Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM & εμφανιση!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 28 Ιουλίου 2011.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Πολλες συζητησεις,πολλα σχολια και διενεξεις για την σχεση του BDSM με την εξωτερικη εμφανιση εδω και αρκετο καιρο.
    Κατα την αποψη μου ειναι μια συζητηση χωρις τελος, διοτι η εξωτερικη εμφανιση ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα,γενικα το γουστο του καθενος μας.
    Εκεινο που πρεπει να μας απασχολει ειναι το μυαλο και η ψυχη ενος ανθρωπου, αυτο ειναι ενα σοβαρο θεμα συζητησης.
    Αλλα δεν θα παραβλεψω οτι για να νοιωσουμε ελξη για καποιον,πρεπει να μας αρεσει κατι σε αυτον ως προς το παρουσιαστικο του.
    Δεν μπορω ομως να μην πω οτι υπαρχουν και πολλες εξαιρεσεις οι οποιες προτιμουν εναν ανθρωπο λιγοτερο θελκτικο για το συνολο,για τους δικους τους λογους.
    Απο την αρχη που εγγραφηκα σε αυτο το φορουμ αλλα και σε δια ζωσης συζητησεις ακουω οτι η εξωτερικη εμφανιση δεν εχει μεγαλη σημασια, μιας και το σωμα ειναι απλα εργαλειο σε αυτο το χωρο.
    Ομως....παρτε τα ματια μου να δειτε λεει ο λαος.
    Σαφως και πρεπει να μου αρεσει καποιος για να τον πλησιασω ή να δεχθω την προσκληση του,αλλα θεωρω οτι δεν ειναι το παν αυτο,μαλλον ενα πολυ μικρο ποσοστο θα λεγα.
    Ας το συζητησουμε ηρεμα παρακαλω,χωρις προσβολες και χαρακτηρισμους του τυπου χονδρος,κοκκαλιαρης κλπ.
    Ας σεβαστουμε για μια φορα τα γουστα και τις σκεψεις των συνομιλητων μας.
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    Eπειδή το σεξ γίνεται με το σώμα και επειδή σχέση μεταξύ ενηλίκων άνευ σέξ είναι κάτι άλλο άλλα όχι ερωτική, γι συτό η εξωτερική εμφάνιση παίζει σημαντικό ρόλο στις ερωτικές σχέσεις και όχι πχ, στις αδελφικές.

    Το θέμα είναι γιατί άνθρωποι που ασχολούνται τόσο πολύ με τη σεξουαλικότητά τους, όπως σε αυτό το φόρουμ, ασχολούνται τόσο λίγο με το σώμα τους. Ακόμη και αν θεωρήσει κάποιος το σώμα απλά ως εργαλείο στο bdsm, όπως προανέφερες, πώς και γιατί το αφήνει κανείς ατημέλητο και αφημενο. Αυτό νομίζω ότι είναι ένα ενδιαφέρον ερώτημα.
     
  3. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    Βλεπω την εμφανιση μου ,
    την δικη μου εμφανιση ως αποτελεσμα της δικης μου αισθητικης,
    θελω το ειδωλο μου στον καθρεφτη να με ικανοποιει,
    ανεξαρτητως αν και σε ποιους αρεσει η οχι,
    κι αυτο διοτι σ οποιον αρεσει αυτο που αρεσει και σε μενα
    σημαινει οτι μου ειναι ταιριαστος  
     
  4. Alexkat

    Alexkat Contributor

    Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    Το θέμα νομίζω ότι είναι απλό.
    Είτε μιλάμε για Vanilla είτε για BDSM .......SEX........, απαραίτητη προυπόθεση είναι να σηκωθεί ο ......."νούλος"...
    Για να σηκωθεί λοιπόν αυτός,Γιατί πως αλλιώς θα γίνει sex ? ...πρέπει να βλέπει ....κάτι ....όμορφο.
    Για να ερεθιστεί και να υγρανθεί το ........"γατάκι", ......πρέπει να βλέπει ...και αυτό .....κάτι .....όμορφο.
    Άρα η εμφάνιση είναι .....απαραίτητη ...προυπόθεση.

