Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και νέοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος eyes_wide_shut, στις 27 Αυγούστου 2012.

  1. eyes_wide_shut

    eyes_wide_shut Regular Member

    Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα το οποίο κατά τη γνώμη μου παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε μια κοινωνία η οποία θέλει να απελευθερωθεί σεξουαλικά :

    - Ασχολούνται οι νέοι άνθρωποι, 18-25 ετών ας πούμε με το bdsm? Γνωρίζουν τι είναι αυτό? Μήπως φοβούνται να μιλήσουν για αυτό, ακόμα και στο φιλικό τους περιβάλλον ή με τον σύντροφο τους? Μπορούνε πιστεύετε εύκολα ή δύσκολα να ασχοληθούν με το αντικείμενο?

    * Να σημειώσω πως αναφέρομαι προφανώς στη χώρα μας και μόνο.
     
  2. MariaEleni

    MariaEleni Silence calms my soul

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Τα παραπανω ερωτηματα μου δινουν την εντυπωση οτι αναφερεσαι στο BDSM σαν να ειναι καποιο αθλημα-hobby και οχι ο τροπος εκφρασης στην ερωτικη ζωη (αργοτερα μπορει να γινει κ "τροπος ζωης").
    Τα ενστικτα και τα συναισθηματα κατα τη διαρκεια του sex νομιζω πως ειναι αυτα που θα οδηγησουν καποιον να βρει τον δικο του τροπο εκφρασης, με τον οποιο θα εχει και τη μεγιστη ευχαριστηση. Πρωτα το νιωθεις και μετα μαθαινεις πως το λενε.
    Το ποσο ευκολα θα μιλησεις "γι αυτο" εξαρταται με το ποσο καλα νιωθεις με τον εαυτο σου (και με τον συντροφο σου) και αυτο δεν εχει να κανει με το BDSM, μπορει να ισχυει ακομα και αν προτιμας το "συμβατικο" sex.
    Τωρα με το "αν μπορουν ευκολα να ασχοληθουν με αυτο" εξαρταται τι εννοεις... το να βρουν συντροφο με τα ιδια γουστα ή να εχουν ενα δωματιο γεματο με τα "απαραιτητα εργαλεια".... το δευτερο το βρισκω κομματακι δυσκολο και για πρακτικους λογους( που να εξηγεις στη μαμα τι εξυπηρετουν οι κρικοι με τις αλυσιδες που κρεμονται απο το ταβανι).  

    ΥΓ: Το BDSM (ή το να μιλας γι αυτο) απο μονο του, δεν νομιζω πως δειχνει τη σεξουαλικη απελευθερωση μιας κοινωνιας.
     
  3. eyes_wide_shut

    eyes_wide_shut Regular Member

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Δε διαφωνώ με το ότι είναι τρόπος έκφρασης (είτε της σεξουαλικής ζωής είτε κατ'επέκταση της ζωής γενικά ενός ανθρώπου), όπως άλλωστε τρόπος έκφρασης είναι και το οποιοδήποτε hobby.

    Αυτό που εννοούσα, ίσως δεν το διατύπωσα σωστά, είναι το κατά πόσο μία κοπέλα ας πούμε που της αρέσει να την βασανίζουν ποικιλοτρόπως στο σεξ θέλει και νοιώθει άνετα να το διηγηθεί ή να το εξηγήσει σε μια κολλητή της, όσο εύκολα της λέει ο τάδε με πήρε από κώλο εχτές και με έσκισε..Ή το πόσο φοβάτε κάποιος ότι αυτό που κάνει ή σκέφτεται είναι κατακριτέο από την κοινωνία και θα περιθωριοποιηθεί.

    Όσο για το αν μπορούν εύκολα να ασχοληθούν με αυτό, εννοώ και τα δύο θέματα που έθιξες. Το καταλαβαίνω πως είναι κομμάτι δύσκολο το σκηνικό με τα απαραίτητα εργαλεία όταν μένεις με τους γονείς σου ας πούμε...τι γίνεται όμως με το σύντροφο? Εκτός του διαδικτύου, μου δείχνει πολύ δύσκολο να βρείς κάτι που να σου ταιριάζει, πρέπει να είσαι πολύ τυχερός και θαραλέα/ος.

