Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και σατανισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος fallenangelus, στις 23 Δεκεμβρίου 2014.

  1. S/M Healing

    S/M Healing Et Ιn Arcadia Εgo

    [QUOTE="
    Η ανάρτησή μου είναι πολύ συγκεκριμένη και αφορά ανυπόστατους ισχυρισμούς. Όπως τον τωρινό ισχυρισμό περί "πατρότητας" των δαιμόνων αυτών από τον Collin De Plancy, που έζησε το 1800. Tους δημιούργησε, όπως ήδη ανέφερα, ο Johann Wier, και τους περιγράφει στο Pseudomonarchia daemonum, το 1583.

    Aυτό ειναι το "σημαντικό" και το "ουσιαστικό" που σας απασχολεί; Αν είναι έτσι να ανοίξω την Σολωμονική που διάβαζα 17 χρονών για να θυμηθώ το Pseudomonarchia daemonum, τον Johann Wier, τον Κορνίλιο Αγρίπα, τον Φράνσις Μπάρετ και το κερατό μου το δίφορο.
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Δεν είναι link

    Όπου "BDSM discussion" βάλε Cthulhu και όπου "https://www.greekbdsmcommunity.com/forum/bdsm-discussion.131/" βάλε "R'lyeh"

    Μεταφράσεις υπάρχουν μπόλικες, το νόημα παραμένει το ίδιο.
     
  3. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ααααααα..! Γκουντ..!
     
  4. S/M Healing

    S/M Healing Et Ιn Arcadia Εgo

    Να είσαι καλά φίλε μου για τις πληροφορίες που μου δίνεις. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι αποκρυφιστές, μυστικιστές κλπ. ούτε οι ιστορίες φαντασίας ( αν και κάποιες απο αυτές προσπαθούν μέσω των μύθων να μας αποκαλύψουν κομμάτια της πραγματικότητας). Πιο πολύ με ενδιαφέρει η ελληνική παράδοση, ελληνική μυσταγωγία και θεολογία. Με ενοχλούν λιγο όλα αυτά τα καμπαλλιστικά των αποκρυφιστών και δεν έχω καμία όρεξη να εντρυφήσω σε αυτά. Πάντως όλα αυτά έχουν ένα "εξωτερικό" και ένα "εσωτερικό" νόημα, απο κει και πέρα όλα εξαρτώνται απο τον βαθμό αντίληψης των αναγνωστών. Είναι δύσκολο ακόμη και για τον σοβαρό μελετητή να κατανοήσει αυτά που "κρύβονται" η αυτά που "αποκαλύπτονται".
     
  5. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Διατύπωσα σαφώς ότι μιλάω για δάνεια, αντιδάνεια, προσμίξεις γενικότερα.
    Αλλά ναι, προφανώς δανείστηκε, προσήρμοσε, εισήγαγε, κληρονόμησε, δάνεισε. Και τι έγινε;

    Ζεύς: σανσκριτικά Dyauṣ pitā, "φωτεινός πατέρας", ινδοευρωπαϊκής προέλευσης
    Αφροδίτη: ασσύριο barιrιtu, γυναικείος δαίμονας
    Oυρανός: σανσκριτικά Varuna, ινδοευρωπαϊκής προέλευσης
    έχει και άλλα, αλλά αρκούν αυτά.

    Η αναζήτηση πρωτιάς δεν έχει χώρο στην μελέτη των πολιτισμών, είναι μια άσκοπη ανάθεση που φανερώνει μια αγωνιώδη αναζήτηση ανωτερότητας.
     
    Last edited: 4 Μαρτίου 2018
  6. S/M Healing

    S/M Healing Et Ιn Arcadia Εgo

    Kαλα κάνετε και βαριέστε γιατι σε λίγο θα μας πείτε οτι οι ελληνικοί θεοί ξεπήδησαν απο το ακκαδικό ιερατείο και απο τους Ινδούς.
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όποιος ενδιαφέρεται για μια βαθιά (αλλά ταυτόχρονα και σπαρταριστή) εισαγωγή στην Ελληνική Μυθολογία δεν έχει παρά να διαβάσει αυτήν του Τσιφόρου.

