Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και σεξ (What's in it for you?)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 9 Φεβρουαρίου 2008.

  1. Emma

    Emma Contributor

    Ενδιαφέρον και διαφωτιστικό ποστ lara[E-p], με πολλά εύστοχα quotes.

    Συγχώρεσέ με που προσπαθώ, αρκετά συχνά όπως ίσως έχεις προσέξει, να "συγκρίνω" bsdm και vanilla. Νομίζω πως αυτό είναι λογικό για κάποια που βρίσκεται στο vanilla κόσμο, με vanilla σχέση, κ.τ.λ. και προσπαθεί να καταλάβει καλύτερα τα περί bdsm, εντοπίζοντας ίσως κάποιες διαφορές ή/και ομοιότητες μεταξύ των δύο - αυτού που ξέρω και εκείνου που όχι.

    Βάσει του ποστ σου, αυτό που καταλαβαίνω και που τονίζεται είναι η ανάγκη/επιθυμία για Κυριαρχία/υποταγή. Δεν απαντάει όμως αυτό στο "τί θα γινόταν αν δεν υπήρχε (για οποιοδήποτε λόγο) η σεξουαλική διέγερση - είτε σωματική είτε εγκεφαλική (με έμφαση ίσως στο σωματική)".
    Και μία ακόμη ερώτηση πάνω σε αυτό: Θα μπορούσε κάποιος/α να Κυριαρχήσει/υποταχτεί σε κάποιον/α που δεν τον/την τραβάει σεξουαλικά;

    Επίσης δεν μου απάντησες σε αυτό (κυρίως στο bold) :
    Τί αλλάζει αυτό στην όλη εξίσωση; Μήπως είναι το ίδιο με την vanilla κοπέλα που όταν σταματάει να είναι ερωτευμένη, φεύγει και η επιθυμία για υποταγή; Και σαφώς δεν λέω ότι σε σένα θα σταματούσε η ανάγκη/επιθυμία για υποταγή, αλλά δεν θα άλλαζε τότε, αν μη τί άλλο, το είδος της καύλας;

    Τέλος, στην απάντηση σου καθώς και σε όλα τα quotes βλέπω αναφορά μόνο σε υπό females, όσον αφορά συναισθήματα και εγκεφαλική διέγερση, όπως και την ανάγκη για υποταγή ακόμη και ελλείψει σεξουαλικότητας ή σεξουαλικής διέγερσης/επιθυμίας. Με τους υπό άντρες τί γίνεται; Ισχύει αυτό που είπα στο αρχικό μου ποστ; Με τους Κυριάρχους τί; Εστιαζόμαστε νομίζω μόνο σε μία απ' τις πολλές πλευρές. Τί γίνεται σε εκείνες;
     
    Last edited: 20 Φεβρουαρίου 2008
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Νόμιζα πως απάντησα...Ας τα πω με διαφορετικά λόγια, παίρνοντας τα ένα ένα.

    Ειλικρινά δεν κατανοώ την πρώτη σου ερώτηση. Αν δεν υπήρχε αναμεσα στον Αφέντη και τη σκλάβα?
    Δεν έχω ποτέ συναντήσει κάτι τέτοιο έτσι δεν μπορώ να γνωρίζω.
    Στν 2η θα απαντήσω και βέβαια θα μπορούσε, υποτάχθηκα στον Κύριο μου πριν να συναντηθούμε καν.
    Δεν ήξερα ούτε πως μοιάζει, ούτε αν υπάρχει χημεία ή όχι δεν ήταν το ζητούμενο εξάλλου. Το ζητούμενο ήταν να είμαι με Κάποιο Ικανό να Κυριαρχήσει πάνω μου.

