Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM : Εξερεύνηση, ανακάλυψη ταυτότητας, αυτοβελτίωση, καλύτερες σχέσεις...?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Black swan, στις 8 Ιουνίου 2015.

  1. gaby

    gaby Guest

    @underherfeet

    ο "ίκτερος" πέρασε, αν ξανάρθει κάνε μια βόλτα από το κίτρινο ποστ με edit, βρες που έχει περισσευούμενα [user123456] και κάπου αλλού το αντίστοιχο [/user] και διέγραφέ τα, μετά σώζεις και βουαλά  

    Έκανα μια προσπάθεια να βρω έναν βανίλλα ορισμό για τις ανάγκες της ευχάριστης σ εμένα συζήτησής μας, ασφαλώς μη καθολικής, πλανητικής και διαχρονικής ισχύος, αλλά νομίζω όχι προσωπικό. Οπωσδήποτε έχει στοιχεία εμπειρικά και όχι ιδεολογικά δεν ξέρω αν τον κάνει αυτό "προσωπικό". Ευχαρίστως προσφέρεται σε κάθε τροποποίηση. Μου είχε μείνει να κάνω κάτι με το "τι είναι βανίλλα" από τότε που αφελέστατα είχα δηλώσει "ε, βανίλλα είναι ότι δεν είναι BDSM", προ δεκαετίας εδώ μέσα και μου το είχαν υπογραμμίσει διακριτικά, ο Fanshawe με τον χαρακτηριστικό του τρόπο (έχουμε και τις αδυναμίες μας   ) και ίσως κανένας άλλος, μου διαφεύγει πια   Είχα όμως κρατήσει την "εκκρεμότητα".

    Η αλήθεια είναι ότι είχα κι εγώ αναρωτηθεί γιατί στις D/s και πολύ περισσότερο στις M/s σχέσεις οι ενδοδιαφωνίες και οι ενδοσυγκρούσεις είναι τόσο no_no_no_no_no! όμως τώρα πια το καταλαβαίνω. Σταθερή μου προσωπική (αυτή τη φορά) αντίληψη είναι ότι ο σαδισμός ακόμα και αν είναι, κατά την προσωπική μου άποψη, το κύριο θεμέλιο της λιμπιντικής Κυριαρχίας, είναι ένα ευαίσθητο σημείο του Άλλου και τόσο ευάλωτο όσο η ενεργή υποταγή στον Αφέντη που έχει ο σκλάβος. Θα ήταν το πιο βάρβαρο ξέσκισμα που μπορώ να φανταστώ αν αυτοί οι δύο άνθρωποι στρέφονταν ο ένας κατά του άλλου, έστω και συμπτωματικά - για το χρώμα της κουρτίνας π.χ. Από την άλλη, έχω τη γνώμη ότι μια σχέση που καλύπτει τις ανάγκες του σχετίζεσθαι δύο ανθρώπων μπορεί να είναι και αποφορτισμένη από διασταυρούμενα πάθη επικυριαρχίας και να είναι πολύ πολύ όμορφη. Δε νομίζω διόλου ότι την κάνει πιο ενδιαφέρουσα η "διαπάλη", άλλωστε ο Μαρξ είχε μια πολύ τρυφερή και οικεία σχέση με τη γυναίκα του, μαζί βαδίσαν μέχρι τέλους μέσα από απίστευτες δυσκολίες και δυστυχίες   Έχω γνωρίσει ανθρώπους που έχουν τέτοια σχέση και λέω μέσα μου "τι ωραία γι αυτούς", έχω γνωρίσει ανθρώπους που λατρεύουν να διασταυρώνουν τα ξίφη τους και όμως αγαπούν πολύ ο ένας τον άλλο, έχω γνωρίσει και ανθρώπους σε καταστάσεις που δεν πήγαν τόσο καλά. Για τις D/s και τις M/s σχέσεις έχω να πω και όποιος θέλει ας με διορθώσει πως όταν είναι καλές είναι υπέροχες και όταν είναι κακές, με υπόγεια ρεύματα, θυμούς, αγριότητες, χρωστούμενα και λοιπά, τότε είναι ό,τι χειρότερο υπάρχει.

