Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και θρησκεία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Nemo, στις 11 Οκτωβρίου 2014.

  1. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Λυπάμαι που δεν είναι στα ελληνικά και που λόγω έλλειψης χρόνου δεν θα το αναπτύξω στα ελληνικά, αλλά ήταν στη συλλογή μου και πιστεύω ότι αγγλικά λίγο πολύ οι περισσότεροι γνωρίζουμε.

     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ενδιαφέρον βιντεάκι αλλά για τα γούστα μου πολύ φρουτοσαλάτα και τρομερά γενικευμένο...Αν εξαιρέσω την αρχή που το ατομάκι εξηγεί τι βρίσκεται μέσα στην κούπα του...Τα υπόλοιπα μου φαίνονται τα λόγια κάποιου που ίσως και να ήξερε αρκετά, μα προσπαθεί ν'ανακατέψει μέρος της όποιας "κοσμικής σούπας", ακριβώς μέσα στην κούπα που κρατούσε στα χέρια του...Μπουρδουκλώνει ψήγματα παλαιοθρησκευτικών τελετουργιών, ποινική δικαιοσύνη, πολιτικές του απόψεις...Για να κάνει τι? Αυτό που εγώ θα ονόμαζα 'Νομιμοποίηση της καύλας"...Όταν θέλουμε να δικαιολογήσουμε μια οποιαδήποτε "αποκλίνουσα" συμπεριφορά μας...γούστα δικά μας...Ψάχνουμε να βρούμε "βάσεις" με απίθανες ιστορικές αναδρομές, αναφορές σε πρόσωπα κτλ....Το αυτομαστίγωμα που έπρατταν πολλά μέλη θρησκευτικών ( κυρίως χριστιανικών ) αδελφοτήτων για τιμωρία τους από τις "μη καθαρές" σκέψεις...Τις αμαρτίες της σάρκας που λέει και το τυπάκι εδώ ( αν και την έκφραση δεν είναι ότι την ανακάλυψε ), τις μετονομάζει πρώιμο BDSM...Ότι ο πόνος μέχρι ένα σημείο απελευθερώνει ενδορφίνες...λίγο πολύ γνωστό...Μετά ο Ρωμαίος βασιλιάς που χρησιμοποιούσε 3 και περισσότερες τύπισσες ταυτόχρονα, δένοντας τες σε άρμα για pony play...Εντάξει κι εδώ...Το είδα όλο το βίντεο φίλε μου...Ωραία η ιδέα σου, ειλικρινά...Αλλά θα προτιμούσα να ανοίξεις εσύ μια όποια κουβέντα για την σχέση του BDSM και της θρησκείας...Που εγώ ειλικρινά θα την έπαιρνα σαν ενδιαφέρουσα άποψη, ίσως και να μετείχα από μια εντελώς "φιλοσοφική διαστροφή"...Αλλά που θα συνέχιζα να μην καταλαβαίνω το γιατί αυτής της ανάγκης του οποιουδήποτε - και δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε σένα, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να είμαι μέσα στο κεφάλι σου - να δικαιολογήσει κάτι που δικαιολογία δεν χρειάζεται ( εφόσον δεν βλάπτει κανέναν )...δηλαδή τα όποια σεξουαλικά του γούστα και τους τρόπους έκφρασης τους...Γιατί άλλο εμπειρία θρησκευτικής ανάτασης/έκστασης δια του πόνου...Άλλο αυτοτιμωρία για τις όποιες αμαρτίες μας στα μάτια κάποιου οποιουδήποτε θεού...Άλλο καταπράυνση των ανθρώπινων σεξουαλικών ορμών με τον όποιο αυτοβασανισμό επειδή το δόγμα δεν θα επέτρεπε την ηδονή και την ικανοποίηση της σάρκας...Και άλλο η όποια ικανοποίηση η προσωπική ελευθερία θ' αναζητούσε ο μέσος άνθρωπος και μέσω πρακτικών εναλλακτικών μορφών ερωτισμού...Που ίσως και στις περισσότερες περιπτώσεις σαν απώτερο σκοπό δεν θα είχαν καμία πνευματική διαφώτιση...καμία μεταφυσική εμπειρία...Προσωπική άποψη, as usual...Δεν είναι ότι μπορώ να βρίσκομαι ούτε στον άλλων το κεφάλι...Ούτε σκοπεύω ν' αναλύσω προθέσεις...Άλλος ψάχνει και βρίσκει τον όποιο Θεό στο Βουδουσουμου...Άλλος στα ταξίδια του, άλλος στο τραγούδι...άλλος σε μια συσκευασία με πατατάκια...άλλος μετρώντας τα πλακάκια της κουζίνας του...

