Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM : Εξερεύνηση, ανακάλυψη ταυτότητας, αυτοβελτίωση, καλύτερες σχέσεις...?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Black swan, στις 8 Ιουνίου 2015.

  1. Black swan

    Black swan Regular Member

    Καλησπέρα. Αρχικά να σας ευχαριστήσω γιατί ως νέο μέλος (μία εβδομάδα) οι πληροφορίες που έχω πάρει (έχω φιλτράρει και έχω κρατήσει) είναι πολύ σημαντικές για να πάρω μία γεύση της έννοιας του BDSM.
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εικόνα που έχω κι εαν θέλετε να μου πείτε τις σκέψεις σας.
    Με βάση αυτά που βλέπω βγάζω το συμπέρασμα ότι το BDSM υπάρχει γύρω μου σε όλες τις κανονικές σχέσεις. Όταν λέω "υπάρχει" εννοώ ότι αυτές τις συμπεριφορές (Κυρίαρχου, Υποτακτικής, Μαζοχιστή, switch κλπ) εγώ προσωπικά τις βιώνω εδώ και αρκετά χρόνια με όλους όσους συναναστρέφομαι. Γνωρίζω ανθρώπους που θέλουν να κυριαρχούν, άλλους που είναι "θύματα", άλλους που θέλουν να "υπηρετούν", να "προσφέρουν γιατί είναι ετσι από τη φύση τους", ανθρώπους που είναι αντιδραστικοί, άλλοι υπεράνω όλων κλπ. Μην μακρυγορώ.. Υπάρχει μία διαφορά.. ότι στο BDSM (εαν έχω καταλάβει σωστά) υπάρχει (ως επι τω πλείστον) ειλικρίνεια, σεβασμός, clear deals πράγμα που στις περισσότερες σχέσεις (προς Θεού όχι όλες) δεν υπάρχει. Κρυφές εξωσυζικές σχέσεις και ικανοποιήσεις (κρυφών) επιθυμιών, απωθημένα που βγαίνουν σε μεγάλες ηλικίες και πολλά πολλά άλλα. Δεν ξέρω εαν θα μπω κάποια στιγμή στη ζωή μου σε αυτή τη λογική αλλά θα με βοηθούσαν πολύ οι απόψεις σας (κυρίως από εσάς που έχετε εμπειρία). Σας ευχαριστώ για το καλώς όρισμα  . (εαν υπάρχει παρόμοιο θέμα θα ήθελα απλά να μου δώσετε το link   )
     
  2. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Για να λειτουργήσει το bdsm πρέπει να επιχειρείται απο υπευθυνους ανθρωπους με δικη τους θεληση και συναινεση και φυσικά να γίνεται με τρόπο ασφαλή.
    Η συναίνεση και η συμμόρφωση μπορεί να δοθεί μόνο από άτομα που είναι σε θέση να κρίνουν τα αποτελέσματα της δραστηριοτητας αυτης. Για να υπάρχει συναίνεση θα πρέπει να υπάρχει και σχετική πληροφορηση και ειλικρίνεια μεταξύ των μερών. Πάντως για να διασφαλιστεί η συναίνεση, λαμβάνουν χώρα και διαπραγματευσεις, ώστε να δημιουργηθεί μεταξύ των μερών ενα κοινό πλαίσιο.. Και πάλι απαιτείται λοιπόν ξεκαθαρη στάση και ειλικρίνεια..
     
  3. Στο bdsm οι σχέσεις είναι ερωτικές με ό,τι αυτό συνεπάγεται- καλό ή κακό.
     
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Oχι,το βδσμ δεν έχει σχέση με την ειλικρίνεια, το σεβασμό και όλα όσα γράφεις. Αυτά είναι αναζητήσεις ρομαντικών ψυχών που αποφεύγουν να ζήσουν. Το βδσμ έχει να κάνει με πρακτικές με συμφωνημένη την ασυμμετρία. Ο ένα λέει είμαι Κ και ο άλλος λέει είμαι υ. (Το αν είναι ή όχι μένει να αποδειχθεί). Θεωρητικά δηλαδή οι άνθρωποι λειτουργούν με ερωτική επίγνωση σε σχέση με τις vanilla σχέσεις. Αυτό δεν τους κάνει ούτε πιο ειλικρινείς, ούτε να λειτουργούν με περισσότερο σεβασμό...
     
    Last edited: 9 Ιουνίου 2015
  5. Θα ήθελες να το εξηγήσεις αυτό περισσότερο?
     
  6. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Κατά τη δική μου άποψη λοιπόν, το BDSM είναι απολύτως "φυσική" τάση του ανθρώπου.

    Η ανάγκη για εξουσία και κυριαρχία υπάρχει σε ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους ανεξαιρέτως. Και δεν είναι τυχαίο αυτό: η εξουσία εξασφαλίζει την επιβίωση και την πρόσβαση σε πόρους και αγαθά (υλικά και μη). Ακόμη και η υποταγή είναι μορφή κυριαρχίας (απλά αντεστραμμένης) και βεβαίως επιβίωσης (σωματικής και ψυχικής)  

    Αυτή είναι μια γενικότερη θέση μου μετά από χρόνια παρατήρησης των ανθρώπων (είναι το χόμπυ μου, το ασκώ ανελλιπώς  ).

