Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM από απόσταση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 8 Ιανουαρίου 2018.

?

Θα κάνατε D/s ή M/s σχέση από απόσταση;

  1. Θα έκανα σχέση D/s και M/s

    29,4%
  2. Θα έκανα σχέση D/s αλλά όχι M/s

    13,7%
  3. Θα έκανα M/s αλλά όχι D/s

    5,9%
  4. Δεν θα έκανα

    51,0%
  1. elfcat

    elfcat . Contributor

    Δεν θα έκανα ερωτική σχέση εξ αποστάσεως. Εξ αποστάσεως μπορώ να έχω ερωτικές επαφές, όχι σχέση. Νομίζω ότι έχει να κάνει πώς νοηματοδοτεί κάποιος τη λέξη "σχέση".
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Υπάρχουν σχέσεις D/s από απόσταση, που περιλαμβάνουν συναντήσεις και συνευρέσεις σε τακτά διαστήματα.
    Μια φορά την εβδομάδα ή μια φορά τον μήνα ή τρεις φορές τον χρόνο και άλλοι συνδυασμοί, ανάλογα με τις δυνατότητες.
    Αυτές οι περιοδικές συναντήσεις χαρακτηρίζονται, από το ότι είναι προγραμματισμένες. Ο χρόνος της κάθε συνάντησης είναι όλος ποιοτικός ως προς την σχέση και αφιερωμένος σ΄αυτήν.
    Κάλλιστα μπορεί να υπάρξουν σχέσεις μεταξύ ατόμων που μένουν στην ίδια πόλη των οποίων ο ποιοτικός ως προς τη σχέση χρόνος να είναι λιγότερος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων κόπωσης ρουτίνας και πολύ συχνής τριβής.
    Ο καθ΄ ένας απλώνει τα πόδια του όσο είναι το πάπλωμα του. Η ζωή είναι ωραία και μικρή και οφείλουμε να αξιοποιούμε της ευκαιρίες, για χαρά, που έχουμε.
     
  3. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Να πω κι εγώ τη δική μου γνώμη. Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να κάνω σχέση από απόσταση, πόσο μάλλον D/s ή ακόμη πιο πολύ M/s.
    Για μένα εάν δεν υπάρχει συχνή άμεση επαφή δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική υποταγή αλλά μεταστοιχειώνεται περισσότερο σε αυτοϋποταγή/αυτοσκλαβιά.
    Ακόμη πιο δύσκολη θεωρώ την σχέση M/s από απόσταση εξ'αιτίας της ιδιαίτερης υφής που φέρει αυτή και της απολυτότητας που την χαρακτηρίζει.

    Ένα άλλο ερώτημα που μου έρχεται στο νου και θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν πιστεύετε πως ορισμένες εντολές από απόσταση μπορούν να είναι
    ενίοτε πιο επικίνδυνες για τον υποτακτικό/σκλάβο πχ. δέσιμο;

    Επίσης η απόσταση μπορεί να λειτουργήσει υπέρ ή κατά του στάτους των εμπλεκομένων (Master, slave, Dom, sub);

    Μπορώ να κατανοήσω ότι ένας Master που τον ζεις μέρα με την μέρα με τους προβληματισμούς, τα πάνω του και τα κάτω του μπορεί να χάσει λίγο από την "αίγλη" του.
    Για μένα δεν ισχύει αυτό, το αντίθετο θα έλεγα, η καθημερινή τριβή -και μιλώ με βάση της δικής μου εμπειρίας- τον ανεβάζει στα μάτια μου ακόμη πιο πολύ γιατί τον ζω
    και δένομαι μαζί του περισσότερο, τον εμπιστεύομαι γιατί ξέρω πως λειτουργεί σε διάφορα ζητήματα και με ξέρει κι εκείνος.

    Εσείς τι πιστεύετε;

    Τέλος θα ήθελα να θέσω ένα ακόμη ερώτημα σχετικό με τον διαχωρισμό D/s και M/s πιστεύετε ότι υπάρχει extra δυσκολία να λειτουργήσει μία σχέση M/s από απόσταση
    ή δεν υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός για εσάς;

    edit: Το νήμα αναφέρεται σε BDSM σχέσεις από απόσταση. Αισθανθείτε ελεύθεροι να το ερμηνεύεσετε αυτό ως σχέσεις που επί το πλήστον τα συμπεριλαμβανόμενα μέλη δεν βρίσκονται συχνά (με το συχνά εννοώντας από 1 εώς καμία φορά τον μήνα) με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο ποσοστό της επαφής να γίνεται μέσω mail/τηλ/βιντεο ή οτιδήποτε άλλο βοηθητικό. Άρα BDSM από απόσταση, όχι όμως απαραίτητα τη χιλιομετρική απόσταση.
     
