Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και θρησκεία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Nemo, στις 11 Οκτωβρίου 2014.

  1. Πολυ αιμα και μισος ρε παιδι μου για κατι που δεν ξερουμε ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι... Μωρε και δεν ψαχνω να ανακαλυψω τον Θεο που εχω μεσα μου να βρω την υγεια μου...; Και ασε τους αλλους να ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ στην κυριολεξια μεσα σε λιμνες φανατισμου και αιματος. ΚΑΙ ΑΝ...ΑΝ υπαρχει καποιος Θεος εξω απο εμενα ασε να τον ανακαλυψω μονος μου...
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

  3. Apolytos

    Apolytos I am back bitches

    "Προφανώς δεν γνωρίζεις από φυσική, προφανώς δεν έχεις και δική σου άποψη γιατί χρησιμοποιείς ως τέτοια κάτι που διάβασες κάπου."
    Και το λες εσύ αυτό που το μόνο που κάνεις είναι να παραθέσεις ένα βίντεο. Οκειιιιι...

    "Προσπάθησε να διαβάσεις τι σου έγραψα, δες ότι όσο δεν μπορείς να αποδείξεις την ανυπαρξία του θεού, άλλο τόσο κι εγώ δεν μπορώ να αποδείξω την ύπαρξη του."
    Είπα εγώ το αντίθετο; Συμφωνούμε λοιπόν ότι αερολογείς. Αν συνεχίζεις να φέρεις σαν επιχείρημα το ότι δεν μπορώ να αποδείξω την ύπαρξή του τότε δεν διάβασες τίποτα από όσα σου έστειλα, ούτε το βίντεο είδες, ή έστω δεν τα κατάλαβες.

    "όσο για τους χαρακτηρισμούς σου και τα σχετικά καταλαβαίνω ότι είσαι ακόμα μπούλης.."
    Ευχαριστώ αν και δεν νομίζω να σου είπα κάποιον χαρακτηρισμό εκτός και αν εννοείς τα περί αερολογίας που είπα και το οποίο δεν χαρακτηρίζει εσένα σαν σύνολο αλλά την συμπεριφορά σου σε ένα συγκεκριμένο θέμα.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Ως άτομο κοινωνικοποιημένο, θα περίμενα να γνωρίζεις με ακρίβεια τη σημασία των λέξεων που χρησιμοποιείς και να μην μπαίνεις σε λογικούς ακροβατισμούς. Ένα βασικό ακροβατικό που διαπράττεις σε αυτές τις τρεις γραμμές π.χ. είναι πως προσπαθείς να αποδόσεις ικανότητα λήψης αποφάσεων σε μωρά. Οι γονείς αποφασίζουν για τα μωρά και μην κρυβόμαστε πίσω απ το δάχτυλό μας. Αν θέλουν οι γονείς να αποφύγουν το - εξόχως ειδωλολατρικό - μυστήριο της βάπτισης πάνε και κάνουν μια πράξη ονοματοδοσίας στο δημαρχείο για να πάρει όνομα το παιδί τους και τελειώνει η ιστορία. Αν σε ένα σχολείο μαθητές είναι άλλου δόγματος / θρησκείας από χ.ο. έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν να μην παρακολουθούν το μάθημα των θρησκευτικών αν δεν το επιθυμούν το οποίο δικαίωμα τώρα πια έχει επεκταθεί στον οποιονδήποτε, με άδεια από τον γονιό του. Θα μπορούσε κανείς να αναρωτηθεί, δεν είναι και αυτό μια μορφή καταπίεσης; Αποκλείεται κάποιοι να βγουν θεούσηδες τελικά επειδή έχουν ακούσει άφθονα αθεϊστικά από τους γονείς τους;

    Λοιπόν, συνοψίζοντας, τον μη προσηλυτισμό τον βλέπω στην δυνατότητα πράξης ονοματοδοσίας και στον χειρισμό του μαθήματος των θρησκευτικών στα σχολεία. Προφανέστατα, ο μη προσηλυτισμός είναι αναγκαστικός και επιβεβλημένος με νόμο, ούτε άποψη βγάζει ούτε στάση ζωής. Όμως το θεμελιώδες υπάρχει.