    Εν κατακλείδι το συγκεκριμένο βίντεο τουλάχιστον σ' εμένα πιο πολύ Grammelot κάνει, παρά δομημένη και πιστευτή άποψη...Κάτι σαν την κλασική γάτα που προσπαθεί ματαίως ν'αναρριχηθεί σ' ένα καθρέφτη...

    Υ.Γ. Στην κούπα είχε μόνο whiskey σίγουρα καθόλου νερό και λεμόνι...Και μάλλον ο Master Hook που αναφέρει πρέπει να καλέσει και το συγκεκριμένο άτομο σαν πάστορα στην κοινότητα του από βουδουσουμιάρηδες κληρικούς..
     
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Το είδα. Καταρχήν δεν κατάλαβα αν είναι άνδρας ή γυναίκα αυτός/η που μιλάει. Επίσης, μου έσπασε τα νεύρα ο τρόπος που πίνει το αφέψημά του. Μου ήρθε να ρίξω μπουνιά στην οθόνη.

    Δεν κατάλαβα κάποια σχέση μεταξύ bdsm και θρησκείας.
    Οι περισσότερες πηγές του δεν έχουν να κάνουν με τη θρησκεία. Απορώ γιατί ονόμασε έτσι το video του.
    Αναφέρει πρακτικές θρησκειών που χρησιμοποιούν τον πόνο για να συνδεθούν «δήθεν» με το θεό, αλλά δεν είμαι σίγουρος πως τα... που αυτόμαστιγώνονται στους δρόμους με λεπίδες το απολαμβάνουν ιδιαίτερα.

    Επίσης, τα ιστορικά γεγονότα δεν μαρτυρούν σχέση θρησκείας και bdsm. Το τι άρεσε σε κάποιον σουλτάνο ή αυτοκράτορα γιατί συνδέεται με τη θρησκεία;
    Είδα κι αυτόν τον “MasterHook” με τα αρκουδάκια από πίσω του, που εξηγούσε μία περίπτωση ενός παπά της ενορίας που του άρεσε το bdsm. Ε, και;

    Τσέκαρα και τις πηγές του.
    Ελάχιστες συνδέονται με την πίστη των ανθρώπων σε κάποιο Ών, πόσω μάλλον με το bdsm.

    Π.χ. Μια επιχείρηση της αστυνομίας εναντίον ομοφυλοφίλων στην Αγγλία κλπ.

    Δεν μου άρεσε.

    Πιο εύστοχες είναι οι συζητήσεις που γίνονται σε αυτό το forum  


    Υ.Γ. Ο Μέγας Αλέξανδρος δεν είχε ποτέ καμία σύζυγο “Phyllis”, αλλά δεν πειράζει, λέμε και καμιά... για να τα συνδέσουμε όλα με το bdsm. Ό,τι να’ ναι.
    Θα μου πεις οι σκοπιανοί ξαναγράφουν την ιστορία μπας και αποκτήσουν εθνική οντότητα. Πιο μάγκες είναι αυτοί;
    “Phyllis” λοιπόν και μια από τις συζύγους του Μ. Αλεξάνδρου που της άρεσε και το “pony play”.
     
    Last edited: 11 Οκτωβρίου 2014
  4. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Μα αυτό λέει και η κυρία. Προφανώς δεν το είδες ή σου ξέφυγε. Ότι οι άνθρωποι με τις θρησκοληπτικές νευρώσεις τοποθετούν στο εδώλιο του κατηγορούμενου τους bdsmers ενώ οι ίδιοι έκαναν τα ίδια ακριβώς, αλλά για διαφορετικούς λόγους και φυσικά χωρίς συναίνεση. Οι ομοιότητες είναι προφανείς, οι λόγοι εντελώς διαφορετικοί και οι διώξεις, οι χλευασμοί και η περιθωριοποίηση υποκριτικές.

    Η υπεράσπιση είναι αναγκαία όταν πολλές δραστηριότητες και πτυχές του BDSM έχουν φτάσει στο σημείο να διώκονται ακόμα και ποινικά στις ΗΠΑ και αλλού. Κάτι που δεν συνέβαινε παλιότερα.

