Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και σατανισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος fallenangelus, στις 23 Δεκεμβρίου 2014.

  1. Αγαπητοί φίλοι και μέλη του φόρουμ μη θορυβείστε.Ήθελα απλά να σας ρωτήσω αν ''έπεσε'' στην αντίληψη σας κάποια στιγμή μέσα στο χώρο του bdsm η τάση σχεδόν ''λατρείας'' προς οτιδήποτε αντιχριστιανικό και γενικότερα ο αποτροπιασμός για τη θρησκεία.Το λέω αυτό γιατί έτυχε να μιλήσω με άτομα του bdsm χώρου και άκουσα απόψεις μέχρι και ότι ''ο θεός δεν έχει καμία θέση στο bdsm'' και άλλες συναφούς τύπου και περιεχομένου συζητήσεις.Επίσης παρατηρώ μια τάση οι ημερομηνίες συνάντησης των μελών και φίλων του bdsm να γίνεται ανήμερα ή παραμονές μεγάλων χριστιανικών εορτών κάτι που στο μεσαίωνα συνηθιζόταν σε λατρείες μαγισσών και σατανικών θεοτήτων.Χωρίς να θέλω να εμπλεκώ σε θεωρίες συνομωσίας,έτσι από απλό ενδιαφέρον και μιας και πλησιάζουν τα Χριστούγεννα,ποια είναι η άποψη σας?

    ΥΓ:Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος ,πιστεύω στο Θεό (ή κάτι τελοςπάντων πάνω από εμάς) και δεν μου αρέσει να ταυτίζεται η φιλί αμου με τον κλάδο αυτό της σεξουαλικότητας με Σατανάδες και ότι συναφές.Με ενοχλεί.
     
  2. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Εκτίμηση:
    "Χθόνια" τα στοιχεία τόσο της λατρείας του Σατανά, όσο και του "μπουντρουμικού" BDSM ( κελάρια, δράκοι, μαστίγια, μεσαίωνας, σαδισμος και λαλαλα   ).
    Σε έναν χώρο όμως, τόσο ελευθεριακό ( ως προς τη θεώρηση της έκφρασης της σεξουαλικότητας και όχι ως απειθαρχία ) δεν είθισται να "απαγορεύεται" η συμμετοχή σε κάποιον που διαφέρουν τα θρησκευτικά του "πιστεύω" από αυτά της πλειονότητας των στατιστικών μετρήσεων. Μπορεί να υπάρχουν και τα "κακά παιδιά" εδώ πέρα και παντού. Όσο δε μας δίνουν για θυσία στον Σαμαέλ, δε μας πειράζουν.  

    "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού", έλεγε ο φίλτατος Μαρξ. Και συμφωνώ. Δεν πιστεύω σε κανέναν, παρά μόνο στον Άνθρωπο. Από τη θρησκεία όμως, και ειδικά από τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό, στον οποίο γαλουχηθήκαμε οι περισσότεροι, κρατώ τη θρησκευτική ευλάβεια, την ιερατικότητα, το φίλημα στο χέρι του Κυρίου και διάφορα άλλα που μου δίνουν πραότητα και γαλήνη για τα sessions..    
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Με βαριά καρδιά σας το χαλάω.

    Στο λινκ που παραθέτω

    https://www.greekbdsmcommunity.com/help/terms

    θα βρείτε ότι

    Κατά τα λοιπά,

    Αυτό σημαίνει ότι έχει σχέση ο σατανάς; Πρώτη φορά το ακούω.