    Παρομοίως  

    Όχι απαραίτητα επίκληση στην αυθεντία, εδώ μπορεί να είναι η επίκληση στην επιστημονική σεμνότητα. Ο Αινσταϊν, μέσω της λογικής ανάλυσης, αναγνωρίζει πόσο "λίγος" είναι ως άνθρωπος, μπροστά σε δυνάμεις που όχι απλά τον υπερβαίνουν αλλά ούτε να διανοηθεί μπορεί την ισχύ τους. Στην πραγματικότητα υπάρχουν πολλοί μεγάλοι επιστήμονες που πιστεύουν και σήμερα ακόμα. Η επιστημοσύνη δεν είναι αποτέλεσμα σχολαστικών, επαγωγικών και αναγωγικών διαδικασιών είναι σε μεγάλο βαθμό και ενόραση, διαίσθηση, υπέρβαση, πάθος. Οι ανατροπές των μέχρι τώρα δεδομένων σε κάθε βήμα ενός ερευνητή είναι κάτι που πολύ συχνά θεμελιώνει την πίστη και όχι το αντίθετο.

    Αυτό που σίγουρα δεν μπορεί να ερμηνεύσει η νευρολογία είναι η ψυχή. Η νευροφυσιολογία δεν μπορεί να εντοπίσει πού βρίσκεται η ψυχή. Και γνωρίζει ορισμένους μηχανισμούς της σκέψης μόνον, άλλωστε ένας πραγματικά σημαντικός συλλογισμός που καταλήγει σε κάποιο συμπέρασμα σπάνια είναι ανιχνεύσιμος προς τα πίσω. Μεταξύ του τελευταίου στάδιου ανάλυσης και του πρώτου στάδιου συμπεράσματος μεσολαβεί π.ά.ν.τ.α ένα λογικό κενό, το οποίο καλύπτεται με διαίσθηση και συναίσθημα. Και αυτά δεν τα ερμηνεύει η επιστήμη.

    Στην επιστήμη υπάρχει το αξίωμα, όχι; Το αυταπόδεικτο το εισήγαγε ο Πόππερ, όχι ο Λιακόπουλος. Κατά του αυταπόδεικτου έβαλλε ο Βιττγκενστάιν. Αλλά σε αυτά που αποδείκνυε ήταν όλως διόλου ακατανόητος και όλη η επιστημονική κοινότητα πήγε με τον Πόππερ. Όταν όμως ο Πόππερ ισχυρίστηκε ότι ο Βιττγκενσταιν τον απείλησε με πυρωμένη μασιά, μπροστά σε άλλους δέκα φιλοσόφους, για αυτό ακριβώς το θέμα οι φιλόσοφοι του είπαν να ηρεμήσει και πως αυτοί όλοι κοίταζαν κάπου αλλού εκείνη τη στιγμή και δεν είδαν τίποτα.

    Ναι, συμφωνώ πως αυτά έλεγε η Michelle Knight. Εγώ βρίσκω θεόχαζο το τσουβάλιασμα του BDSM με τη θρησκεία γιατί δεν κάνει κανείς BDSM για να βρει το ιδεώδες της αγάπης και της συγχώρεσης ούτε θρησκεύεται για μια θέση στον παράδεισο, όπως αφελώς έλεγε η Μισέλ. Και δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα, ποτέ δεν μπόρεσα. Αν δεν νοιάζει τον οποιονδήποτε η θρησκεία τι στην ευχή τον νοιάζει τι γνώμη έχει η θρησκεία για το BDSM; Ποτέ μα ποτέ δεν κατάλαβα.

    Όχι δεν το έχω δει. Μπορώ να πω με μεγάλη βεβαιότητα ότι από δώδεκα παρά πέντε ως δώδεκα και πέντε που πηγαίνω εκκλησία το μεγάλο Σάββατο ο παπάς δεν βγάζει τσιμουδιά για το BDSM   Παρά το γεγονός ότι πράγματι το ηθικοθρησκευτικό μας πλαίσιο είναι θεμελιωμένο στα βασανιστήρια και στη στέρηση  
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Από που προκύπτει η παραπάνω πληροφορία;
     
  6. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Εγω Απολυτε δεν κοπτομαι να σου αποδειξω την υπαρξη του Θεου, εσυ φανατιζεσαι εναντιον τν πιστευω μου, όχι εγω εναντιον των δικο σου.

    Δεν επιχειρηματολογησα, σου ειπα ακριβως τι ισχυει και τι σου δινει η κοινωνια ως επιλογες.

    Σου μιλησα για την πιστη και με προετρεψες στην νευρολογια. Αν και νομιζω οτι τα μπερδευεις παλι.

    Θεωρεις οτι εισαι ικανος να συζητησεις χωρις φανατισμο, αν ναι μπορουμε να μιλησουμε χωρις βιντεο. Μπορουμε να μιλησουμε για την υπαρξη του τιποτα και πως αποδεικνυεται αυτη. Μπορουμε να μιλησουμε για τον Θεο την υπαρξη του η όχι. Για πραγματα που ερχονται κοντα στο bdsm, μπορουμε να μιλησουμε για την πιστη, απενεχοποιημενοι από κάθε υπαρξη θρησκειας.