    Σ΄ένα απλό(?) session... απλό με ποιά έννοια?
    Εν πάση περιπτώση, ναι έχω κάνει συνεδρίες εκτός σχέσεις και τις απόλαυσα εξίσου. Απολαμβάνω συγκεκριμένες μόνο πρακτικές και αν το άτομο απέναντι μου εχει την ικανότητα να μου τις προσφέρει, να με πονέσει, να με φτύσει, να με κατουρήσει κ.ο.κ. γιατί να μην το απολαύσω? Άλλο πως για να φτάσω εκεί, έχω αν μη τι άλλο μιλήσει και έχω αξιολογήσει 5 βασικά για μένα πράγματα.
    Αν είχα την άδεια Του Κυρίου μου υπάρχουν τουλάχιστο Αλλοι 5 χωρις σκέψη με τους οποίους θα έκανα session επειδή λατρεύω το μυαλό τους και γνωρίζω πως έχουν τις ικανότητες να με Κυριαρχήσουν, πόσο μάλλον να Παίξουν και να με Χρησιμοποιήσουν και να το απολαύσω.

    Demoness δεν είμαι ερωτευμένη με Τον Κύριο μου συνέχεια. Ο Έρωτας είναι κάτι παροδικό και ποτέ δεν θα ήταν αρκετός να κρατήσει μια γυναίκα στο χώρο για πολύ, αν αυτός ήταν ο μοναδικός λόγος που ήταν μαζί με κάποιο.

    Αυτό νομίζω απαντούσε από το προηγούμενο ποστ μου στο πως αντιλαμβάνομαι τα πράγματα και ποια ανάμεσα σε άλλες είναι οι διαφορές με το vanilla.

    Γενικά το να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια είναι κατά τη γνώμη μου άσκοπο και καταδικασμένο σε αποτυχία. Συγκρίνεις δύο ανόμοια πράγματα.

    Μια σκλάβα έχει τόσα κοινά με μια vanilla όσα κάποιος gay με κάποιο straight. Κάποια πράγματα, κάποιες πρακτικές ζωής είναι οι ίδιες. Διαφέρουν όμως οι βασικές τους ανάγκες και αυτές ακριβώς ορίζουν και καθορίζουν την ουσία τους, και τις αναζητήσεις τους προς εκείνη την κατεύθυνση που ελπίζουν να τις καλύψει. Το να ρωτάς εμένα αν διεγείρομαι χωρίς bdsm είναι σαν να ρωτάς κάποιο gay αν μπορεί να διεγερθεί από γυναίκα. Πιθανών σε κάποιους να μπορέι συμβεί? Ναι. Είναι αυτό που τον καλύπτει και του προσφέρει αυτό που έχει πιότερο ανάγκη? Όχι.

    Όσο για το ότι αναφερόμαστε όλοι σε γυναίκες υπο, αφορά πιστεύω στο ότι μίλησαν σκλάβες - είναι γυναίκες φυσικό είναι να μιλάνε για αυτό που γνωρίζουν από πρώτο χέρι- και Κυρίαρχοι οι οποίοι ασχολούνται με σκλάβες.

    Ενώ μέσα από τις συζητήσεις μου με άντρες υπο και 1-2 σκλάβους που είχα την τιμή να γνωρίσω, έχω διαμορφωμένη άποψη αλλά προτιμώ να μιλήσουν οι ίδιοι.

    Θα ήθελα τέλος να προσθέσω κάτι
    Αν και δεν ανήκω στην κατηγορία που μονίμως ...πάλλονται, ανήκω στην κατηγορία που μόλις με αγγίξουν - νοητικά ή φυσικά δεν έχει σημασία - διεγείρομαι αμέσως. Η ανάγκη μου για Κάποιο να Ελέγχει την σεξουαλικότητα μου λοιπόν δεν αφορά το γεγονός πως είμαι μούσκεμα 24/7 αλλά με το γεγονός πως επειδή πλέον Έχει Αφαιρέσει τον θυμό που με βοηθούσε να λέω όχι όντας διεγερμένη (θεωρώ την δεν θα πω ανικανότητα μου, αλλά απίστευτη δυσκολία να αρνιεμαι να ευχαριστήσω αναπόσπαστο μέρος των χαρακτηριστικών εκείνων που με ορίζουν ως σκλάβα), χρειάζομαι - πέρα από χρειάζομαι έχω την ανάγκη από Εκείνον να Ελέγχει τη διάθεση του σώματος μου.
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Χμμμ... αναφέρομαι σε αυτό που ειπώθηκε στο αρχικό μου ποστ. Αν, για οποιοδήποτε λόγο, η σεξουαλική ορμή/επιθυμία/διέγερση δεν ήταν εφικτή/δυνατή, όχι από τον ένα προς τον άλλο, αλλά στον καθένα ως άτομο.