    Κοίτα, αυτό συμβαίνει χριστούγεννα και πρωτοχρονιά αλλά αυτές οι γιορτές έχουν να κάνουν με γέννες και πρωτιές και φαίνεται ότι μας ανεβάζουν ερωτικά, χώρια που συμβαίνει να έχουμε και λίγο χρόνο εορταστικό, οπότε πηγαίνουμε και σε κανένα πάρτι του χώρου. Πάσχα δεν έχουμε σουβλίσει ποτέ κανέναν ακόμα και να παρακάλεσε, το πολύ καμία άρνηση οργασμού να παίζει για τη μεγάλη εβδομάδα και δεκαπενταύγουστο, αν παρατηρήσεις, δεν κάνουμε απολύτως τίποτα, το πολύ δύο ποστ την ημέρα εδώ πέρα γιατί όλοι είμαστε διακοπές.

    Ελπίζω να σε κάλυψα  
     
  4. ΧΑΧΑΧΑ ενταξει ρε παιδιά συγνωμη...Το κλείνω το θέμα δεν είχα δεί τους κανόνες του φόρουμ και σε ευχαριστώ gaby που μου το υπενθύμισες.Οκ απλά να πω ότι εντάξει κι εγώ δεν είμαι ''φανατικός'' στο θέμα της θρησκείας αλλα μου αρέσει κάποια θεματα έστω παραδόσεων ή συνηθειών να κρατούνται.Επίσης δεν έχω μίσος απέναντι σε οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ή πιστευω.Είπα απλά ότι ενοχλούμαι με το συγκεκριμένο χώρο των σατανιστών.Ισως έχει να κάνει με καταπάτηση συμβόλων που πιστεύω και τα λοιπά συγκεκριμένα από τους σατανιστές και όχι κάτι άλλο ιδιαίτερο σε σχέση με τα πιστευω τους.Δικαιωμα τους είναι ας πιστεύουν ότι θέλουν αλλα η βεβήλωση συμβόλων που για μένα είναι τουλάχιστον ιερά είναι ενοχλητική.Οκ παιδιά ευχαριστώ καλές γιορτες!
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    παρολα αυτα καποιοι μπορει να γουσταρουν αυτο που λεγεται 'ritualistic' απου ενα σκηνικο bdsm ειναι σκηνοθετημενο σαν ενα ειδος θρησκευτικης τελετης χωρις βεβαια να ειναι στην πραγματικοτητα. ετσι για ατμοσφαιρα.
     
  6. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Συγνώμη που επεμβάινω αλλά όλο αυτό μου θυμίζει ένα ανέκδοτο από τους ΑΜΑΝ:
    Το καταλαβαίνω ότι το φόρουμ ως "πολιτική" προσπαθεί να αποφύγει τους διαπληκτισμούς σε διφορούμενα θέματα όπως πολιτική, θρησκεία κλπ αλλά αυτό είναι λίγο δόγμα Bush στην νιοστή. Έχουμε κεφάλι αλλά το κόβουμε πριν πονέσει.
    Τι είμαστε οι άνθρωποι αν όχι ένα σύνολο από "πολιτικές" αποφάσεις; Διαφωνώ οριζοντίως κ καθέτως με τον νηματοθέτη αλλά νομίζω οι περισσότεροι από εμάς έχουμε την ωριμότητα να εκθεάσουμε τις απόψεις μας και αν, ΑΝ ξεφύγει το πράγμα τότε αν επεμβαίνουν οι mods του φόρουμ. Λιγότερο τεμπέλικο και περισσότερο ενδιαφέρον ως φόρουμ, γνώμη μου φυσικά.

    υ.γ. fallenangel... για κάποιον που δηλώνει χριστιανός ορθόδοξος ενδιαφέρουσα επιλογή ονόματος. Έκπτωτος άγγελος ήταν ο έξαποδω;;;!!!
     