    Μεγάλη σημασία η όμορφη εξωτερική εμφάνιση μπορεί να μην έχει για εκείνους που δεν την διαθέτουν.
    Εκείνοι "τη βρίσκουν" ......μεταξύ τους.

    Σε προσωπικό επίπεδο όταν βλέπω κάτι που δεν με συγκινεί εμφανισιακά ........δεν ξέρω τι μπορεί να διαθέτει για να με συγκινήσει ...... προκειμένου να υποστώ την απαιτούμενη .....ανόρθωση .......του ηθικού... 

    Y.Γ. Το ύψος σίγουρα "χαρίζει" στην συνολική εμφάνιση, ....αλλά είναι ηλίου φαεινότερον ότι δεν αποτελεί και πανάκεια στο θέμα της ομορφιάς, αφού υπάρχουν γύρω μας και τους βλέπουμε καθημερινά, ..........ψηλούς άνδρες .........ή ........ψηλές γυναίκες .......που.... δεν βλέπονται ή αποτελούν μετριότητες.........
    Απαραίτητο επίσης στοιχείο κατα την άποψή μου, ...είναι να υπάρχει καλή αναλογία ύψους και στο ίδιο το ζευγάρι.
    Πολύ ψηλότερος άνδρας από την γυναίκα ....ή....ψηλότερη στο ανάστημα γυναίκα από τον άνδρα, .......
    ....εκφεύγουν της εμφανισιακής αρμονίας .... 
    Για το πάχος ...είτε ευθύνεται ο φέρων αυτό ...είτε δεν ευθύνεται πιστεύω ότι είναι μια ιδιαίτερη κατάσταση ...η οποία αφορά εκείνους που το "διαθέτουν" και όχι τους υπόλοιπους...
    Σίγουρα όμως, και οι άνθρωποι αυτοί, έχουν δικαίωμα να διεκδικούν την σεξουαλικότητά τους.
     
    Last edited: 29 Ιουλίου 2011
  5. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    Μμμμμ......το αφηνει για πολλους λογους νομιζω.
    1.οικονομικο προβλημα (δεν υπαρχει καν η δυνατοτητα για καποια προιοντα και υπηρεσιες)
    2.κακη ψυχολογικη κατασταση καποια διαστηματα
    3.ανασφαλεια και ελλειψη ευτοπεποιθησης (δεν αρεσω σε κανεναν οτι και να κανω)
    Και σιγουρα και αλλοι λογοι που δεν σκεφτομαι αυτη την στιγμη.

    Σαφως και οι ερωτικες σχεσεις περιλαμβανουν σεξ,αλλα το τι καυλωνει τον καθενα ειναι διαφορετικο.Δεν υπαρχει γενικος κανονας.Και το κρινω απο τον εαυτο μου.Με γοητευουν και με ελκουν παντα ψηλοι και γεροδεμενοι ανδρες και με απωθουν οι αδυνατοι ή οι κοντοί.Αλλα δεν τους χαρακτηριζω ποτε με ασχημα λογια.Εχει τυχει ομως να με καυλωσει καποιος που με απωθει στην αρχη εμφανησιακα με τον τροπο του ή με τα λεγομενα του.Αρα σημασια εχει και πως καυλωνει ο καθενας.Αν καποιος ειναι ομορφος με τα δικα μου δεδομενα και ειναι εντελως κουκουρουκου.....δεν θελω ουτε να τον ξερω.

