Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και ''Μου/μου''

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος αλεπουδάκι Του[n_g], στις 20 Μαρτίου 2012.

  1. Γειά Σας/σας...Χτές με απασχολούσε έντονα,στα πλαίσια μιάς γενικότερης ανασυγκρότησης η χρήση του ''Μου/μου'' στίς M/s και D/s σχέσεις.
    Το Μου του Κ ενέχει κτητικότητα και τρυφερότητα.Το μου της σ ή της υ ενέχει σεβασμό,αγάπη,τρυφερότητα,υποταγή...
    Είναι μαγικό το πως ενα Μου μπορεί να μεταβάλλει μια κατάσταση.Άλλο η σκύλα και άλλο η σκύλα Μου..
    Προσωπικά νιώθω τεράστια ευγνωμοσύνη όταν με αφήνει να Τον αποκαλώ Κυριέ μου.
    Παρακαλώ τις γνώμες Σας/σας.
     
  2. lorelei

    lorelei Regular Member

    Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''

    το Μου/μου είναι ένα υπέροχο πράγμα, μια τόσο μικρή λέξη όντως δίνει διαφορετικό νόημα σε όλα όσα διαδραματίζονται μέσα σε μια D/s σχέση.. άσχετα αν ο/η υ αισθάνεται ότι ανήκει στον/ην Κ, το μου μπορεί να λειτουργήσει μερικές φορές ως επιβράβευση ή και ως προσδιορισμός της προσωπικότητας του ίδιου του υ.
     
  3. zyliet

    zyliet Regular Member

    Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''

    ...καλά τα Μ/μου-Σ/σου-Τ/του δε λέω!

    φτάνει οι διαστάσεις που βαθμιαία παίρνει αυτό το Μ/μου (εκατέροθεν),
    να μη γίνονται ανησυχητικές σε σημείο που να σου/(μου/του)στερούν ολοένα
    και κάτι απ' τον αέρα που αναπνέεις.... 

    και αυτό επιτυγχάνεται(ακόμη και στις D/s σχέσεις, ω ναι ! ) ....αρκεί
    το σου να σέβεται το Του αλλά και το αντίστροφο (απαραίτητα και αυτό)!
     
  4. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''

    Καλες, χρυσες οι κτητικες αντωνυμιες αλλα αμα στερουνται νοηματος, βρασ'τες καλυτερα. Ενα σκετο Κυριε ή σκυλα ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο απο το θεαθηναι και την θεατρικοτητα. 
     
  5. zyliet

    zyliet Regular Member

    Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''

    ....ακριβώς όμως:nod:

    και δεν είναι καθόλου λίγες οι φορές που στερούνται νοήματος....οπότε προς τι οι κτητικότητες; η καύλα μπορεί να υπάρξει και χωρίς αυτές, γιατί στην προκειμένη για καύλα και μόνο μιλάμε ....και δε μας χαλάει, κάθε άλλο θα έλεγα! 

    αλλά ας μην κάνουμε την τρίχα τριχιά... δεν εξυπηρετεί κανέναν αυτό, ούτε καν την ίδια την καύλα!
     
  6. Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''

    εντελώς τυχαία σκεφτόμουν προ ολίγου κάτι παρόμοιο, καθώς παρατήρησα πόσα "μου" χρησιμοποιώ όταν αναφέρομαι στον καλό μου, μετά διάβασα λίγο Στίρνερ και ηρέμησα  
     
  7. Emiris

    Emiris Regular Member

    Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''

    Αφορμή παίρνω από το ποστ σου για να πω τα δικά μου. Δεν απευθύνομαι σε εσένα συγκεκριμένα. Δεν απευθύνομαι σε κανέναν. Μονολογώ.

    Έχω κουραστεί να βλέπω σε διάφορα νήματα θα θεοποιείται η καύλα.
    Προσωπικά την έχω χαμηλά στις προτεραιότητές μου και δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι κάποιος που την έχει πρώτη προτεραιότητα. Βεβαίως και αυτό είναι σημείο των καιρών, μόδα αυτής της εποχής, της εποχής της ξευτίλας.



    Το «μου» της αγαπητής Ντόλης έχει μεγάλη σημασία και για εμένα όπως και για τη Ντόλη και δείχνει έντονα την παρουσία συναισθήματος.
    Και εδώ πάλι δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος το λέει στερημένου νοήματος. Το «μου» για εμένα έχει πάντα νόημα, αλλιώς δε μου βγαίνει.


    Βέβαια για νόημα μην φανταστείτε πάντα τον απόλυτο και βαθύ έρωτα, ή την αγάπη. Μπορεί να δείχνει μία συμπάθια, ή μία γοητεία, ή τέλος πάντων κάτι μικρότερο από την αγάπη, αλλά πάντα είναι φορτωμένο με συναίσθημα, ποτέ κενό.

    Ακόμα και σε κάποια κοπέλα του επαγγελματικού μου χώρου, είναι τελείως διαφορετικό να την αποκαλέσω μόνο με το όνομά της και τελείως διαφορετικό με το «μου» να συνοδεύει.
    Άλλο να της πω «Καλημέρα Μαρία» και άλλο να πω «Καλημέρα Μαρία μου». Στη δεύτερη περίπτωση η κοπέλα είτε μου αρέσει χωρίς να το έχω ποτέ παραδεχτεί ή αποκαλύψει, είτε απλά τη συμπαθώ. Πάντως στερημένο νοήματος το «μου» δεν ήταν. Για πλάκα δε μου βγαίνει.
     