  7. Ακριβώς.Στίλβη πολύ ωραία η τοποθέτηση σου.Θα ήταν ωραίο να μπορούσαμε να μιλάμε και για αλλα θέματα εκτός από τα κλασικά που γυρνούνε γύρω από το bdsm και συμφωνώ μαζί σου ότι στην τελική ρε παιδί μου και τα πολιτικά και τα θεολογικά θέματα έχουν και αυτά το ενδιαφέρον τους όταν δεν ξεφεύγουν από τον έλεγχο.Οσο για το fallenangel να σου πώ ότι όντως ο εωςφόρος ήταν fallenangel αλλα εγώ αυθαίρετα θέλησα να υφαρπάξω το όνομα αυτό ως μια ένδειξη ενός ατόμου που θέλει μέσα του να είναι καλό (angel) αλλα τα πάθη του τον εξορίζουν fallen.Μια τραγική φιγούρα όπως αυτές που με συναρπάζουν στα διαφορα μυθιστορήματα και κινηματογραφικά η θεατρικά έργα.
     
  8. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    ...Κάτι σαν τον αστυνόμο Θεοχάρη από το Καλημέρα Ζωή;  
     
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Καλώς η κακώς ο συγκεκριμένος χώρος στον οποίο ποιος λιγότερο και ποιος περισσότερο "κυκλοφορεί" ( και δεν εννοώ το παρόν φόρουμ, αλλά το BDSM γενικώς ), είναι μειονοτικός και από πολλούς θεωρείται "σκοτεινός" και περίεργος.
    Οι παρεξηγήσεις που οφείλονται στην ηλιθιότητα και την άγνοια ουκ ολίγες, οι γενικεύσεις/τσουβάλιασμα επίσης.
    Εγώ γράφω σαν κάποιος που ούτε σατανιστής είναι, ούτε "καλός χριστιανός" και σίγουρα σαν απλός χρήστης αυτού του φόρουμ και τίποτ' άλλο.
    Από την στιγμή που τα περιεχόμενα της σελίδας είναι υπό το βλέμμα οποιουδήποτε "περνάει" από εδώ και όχι μόνο στους εγγεγραμμένους.
    Και από την στιγμή που επίσης ( και όπως προέγραψα ) ο χώρος είναι "παρεξηγημένος".
    Για ποιον λόγο να δίνουμε "λαβές" από μόνοι μας?

    Δεν μιλώ για γκετοποίηση ( την οποία απεχθάνομαι ), αλλά για απλή αποφυγή ανούσιων και υποθετικών "μπελάδων".
    Εδώ δεν καταπιανόμαστε με θέματα απείρως πιο σχετικά με τον χώρο, αλλά προτιμούμε να αναλωνόμαστε σε μαλθακίες ( πάντα κατ' εμέ ).
    Να μην ασχοληθούμε με τον σατανισμό και την όποια σχέση του με το βουδουσουμου
    ( που είναι και μαλθακία από μόνος του. Με "φιλοσοφικό/θρησκευτικό υπόβαθρο" κόμικ και "τελετουργίες/παρωδίες" κλπ κλπ ), δεν νομίζω ότι θα μας "χάλαγε".
    Γιατί κατ' εμέ πάντα, καμία σχέση με το BDSM δεν έχει, ούτε καν για ν'ανοίξουμε κουβέντα.
    Η θα είχε την ίδια σχέση που έχει με τον όποιο ερωτισμό, μια κατσαρόλα, ένας ιπποπόταμος, η ένα ελικόπτερο.
    Αν θέλουμε, τ' οτιδήποτε θα μπορούσαμε να συσχετίσουμε/συνδυάσουμε με τ' οτιδήποτε άλλο.
    Και εύχομαι αυτό το θέμα, να μην το επαναφέρει ούτε για τρολάρισμα κανείς. Όπως έγινε αυτή την φορά.

    Ταπεινή γνώμη.
    Καλημέρα σε όλοι, μικρούς και μεγάλοι

      
     
    Last edited: 7 Ιανουαρίου 2015
  10. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

  11. Κάτι σαν τον John COnstantine αν έχεις ιδέα από αυτά.Γιατι για να βλέπεις Καλημέρα Ζωη....αστο
     
  12. Ο Σατανισμός είναι τόσο....90ς....πασέ πασέ!