Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM : Εξερεύνηση, ανακάλυψη ταυτότητας, αυτοβελτίωση, καλύτερες σχέσεις...?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Black swan, στις 8 Ιουνίου 2015.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Oυδέποτε έθεσα, ουτε καν το υπαινίχθηκα, τον τρόπο που έχω επιλέξει να σχετίζομαι υπό την κρίση του δήμου για νά λάβω πιστοποιητικό βδσμικης αυθεντικότητας.
    Οταν όμως προσέρχομαι στον δήμο για να συζητήσω, για να μπορέσω να συνεννοηθώ πρέπει να χρησιμοποιώ την γλώσσα αποδίδοντας στις λέξεις το περιεχόμενο που είναι
    γενικά αποδεκτό οτι έχουν και όχι αυτό που εγώ θεωρώ πως πρέπει να να έχουν.
    Στην μεταξύ μας σχέση , μπορώ να χρησιμοποιώ τη λέξη "σκλάβος" οπως εμείς οι δύο έχουμε επιθυμήσει ,συμφωνήσει ,και απολαμβάνουμε να χρησιμοποιείται.Στο φόρουμ ,πρέπει να την χρησιμοποιώ σύμφωνα με τον ορισμό που η πλειοψηφία αποδέχεται, αν θέλω να μετέχω , να συζητώ και ,κυρίως, να συνεννοούμαι.
    Εχω ασφαλώς κάθε δικαίωμα να καταγράψω την αμφισβήτηση και την διαφωνία μου και να προσπαθήσω να πείσω τον δήμο για την ορθότητα των δικών απόψεων, αλλά μέχρι να γίνει αυτό ..., όσο αμετροεπές κι αν ακούγεται για την συγκεκριμένη περίπτωση, "για να γυρίσει ο ήλιος,θέλει δουλειά πολλή"!

    Στά λέω αυτά με πολύ καλή πρόθεση, το ίδιο λάθος με σένα έκανα και γώ όταν ήμουν νεούδι εδώ μέσα και έφαγα τα μούτρα μου! 
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Σωστή παρατήρηση: ούτε η μπράιγ βοηθάει όταν το πρόβλημα δεν είναι στα μάτια!

    Δεν με ενδιαφέρει ποιός με αναφέρει. Με ενδιαφέρει ποιός με διαστρεβλώνει. Ευθέως και πλαγίως.-
     
    Last edited: 20 Ιουνίου 2015
  3. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Η να ζήσουν καλύτερα   Και βέβαια σε επίπεδο σχέσης κανονικής ασφαλώς και έχει να κάνει με ειλικρίνεια και σεβασμό που απλώς.... επιβάλλονται  
    Θα μείνει Κ σε σχέση που το υ τον κοροιδεύει στα μούτρα ; Μπα, χλωμο.

    Βδσμ σε επίπεδο σχέσης... είναι πολύ έξω από το ερωτικό   και μάλλον αφορά τα πάντα.
    Τωρα οι πρακτικές έχουν και τον αιφνιδιασμό μέσα, έχουν και το ζόρισμα, έχουν το στρίμωγμα σίγουρα, αλλά σε επίπεδο σχέσης, πάει και αλλού η δουλειά       , δηλαδή παντού.
    Για όποιον βέβαια θέλει.

    Μονοδιάστατα ερωτικό δεν είναι τίποτα. Ουτε το βδσμ. Καμία σχέση δεν ειναι έτσι, λέω εγω τώρα        :    που είμαι και υπερ του δέοντος καυλιάρης λολ
     
    Last edited: 20 Ιουνίου 2015
  4. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    @brenda
    Στα αγγλικά έρωτας και αγάπη είναι η ίδια λέξη, στα αλβανικά για να πουν σε αγαπώ χρησιμοποιούν τη λέξη θέλω (te dua), ενώ στα σέρβικα χρησιμοποιούν τη λέξη φιλάω (ljubim te).
    Σε κάθε περίπτωση όμως...το ίδιο συναίσθημα προσπαθούν όλοι να εκφράσουν. Έχουν κοινό στόχο - την έκφραση της αγάπης - αλλά όχι κοινή γλώσσα, ούτε καν κοινή νοηματική. Αν μου πει ο σέρβος ljubim te κι εγώ αυθαιρετήσω με το φτωχό μου το ελληνικό μυαλό πως δε με αγαπάει, τότε είμαι άξια της μοίρας μου να χαθώ στη μετάφραση..