    Τελικά, για να καταλάβω γιατί κάπου έχω αρχίσει και μπερδεύομαι: Υποτάσσεσαι επειδή έχεις την ανάγκη να υποτάσσεσαι ή υποτάσσεσαι για το πώς αυτό σε κάνει να νιώθεις;

    Εδώ να υποθέσω μιλάς για περιπτώσεις που ο Κύριος σου δεν είναι ο σύντροφός σου;


    Οπότε με λίγα λόγια, αυτοί που δεν το "νιώθουν", δεν πρόκειται να το μάθουν ποτέ (και με το μάθουν, εννοώ να καταλάβουν πώς λειτουργεί). Στην περίπτωση αυτή λοιπόν, πώς μπορεί κάποιος να επαληθεύσει αν οι όποιες τάσεις που έχει ανήκουν στον χώρο και δεν είναι απλά "Perverted thoughts of a kinky mind";


    Αναμένουμε λοιπόν.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Με συγχωρείς αλλά ξαναδιάβασα το 1ο σου ποστ και πάλι δεν κατανοώ τι λες. Μιλάς για άτομα που δεν έχουν ορμές επιθυμίες γενικά? Για παθολογικές καταστάσεις?

    αν έχεις ανάγκη να τρώς δεν νιώθεις όμορφα όταν το κάνεις? Αν διψάς και σου δώσουν να πιεις δεν το απολαμβάνεις?

    γιατί να υποθέσεις κάτι τέτοιο?

    Δεν μπορείς να καταλάβεις ποτέ πως λειτουργεί απόλυτα κάτι τέτοιο αν δεν βουτήξεις ή αν δεν σε ρίξουν στα βαθειά κατά την άποψη μου και ευτυχώς και Του Κυρίου μου.
    Όλα αυτά τα σιγά σιγα μπορούν πολύ εύκολα να πείσουν κάποιο πως κάποια π.χ. είναι σκλάβα ενώ το μόνο που κάνει έιναι να γνωρίζει θεωρητικά τι πρέπει να λέει διάφορες στάσεις και πρωτόκολλα και συμπεριφορές αλλά με το που θα έρθει η στιγμή που το Ds ξεφύγει απο τα στεγανά όρια της κρεββατικάμαρας αρχίζει και τσινάει.

    Δεν μπορείς να κατανοήσεις κατ' εμένα αν υπάρχουν ή όχι τάσεις ή αν είναι κάτι πέρα από τάσεις kinky ενώ στέκεσαι στην παραλία. Πρέπει να βρέξεις τα πόδια σου.
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Ναι. Δεν θα ήταν αυτός ο πιο "εύκολος"/σίγουρος τρόπος να διαχωριστεί αν γίνεται για την καύλα ή λόγω ανάγκης;

    Δηλαδή η μετέπειτα ευχαρίστηση είναι απλά ένα (ευχάριστο/καλοδεχούμενο) "bonus", στην κινητήρια δύναμη που είναι η επιθυμία για Κυριαρχία/υποταγή, σωστά;


    Γιατί, για μένα, δεν νοείται να μένω με κάποιον αν δεν τον αγαπώ ή αν δεν είμαι ερωτευμένη μαζί του. Ίσως αυτό είναι στοιχείο των vanilla σχέσεων.


