Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM από απόσταση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 8 Ιανουαρίου 2018.

?

Θα κάνατε D/s ή M/s σχέση από απόσταση;

  1. Θα έκανα σχέση D/s και M/s

    29,4%
  2. Θα έκανα σχέση D/s αλλά όχι M/s

    13,7%
  3. Θα έκανα M/s αλλά όχι D/s

    5,9%
  4. Δεν θα έκανα

    51,0%
  1. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Τώρα πια που η τεχνολογία έχει ανάπτυχθεί σε βαθμό να μπορούμε από το να τραβήξουμε φωτό και βίντεο από το κινητό μας όπου και να βρισκόμαστε, βίντεοκλήσεις, να στέλουμε ή να ποστάρουμε άμεσα μηνύματα μέχρι και να είμαστε επί του ουσίας άμεσα "δικτυωμένοι" -εάν το επιθυμούσαμε- θα ήθελα να επαναφέρω ένα θέμα που μπορεί να είχε συζητηθεί και στο παρελθόν. Το BDSM από απόσταση.

    Με την απόσταση εννοώ άτομα που έχουν συνάψει D/s ή M/s σχέση τα οποιά μπορεί να βρίσκονται σε διαφορετικές πόλεις ή χώρες και εκ των πραγμάτων να μην υπάρχει συχνή face to face συνεύρεση. Ή άτομα τα οποία λόγω χρόνου δεν μπορούν να βρίσκονται από κοντά και το μεγαλύτερο ποσοστό της σχέσης διεξέγεται μέσω μηνυμάτων ή tasks.

    Κατά πόσον θεωρείτε ότι είναι εφικτό να λειτουργήσει μία σχέση D/s ή M/s από απόσταση;
    Θα το επιλέγατε ή όχι και για ποιούς λόγους;

    edit: Το νήμα αναφέρεται σε BDSM σχέσεις από απόσταση. Αισθανθείτε ελεύθεροι να το ερμηνεύεσετε αυτό ως σχέσεις που επί το πλήστον τα συμπεριλαμβανόμενα μέλη δεν βρίσκονται συχνά (με το συχνά εννοώντας από 1 εώς καμία φορά τον μήνα) με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο ποσοστό της επαφής να γίνεται μέσω mail/τηλ/βιντεο ή οτιδήποτε άλλο βοηθητικό. Άρα BDSM από απόσταση, όχι όμως απαραίτητα τη χιλιομετρική απόσταση.
     
    Last edited: 9 Ιανουαρίου 2018
  2. brenda

    brenda FU very much

    Χμμμμμ, σχέσεις από απόσταση, ζωή από απόσταση, εικονική ζωή, matrix, όλα γνωστά και μη εξαιρετέα, υπάρχουν, αλλά υπάρχουν ίσως μόνο και μόνο για να μάς θυμίζουν το πόσο ''μη σχέσεις'' είναι...

    Μαύρη σχέση την βλέπω εγώ αν δεν συναντιούνται και η σχέση στηρίζεται στα μηνύματα και στα tasks. Θα θέλανε, δε λέω, αλλά σχέση αυτό δεν είναι, φαντασιακή προβολή, ναι, είναι, ευσεβής πόθος, επίσης.
    Εγώ ξέρω πως οι άνθρωποι που έχουν σημασία ο ένας για τον άλλον, θα βρεθούν και θα αλληλεπιδράσουν δια ζώσης.
    Διαφορετικά, μιλάμε για υποκατάστατα ανάγκης.


    Η απάντηση στο πρώτο ερώτημα είναι καθόλου, ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Το θεωρώ εντελώς ανέφικτο.
    Δεν θα το επέλεγα ποτέ, για όλους τους παραπάνω λόγους.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Είναι εφικτό.
    Θα το επέλεγα γιατί το έχω βιώσει επιτυχώς και το ξέρω.
     