    @underherfeet
    Έστω λοιπόν ότι ανοίγεται νήμα "τι είναι σκλάβος για εσάς". Κι εμείς οι δύο έχουμε τη μεταξύ μας συμφωνημένη, απολαυστική, επιθυμητή σχέση Αφέντρας-σκλάβου. Πάω εγώ και γράφω σκλάβος για μένα είναι αυτό αυτό κι αυτό, σύμφωνα με αυτά που ζω και βιώνω.
    Ξέρεις τι θα συμβεί;
    Θα έρθει ο δήμος και θα με καταδικάσει για την προσωπική μου άποψη (κι έτσι συμβαίνει επανειλημμένα εδώ μέσα), τι λες καλέ που είναι σκλάβος αυτό! Κοίτα εδώ βιβλιογραφίες, κοίτα εδώ τι έχουμε συμφωνήσει ότι είναι σκλάβος....
    Και πες μου πού είναι το δικό μου λάθος; Δεν απάντησα στο τι είναι σκλάβος για μένα; Απάντησα επακριβώς σε αυτό που ρωτήθηκε. Και μετέχω στο νήμα για να ακούσω και τους υπόλοιπους πώς βιώνουν τη σχέση Αφέντη-σκλάβου. (Και γενικότερα, δε μετέχω στο φόρουμ για να πείσω ότι αυτό που ξέρω και βιώνω εγώ είναι το σωστό.) Αν είχα αυτό το σκεπτικό θα καθόμουν σπιτάκι μου όπου αυτό που κάνω ΕΙΝΑΙ το σωστό για μένα και για σένα.

    Αν δεν είμαστε εδώ για να ανταλλάξουμε εμπειρίες και βιώματα με διαφορετικούς από εμάς ανθρώπους, τότε, γιατί στο διάολο είμαστε;
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    To είχα αναφέρει και αλλού:

    Μοιραστείτε τις ομοιότητές μας, επευφημήστε τις διαφορές μας...
    Ωστόσο εγώ θα επισημάνω ότι πολλοί πηγαίνουν στα Ιεροσόλυμα, αλλά όχι για τον ίδιο λόγο. Οι μεν για τουρισμό, οι δε για "προσκύνημα".
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ιδου λοιπόν, αγαπητή @AliceInChains08 πεδίον δόξης λαμπρόν για κάποιον αμφισβητία ,σαν εμένα και σένα.
    Η φιλτάτη gaby δίνει εδω έναν ορισμό για τους βανίλλες καθαρά προσωπικό , μη καθολικά αποδεκτό, επί του οποίου μπορεί να γίνει συζήτηση.
    O βανίλλας λοιπόν μπορεί να μην φέρνει τη βία και την επικυριαρχία στη σχέση του επι σκοπώ, προκύπτει όμως συνηθέστατα ,ειδικά το δεύτερο σκέλος, de facto.
    Μπορεί να ομνύει στην ισότητα ,αλλά εν τοις πράγμασι αγωνίζεται να κατισχύσει επι του συντρόφου του και να επιβάλλει τις απόψεις του, από το στυλ της επίπλωσης του σαλονιού μέχρι την γενική λογική που θα πρέπει να διέπει την οικονομία του νοικοκυριού,περνώντας φυσικά και απο την κρεβατοκάμαρα (οχι τόσο για το χρώμα της κουρτίνας, για το τι και πως και πότε θα γίνεται πάνω στο κρεβάτι).
    Η βανίλλα σχέση δεν είναι μία τυπικά ασύμμετρη σχέση ,όπως η βδσμική ,είναι όμως μία άτυπα ασύμμετρη σχέση ,της οποίας ο βαθμός ασυμμετρίας εξαρτάται απο την έκβαση του αγώνα επικυριαρχίας των δύο μερών που δεν συνομολογείται μεν, διεξάγεται δε. Οι επιρροές εξ άλλου του καλού μας Γιωσσαφατ και των ουχί καινοφανών φυσικά αντιλήψεών του εδραιώνουν , στο υποσυνείδητο και των δύο φύλων, την "βιολογική" αποδοχή της ανισότητας άσχετα με τις political correct διακηρύξεις -και των δύο - περί ισότητας.