    Το χιούμορ του είναι ίσως μιας άλλης εποχής αλλά πιστεύω ότι αξίζει.
     
    Last edited: 4 Μαρτίου 2018
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Ad hominem, αλλά δεν πειράζει. Ο καθένας ερμηνεύει τα λόγια των άλλων όπως του χρειάζεται.

    Ο στόχος μου είναι να μην λέγονται και να μην αναπαράγονται ανυπόστατοι ισχυρισμοί, εκεί που γνωρίζω ότι είναι ανυπόστατοι. Αν έχω εμπεριστατωμένη άποψη θα την παραθέσω με τεκμήρια, το ίδιο περιμένω από τον συνομιλητή μου, με συγκρότηση.

    Η δε προσπάθεια μείωσης προς αποφυγήν παραδοχής αστοχίας, ή ελλείψει επιχειρημάτων, κατέχει μια διαφορετική θέση στην δομή του δημοσίου διαλόγου, διαφανή και διασκεδαστική:
    Είπαμε, ότι χρειάζεται ο καθένας.
     
    Last edited: 4 Μαρτίου 2018
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ένας σύγχρονος ανθυποφλούφλης, φρόντισε να εκδόσει πρόσφατα ένα ριμέικ της "Μυθολογίας" του Τσιφόρου και ξέρασε το σύμπαν από τις χαριτωμενιές ντυ κωλ που έγραψε...
    Διότι το χιούμορ ή η σάτιρα μπορούν να κουβαλάνε τα ίχνη της εποχής τους, αλλά εφόσον είναι χιούμορ δεν τραβάνς νοηματικά κανένα ζόρι...
    Μαλάκα μου, σημάδια των καιρών, ριμέικ σε ιστορικό έργο... (ο Τσιφόρος ήταν ιστορικός, αν και είναι γνωστότερος ως χρονογράφος)...
     
  10. S/M Healing

    S/M Healing Et Ιn Arcadia Εgo

    Kατ αρχάς δεν κάνουμε διά-λογο, ούτε συν-εννούμαστε ( για να συνεννοηθούμε θα πρέπει να βρισκόμαστε στα ίδια πεδία ιδεών), προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε ( να ανταλλάξουμε πληροφορίες). Προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για διάφορα "τεκμηριωμένα". Εξάλλου η ιστορία λογοτεχνικό είδος είναι. Δηλαδή αν υποστηρίξω οτι ο Σαίξπηρ ήταν Αλβανός μετανάστης, εσείς πως θα μπορέσετε να με πείσετε για το αντίθετο; Θα πείτε οτι ήταν απο την Αγγλία και το "τεκμηριώσατε" λέγοντας οτι το είπε ο Πιτερ Ακροιντ; Επειδή γράφτηκε κάποτε κάτι σε ένα χαρτί απο κάποιον, δεν σημαίνει οτι είναι και τεκμηριωμένο. Και φυσικά ερμηνεύω και πιστεύω ό.τι θέλω και ότι μου χρειάζεται. Όλοι αυτό κάνουν. Πιστεύουν κάτι επειδή τους αρέσει και μετά βρίσκουν εκατό θεωρίες για να το "στηρίξουν". Οπότε αυτά περι "τεκμηρίων" και "επιχειρημάτων" σοφίσματα για τους ευκολόπιστους είναι.
     
  11. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα. Εξ άλλου είπε ο Μέγας Αλέξανδρος στον Σόλωνα, μετά που κέρδισε τον Καίσαρα στην Σαλαμίνα: "Φέρε μου ένα πιτόγυρο με απ' όλα, διπλή τομάτα και διπλή πατάτα, χέστηκα αν δεν ανακάλυψε ακόμη την Αμερική αυτός ο βλάκας ο Μάρκο Πόλο".
     
  12. Dapom

    Dapom Contributor

    Το μονο ενδιαφέρον στο Σατανισμό είναι οι παρθενες