    Γενικά αποδεκτό είναι ότι η σκλαβιά απαγορεύεται σε όλα τα συντάγματα του κόσμου   Επίσης, στις πιο πολλές χώρες απαγορεύεται το BDSM με τον ένα τρόπο ή τον άλλο και στις λίγες που επιτρέπεται γίνεται προσπάθεια να απαγορευτεί ξανά. Ακόμα, ο σαδισμός δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα. Αυτά είναι τα γενικά αποδεκτά. Μεταξύ μας αυτά έχουμε υπόψη;

    Νομίζω πως όταν σχετίζεται κανείς έχει ξεμπερδέψει με τους ορισμούς, αυτούς, αν και εφόσον τον νοιάζουν τους συζητά στη φάση που γνωρίζεται με τον άλλο, νομίζω. Από πλευράς μου στο φόρουμ λέω το γενικό που σε γενικές γραμμές ισχύει για όλους και δεν αποκαλύπτω πράγματα από το μυστικό τοπίο της σχέσης μου. Αλλά αυτό που λέω και στο φόρουμ είναι η πραγματικότητα όπως την ζω (ή την απορρίπτω) και όπως την αντιλαμβάνομαι. Αν νομίζω ότι λέω κάτι ψιλοδιαφορετικό από αυτό που ο καθείς εδώ θα καταλάβαινε, τότε διευκρινίζω.
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    @gaby
    ευχαριστώ για το τεχνικό μέρος 
    Για το ουσιαστικοό , με μια πρώτη πρόχειρη ματιά δεν έχω να σχολιάσω κάτι .Αν χρειαστεί, εδω είμαστε ,απο Δευτέρα... 
     
  3. Ε, κλασσικά πράγματα, σε κάθε κωλογειτονίτσα του κόσμου (όρα ελληνοβουδουσμικοί / ελληνοπυρηνικοί και πάει λέγοντας) υπάρχουν και οι δογματικοί.
    Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια είχε επικρατήσει να τρώνε την pasta (ζυμαρικά) σπαγγέτι συνοδεία κουταλιού, γιατί έτσι έλεγε το σαβουάρ βίβρ κάποιου Ζαμπούνη.
    Οι βέροι Ιταλιάνοι (οι σκουάλοι) γελάνε με το κάζο αυτό βέβαια.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Κάνεις λάθος αγαπητέ, με το (κλασικό βαλκάνιο) συμπάθειο  

    Παντού στον δυτικό κόσμο πουλάνε σερβίτσια σπαγγέτι με κουτάλι και πηρούνι δεν ήταν η ιδέα κανενός Ζαμπούνη - και ομοιοκαταληξία η πόστερ  

    Όσο για το ελληνικό βουδουσουμου, ο Έλληνας πάμπλικ δεν κάνει με τπτ και αν κάνει το κάνει ξεκάβλωτα και οι άλλοι που τον βλέπουν νομίζουν πως το βουδουσουμου το βαλκάνιο είναι ξεκάβλωτο. Το είπε το Whiplr αυτό για το πάμπλικ και διαδόθηκε παντού…
     
  5. lexy

    lexy .ti.va.

    Ο Ιταλιάνος d.o.c (   ) δεν χρησιμοποιεί ποτέ κουτάλι για να ροτολάρει την πάστα στο πιρούνι του. Ωστόσο, επειδή η άνεσή του στο τύλιγμα οφείλεται σε μακροχρόνια εκπαίδευση (   ), όταν στο γεύμα φιλοξενούνται μη Ιταλοί, αν σερβιριστεί σπαγγέτι υπάρχει πάντα και κουτάλι - προς εξυπηρέτηση των μη d.o.c.