    Θεωρεις λοιπον οτι εισαι ετοιμος να μπεις σε μια τετοια κουβεντα, χωρις ειρωνεια και διαθεση να ακουσεις και την διαφορετικη γνωμη?

    Αν ναι εγω ειμαι εδω και φανταζομαι και οι υπολοιποι συμφορουμιτες, αν ομως ειναι να το παμε στο άλλο ακρο, των αφορισμων, των ειρωνιων κτλ εγω δεν συμμετεχω.

    Στην διαθεση σου λοιπον,,
     
  7. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Gaby τώρα σοβαρά γιατί κάθεσαι και απαντάς σε απόλυτες ασυναρτησίες; Είσαι μεγάλη μαζόχα τελικά...
     
  8. seduced mind

    seduced mind Guest

    @gaby Ειλικρινά ποσώς με ενδιαφέρει η εκκλησία και οι θρησκείες γενικά, αλλά κάποτε κάποιος εν χριστώ αδελφός αποφάσισε λόγω καρέκλας να μου ελέγξει τη διάρκεια διασκέδασης που θα μπορούσα να έχω λες και ζούσα στη Ζιμπάμπουε.... Οπότε ας πιστεύουν και ας κάνουν ότι θέλουν, ας νηστεύουν όσο θέλουν και ας ψοφήσουν και από τη πείνα αν το θέλουν, στη δική μου τη ζωή και στο τρόπο που καταναλώνω τις ώρες μου όμως, να μην επεμβαίνουν κάτι που δυστυχώς αδυνατούν να αποφύγουν, αφού έχουν δώσει ήδη δείγματα γραφής και δεν θα μου φανεί διόλου παράξενο αν αύριο οι εν χριστώ αδερφοί αποφασίσουν να κλείσουν όλα τα sex shops.... Tώρα για το BDSM, μάλλον δεν είχαν την ευκαιρία μέχρι σήμερα να μάθουν για αυτό ή να ασχοληθούν με αυτό, διαφορετικά υπάρχουν πολλοί καλοθελητές εν χριστώ αδερφοί-ειδικά σε αυτή τη περίοδο που είναι και προεκλογική-για να ξεκινήσουν το έργο... Ο σκοπός (ψήφος) αγιάζει τα μέσα...
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Oh... I get it.
    Είναι θέμα φόβου. Για ακόμη μια φορά. Καλύτερα να μας μισεί έστω κάποιος από τον τρόμο (!!!) του να μας αγνοούν ακόμη και οι θρησκείες. Αφού μπορούμε να μοιάσουμε και να γίνουμε μέρος του συστήματος.
    Εμάς πότε θα μας μάθει η κοινωνία να γίνουμε θέμα στον Πρετεντέρη; Συνέχεια στην αφάνεια;
     
    Last edited: 16 Οκτωβρίου 2014
  10. seduced mind

    seduced mind Guest

    Κάποιος σε ένα άλλο νήμα εν αγνοία του με είπε μοδίστρα.... Επειδή εσύ ξέρεις που υπηρέτησα σου λέω πως το μεγαλύτερο μάθημα που μου έδωσε η συγκεκριμένη μονάδα ήταν το να σε μάθει να περνάς απαρατήρητος και να μένεις στην αφάνεια... Είναι ένα προσόν που σου δίνει ελευθερία κινήσεων....
     
  11. ομολογω οτι κουραστηκα και δεν διαβασα ολες τις σελιδες του νηματος,.......ταπεινη μου αποψη ειναι οτι τα βαζουμε με τον Θεο και γενικα αρνιουνται καποιοι την υπαρξη Του γιατι δεν μπορει να συμβαδισει ο Θεος με το BDSM....ειτε μας αρεσει ειτε οχι καπου βαθεια μεσα μας ξερουμε οτι κατι δεν παει καλα κατι ειναι λαθος........απλος προτασουμε τα θελω μας και τις οποιες αποψεις μας η και διαστροφες μας και προσπαθουμε να αθωωθουμε λεγοντας οτι δεν υπαρχει θεος,οτι ολα ειναι κολπα του συστηματος και πολλα αλλα........θεωρω οτι η λυση και η απαντηση βρισκετε μεσα στον καθενα απο εμας........ ΥΓ. μην μου την πειτε για την ορθογραφια το παλευω αφανταστα.....αλλα μαλλον δεν παλευεται......)
     
    Last edited: 16 Οκτωβρίου 2014
  12. hecate

    hecate Regular Member

    μετανοήστε, εν χριστώ αδελφοί, μετανοήστε

    (ευτυχώς δεν είμαι αδελφός και ως γυναίκα, φύσει αμαρτωλή, δεν έχω καμία ελπίδα σωτηρίας, οπότε γλιτώνω τη μετάνοια - φιου   )