    Μα δεν πρέπει να ξέρεις σε τί πας να βρέξεις τα πόδια σου πριν το κάνεις; Ξεβράκωτος στ'αγγούρια κι έτσι; Ειδικά σε κάτι τόσο βαθύ, που επηρρεάζει ψυχή, μυαλό και σώμα;
    Εγώ ίσα ίσα θα έλεγα ότι θα ήταν καλό (για να μην πω "πρέπει") να είναι κάποιος πλήρως ενημερωμένος πριν πάρει την απόφαση να "βουτήξει".

    Btw, (άσχετο), τέλειο το βιντεάκι στην υπογραφή σου. Αυτή ήταν η ταινία που με έκανε να "ψαχτώ" σχετικά με τον χώρο.

    Υ.Γ. Από υπό άντρες και Κυρίαρχους ακόμη να ακούσουμε επί του θέματος. Γιατί άραγε; .....  
     
    Last edited: 22 Φεβρουαρίου 2008
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Λίγο παρακάτω μιλάς για "αγάπη". Η αίσθηση (χρηιμοποιώ την έννοια με πλήρη συνείδηση του όρου) της αγάπης, ίσως να είναι μία "ανάγκη", ένα υπέρτατο θέλω. Κάτι απαραίτητο στην ψευδαίσθηση του νοήμονος θηλαστικού που το λένε άνθρωπο, σχετικά με το νόημα της ζωής του. Παρακαλώ να διαβαστεί η φράση όπως της αξίζει και με τον σκοπό που ειπώθηκε.

    Αν πιείς νερό και ξεδιψάσεις μια φορά, ψάχνεις για πάντα το νερό. Όχι για το νερό αλλά για το ξεδίψασμα. Είναι απλό. Μην το ψάχνεις περαιτέρω. Το νερό από μόνο του είναι άχρηστο.

    Θα διαφωνήσω μόνο ως προς το τί αποτελεί ξεδίψασμα. Ο μόνος λόγος είναι ότι είμαι πιο απαιτητική από το συνηθισμένο. Αν μπορούσα, δεν θα ήμουν.

    Νοείται. Αν αρκείσαι στο ξεδίψασμα. Είναι αυτό που λέω πάντα, η ζωή είναι σύντομη, θα τελειώσει σε λίγο, κάντε υπομονή.

    Αν αρκείται στο ξεδίψασμα, όχι. Θα τον πετάξει κάποιος στα βαθιά και να είναι ευγνώμων για το ξεδίψασμα. Καλύτερα δεν γίνεται.

    Για τον ρίπτοντα τον άλλον στα βαθιά, θα έλεγα πως χρειάζεται τον ενημερωμένο, τον επιδέξιο κώλο, το τέλειο δοχείο για το αγγούρι του, για την δική του απαίτηση πέραν του συνηθισμένου. Αλλιώς να αρκεστεί και να μην μας πρήζει με κλαψομούνικες νύξεις περί του "I can't get no ....satisfaction".

    Θέλει και ρώτημα; If it works, don't fix it. But if it doesn't....
     
  7. Emma

    Emma Contributor

    Συμφωνώ εν μέρει.
    Να προσθέσω ότι είναι ίσως και ανάγκη για "δώσιμο" (ανάλογα με το πώς ερμηνεύει κανείς την έννοια "αγάπη").

    Fair enough και well put.

    Δεν μπορείς να το πεις αυτό. Δεν ξέρεις εμένα, αν και πόσο με γεμίζει το κάθε τι. Το δικό μου ξεδίψασμα μπορεί να είναι το δικό σου βρέξιμο χειλιών απλά ή και το αντίστροφο. Είναι στον άνθρωπο.