  8. zyliet

    zyliet Regular Member

    Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''


    emiri δε διαφωνούμε σε γενικές γραμμές...

    δε προσπαθώ να θεοποιήσω την καύλα(μάλλον διάβασες γρήγορα το ποστ μου, ή μάλλον όντως πήρες την αφορμή να πεις τα δικά σου και καλά έκανες )... και στο λέει αυτό κάποια που πάσχει από χρόνια συναισθηματική υπερπλασία:crazy:

    Το "Μου" της Dolly σαφώς και έχει σημασία μεγάλη, και για 'μενα. Αλλά καλό είναι να μη γίνεται αλόγιστη η χρήση του σε σχέσεις που δε στηρίζονται στην αλήθεια ,στην αγάπη και στον αμοιβαίο σεβασμό αλλά στην καύλα και μόνο(που εμένα δε μα χαλάει καθόλου :mwink:και μόνο εδώ διαφωνώ ίσως), στο στιγμιαίο ή έστω περιτασιακό πάθος ...ή στις κεραυνοβολιές .
    Και μη μου πεις πως καμιά τέτοια δεν υπέπεσε στην αντίληψή σου. Είναι σημείο των καιρών όπως πολύ σωστά το λες και ο ίδιος. Και όταν λέω Μ/μου δεν αναφέρομαι στην προσφώνηση αλλά στην κτητική μανία που οργιάζει σε τέτοιου είδους σχέσεις...

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όσο σε έχει κουράσει εσένα η θεοποιήση της καύλας...άλλο τόσο και ακόμη παραπάνω έχει κουράσει εμένα η υπερβολή στην προσπάθεια να νοιώσουμε τον άλλο κτήμα μας, μιας και μόνο έτσι νομίζουμε ότι μπορούμε να τον έχουμε αφού όλα μέσα στη σχέση , η ίδια η φύση της, και η ψευδαίσθηση που κυριαρχεί σ' αυτήν....όλα φωνάζουν το αντίθετο.

    ελπίζω να έγινα πιο κατανοητή τώρα 
     
  9. Emiris

    Emiris Regular Member

    Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''

    Και πριν κατανοητή ήσουν. Εγώ κάθε τόσο λέω τα δικά μου.  
    Επίσης σχεδόν σε όλα συμφωνούμε από ότι φαίνεται.  


    Σε κάτι που ίσως διαφωνούμε είναι αυτή η δήθεν (για εμένα δήθεν) ελεύθερη σχέση που αποσκοπεί μόνο στην ηδονή. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πραγματικά τέτοιες σχέσεις.
    Ίσως να υπάρχει η ψευδαίσθηση αυτή σε ανθρώπους που είναι συναισθηματικά καθηλωμένοι ή προσπαθούνε να πείσουν τους εαυτούς τους ότι είναι ανοιχτόμυαλοι, ότι δήθεν δε νιώθουν τίποτα, απλά ηδονίζονται … γιατί … είναι μοντέρνοι   Μπούρδες κατ’ εμέ!
    Μα πως είναι δυνατόν να πας με μία κοπέλα και να μην νιώσεις τίποτα;
    Σε πληροφορώ ότι οι περισσότεροι άντρες και με πόρνη να πάνε, πάλι νιώθουν κάτι εκείνη τη στιγμή, και ας λένε τις παπαριές τους.

    Πιστεύω ότι ακόμα και σε τυχαία σχέση της μία νύχτας υπάρχει ανταλλαγή συναισθημάτων. Ίσως μικρή, αλλά υπάρχει.
     
  10. Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''

    Δεν αναφέρθηκα σε αλόγιστη χρήση,ούτε στις τυπικές ανούσιες συναστροφές.
    Σε ποιά περίπτωση μιλάμε μόνο για καύλα?Στίς D/s και M/s σχέσεις?Δεν είναι ολα καύλα...

    Ο σεβασμός και αρχικά ο αυτοσεβασμός είναι το Α και το Ω όλων.

    Δεν αναφέρομαι σε θεατρικότητα,αλλά στην ουσιαστική γνώση των συναισθημάτων και στην ουσία!Αλλιώς ναι όπως το είπες.

    Ορθότατα!Αυτό το μου,όταν είναι ουσιαστικό και οχι απλά για να το πούμε πάντα προσδίδει κάτι.Με αντιλήφθηκες πλήρως.

    Σας/σας ευχαριστώ όλους και όλες για τις απαντήσεις Σας/σας.
     
  11. sleeper

    sleeper ...urban dreaming... Contributor

    Απάντηση: BDSM και ''Μου/μου''

    Το καταλαβα dolly οτι δεν αναφερθηκες σε θεατρικοτητες. Μια πιο γενικη παρατηρηση εκανα που εμενα με εκφραζει. 
     
  12. Justmeandme

    Justmeandme Status astatus

    Ωραίο θέμα!