  4. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Είναι απολύτως εφικτό όταν συνδυάζεται με "δια ζώσης". Ήταν μη ικανοποιητική, προβληματική και ανούσια και για μένα υπήρξε ανέφικτη κάποια σχέση που ενώ ξεκίνησε με συνδυασμό εξ αποστάσεως και δια ζώσης, κατέληξε στο εξ αποστάσεως μόνον.

    Με λίγα λόγια, μόνον με απόσταση δεν θα έκανα καμία σχέση, με δια ζώσης και απόσταση είναι η καλύτερή μου και ας υποφέρω απίστευτα πολύ όποτε χωρίζουμε!

    ΥΓ. Ξεφεύγω λίγο από το ερώτημα, όμως θα ήθελα να επισημάνω ότι το θέμα "οικειότητα - απόσταση" είναι από τα πιο πολύπλοκα και απροσδιόριστα στην ψυχανάλυση. Έχει πολύ διαίσθηση. Το πότε είναι κοντά και ποτέ μακριά ο ένας από τον άλλον μόνον η ψυχή του καθενός από τους δύο το ξέρει και ούτε καν ο θεός.
     
  5. Dom_Apache

    Dom_Apache Regular Member

    Δύσκολο εγχείρημα.Υπαρχει έντονα το στοιχείο της αστάθειας.
     
  6. Sub Tolias

    Sub Tolias Regular Member

    επειδη και εγω το εχω ζήσει , θα συμφωνησω στό ότι ειναι εφικτο....βασικη προυποθεση είναι ότι το θέλουν ΠΟΛΥ και οι 2 ...ΟΧΙ μόνο ο ένας,,,,
    το όλο συναισθημα....η λαχταρα να συναντηθουν....όσο περιμενουν το σαβκο...
    για άλους μπορει να ειναι ψυχοφθορο,,,αναλογα τις εμπειριες τους,,,,
    δεν ισχυει όμως για όλους,,,, 
     
  7. angel42

    angel42 Regular Member

    Είναι εφικτό και μπορεί να πετύχει αλλά θεωρώ ότι αν δεν υπάρξει κάποια στιγμή η δυνατότητα να εξελιχθεί και σε από κοντά σχέση έχει κάποια ημερομηνία λήξεως... Είναι επίσης αρκετά απολαυστική αλλά και εθιστική η εξ ολοκλήρου εικονική D/s ή M/s πραγματικότητα, κι Έχω βιώσει και την απόλαυση και τη φρενίτιδα και τον εθισμό της στα πρώτα Μου βήματα ως Κ...

    Ως άνθρωπος η συχνή ζωντανή επαφή είναι το high Μου και τα μέσα αυτά τα χρησιμοποιώ ως συμπληρωματικά εργαλεία για το διαρκή έλεγχο... Ειδικά σε επίπεδο M/s δε θα Ήμουν καθόλου χαρούμενη και πλήρης να έχω το σκλάβο Μου εικονικά όσο στενά και να τον μαρκάριζα... Γι αυτό και δε θα ξεκίναγα κάποιο D/s ή M/s με την απόσταση και τη σπάνια δια ζώης επαφή ως αρχική συνθήκη παρά μόνο ως διασκεδαστική εικονική καυλάντα...

    Τώρα αν τά έφερνε έτσι η ζωή που ως συνθήκη προέκυπτε ότι κάποιος από τους δύο Μ/μας, όντας ήδη σε συχνή δια ζώσης επαφή έπρεπε να ζήσει για διάφορους λόγους μακρυά για μικρό ή μεγάλο διάστημα, αυτός δε θα ήταν για Εμένα λόγος διακοπής της σχέσης αν δεν δοκιμαζόταν πρώτα η αντοχή με τις νέες αυτές συνθήκες... Τα μέσα αυτά τότε θα ήταν και απαρραίτητα κι εξυπηρετικά και λειτουργικά και κάποιες στιγμές και ανακουφιστικά.

