Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και νέοι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος eyes_wide_shut, στις 27 Αυγούστου 2012.

  1. eyes_wide_shut

    eyes_wide_shut Regular Member

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Διαφωνώ καθέτως...η ψυχολογία είναι πλέον ένας επιστημονικός κλάδος..όπως είναι και η αεροναυπηγική, ή η νοσηλευτική, ή η χημεία, κ.τ.λ...τι σημαίνει αυτό πρακτικά..? Ότι ασχολείται με τη γνώση που έχει αποκτηθεί ανά τους αιώνες σε σχέση με το συγκεκριμένο αντικείμενο (την ανθρώπινη ψυχή εν προκειμένω), με την κατηγοριοποίηση αυτής, με την ανάλυση, με την εξαγωγή συμπερασμάτων, με την πραγματοποίηση πειραμάτων, κ.τ.λ...

    Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, τη δυνατότητα που έχουν πλέον οι άνθρωποι να καταφύγουν σε ένα ψυχολόγο ή να διαβάσουν ένα βιβλίο εάν νομίζουν πως αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα ή εάν έχουν κάποιες απορίες, φοβίες, και άλλα..με λίγα λόγια μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη γνώση που έχει καταγραφεί ή την εμπειρία κάποιου επιστήμονα για να βοηθηθείς περισσότερο και πιο αποτελεσματικά...ομοίως όπως διαβάζεις ένα βιβλίο μηχανολογίας για να κατασκευάσεις για πρώτη φορά έναν κινητήρα εσωτερικής καύσεως..και δεν κάθεσαι να σκεφτείς μόνος σου πως να το κάνεις γιατί το έχει κάνει κάποιος άλλος πριν από εσένα, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή τη γνώση..

    Εντάξει, οι άνθρωποι δεν είναι μηχανές..το ξέρω αυτό..κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό εσωτερικό κόσμο..αλλά όλοι οι άνθρωποι υπόκεινται στα ίδια συναισθήματα, στις ίδιες αντιδράσεις, φόβους...είμαστε φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό..
     
  2. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Και σε τι ακριβώς διαφωνούμε και κάθετα μάλιστα? ;-)
     
  3. eyes_wide_shut

    eyes_wide_shut Regular Member

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Εδώ ακριβώς διαφωνούμε, για τους λόγους που εξήγησα παραπάνω..Όχι δεν είναι αφύσικο το να πας σε κάποιον ψυχολόγο, ούτε τρέχει κάτι με την άσχημη έννοια της λέξης. Είναι εντελώς φυσιολογικό πλέον το να πας σε κάποιο ψυχολόγο.

    Αφύσικο μπορεί να ήταν πρίν πολλά χρόνια, λόγω της αμάθιας του κόσμου, του φόβου του αγνώστου και του καινούργιου..όπως ήταν ας πούμε οι ομοφυλόφιλοι πρίν χρόνια..τώρα πλέον όχι..
     
  4. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Λυπάμαι αλλά φυσιολογικό δεν είναι διότι αν αυτό ήταν το φυσιολογικό τότε το αφύσικο θα ήταν κάποιος να μη πηγαίνει και δόξα το Θεό στους πολλούς ακόμα, δεν μας χρειάζεται. Πως να το κάνουμε! Οταν χρειάζεται κάποιος ψυχολόγο δεν είναι επειδή είναι μες την τρελή χαρά και όλα πάνε τέλεια. Κάποιο πρόβλημα έχει. Δεν είναι λοιπόν ούτε φυσιολογική ούτε κανονική κατάσταση η επίσκεψη σε ψυχολόγο όσα χρόνια και αν περάσουν.

    Οσο για τον παραλληλισμό με τους ομοφυλόφιλους, όσο και αν το θέμα της φυσιολογικότητος των ομοφυλόφιλων αυτό καθ' αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον, είναι άσχετος με το θέμα μας.

    M KOstas
     
  5. XSU

    XSU Regular Member

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Θεωρώ ότι δεν είναι θέμα ηλικίας όσο σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης και εμπειρίας.
     