    Το ερώτημά μου "αν οι βδσμισταί αρνούνται άραγε την ανθρωπείαν φύσιν τους" ήταν εμφανέστατα, νομίζω, (αυτο)σαρκαστικό βρε gaby! 
    Ισα ισα την (ανα)γνωρίζουν, την αποδέχονται και ζουν συμφιλιωμένοι με αυτήν μέσω του τρόπου που έχουν για να σχετίζονται.Ο αγώνας δεν είναι για την επικυριαρχία, αλλά για την διευθέτηση των όρων της συμφωνημένης επικυριαρχίας του ενός επι του άλλου. Κατα τούτο είναι βολεψάκηδες, χωρίς αυτό όμως κατ' εμέ τουλάχιστον,να χρωματίζεται αρνητικά, ισα-ισα.
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αναφέρεσαι σε μια περίπτωση που εμπεριέχει και αναζητά εξ αρχής την αμφισβήτηση μιας αποδεκτής, η καθεστηκυίας αν θές σημασίας .
    Με βάση λοιπόν τα δικά σου βιώματα έχεις σχηματίσει μια δικιά σου αντίληψη περί του τι εστί σκλάβος.Προσέρχεσαι στο βήμα και την καταθέτεις.
    Αν σε κράξει εδώ ο δήμος προφανώς θα είναι φάουλ.
    Αν σου αντιπαρατεθεί όμως με βάση την Μαύρη Βίβλο του ΒΔΣΜ πολύ καλά θα κάνει, έτσι δεν γίνεται κάθε φορά η συζήτηση, με ανταλλαγή επιχειρημάτων ;
    Μπορεί να αποδειχθεί -μέσα απο μια καλόπιστη συζήτηση πάντα- πως αυτό που εσυ εννοείς "σκλάβος" ,εμπίπτει για την πλειοψηφία των υπολοίπων στην έννοια "υποτακτικός" ,η "μπότομ" η .....
    Αν τελικά δεν πείσεις τον δήμο να μεταβάλλει την αντίληψη του για το εννοιολογικό περιεχόμενο του όρου "σκλάβος" , κανείς δεν θα σου απαγορεύσει φυσικά, πως θα μπορούσε άλλωστε, εσύ να συνεχίσεις στη σχέση σου να εφαρμόζεις τις αντιλήψεις σου, δεν θα πρέπει όμως και σύ στο εξής να χρησιμοποιείς τον όρο όπως όλοι οι υπόλοιποι;
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αντε πάλι τα κίτρινα... τι γίνεται ρε παιδιά, τι κάνω λάθος; 
     
  9. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Το κίτρινο είναι γενικά ένα λάθος   Δοκίμασε το κόκκινο και θα με θυμηθείς       Θα γίνει μόδα  
    Κόκκινος κόκκινος θεος , θρύλε είσαι ένας και μοναδικός.
    Εχουμε ολόκληρη ποιητική συλλογή       Λέει.
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    @bumblebee
    οι μπάμπουρες είναι κιτρινόμαυροι εκ φύσεως...

     
     
  11. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Με τσάκωσες   Βδελύσομαι την φύση μου. Η @elfcat φταίει για όλα. Με μπέρδεψε με αυτά που γράφει      
     
  12. brenda

    brenda FU very much

    Πάρτο απόφαση, τα ποστ σου έχουν ίκτερο....Ίσως με μία μεταγγισούλα κόκκινου (όπως λέει και ο @bumblebee) να έρθουν στο ωραίο, υγιές, άσπιλο λευκό....