    Δεν με ενδιαφέρει διόλου τι πίνει ή αν μοιάζει με άντρα. Δεν θα την παντρευτώ,ούτε είμαι ρατσιστής. Ο Μaster Hook δεν είναι πάστορας αλλά bdsmer.
     
    Last edited: 11 Οκτωβρίου 2014
  5. hecate

    hecate Regular Member

    δεν είδα ακόμα το βίντεο του νήματος. προς το παρόν, παραθέτω αυτό ως μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια αποδόμησης του ορθόδοξου χριστιανισμού μέσα από bdsmικο ομοερωτισμό σε θρησκευτικό περβάλλον. και λίγο background της προσπάθειας.
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Nemo μάλλον εσύ δεν διάβασες εμένα...Δεν έγραψα τίποτε για το φύλο του συγκεκριμένου ατόμου...Το αν πίνει κάτι, η όχι ( και την στάλα whiskey το είπε μόνη της στην αρχή ) εγώ το είπα σαν αστεισμό...Δεν έγραψα ότι ο Mister Hook είναι πάστορας, αλλά να την καλέσει σαν πάστορα...Συγνώμη αν σου "ακύρωσα" το βίντεο, αλλά επειδή πιστεύω ότι η ειλικρίνεια είναι η υψηλότερη μορφή σεβασμού...Σου είπα απλά ότι εγώ το συγκεκριμένο βίντεο το θεωρώ μια κορυφαία μπούρδα, ελλειπέστατο, με ένα χυμαδιό προσωπικών απόψεων της κυρίας που με την όποια θρησκεία που δίνει τον τίτλο στο βίντεο της δεν θα είχαν να κάνουν τίποτε...Και για να καταλάβεις ότι το είδα όλο...Το σημείο που λέει ότι από τους πολιτικούς, την αστυνομία και την δικαστική εξουσία προτιμά την τελευταία ( και μιλώντας για τις δυο υποθέσεις και τα δυο μέτρα και σταθμά ), πες μου τι σχέση θα είχε με το BDSM και την θρησκεία...Και μάλλον εσύ δεν το είδες όλο...Anyway, οσφραίνομαι τον νιοστό ανούσιο καβγά εδώ...και πάντα ειλικρινά δεν θα "πάρω"...Είναι φοβερά κουραστικό να πρέπει να υπογραμμίζει πάντα κάποιος μέχρι και τα σημεία στίξης, για να μην θιγεί ποτέ κανείς, η να μην ζοριστεί η όποια ευαισθησία του...Σου αφήνω την καλημέρα μου...

    Υ.Γ. Και αν είναι να απομονώνεις μέρος του σκεπτικού κάποιου...Κάνε το "σωστά"...Εδώ και η συνέχεια του κομματιού του σκεπτικού μου που απομόνωσες:

    -------------------------------------------------
    Γιατί άλλο εμπειρία θρησκευτικής ανάτασης/έκστασης δια του πόνου...Άλλο αυτοτιμωρία για τις όποιες αμαρτίες μας στα μάτια κάποιου οποιουδήποτε θεού...Άλλο καταπράυνση των ανθρώπινων σεξουαλικών ορμών με τον όποιο αυτοβασανισμό επειδή το δόγμα δεν θα επέτρεπε την ηδονή και την ικανοποίηση της σάρκας...Και άλλο η όποια ικανοποίηση η προσωπική ελευθερία θ' αναζητούσε ο μέσος άνθρωπος και μέσω πρακτικών εναλλακτικών μορφών ερωτισμού...Που ίσως και στις περισσότερες περιπτώσεις σαν απώτερο σκοπό δεν θα είχαν καμία πνευματική διαφώτιση...καμία μεταφυσική εμπειρία...Προσωπική άποψη, as usual...Δεν είναι ότι μπορώ να βρίσκομαι ούτε στον άλλων το κεφάλι...Ούτε σκοπεύω ν' αναλύσω προθέσεις...Άλλος ψάχνει και βρίσκει τον όποιο Θεό στο Βουδουσουμου...Άλλος στα ταξίδια του, άλλος στο τραγούδι...άλλος σε μια συσκευασία με πατατάκια...άλλος μετρώντας τα πλακάκια της κουζίνας του...
     