    Συμφωνώ εν μέρη με την τελευταία σου γνώμη.. Το bdsm από μόνο του δεν είναι ο μόνος ή ο καθοριστικός παράγοντας απελευθέρωσης μίας κοινωνίας αλλά παίζει το ρόλο του ως ένα βαθμό, όπως παίζει το ρόλο του ως ένα άλλο βαθμό και η συζήτηση για τους ομοφυλόφιλους, κ.τ.λ.
     
  4. MariaEleni

    MariaEleni Silence calms my soul

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Με δεδομενο λοιπον οτι θες να μιλας για τη σεξουαλικη σου ζωη, και οτι εχεις μια φιλη που σε ακουει κ δεν σε κρινει.... γιατι να ειναι πιο ευκολο να της πεις λεπτομερειες για το πως κανεις πρωκτικο και οχι για τις "μπατσες" που σου αρεσει να τρως ή για τη χρυση βροχη που απολαμβανεις; Ειναι καθαρα θεμα ποσο καλα νιωθεις εσυ με τον εαυτο σου κ τις επιλογες σου.... αν εσυ νιωθεις οτι αυτο που κανεις ειναι λαθος-βρωμικο-ανηθικο... τοτε και οι αλλοι δεν θα εχουν λογο να μη συμφωνησουν.

    Ισως εγω να μη μπορω να διακρινω τη διαφορα.... Δυσκολο ειναι να βρεις partener για πολλα πραγματα... για παραδειγμα υπαρχουν ανθρωποι (αντρες κ γυναικες) που δεν θελουν να κανουν στοματικο.... ανθρωποι που δεν τους αρεσει να πηγαινουν σε συναυλιες κτλ κτλ.... εσυ "δηλωνεις" τις προτιμησεις σου, ακους τα "θελω" του αλλου και αναλογως προχωρας.... μενεις, φευγεις, βρισκεις εναλλακτικες....
    Οσο για το net... δεν ειμαι και πολυ σιγουρη οτι κανει τα πραγματα πιο ευκολα... το οτι εσυ θα πεις πως θες να με δεσεις απο το ταβανι κ εγω θα σου πω πως περιμενω πως κ πως αυτη τη στιγμη.... τι παραπανω πιθανοτητες εχουμε απο το να κοιτας τον αλλον στα ματια κ να νιωθεις την ανασα του οταν σου λεει πως θελει να αφαιθεις στα χερια του σαν να μην υπαρχει αυριο;
    Τυχη, θαρρος, ειλικρινια, σεβασμος, σωστος τροπος εκφρασης, χημεια ειναι μερικα απο αυτα που χρειαζονται για να ξεκινησουν δυο ανθρωποι ενα ομορφο κοινο ταξιδι....

    Συνεχιζω να διαφωνω.... αλλα who cares  
     
    Last edited: 28 Αυγούστου 2012
  5. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    εκ μέρους της άριας
    Καταρχήν να ξέρεις ότι η κοπέλα που θα πει στην κολλητή της οτι ο γκόμενος την πήρε από τον κώλο δεν θα κολλήσει να πει ότι έφαγε και 2 χαστούκια, στις ηλικίες που αναφέρεσε ο κώλος είναι μέγα ταμπου

    Δεύτερον, το bdsm δεν το κάνουν τα εργαλεία, οκ δεν λέω χρήσιμα είναι, φετίχ είναι αλλά bdsm μια χαρά γίνεται και χωρις εξοπλισμό

    Και ερχόμαστε στο ζουμί, αν ξέρεις τι θέλεις θα το βρεις, θα το ελκυσεις, θα το αναγνωρίσεις στο πλήθος. Και αυτο στο λεω εκ πειρας.
    Αν τωρα εσυ ντρεπεσαι τοσο για τα θελω σου που δεν απλωνεις το χερι να το πιασεις ε δεν σου φταιει η κοινωνια.


    Καλά εδώ διαφωνώ κάθετα, το bdsm δεν είναι σε καμιά περίπτωση παράγοντας απελευθέρωσης μιας κοινωνίας.
    το να αποδεχτεις στην φύση σου εσένα κάνει πιο συνειδητοποιημένο οχι τους άλλους
     
  6. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Καλα ισως να φταιει και το περισσο θρασος που δειχνω και ισως προκαλει αντιπαθεια προς εμενα, αλλα τι να κανω εγω που δεν βρισκω αυτο που θελω πουθενα?
     