    Last edited: 9 Ιανουαρίου 2018
  4. espimain

    espimain Contributor

    Ανέφερα παραπάνω για το πάπλωμα και το πώς μπορεί ο καθ΄ ένας ν απλώσει τα πόδια του.
    Θα δώσω δυο παραδείγματα που θα μπορούσαν να είναι υπαρκτά. Κάθε ομοιότητα με πρόσωπα ή καταστάσεις είναι τυχαία.
    Υποτακτική γιατρός που μένει στην Αθήνα κι εργάζεται σε Νοσοκομείο (Εφημερίες και τέτοια διάφορα) έχει σχέση με Κυριαρχικό άνδρα ο οποίος επίσης μένει στην Αθήνα το επάγγελμα του είναι εμπορικός διευθυντής σε μια μεγάλη εταιρεία τροφίμων.
    Ο ίδιος Κυριαρχικός έχει σχέση με υποτακτική που μένει στην Θεσσαλονίκη και εργάζεται σαν ιδιωτική υπάλληλος με πενθήμερη εργασία.
    Ο Κυρίαρχος για επαγγελματικούς λόγους βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη ένα ή δύο τριήμερα τον μήνα και η Θεσσαλονικιά υποτακτική μπορεί να ταξιδέψει με το τραίνο στην Αθήνα ένα Σαββατοκύριακο τον μήνα.
    Ποια από τις δύο υποτακτικές είναι περισσότερο χρόνο με τον Κύριο;

    ΥΓ Δεν πρέπει να συγχέεται η συγκατοίκηση με την διαμονή στην ίδια πόλη.
     
  5. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ευχαριστώ για την τοποθέτηση, έκανα edit στο παραπάνω μου μήνυμα προκειμένου να συμπεριλάβω και την περίπτωση που αναφέρεις. Ελπίζω να είναι πιο ξεκάθαρο τώρα  

    Το θέμα της συγκατοίκησης/συμβίωσης είναι ένα εντελώς άλλο θέμα από μόνο του γι'αυτό και είχα ανοίξει διαφορετικό νήμα στο παρελθόν με τον οποίο αναφερόμουν αποκλειστικά και μόνο σε αυτό.
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    Σε εμένα η εγγύτητα και η ρουτίνα της καθημερινότητας είναι απαραίτητα συστατικά για την εδραίωση και εγκαθίδρυση της σχέσης.
    Δε θα μπορούσα - μα κυρίως δεν θα ήθελα - σχέση εξ'αποστάσεως με "επισκεπτήριο".

    Ωστόσο, σημειώνω, πως γνωρίζω σχέσεις εξ'αποστάσεως που μοιάζουν να λειτουργούν - ό,τι αντιλαμβάνομαι ως παρατηρητής.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Μία γυναίκα υποτακτική που μένει σε μια επαρχιακή πόλη ή χωριό, είναι καταδικασμένη να βρει κυριαρχικό άνδρα από την πόλη ή το χωριό της;
    Τι είναι ευκολότερο για υποτακτικά ή κυριαρχικά άτομα, να εκδηλώσουν τις προτιμήσεις τους στον στενό κοινωνικό περίγυρο κατά τόπους ή σε μια μεγάλη πόλη ή έστω σε ένα άλλο τόπο;
     
    Last edited: 9 Ιανουαρίου 2018
  8. lexy

    lexy .ti.va.

    "Καταδικασμένη"; Οι της περιφέρειας κυριαρχικοί ή Κυρίαρχοι είναι πιο "λίγοι" ποιοτικά;

    Και τι είδους παράμετρος είναι ο "κοινωνικός περίγυρος"; Τύπου "ας βρω ερωτικό σύντροφο εκτός πόλης μη μου βγει το όνομα";
     
  9. espimain

    espimain Contributor


    Στο πρώτο ερώτημα η απάντηση είναι "ποσοτικά"
    Στο δεύτερο: "Φυσικά"
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Υπάρχουν. Έχουν διάρκεια;

    Αυτό το Ντι/ες, δε το γνωρίζω. Για επαφές, περνάμε καλά και δατς φαιν μου φαίνεται πιο λογικό.
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Ναι είναι πολύχρονες, με ευτυχισμένους μετέχοντες.
     
  12. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Μονο του Σπανού τα γενιά δεν γίνονται που και αυτό τωρα με τις καινούργιες μέθοδος μεταμόσχευσης αμφιβάλλω .
    Οταν υπάρχει θέληση,έλξη-χημεία, καυλα και από της δύο πλευρές όλα είναι εφικτά !
    Βέβαια όλα έχουν να κάνουν με το ποσό δυνατό μυαλό έχει το Κ άτομο για να μπορέσει να έχει το υ άτομο υπο την Κυριαρχία του !
    Αν δεν υπάρχει αυτό το απαρατήρητο συστατικό δεν μπορεί να υπάρχει D/s η Μ/s σχέση όχι απο απόσταση αλλά ουτε απο κοντά !
    Η μόνη σχέση που πρακτικά δεν μπορεί είναι εφικτή απο απόσταση είναι 24/7 .