    Ξανά, θέμα αντίληψης ή/και επιλογής. Εγώ προσωπικά δεν χρειάζομαι και ούτε θέλω κάποιον να με πιάσει απ το χεράκι (ίσως λόγω του ότι είμαι vanilla) και να με πάει να "ξεδιψάσω". Μπορώ, και προτιμώ κιόλας, να το βρω/κάνω μόνη μου. Προσπαθώ απλά να μάθω/ενημερωθώ/καταλάβω κάποια πράγματα, ένα διαφορετικό τρόπο σκέψης.

    True... Γιατί δεν το λένε όμως;  
     
    Last edited: 23 Φεβρουαρίου 2008
  8. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    Καλά τα λέει ο φίλος σου… Δυστυχώς πολύ λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν τι θέλουν και που έχουν τα ‘αρχίδια’ να αντιπροσωπεύσουν αυτόν τον ρόλο έτσι όπως πρέπει! Πολλοί βάζουν μια ταμπέλα που δεν τους πάει και που στην τελική δεν ξέρουν κι ‘ όλας να ανταπεξέλθουν σε αυτή… εκεί πάμε στο τομέα ‘Παρτάκιδες’ του τέστιν «κοιτάω την καύλα μου» και όπως είπες αγαπητή Demonnes : Ο καθένας κοιτάει την δική του ευχαρίστηση! Οπότε καλύτερα να είναι σίγουροι πρώτα για το τι είναι ή που ανήκουν πριν μπουν στην διαδικασία να βάλουν post "θέλω μια/έναν Κυρία/Κύριο να την/τον υπηρετώ και να την/τον φροντίζω’’ (και με το καλό όταν γίνει η συνάντηση να αρχίσουν τα μη και τα όχι ) Ανεξάρτητα από τους υπό όμως θεωρώ ότι σε όλους τους ρόλους θα πρέπει να υπάρχει γνώση του τι αντιπροσωπεύουν πριν τα βρουν δύσκολα…
    Το bdsm δεν είναι είδος παιχνιδιού που λέμε έλα να παίξουμε πόρτες (και μουλωχτά θα πάς να κλέψεις στα ζάρια).. :uhh:ναι, κρύβει πολλά παιχνίδια αλλά όχι τέτοιου είδους! Προσωπικά το πρώτο πράγμα που είπα στον εαυτό μου όταν πρώτο ασχολήθηκα με το bdsm ήταν « Ένα παιχνίδι με ‘Σοβαρή’ θεματική Ενότητα» και τονίζω το σοβαρή γιατί δεν είναι τις πλάκας για όποιους/όποιες δεν το έχουν καταλάβει!
    Θα κλείσω με το εξής που έγραψες «ο καθένας για την δική του ευχαρίστηση;»…και αναρωτιέμαι εγώ τώρα… Που δεν υφίσταται αυτό? Μου ήρθε μια έκφραση που λέμε συχνά « στη ζωή δίνεις και παίρνεις» και φυσικά θες να παίρνεις ανάλογα με το τι δίνεις, θα το αλλάξω λίγο και θα το κάνω ως εξής « στο σεξ θέλουμε να παίρνουμε παραπάνω από αυτό που δίνουμε»(εγωιστικό μεν άποψη μου δε!). 
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Επαναφορά.
     
  10. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Νομίζω πως υπάρχει μία γραμμή .. που όταν την περνάς γυρισμό δεν έχει.
    Ακόμα κι αν κάποιος γυρίσει πίσω για τον οποιοδήποτε λόγο, θα νιώθει κενός.

    Προσωπικά, όσο προχωράω μακρύτερα από την δική μου γραμμή,
    τόσο πιο δύσκολο μου είναι να νιώσω καύλα χωρίς παιχνίδι (εγκεφαλικό ή πρακτικό) με στοιχεία Κυριαρχίας/υποταγής.
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    ''Αξίζει φίλε μου να ζεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!'' T.G.
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Τα όνειρα είναι δωρεάν. Το ξύπνημα είναι που κοστίζει.

    Arioch