    Αυτές οι τάσεις οδηγούν πάρα πολλές φορές σε υπερβολές και στρεβλές συμπεριφορές.

    Το BDSM το "καθομολογημένο", το να το έχουμε παραδεχτεί δηλαδή ότι το κάνουμε, μπορεί να μας βοηθήσει να γλυτώσουμε από πάρα πολλές στρεβλώσεις. Συχνότατα βέβαια οδηγεί σε ακόμη περισσότερες, ακόμη και ανθρώπους που το "ασκούν" χρόνια και χρόνια. Ας μην πάμε όμως στην αρνητική αυτή εκδοχή.

    Το BDSM έχει στη βάση του το λεγόμενο power/control exchange. Και αυτό μπορεί να ξεκινά από ένα απλό session ή ένα "κρεβάτι" και να επεκτείνεται (σχεδόν άπειρα) σε όλη τη ζωή ενός ανθρώπου.

    Το BDSM είναι εργαλείο και μόνον και καθένας το έχει στο αντιληπτικό του οπλοστάσιο και το χρησιμοποιεί με βάση την αντίληψη και την εμπειρία του (που έχει διαμορφώσει την αντίληψη του)  

    Το σημαντικότερο σημείο και η ειδοποιός διαφορά είναι - κατ' εμέ- η συνειδητοποίηση: τι κάνω και γιατί.

    Το μόνο που θα "συμβούλευα" εγώ κάποιον όσον αφορά το BDSM (και χωρίς να μετράω και κάποια ιδιαίτερα μεγάλη εμπειρία) είναι να ξέρει ότι: οι BDSM είναι πάνω από όλα ανθρώπινες σχέσεις

    1. κατά δεύτερον είναι ερωτικές σχέσεις όπως λέει και η @sorriso solare  
    2. και κατόπιν ο,τιδήποτε άλλο.

    Με βάση αυτά μπαίνουν οι ιεραρχίες και οι συμπεριφορές.

    Ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου μεταφέρεται απολύτως και μέσα στο BDSM και μπορεί να κάνει τα λάθη και τα σωστά (μεγεθυμένα ενίοτε) που θα έκανε έτσι κι αλλιώς στη ζωή του.

    Αυτά, ελπίζω να μην έγινα αμπελοφιλόσοφος, όχι πολύ τουλάχιστον  
     
  7. Αγαπητή @margarita_nikolayevna , έδωσες έναν απλό και περιεκτικό ορισμό του βδσμ που μπορεί να ενοχλεί όσους επιδιώκουν να του προσδώσουν μιάν αχλύ ελίτ ακολασίας και τέχνης για λίγους μυημένους θαμμώνες πριβέ καταγωγίων με ιδιαίτερες φυσικές αντοχές και ψυχικές προδιαγραφές, το καθιστά όμως πιό ανθρώπινο, οικείο και -γιατί όχι- κάτι που αφορά και που είναι προσβάσιμο εν δυνάμει από όλους. Τείνει δε την χείρα προς τους πτωχούς πλην ανήσυχους βανίλα, κλείνοντάς τους πονηρά το μάτι...

    Προσυπογράφω...
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Σας ευχαριστώ πολύ  
     
  9. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    Καλησπέρα και καλωσόρισες.

    Ο τίτλος του νήματός σου είναι εξαιρετικός! Γι' αυτό και δε θα προσθέσω καμιά άλλη λέξη που να περιγράφει το βδσμ.
    Και θέλω να πιστεύω πως δεν είναι καθόλου μα καθόλου σε τυχαία σειρά! Εύγε όπως και να 'χει.

    Εξερευνώ, άρα ανακαλύπτω ποιος είμαι, άρα μπορώ και βελτιώνω τον εαυτό μου ώστε να σχετίζομαι καλύτερα.

    Είπες : "Με βάση αυτά που βλέπω, βγάζω το συμπέρασμα ότι το BDSM υπάρχει γύρω μου σε όλες τις κανονικές σχέσεις."
    (Και πάλι εύγε στην παρατηρητικότητά σου αυτή τη φορά.
    Τον τελευταίο καιρό με βρίσκει αυτή η άποψη ολοένα και πιο σύμφωνη.)

    Εκεί που θα διαφωνήσω είναι στο εξής:

    Ειλικρίνεια, κλίαρ ντίλς, και σεβασμός και μπλα μπλα μπλα, μπορούν να υπάρξουν σε όλες τις σχέσεις επίσης. Δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο του βδσμ.

    Είναι προνόμιο αυτών που είπες παραπάνω. Αυτών που εξερευνούν, αυτών που μέσα από αυτήν την εξερεύνηση (όποια και να είναι αυτή) ανακαλύπτουν κάποια στιγμή την ταυτότητά τους, είναι προνόμιο αυτών που προσπαθούν και βελτιώνουν, έστω και κατ' ελάχιστο, τον εαυτό τους, είναι προνόμιο αυτών που στοχεύουν στις καλές σχέσεις.

