενα στον πουριτανισμο τους. Τα ατομα αυτα ειναι ενοχικα και συνεχως απολογουνται στον εαυτο τους η στους αλλους. Δηλαδη ειναι μονογαμικα γιατι "πρεπει" ενω η φυση τους ειναι διαφορετικη.
    Τα φαινομενα αυτα απαντουνται σε vanilla πολυ περισσοτερο απο τα ατομα αυτου του χωρου hliostalaxth γιατι τα ατομα του χωρου μας εχουν προβληματιστει και εχουν αντιμετωπισει τους δαιμονες τους απο πολυ νωρις οποτε και ξερουν πολυ καλα τι θελουν. Ειμαστε πολυ πιο συνειδητοποιημενοι και νοιωθουμε τις αναγκες μας πολυ περισσοτερο απο τους vannila. Ναι υπαρχουν vannila που ειναι συνεπειες με τις επιθυμιες τους αλλα πολλοι απο τους υπολοιπους εχουν unresolved issues με τον ιδιο τους τον εαυτο.
    Ακομα πιστευω οτι ειναι το λιγοτερο βιαστικο να προσπαθησει να χαρακτηρισει κανεις τον εαυτο του ως "μονογαμικο " η "πολυγαμικο"η οτιδηποτε μια και οι ανθρωποι αλλαζουν συνεχως και μαζι και οι αναγκες τους.
    Ποτε δεν ξερεις αν κατι που σε εκφραζει σημερα θα σε γεμιζει αυριο...
    Οπως λεει και ενας στιχος του Γιαννη Μηλιωκα "Ποσο αλλαξες ποσο αλλαξα , τα ονειρα μου κοκκινα τα ονειρα σου ασπρα.."
     
  12. blindfold

    blindfold Contributor

    na perasw kai egw thn apopsh mou (sta apex8h greeklish) ,eimai mikros se hlikia kai asxolh8hka elaxista se sxesh me esas pisteuw
    molis 3 xronia anzhtousa sto chat net, giati mono ekei exw to 8rasos na pw pou anhkw ti protimw(ta 8etika tou aproswpou net)apo thn allh omws exana xrono me Kyries oi opoies rketes fores ekana plaka giati den htan kan Kyries(einai polu asteio na to paizeis Afentra kai na koroideueis allous an8rwpous...)auto to aproswpo einai kai to arnhtiko tou net chat opou akoma kai oi dia8eseis kai oi le3eis aneta parermhneuontai...
    proswpika spatalontas xrono milwntas wres me polles kai enw tairiazame arketes fores sto telos me aporiptan(vash ashmantwn logwn)telika etuxe kai gnwrisa Mia Kyria kai protimhsa na spatalhsw xrono live mazi ths kai etuxe me th prwth fora kai de8hka kai Ths anhkw..

    oso afora th polugamikothta kai pali 8a milhsw proswpika(an eixa asxolh8ei me koinwniologia kai psuxologia 8a milaga kai logika)anhkw se Mia Kyria kai me Dexete ,auth th stigmh de 8elw me tipota na thn egkataleipsw kai na fugw (isws na ftaiei kai h fush mou ws sklavou)skeptomenos omws logika zw th prwth mou sxesh(h opoia tugxanh na einai bdsm fusews kai H Kyria mou einai 10 xronia Megaluterh mou pou shmainei arketes upeu8hnothtes se mia hlikia gia emena pou egw 8a eprepe na zw aneu8hna koitwntas mono th sxolh mou, en suntomia na zhsw th zwh mou, omws to sunais8hma mou leei eimai sklavos Ths kai Ths anhkw, ena dilhma
    pou vash tou nomou ths polugamikothtas 8a mporousa na parw thn elafra lush, isws na me vlepete oti periorizw ton eauto mou entona.
    apo th allh doulos se duo afentades de ginete