Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM και συμβίωση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Stilvi, στις 17 Νοεμβρίου 2017.

  1. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ήθελα καιρό να ανοίξω αυτό το νήμα προκειμένου να γίνει κάποια συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων σχετικά με την συμβίωση ζευγαριών κάτω από το πλαίσιο του BDSM.

    Συμβιώνοντας τα τελευταία 4 και βάλε χρόνια με την δική μου D/s σχέση, έχουμε αντιμετωπίσει διάφορα θέματα όπως κάθε ζευγάρι με την διαφορά ότι μοιραία η καθημερινότητά μας χρωματίζεται από το D/s στοιχείο.

    Το θέμα είναι μεγάλο με πολλά σκέλη όπως πχ. μονογαμία, οικογένεια, οικονομικά. Γι'αυτό τον λόγο λοιπόν θα ήθελα σε πρωταρχικό στάδιο να ανοίξω διάλογο σχετικά με την BDSM συμβίωση πχ. Πόσο εύκολο/δύσκολο είναι για εσάς να συμβιώσετε με κάποιον κάτω από το πλαίσιο που περιγράφω, δυσκολίες που μπορεί να αντιμετώπισατε στην σχέση όπως πχ. συμβατότητα στα γούστα σας κτλ.

    Θα χαρώ να λάβω τις απόψεις σας.  
     
  2. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Ειναι πολυ εύκολη η βδσμ συμβιωση.

    Και συνηθισμενη. Ειδικά στην Ελλάδα μέχρι πριν από 50 χρόνια τα περισσότερα ζευγάρια έτσι ζουσανε.
     
  3. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δεν ξέρω εαν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με αυτό το σχόλιο...
     
  4. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Καταρχήν αν διαφωνεις...συμφωνεις...είσαι κάπου στη μεση....κλπ
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Άσχετο.
     
  6. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    Δυσκολο.... θελω το χωρο μου (μου χρειαζεται και πολυς)... την ηρεμια μου... τι στιγμες μου... να απλωνομαι στο κρεβατι σαν το χταποδι...

    κοινως... ο καθενας σπιτι του μετα....
     
  7. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Εξαρτάται που βασίζεται η σχέση ατόμων και η σχέση συμβίωσής τους. Στην συντροφικότητα? Στην σεξουαλικότητα και τα φετίχ? Στην αλληλεγγύη? Στην βαρεμάρα των κοινών? Στα οικονομικά? Στην αμοιβαία κατανόηση? Αν βασίζεται στην συντροφικότητα, στην αμοιβαία κατανόηση και αλληλεγγύη δεν υπάρχουν θέματα σεξουαλικότητας ή οικονομικών κλπ. Αν βασίζεται στα οικονομικά θα υπάρχουν θέματα σε όλα τα άλλα κλπ. Αν βασίζεται στα φετίχ τότε τα μέλη μιας σχέσης καλό θα ήταν να πάρουν σύνταξη και να ζουν στην Αμερική πράττοντας τα όνειρά τους αβίαστα, να βγαίνουν στα πάρκα με λουράκια, να μην υπάρχει οικογένεια και να βλέπει κανένα μάτι μαυρισμένο κλπ. Όπως αναφέρει η νηματοθέτης το θέμα έχει πολλά σκέλη με πολλούς παραγράφους κλπ. Ότι και αν είναι εκείνο, το ζητούμενο πάντα παραμένει να γίνεται η συμβίωση ευκολότερη.
     
  8. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτέ Μπορεί να εκπλαγείς...

    Σε μία BDSM συμβίωση οι ρόλοι δεν είναι πάντα ξεκάθαροι - αυθεντικοί αλλά εν μέρη μεταβλητοί και διαχειρίσιμοι από την άλλη πλευρά (συνήθως ακούσια).
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Kατά την γνώμη μου δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας. Ό,τι συμφωνήθηκε συνεχίζει να ισχύει και απλώς επεκτείνετε και στους άλλους τομείς της συμβιωτικής καθημερινότητας. Αρκεί η συμβίωση να είναι η φυσική εξέλιξη μιας ουσιαστικής και βαθιάς σχέσης.
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Διαφωνώ.
     
  11. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    αχα! κάτι μου θυμίζει αυτό! κι εγώ τα ίδια έλεγα πριν βρω τον άνθρωπό μου  
     
  12. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Συμφωνώ απόλυτα. Το ερώτημα που θα ήθελα να θέσω είναι σχετικά με την ίδια την συμβίωση. Είναι δύσκολη όπως κάθε συμβίωση αλλά το extra bdsm στοιχείο την κάνει ευκολότερη ή δυσκολότερη; Ποιές οι δυσκολίες μου μπορεί να αντιμετωπίσει ένα D/s ζευγάρι και εν τέλει είναι επικρατέστερο το σέσιον αντί μιάς σχέσης και ενδεχόμενης συμβίωσης;