    Το ιδανικό για Εμένα θα ήταν να μην υπήρχε η γαμωσυνθήκη να πρέπει να δουλεύει κανείς για να ζει, και αν είχα τη δυνατότητα θα επέλεγα τον εγκλεισμό του s Μου στην Οικία Μου και να δουλεύει εκτός της Οικίας Μου μόνο για την καύλα Μου, για την καύλα του και όχι εξαναγκαστικά για τον επιούσιο... Αλλά φευ... Η γαμωκρίση δε δείχνει να τελειώνει σε κάποιο ορατό ορίζοντα και λαχείο ξεχνάω πάντα να αγοράσω... Α.
     
  8. milgeo69

    milgeo69 Regular Member

    Δεν πιστεύω στις οιασδήποτε μορφής σχέσεις εξ' αποστάσεως....
     
  9. Sub Tolias

    Sub Tolias Regular Member

    αυτη τη ...γαμωσυνθηκη.... ...χαλαρα δε την θελει κανενας και καμια....
    τα παραδειγματα ειναι αναριθμητα...
    θεληση να υπαρχει....
     
  10. Φενριρ....

    Φενριρ.... Regular Member

    Εφικτό ναι ....Ανάλογος πόσο συχνά θ επιτρέπουν οι συνθήκες ν βρίσκονται.....Εάν είναι αρκετά αραιά πχ ανά δύο μήνες χάνεται εάν δεν γνωρίζεις καλά τον άλλον συνήθως η εγκεφαλική "μαγεία" έπειτα εξαρτάται παρα πολύ από το πώς φέρονται ο ένας τον άλλον ....
    Μάτια π δεν βλέπονται..... Ωραία η φωνή η κάμερα κτλ αλλά....Πόσο;
     
  11. cider

    cider Kitchen master

    Αχ, ρε @gaby_m , δέκα χρόνια τώρα ώρες ώρες διαφωνούμε εντελώς, και ώρες ώρες νομίζω ότι υπάρχεις για να λες αυτά που θέλω να πω...

    Πέρα από τις αβρότητες και το γεγονός ότι συμφωνώ κάργα με το παραπάνω, νομίζω ότι είναι και λίγο ζήτημα οπτικής γωνίας, του πώς δλδ βλέπουμε τη σχέση.
    Εξηγούμαι: εγώ π.χ., δεδομένου ότι, σε πείσμα της απόσστασης, καταβάλλω προσπάθεια να συναντιέμαι με το άλλο άτομο τουλάχιστον μια εβομάδα κάθε μήνα, θεωρώ ότι η βάση της σχέσης είναι το "δια ζώσης" και εξωγενείς αντικειμενικοί παράγοντες επιβάλλουν το "εξ αποστάσεως" για κάποια διαστήματα. Άλλος π.χ. θα μπορούσε να θεωρεί ότι η ίδια σχέση έχει ως βάση το "εξ αποστάσεως" και ότι το "δια ζώσης" αποτελεί απλή γαρνιτούρα, για να διατηρείται το ενδιαφέρον.

    (Ελπίζω σε μια δυο ώρες που θα το ξαναδιαβάσω αυτό να μη μου φανεί εντελώς π@π@ριά)

    Ως εκ τούτου, ειλικρινά δεν ξέρω τι να ψηφίσω στο γκάλοπ...
     
  12. Higita

    Higita Brain_alcoholic

    Παρά πολύ δύσκολη η οποιαδήποτε σχέση από απόσταση!!
    γιατί λαχτάρας τον άλλον, σού λείπει...
    κάποια στιγμή αρχίζει ο εκνευρισμός, χάνεις πράγματα από τον άλλον που θα είχες στην καθημερινότητα σου!
    χρειάζεται πολύ υπομονή , επιμονή και δυνατά συναισθήματα...και από τους δύο..

    για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ..
    και χρειάζεται και από τους δύο..
    μέχρι να γυρίσει ο ήλιος.. μέχρι...