     
  6. Seduction

    Seduction Regular Member

    Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    Το θέμα το έχουμε συζητήσει στο παρελθόν (2007)

    Η άποψη μου δεν έχει αλλάξει. Η εμφάνιση έχει την σπουδαιότητα της, (και δεν είναι μικρή) ειδικά στην πρώτη επαφή μεταξύ δύο ανθρώπων, αλλά δεν είναι το καθοριστικό σημείο που θα οδηγήσει σε σχέση, πόσο μάλλον στην συνέχεια/εξέλιξή της.

    Κάποιοι άνθρωποι έχουν χαθεί μέσα στην εικόνα που έχουν δημιουργήσει τα media, σχετικά με την εμφάνιση. Στην ουσία καθοδηγούν την έλξη που θα αισθανθούν, σύμφωνα με κριτήρια που έχουν ορίσει και δημιουργήσει άλλοι.

    Ακόμα και στην καθαρά σαρκική απόλαυση να σταθούμε, υπάρχουν καθορισμένα πλαίσια που να οριοθετούν την ομορφιά; Eίναι ίδιο το γούστο όλων των ανθρώπων; Eίναι όμοια για τον καθένα τα ερεθίσματα που θα τον κάνουν να νιώσει έλξη, γοητεία, σαγήνη...;

    Θεωρώ ότι η γνώμη για το ωραίο, είναι καθαρά υποκειμενική και τον κάθε άνθρωπο τον θέλγουν διαφορετικά σημεία στον κάθε σεξουαλικό του σύντροφο, άσχετα αν πολλοί έχουν κάποια σταθερά πρότυπα προτίμησης στην εμφάνιση.

    Από την άλλη, αν μιλάμε για ερωτική σχέση, αυτή η ξεχωριστή ηδονή που προσφέρει ο χώρος μας, δεν προυποθέτει ούτε επιβάλλει, συγκεκριμένο ύψος, καθορισμένο βάρος, ειδικό χρώμα μαλλιών και ματιών κλπ.

    Σε κάθε περίπτωση το ερώτημα της elfcat, είναι ενδιαφέρον

    Εχω γνωρίσει στην ζωή μου, ανθρώπους (άνδρες και γυναίκες) που ενώ δεν προσέχουν καθόλου την διατροφή τους με συνέπεια να είναι υπέρβαροι, το μυαλό τους να δουλεύει άψογα και ο ερωτισμός - σεξουαλικότητα τους να βρίσκονται σε ακμή, όπως έχω γνωρίσει και το ακριβώς αντίθετο.

    Κατά συνέπεια δεν συνδέω οπωσδήποτε το κορμί και την κατάσταση που αυτό βρίσκεται, με τον ερωτισμό και την σεξουαλικότητα, άσχετα αν οφείλουμε να αγαπάμε τον εαυτό μας (και το σώμα μας) και να τον φροντίζουμε.

    Πιθανολογώ πως αυτό που ρωτάει η elfcat, συμβαίνει επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι είναι φίλοι με την απόλαυση και εχθροί με την κούραση και την συγκράτηση.

    Αν προσεγγίσουμε το θέμα με μεγαλύτερη αυστηρότητα, θα πρέπει να αναφερθούμε σε απληστία και σε τεμπελιά ως τα πιο βασικά αίτια του πάχους. Δλδ υπερκατανάλωση τροφής και έλλειψη άσκησης.
    Από την άλλη, το επιπλέον σωματικό βάρος (πάχος - λίπος) είναι κάτι που εύκολα που μπορεί να πάρει το ανθρώπινο σώμα, αλλά δύσκολα να το αποβάλλει. Σε αυτόν τον καθημερινό αγώνα κατά του πάχους, άσχετα αν τον χάνουν, (ή ίσως επειδή τον χάνουν) ρίχνουν το βάρος τους στο μυαλό, στον ερωτισμό και σε άλλους στόχους.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    Σ ένα παλιό νήμα το https://www.greekbdsmcommunity.com/...ubs-slaves-αλλα-και-μistress-2.html#post72946
    Ο DreamMaster έγραψε ένα καταπληκτικό κείμενο το οποίο ομολογώ, δεν έχω διαβάσει απλά, το έχω μελετήσει.