  6. eyes_wide_shut

    eyes_wide_shut Regular Member

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Νομίζω πως δεν κατανόησες και πολλά από όσα έγραψα στο προτελευταίο post μου, απορώ γιατί αναρωτήθηκες σε τι διαφωνούμε αφότου διάβασες την ανάλυση μου αυτή περί επιστήμης της ψυχολογίας αφού έτσι και αλλιώς είτε δεν κατάλαβες, είτε διαφωνούσες ακόμη...

    Το παράδειγμα με τους ομοφυλόφιλους ήταν μία άλλη περίπτωση ενός φαινομένου ή μίας κατάστασης (όπως θες πες το) την οποία κάποτε οι άνθρωποι θεωρούσαν μη φυσιολογική, όπως το θέμα που συζητάμε, οπότε το θεωρώ πολύ καλό παράδειγμα..

    Συνεχίζω να έχω εντελώς αντίθετη άποψη και πιστεύω πως την αιτιολόγησα επαρκώς. Δεν ισχυρίστικα ποτέ πως όλοι οι άνθρωποι πρέπει υποχρεωτικά να πηγαίνουμε σε κάποιον ψυχολόγο γιατί είναι κάτι φυσιολογικό (όπως είναι ας πούμε το να πίνουτμε νερό). Απλώς, κάποιοι άνθρωποι δεν είναι τόσο δυνατοί ψυχικά η εγκεφαλικά για να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους και χρειάζονται την βοήθεια κάποιου. Αυτό δεν τους κάνει προβληματικούς με την έννοια που το έθεσες. Δηλαδή αν ένας άνθρωπος έχει του κόσμου τα ψυχολογικά προβλήματα αλλά δεν δείχνει τίποτα προς τα έξω και τον θεωρούν όλοι φυσιολογικότατο και μια μέρα αυτοκτονήσει ή τρελαθεί τελείως, τότε ξαφνικά θα έχει γίνει μη φυσιολογικός? Το φυσικό θα ήταν με βάση την κοινή λογική που σκέφτομαι εγώ, ότι θα έπρεπε από πολύ νωρίς να πάει σε κάποιο ψυχολόγο ώστε να τον βοηθήσει.

    Μη φυσικό, θεωρώ εγώ τον άνθρωπο που έχει κάποιο ή κάποια ψυχολογικά προβλήματα τέτοιου βαθμού που να είναι πλέον επικίνδυνος για τους γύρω του και για την κοινωνία. Όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι είναι απολύτως φυσιολογικοί, γιατί όλοι έχουν προβλήματα στο κεφάλι τους και όλοι αναζητούμε απαντήσεις σε ερωτήματα. Μπορώ να δεχτώ αν θές πως όλοι είμαστε προβληματικοί με αυτή την έννοια...

    Εν πάσι περιπτώση, καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή..Ξεφύγαμε κάπως από το γενικότερο θέμα της συζήτησης, οπότε προτείνω να κάνεις ένα τελευταίο σχόλιο αν θές επί των ψυχολογικών για να επανέλθουμε στο κυρίως πιάτο.. 
     
  7. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Ούτε τώρα αυτοί οι άνθρωποι θεωρούν την ομοφυλοφιλία φυσιολογικό πράγμα απλώς έμαθαν να το ανέχονται... Τα παράδειγμα παραμένει άσχετο για μένα.

    Δηλαδή ΑΝ ένας άνθρωπος ο οποίος μια μέρα τινάζει τα μυαλά του στον αέρα ή τρελαθεί τελείως δεν είναι μη φυσιολογικός τότε ΠΟΙΟΣ είναι? Δεν έχει σημασία αν η άλλοι γύρω του δεν αντιλαμβάνονται την κατάστασή του. ΑΥΤΟΣ ο ίδιος έχει πρόβλημα και άρα σίγουρα δεν είναι φυσιολογικός.