  7. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Το bdsm δεν ειναι ενασχοληση ετσι κι αλλιως.
    Ειναι σεξουαλικος προσανατολισμος, ιδιαιτεροτητα και ενδομυχες αναγκες και επιθυμιες με αξονα το κομματι σχεση-σεξ-επικοινωνια.
    Αν οι γονεις μιλουν στα παιδια τους απο την αρχη της εφηβειας για την σεξουαλικοτητα σε ευρυ φασμα και οχι απλως "βαλε προφυλακτικο" ή "παρε χαπι", δεν υπαρχει ουτε αγνοια, ουτε ενοχη, ουτε φοβος.
    Δυστυχως οι γονεις - οι δικοι μου τουλαχιστον - δεν το κανουν ευκολα.
    Ευτυχως εγω το εκανα με τον 16χρονο σημερα γιο μου.
    Αλλα και ετσι να μην γινει, ειναι τοσες πολλες οι πηγες της πληροφορησης σημερα μεσω διαδικτυου.....αν καποιος θελει να μαθει το σωμα του και την ψυχη του θα βρει τον τροπο.
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Σεξουαλική απελευθέρωση μπορεί άνετα να υπάρχει χωρίς το BDSM το αντίστροφο είναι σχεδόν αδύνατο.

    Υπάρχουν και αυτές που δεν θα το έκαναν ποτέ γιατί δεν τους αρέσει να μιλάνε για τα σεξουαλικά τους. Γιατί είναι τελείως άλλο πράγμα να μου αρέσει η βία στο σεξ ως να είμαι σαδομαζοχιστής και τελείως άλλο πράγμα να θέλω να προκαλώ άλλους με αυτό. Δεν είναι θέμα φόβου είναι θέμα μιας κάποιας σύνεσης. Έτσι και αλλιώς δεν είναι για όλους το BDSM και αυτό δεν αλλάζει με την ενημέρωση της κοινωνίας.

    Αν και έχω μια επιφύλαξη σχετικά με την υπερ-ενημέρωση γιατί πολλές φορές κάτι μπορεί να χάσει τελείως την ουσία του προκειμένου να γίνει κατανοητό απ όλους. Και επειδή ενδέχεται η πολλή σπουδή για ενημέρωση να είναι με εμπορικά κίνητρα κυρίως.

    Καλέ μου woohoo πώς σκέφτηκες κάτι τέτοιο; Πόσον καιρό αναζητάς, πού αναζητάς (έτσι, για να δικαιολογήσεις το "πουθενά") και γιατί βιάζεσαι;

     
     
  9. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Σε διαφορες ιστοσελιδες ''εναλλακτικου'' ερωτισμου (δεν ξερω αν ειναι σωστος χαρακτηρισμος, τελος παντων).

    Το κακο ειναι μερικες φορες αποκτω παλι ελπιδες οτι καποια θα υπαρχει οποτε αρχιζω και ψαχνω στην member list τα μελη που ειναι mistress, domme και top. Αυτο που βλεπω ειναι το 95% (πολυ χονδρικα) τους εχει χρονια να πατησει.
     
  10. noone

    noone Regular Member

    Εγώ ανήκω στην περίπτωση, όπου θέλω να ασχοληθώ και δεν μπορώ γιατί δεν βρίσκω καμία.

    Πρόσφατα έγινα 21 ετών, κοντεύω 4 χρόνια σε αυτό το φόρουμ και ακόμα...
     
  11. woohoo

    woohoo Regular Member

    Απάντηση: Re: BDSM και νέοι

    Αφου εχεις μονο 16 ποστ. Προφανως το προφιλ σου ηταν εντελως ανενεργο.
     
  12. eyes_wide_shut

    eyes_wide_shut Regular Member

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Θα το γενικεύσω, με την διαπίστωση που έχω κάνει μέχρι στιγμής, πως οι περισσότεροι γονείς δεν το κάνουν (ούτε οι δικοί μου το έκαναν, ούτε οι γονείς των περισσότερων φίλων μου). Τώρα τελευταία, απο γνωστούς κυρίως παρατηρώ ότι οι νεότεροι γονείς είναι παρα πολύ πιο ανοιχτοί σε τέτοια ζητήματα αλλά νομίζω πως υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα για να διανυθεί...