     
  8. Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    οι μηχανισμοί, οι οποίοι μεταβιβάζουν από τη μια γενιά στην άλλη ορισμένα φυσικά (εξωτερικα) ή πνευματικά γνωρίσματα και που εξασφαλίζουν την κληρονομικότητα είναι τα χρωμοσώματα, αλλά προπάντων τα γονίδια.

    Στην πορεια της ζωης μας τα εξωτερικα χαρακτηριστικα μας μπορει να αλλαξουν ειτε με την παροδο του χρονου ειτε απο κακες διατροφικες συνηθειες, αγχος, εγκυμοσυνη, ασθενειες ,ατυχηματα...κ.α.

    Ο καθενας μας ειναι αυτο που ειναι (ακομα κι αν καποιες ''ατελειες'' μας επιδεχονται αλλαγες-διορθωση).
    Οποιος ειναι διπλα μας-μαζι μας δεν βρισκεται ουτε ''εκβιαστικα'' ουτε καταναγκαστικα''.
    Σε οποιον δεν αρεσουμε ας μην ασχολειται μαζι μας.
    Κανεις δεν χανεται...


    Υ.Γ 1

    Υποκειμενικη αποψη:

    To μυαλο και τα ψυχικα χαρισματα μας
    εκπεμπονται και αντανακλωνται
    στο προσωπο και στην αυρα μας.
    ΟΧΙ στη ΖΥΓΑΡΙΑ
    ΟΧΙ στον ΚΑΘΡΕΦΤΗ μας.
    Η αρμονια και η ομορφια
    βρισκεται σε οσα κουβαλαμε.
    Σε οσους περνανε απαρατηρητα
    μας ειναι αδιαφοροι.

    Υ.Γ 2

    (μας)= Εγω, ο Κυριος μου ,
    η κουμπαρα μου
    και οι φιλες μου. 
     
  9. Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    Σε προσωπικό επίπεδο ισχύει η γνωστή αρχή: De gustibus non est disputandum.
    Σε συλλογικό επίπεδο τα αποτελέσματα τείνουν να επιβεβαιώνουν την αρχή της προσφοράς και της ζήτησης. Με κάποιες εξαιρέσεις που υπάγονται στην ως άνω λατινική ατάκα.
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    H εμφάνιση σαφώς και παίζει σημαντικό ρόλο,ειδικά όταν γίνεται η πρώτη προσέγγιση .
    Πρέπει να σου αρέσει αυτό που βλέπεις για προχωρήσεις παρά κάτω, να διερευνήσεις αν πληρούνται και τα υπόλοιπα κριτήρια σου,τα οποία,ειρήσθω εν παρόδω, μπορεί να έπονται,άλλά δεν υστερούν σε σημασία και πολλάκις βαρύνουν περισσότερο απο την εμφάνιση.
    Ωστόσω μην ξεχνάμε πως ειναι - η εμφάνιση- και άκρως υποκειμενική
    .Ασφαλως υπάρχει μιά - μικρη -κατηγορία γυναικών και μία - μικρότερη - ανδρών οι οποίες θεωρούνται κατά γενική ομολογία όμορφοι και ελκυστικοί και οι αντίστοιχες της άλλης άκρης, οι κατα γενική ομολογία άσχημοι και απωθητικοί.
    Οι υπόλοιποι βράζουμε σ'ένα μεγάλο καζάνι , με μια εμφάνιση που άλλους ελκύει ,άλλους απωθεί και κάποιους αφήνει αδιάφορους.