    Όχι, όχι. Κανείς δεν κοιτάζει παράξενα κανέναν. Είναι τόσο νόστιμη η πάστα  
     
  6. Kαλά.... καλό βράδυ

     
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Σχετικά με το ερώτημα που έθεσε η @AliceInChains08 θα προσπαθήσω να τοποθετηθώ γιατί νομίζω κατάλαβα τι ήθελε να ρωτήσει   Νομίζω  

    Λοιπόν, αρχικά το BDSM είναι κατά τη γνώμη μου ανακάλυψη. Και αυτό γιατί οι βασικές αρχές που πατάει είναι νόμοι της φύσης, της κοινωνικής/ ομαδικής συνύπαρξης του ερωτισμού κλπ. Και δεν έχουν να κάνουν με το τι καταλαβαίνουμε εγώ, η ΑλίκηΜεΤιςΑλυσίδες ή οποιοσδήποτε άλλος  
    Όμως επειδή δεν είμαστε ζωάκια (όχι 100%), ούτε σε εντελώς πρωτόγονους ομαδικούς και κοινωνικούς σχηματισμούς, έχουμε έρθει και έχουμε επεξεργαστεί αυτές τις πρώτες βάσεις. Και αυτό μας φέρνει στην εφεύρεση  

    Θα συμφωνήσω και με τη διαφοροποίηση που θέτει ως βάση συζήτησης ο @underherfeet .

    Θα καταλήξω λέγοντας το εξής: αν εγώ δεν δεχτώ ότι "έστω τρίγωνο...", μπορώ κάλλιστα να πω ότι το Πυθαγόρειο θεώρημα είναι μια πίπα και μισή. Αν όμως δεχτώ το τρίγωνο, δύσκολο να περιφρονήσω τον Πυθαγόρα. Θέλω να πω ότι σημασία έχει αν θα δεχτώ το τι αναζητά ο καθείς μέσα στο BDSM για να συζητήσω παρακάτω. Αν ζητά το εντελώς ζωώδες ή όχι μόνον. Και σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχει κατ' εμέ καλύτερο ή χειρότερο...  
     
  8. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    @gaby
    "Για μένα το βιδιεσέμιον είναι πρωτίστως γλωσσικό ιδίωμα. Με το οποίο αντιλαμβάνομαι την προσωπική και ερωτική σχέση μου σε όλο της το φάσμα. Και μετά, στις λιγότερο βασικές γραμμές και στις λεπτομέρειες είναι τροπισμός, όταν κάνουμε BDSM πράγματα και είναι - δεν φοβάμαι τη λέξη - υποκουλτούρα, όταν επικοινωνώ με τρίτους πάνω σε αυτό."

           
    Αν δεν είχαμε τόσο άπειρες προτεσταντικές ενοχές δεν θα φοβόμασταν όντως τη λέξη υποκουλτούρα, θα τη βλέπαμε σαν υπο-διαίρεση όχι σαν υποτίμηση   Απόλυτο δίκιο   Και νομίζει ότι το γλωσσικό ιδίωμα και το πρίσμα που έλεγα εγώ μοιάζουν πάρα πολύ  
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    @Seirios_79 (για τη φωτο)
    Ιταλιάνα βέρα;;;  
     
  10. Υπάρχουν και αδύναμοι κυρίαρχοι. Αν έίναι να συγκρίνουμε μια σχέση βανίλα με μιά σχέση βδσμ, ας πάρουμε καλύτερη με καλύτερη ή χειρότερη με χειρότερη.
    Just for the record και μετά από νήματα επί νημάτων, κατέληξα στην άποψη οτι τέτοια συγκριση ΔΕΝ έχει νόημα, αντικείμενο και σκοπό (αν εξαιρέσουμε τον ιερό χαβαλέ).

    Ακριβώς επειδή η αλήθεια και το ψέμα φτιάχνονται, γι αυτό ΕΙΝΑΙ τόσο σημαντικό το βίωμα  
     
  11. AliceInChains08

    AliceInChains08 100yrs of Solitude

    @Seirios_79
    Η φωτογραφία με συγκλόνισε συθέμελα, του μάι βέρι κόρ..
    Τόσο, που σκέφτομαι να υιοθετήσω και το στυλ.
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Είναι σαφές, και απλούστατο: BDSM! Αυτό δεν έχει μιά βανίλλα σχέση, ενώ η bdsm σχέση το έχει.

    Είναι τόσο δύσκολο να γίνει τελικά κατανοητό και αποδεκτό αυτό, γιά να μην ''τριβόμαστε'' συνεχώς με τα ίδια και τα ίδια;