    "Φυσικός" δεν ξέρουμε αν είναι διότι μπορεί να είναι μανάβης. ;-) Αυτό που περιγράφεις ως "μή φυσικό" είναι αυτός ο οποίος αποτελεί κλινική περίπτωση, ανήκει σε φρενοκομείο και χρειάζεται ψυχίατρο. Δεν είναι απλώς ένας άνθρωπος με πρόβλημα. Ένας άνθρωπος με πρόβλημα ελαφριάς κατάθλιψης δεν ανήκει φυσικά σε αυτή την κατηγορία.

    Οι υπόλοιποι άνθρωποι όμως δεν έχουν ΟΛΟΙ ψυχολογικά προβλήματα (ευτυχώς δηλαδή). Επίσης όλοι δεν χρειάζονται ψυχολόγο για να βρουν τις λύσεις στα ερωτήματά τους (πάλι ευτυχώς). Οι πολλοί, είναι ψυχολογικά και ψυχικά υγιείς. Το να έχει κανείς βέβαια ψυχολογικά προβλήματα (μικρά ή μεγάλα) δεν είναι ούτε σπάνιο ούτε κατακριτέο. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι μια φυσιολογική κατάσταση.

    Εν κατακλείδι! ΤΟ να αναζητήσει ένας άνθρωπος, με ψυχολογικά προβλήματα (μικρά ή μεγάλα), βοήθεια από ένα ψυχίατρο ή ψυχολόγο ανάλογα την περίπτωση δεν είναι κακό! Αντιθέτως, ΩΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, είναι επιθυμητή, αναμενόμενη και πρέπουσα (άντε και φυσιολογική). Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ όμως αυτού του ανθρώπου, δεν χαρακτηρίζεται ως φυσιολογική (είτε το αντιλαμβάνονται οι άσχετοι είτε όχι). Χαρακτηρίζεται ως προβληματική σε μεγάλο ή μικρό βαθμό. Γιαυτό χρίζει και προσοχής ενώ αν ήταν φυσιολογική δεν θα ασχολιόταν κανείς.

    Με αυτή την έννοια συνεχίζω και δεν αντιλαμβάνομαι σε τι διαφωνούμε.

    Τώρα απ' αυτά που έγραψα πες μου τι δεν κατάΛΛαβες όχι ΤΙ δεν κατάΛΛαβες. ;-)

    M KOstas
     
  8. eyes_wide_shut

    eyes_wide_shut Regular Member

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    Χαχαχα..εντάξει, κατάλαβα τα πάντα και καταννοώ την άποψη και τη θέση σου..διαφωνούμε στην ιδέα του ότι όποιος πάει σε ψυχολόγο έχει αυτό που λέμε πρόβλημα..εσύ λες πως έχει, εγώ πως δεν έχει απαραίτητα..

    Τελοσπάντων, δεν είμαι σχετικός πάρα πολύ με τα της επιστήμης της ψυχολογίας αν και η ενασχόληση με το αντικείμενο είναι ένα παιδικό όνειρο...το οποίο ελπίζω κάποτε να κάνω πραγματικότητα..τότε μπορούμε να το ξανασυζητήσουμε... 
     
  9. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Απάντηση: BDSM και νέοι

    @ eyes_wide_shut
    Ωραία τώρα που συνεννοηθήκαμε   ας δούμε και ένα Videάκι, να χαλαρώσουμε!
    Νομίζω είναι από τα ωραιότερα που έφτιαξε ποτέ ο Disney.Τελικά ίσως έχει και κάποια μακρινή σχέση με την συζήτησή μας. ;-)
    Την Καλημέρα μου!

    M KOstas
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

    Φυσικά και ασχολούνται..
    Μάλιστα εκεί στα 22 με 23 σου έχει
    διαμορφώσει και άποψη και σου
    κουνάει και το δάχτυλο παίζοντας το
    το νεαρό παιδί διδάσκαλος..
    Η ουσία όμως είναι, ότι η πραγματική
    απελευθέρωση και οι εμπειρίες της,
    ξεκινούν από τα 30 32 και μετά..
     
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Νταξ, άμα το λες εσύ
     
  12. Ορίων

    Ορίων Omnia mors aequat

    Το νταξ τί σημαίνει;