    Ενα σχόλιο τώρα πάνω στο ερώτημα της elfcat.
    Κάποια κατηγορία ανθρώπων μπορεί να έχει θέμα υγείας , όχι μονο σωματικής,αλλά και ψυχικής , ,ετσι κι άλλιως ο ένας τομέας επηρεάζει πάντα τον άλλο,.
    Ενας δυσλειτουργικος θυρεοειδης π.χ ,η μια καταθλιπτικη συνδρομη,που μην ξεχνάμε οτι κρύβει από κάτω μια διαταραγμένη βιοχημεία του εγκεφάλου και του νευρικού συστηματος,μπορει άνετα να οδηγήσει σε παχυσαρκία...
    Βέβαια,δεν είναι ολοι οι παχύσαρκοι καταθλιπτικοι η διαβητικοί ( διαβητικοί και υπερτασικοί μπορει να γίνουν βέβαια,εξ αιτίας του πάχους,αλλ' αυτο είναι μιά άλλη ιστορία) ,ουτε και η παραμέληση του σώματος σημαίνει μόνο παχυσαρκία.
    Γιατι λοιπόν αφήνονται όσοι δεν είναι ασθενείς;,
    Μια απάντηση θα μπορούσε να είναι οτι δεν τους είναι απαραίτητη η εμφάνιση για να είναι θελκτικοί, διαθέτουν άλλα "οπλα", επικοινωνιακη δεινότητα,γερο μυαλό ,κοινωνικη ισχύ η ακόμα, γερό πορτοφόλι...
     
  11. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: BDSM & εμφανιση!

    Μπορούμε να λέμε όχι; Την πιο πολύτιμη λέξη στη ζωή;
    Ξεκίνησε μια σπουδή να το ανακαλύψουμε
    και κατέληξε σε κάτι που παραλίγο να μας πείσει
    πως το όχι είναι προνόμιο των εμφανίσιμων (και βάλε).
    Κάτι που σε παρα - bdsmική ανάγνωση παραπέμπει
    στο θέσφατο του υποτακτικού άβατου στο όχι.
    Ό, τι είναι για τα θηλυκά το Άγιο Όρος. Απαγορευμένο.
    Άσχετα παντελώς μεταξύ των.
    Φάντης Vs ρετσινόλαδου - Κρίση Vs εμφάνισης.
    Υποβόσκει μία νοοτροπία με μαθηματική χροιά
    - απέχουσα παρασάγγας δηλαδή από τον πυρήνα του bdsm
    (το εναργές συναίσθημα) -
    μια νοοτροπία που πασχίζει να εφαρμόσει το εξής αντιστρόφως ανάλογο εξάμβλωμα:
    Όσο πιο άσχημος/η τόσο πιο δοτικός/ή.
    Προεκτείνοντας, όσο πιο άσχημος τόσο πιο απελπισμένος.
    Τεντώνοντας, όσο πιο πατσαβούρας τόσο πιο «όπου φτωχός κι’ η μοίρα του».

    Αν είχα διαβάσει πιο πολλά προϊόντα του εκδοτικού οίκου Λυμπέρη στη ζωή μου
    ίσως να είχα τσιμπήσει κι’ εγώ.
    Θυμήθηκα όμως ότι όσες φορές με έλκυσε γυναίκα που μου άρεσε πολύ
    βρήκα το μπελά μου επειδή παραγνώριζα τα όποια ελαττώματά της
    προς χάριν της καψούρας.
    Από την άλλη, όποτε με είχαν τραβήξει γυναίκες
    που αργήσαμε να συναπαντηθούμε δια ζώσης,
    ακόμα και αν μετά το συναπάντημα με απογοήτευσαν λίγο ως πολύ εμφανισιακά,
    είχαν μπολιάσει ήδη τα μέσα μου με κάτι που άντεχε στο χρόνο.