    Last edited: 11 Οκτωβρίου 2014
  7. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Tebebra δεν το είπα για σένα αλλά για τον Elysium. Φαίνεται έχει σημασία αν είσαι αναρχικός, λεσβία, όμορφη ή οτιδήποτε άλλο για κάποιους δήθεν απελευθερωμένους. Δεν έχω πρόβλημα να μου ακυρώσεις τίποτα, απόψεις είναι αυτές και σεβαστές. Προφανώς διαφωνείς με το ότι
    που είναι το κεντρικό μήνυμα αυτού του λόγου, που πράγματι έχει ξεστομισθεί από μια μη χαρισματική, άσχημη ομιλητή που ωστόσο κατά τη γνώμη μου λέει ουσιαστικά πράγματα που κάποιους φαίνεται τους πονάνε. Καλή μέρα.
     
    Last edited: 11 Οκτωβρίου 2014
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Αν κατάλαβα καλά, η κυρία επισημαίνει μέσα απο ιστορικές αναδρομές την χρήση "βδσμικων" πρακτικών για θρησκευτικούς λόγους και υπογραμμίζει κριτικά την αντίφαση και το αξιοπερίεργο της αποδοχής - η ανοχής έστω - αυτών των πρακτικών απο την κοινωνία ,όταν πρόκειται για θρησκευτικές τελετουργίες, και της καταδίκης ,νομικά και ηθικά,των ίδιων η αντίστοιχων πρακτικών όταν πρόκειται για την ικανοποίηση της σεξουαλικότητας, καταδίκης που κάποια στιγμή έφτασε σε τέτοιο σημείο παραλογισμού ώστε να κατηγορηθεί και να καταδικασθεί ανήλικος( ; ).
    Κατάλαβα καλά;
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Μιλούσες σε άλλον αλλά την απάντηση την έδωσες σε μένα βρε Nemo...Όσον αφορά τις συνειδήσεις και την όποια ελευθερία η ψευδοελευθερία...Δεν ζορίστηκα, γιατί την ανοιχτομυαλοσύνη μου η όχι, δεν την έχω παράσημο, που κάποιος...ο οποιοσδήποτε...θα μπορούσε να μου την "μουτζουρώσει"...Αν ζούσα για την γνώμη των άλλων, θα είχα ανοίξει τον λάκκο μου προ πολλού...Δεν ξέρω αν η ομιλήτρια είναι άσχημη, όταν ακούω κάποιον μ'ενδιαφέρουν οι σκέψεις του και όχι τα κάλλη του...Αλλά το μήνυμα της όσο και να είναι σωστό, το μαγάρισε...Και ίσως να έπρεπε να αλλάξεις τίτλο στο νήμα σου....η να τον εμπλουτίσεις...Γνώμη, τίποτε άλλο...Γιατί αν κατάλαβα καλά ( από τα λεγόμενα σου ), θα ήθελες να συζητήσουμε για την υποκρισία των όποιων δομών γενικότερα σε σχέση με το βουδουσουμού...Και όχι μονάχα το BDSM και την θρησκεία ( και γι' αποφυγή παρεξηγήσεων μαζί σου...Είμαι παντελώς άθεος...και δεν ήρθα να υπερασπιστώ ούτε κάποιο δόγμα, ούτε κάποια εκκλησία )...Να είσαι καλά... 
     
    Last edited: 11 Οκτωβρίου 2014
  10. Elysium

    Elysium Contributor

    Λογικά άνδρας είναι. "Knight" εξάλλου γράφει στο ψευδώνυμο. Τι κυρία;
     
    Last edited: 11 Οκτωβρίου 2014
  11. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    whatever, εκεί θα σκαλώσουμε τώρα;
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Όχι, δεν έχει σημασία αυτό.

    Α, επί ευκαιρία.
    Επειδή έχει ψηφισθεί κι ένας «αντι-ρατσιστικός» νόμος (ο Μαμονάς να τον κάνει κι όσοι αριστερο-δεξιοί τον υποστηρίζουν). Κάτι ημερολόγια με ειρωνικές αναφορές στην ορθόδοξη εκκλησία καλό είναι να παραλείπονται.
    Εκτός του ότι μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο το forum, δεν θέλουμε να παραθέσουμε και εικόνες σχετικά με τη διάσταση απόψεων για το αν ο Μωάμεθ ήταν gay ή όχι. Υπάρχουν σχετικές εικόνες στο Internet (καλλιτεχνικές κι αυτές) με τις διάφορες απόψεις. Δε θέλουμε να τις παραθέσουμε εδώ. Σεβόμαστε και τους νόμους και τους όποιους πιστούς.