    Απ' όσο γνωρίζω, υπάρχουν άνθρωποι εκτός βδσμ που είναι ακριβώς έτσι, και υπάρχουν άνθρωποι εντός βδσμ που δεν κάνουν τίποτα από όλα αυτά.

    Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε πριν από μένα, το βδσμ είναι ένα εργαλείο. Εργαλείο εξερεύνησης. Δεν είναι το μοναδικό. Είναι ένα από όλα όσα θα μπορούσε να έχει κάποιος στην εργαλειοθήκη του. Γι' αυτό και το βδσμ δεν τα φτιάχνει όλα. (Με ένα κατσαβίδι δεν μπορείς να καρφώσεις καρφιά όσο και να θες. Απ' την άλλη δεν έχουν όλοι λασκαρισμένες βίδες, άρα δεν το χρειάζονται και όλοι :Ρ).
     
    Last edited: 9 Ιουνίου 2015
  10. elfcat

    elfcat . Contributor

    Τί δεν είναι κατανοητό, ώστε να μπορέσω να το εξηγήσω.

    Ότι το να πιστεύει κανείς ότι υπάρχουν κάποιου είδους μαγικές σχέσεις π.χ. οι BDSM, που έχουν από τη φύση τους ειλικρίνεια και σεβασμό ενώ οι άλλες όχι, είναι ρομαντικό;

    Ή το ότι όσοι εγκαταλείπονται στον ρομαντισμό αποφεύγουν να ζήσουν;

    @margarita_nikolayevna

    Επειδή ζω σε μια κοινωνία ανθρώπων εν πολλοίς ανίκανων να σχετιστούν λόγω "εργαλειοποίησης" όλων των ανθρώπινων σχέσεων, ακόμη και γονιού-παιδιού...

    Επειδή διέγνωσα σε άλλα νήματα (όχι από σας) απαντήσεις που μετά βίας έκρυβαν την "εργαλειοποίηση" της σεξουαλικότητας (π.χ. "δε μου κάνει όλα τα κόλπα, παίζω και λίγο παραπέρα και ισορροπώ τη σχέση μου"), αλλά είπα "δε βαριέσαι"... γιατί βαριόμουν

    Επειδή δεν μου είστε αντιπαθής...  

    Θα ήθελα να διευκρινίσετε λίγο τί εννοείτε όταν λέτε:

    ...πριν επιτεθώ σε αυτήν την άποψη (όχι σε εσάς).

    Οχι τίποτα άλλο, μην βρίζω λάθος άνθρωπο  

    Γενικότερα, παρατηρώ σε αυτό το φόρουμ ότι ο κόσμος ακκίζεται εναλλάξ, για το πόσο διαφέρουμε από τους βανίλα τη μια μέρα, και το πόσο ίδιοι είμαστε την επομενη. Τί να ναι αυτό; Η ανάγκη των ανθρώπων να ανήκουν και να μην ανήκουν; Μια ταλαντευόμενη "αυτογνωσια"; Η ικανότητα του τίποτε να είναι τα πάντα; Μια γενικευμένη διπολική διαταραχή; Κάτι άλλο;
     
  11. gaby

    gaby Guest

    Στοιχεία κυριαρχίας - υποταγής ή ασυμμετρίας ενδεχομένως να βρίσκονται σε όλες τις προσωπικές σχέσεις. Αυτό δεν τις κάνει BDSM κατά τη γνώμη μου.

    Μια σχέση είναι BDSM κατά τη γνώμη μου όταν υπάρχουν καθαρές και σταθερές γραμμές Κυριαρχίας - υποταγής και αποδοχή της θέσης του ενός από τον άλλο στη βάση της κοινής τους επιθυμίας. Όταν η Κυριαρχία και η υποταγή είναι αυτό που και οι δύο αγαπούν, τους εκφράζει πραγματικά, θέλουν να έχουν και … το φροντίζουν για να το έχουν  

    Το πιο χαρακτηριστικό νήμα που έχουμε για το θέμα είναι το https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/d-s-vs-vanilla.5323/ με πλέον χαρακτηριστική τοποθέτηση κατά την άποψή μου την

    Αλλά και με τη δική μου τότε, συμφωνώ εν μέρει  

    Και τώρα επιτρέψτε μου να ρωτήσω, ασφαλής ψυχοδιανοητικά βεβήλωση, μπορεί να υπάρξει έξω από μια σχέση αναγνωρισμένα από τους δύο Κυριαρχίας - υποταγής;
     
  12. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Μονο στις σχεσεις Κυριαρχιας-υποταγης υπαρχει ως απαραιτητη προυποθεση και καθημερινος μπουσουλας το SSC που εξασφαλιζει πως δεν θα υπαρξουν μονιμες βλαβες μετα απο τετοιες πρακτικες.
    Ακομα και σε αυτες τις σχεσεις,τιποτε δεν ειναι 100% ασφαλες,οταν επιλεγεται να προταχθει το RACK εναντι του SSC.