    Ωραία ακούγονται όλα αυτά,
    ειδικά όταν πρόκειται για αγάπες, λουλούδια και συντροφικότητα.
    Σε επίπεδο Κ/υ ή διαστροφικότητας, λίγο αντίκρισμα διαθέτουν.
    Εδώ, το απόσταγμα που πασχίζει να πιεί κανείς είναι αυτό της καυλαπόλαυσης
    και με τα περιοδικά του Λυμπέρη και του Κωστόπουλου στο χέρι
    καυλαπόλαυση δε βλέπεις.
    Πρέπει να μπεις μέσα, να μπει κι΄ο άλλος ή η άλλη,
    να ιδρώσουμε παρέα και τότε συνάγεται το ρεζουμέ.
    Άλλωστε με μια πιστοποιημένη -νάρα ή μ’ ένα βαρβάτο -ωλαρά
    θα κολάζονταν μέχρι κι’ ο παππούς μου κι’ η γιαγιά μου - αν ζούσανε.
    Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς οι πλειοψηφούντες υπόλοιποι.

    Πως κάνεις συναρπαστική την πεζή πραγματικότητά σου, μ’ άλλα λόγια;
    Δουλεύοντας με αυτό που διαθέτεις
    ή
    αυνανιζόμενος/η πάνως σε περιοδικά life style
    γράφοντας σαχλαμάρες σε ερωτικά φόρουμ;

    Ανέκαθεν με καύλωνε ανυπερθέτως μια υπάκουη και δοτική σκλάβα.
    Ταυτόχρονα με συναρπάζει και διατηρεί το ενδιαφέρον μου αμείωτο
    εκείνη που στα τόσα Ναι ξέρει να παρεμβάλει με τον τρόπο της κι’ ένα Όχι
    σα να μου λέει
    «θέλω και με κάνεις ό,τι θέλεις».
    Αυτό είναι το παιχνίδι.
    Αυτή είναι η γοητεία του.
    Αυτή είναι η πραγματικότητα.
    Όλα τ’ άλλα θα ήταν νέτη - σκέτη απελπισία (Α/αμφοτέρων)

    Οι όσοι ρέστοι μοντελοπνίχτες τυχόν αναγιγνώσκουν
    ας συνεχίσουν τις αναζητήσεις τους στα περιοδικά του Λυμπέρη.
    Γούστα είναι αυτά.


    Υ.Γ.
    Οι πορευθέντες και συνάμα διαπρύσιοι επικριτές
    - σε βαθμό μάλιστα αφορισμού - της θηλυκής αντιαισθητικής εμφάνισης,
    εφόσον διατείνονται δημοσίως πως είναι τόσο μα τόσο εστέτ,
    θα ήτο σκόπιμο να συμβουλεύονται και τον καθρέφτη τους.
    Οι αισθητικές αξιώσεις δεν είναι μονοσήμαντες,
    έχουν και οι άλλοι ανάλογες απαιτήσεις από αυτό που βλέπουν.
    Ειδάλλως, ας αφήσουν τον καθένα να βρει τη δική του θέση στον ήλιο.
    Για όλους υπάρχει από μια.
     
  12. MasterAndreas

    MasterAndreas Master of Scorpio

    Απάντηση: BDSM & εμφανιση!


    Η πρώτη εντύπωση, είναι κοθοριστική όχι μόνο για την εξέλιξη μιας προσωπικής σχέσης αλλά και σε επαγγελματικό επίπεδο. Ακριβοπληρωμένα σεμινάρια στην Ασφαλιστική που εργαζόμουν, τόνιζαν υπέρμετρα, τον ρόλο της εξωτερικής εμφάνισης αλλά και της καλής πρώτης εντύπωσης. Το αντίστροφο αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να συμβεί? Δύο άνθρωποι δηλαδή που γνωρίζοντε μέσω internet, και ταυτίζονται σε πολλά και συμπαθιούνται, άν όταν γνωριστούν από κοντά και δεν κάνει κλίκ ο ένας στον άλλο, έχουν κάποια ελπίδα? Εγώ νομίζω πως ναί...αλλά διατηρώ επιφυλάξεις.