Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και τρίτη ηλικία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 21 Ιανουαρίου 2016.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Στριφογυρίζει στο μυαλό μου εδώ και μέρες.
    Βάλτε και διάφορες σχετικές συζητήσεις που ξεκίνησαν σε νέα νήματα, προβληματίστηκα αν έπρεπε να το θίξω το θέμα ή όχι. Θεωρητικά, η τρίτη ηλικία, πλέον προσδιορίζεται στα 65+.
    Εγώ είμαι ήδη 46. Έχω φίλους bdsmers έως και 70φεύγα (άντρες) και κάτι ψιλοξέρω από τις μαρτυρίες τους και τις συζητήσεις μας.
    Δεν γνωρίζω γυναίκες αυτών των ηλικιών που να συνεχίζουν την εξάσκηση του D/s ή M/s αντίστοιχα.
    Με πλάκα λοιπόν, ή χωρίς, αναρωτιέμαι στ΄αλήθεια, πως επηρεάζει η ηλικία:

    1. Οι σωματικές δυνάμεις εν γένει είναι καθοριστικής σημασίας ή απλά και φυσικά μετατοπίζεται το βάρος στο εγκεφαλικό κομμάτι του πράγματος?

    2. Τα συνοδά προβλήματα υγείας που εμφανίζονται λόγω ηλικίας, παρεμποδίζουν ή απλά δυσχεραίνουν την βιδιεσεμική αλληλεπίδραση?

    3. Πως σχετίζεται η συντροφικότητα (κάθε είδους) με την ''ωρίμανση''?

    4. Οι ηλικίες των συμμετεχόντων πρέπει να συνάδουν όταν περάσουν οι άνθρωποι τα πρώτα ή τα δεύτερα -ήντα για αισθητικούς λόγους? (Ή μπορούν όλες οι ηλικίες να διαπλέκονται μεταξύ τους αέναα?)

    5. Πως αξιοποιούν οι άνθρωποι την εμπειρία τους για την διατήρηση του τρόπου ζωής τους?

    6. Υπάρχει περίπτωση κάποιος ή κάποια να εγκαταλείψει τον χώρο, θεωρώντας ότι αυτά τα πράγματα αρμόζουν σε νεαρότερες ηλικίες? (Και αν ναι, πόσο συμφωνείτε με αυτό?)

    7. Υπάρχει διαφορά ως προς το φύλο και την συνέχιση ή μη της δραστηριοποίησης στον χώρο? (Παρατηρείτε δηλαδή κάτι διαφορετικό στατιστικά, μεταξύ ανδρών και γυναικών?)

    8. Παίζει αντίστοιχα το status κάποιο ρόλο ανάλογο με το φύλο? (Γυναίκες κυριαρχικές σε σχέση με γυναίκες υποτακτικές, αντίστοιχα άνδρες κοκ)

    9. Όταν η ακοή φθίνει, η όραση δυσχεραίνεται, οι αρθρώσεις πονάνε (που να σου τύχει και κανένα αυχενικό, ή ρευματικό νόσημα!!!), το δέρμα λεπταίνει και τα γόνατα δεν αντέχουν, τα χέρια δεν έχουν την δύναμη που είχαν παλιά, μπορούμε ακόμη να διεκδικούμε την εμπιστοσύνη των άλλων, την θέση μας στο παιχνίδι και την προσωπική έκφραση της σεξουαλικότητάς μας? Ακόμη και με τις μειωμένες ορμές που αυτή αναπόφευκτα θα φέρει? Με απλά λόγια αναγνωρίζουμε σε αυτές τις ηλικίες γενικότερα το δικαίωμα στο σεξ και την απόλαυση ή θαρρώντας ότι θα είμαστε για πάντα ''νέοι'' αποστρεφόμαστε την σκέψη και την ιδέα?

    10. Έχει δικαίωμα να συνεχίσει ο καθένας όπως θέλει, ακολουθώντας τις παρορμήσεις του ή θα πέσει έτσι κι αλλιώς θύμα στερεοτυπικής θεώρησης, τύπου ότι ρέπει προς την γελοιότητα με την εμμονική προσκόλλησή του σ΄αυτό το lifestyle?


    Δεν ξέρω αν κάλυψα όλα τα σχετικά ερωτήματα, ή αν φλυάρησα πάνω σ΄αυτά, αλλά ειλικρινά, θα είχε ενδιαφέρον για μένα να ανταλλάξουμε απόψεις, βιωματικά και προσωπικά. Εξαιρετικής σημασίας για μένα είναι οι απόψεις όσων έχουν δικά τους βιώματα και πραγματική αλληλεπίδραση όντας ή συσχετιζόμενοι με άτομα τρίτης ηλικίας.

    disclaimer: Ξέρω ότι το θέμα προσφέρεται για άπειρο τρολάζ, όπως ξέρω ότι η ανθρωπογεωγραφία του παρόντος φόρουμ σε ότι αφορά τα ενεργά μέλη δεν το αβαντάρει, αλλά θα χαιρόμουν πραγματικά αν έμενε και κάτι ουσιαστικό και ρεαλιστικό από τις τοποθετήσεις μας. Άλλωστε, σε μερικά χρόνια, λίγα ή πολλά δεν έχει σημασία, θα μας απασχολήσει όλους μας το θέμα με τις προεκτάσεις του ΚΑΙ στην πραγματικότητα.
     
  2. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Αν έχεις βρει το ταιρι σου... Η ηλικία δεν παίζει ρολο.
     
  3. AndreDelastrange

    AndreDelastrange Regular Member

    Να υποθέσω σύμβουλος ασφαλειών (ή όπως λέγεται αυτό πλέον);
     
  4. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Ωχ ..... δεν θα επρεπε καποιος που ειναι στην 3η ηλικια να απαντηση ? !

     
     
    Last edited: 21 Ιανουαρίου 2016
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Έχω δει κάτι πενηντόπαιδα κι εξηντόπαιδα, φισέκια. Όχι σαν και του λόγου μου που 'μαι σαράβαλο  
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Risk Awareness Mature Age Consultant... 
     
  7. conner

    conner Contributor

    ηλικιωμένοι που να δέχονται "ιατρικές" υπηρεσίες από νοσοκόμες!!! BDSM υπηρεσίες...
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Αυτό που μ΄αρέσει σ΄εσένα @conner είναι ότι δεν σταματάς ποτέ να βλέπεις τα πάντα με ανοιχτές προοπτικές... 
    Others see the problems. You know how to see the opportunities... 
     
  9. Soraya

    Soraya Guest

    όταν (κι άμα) φτάσω σε εκείνη την ηλικία, θα ξαναμπώ μέσα στο θρεντ σου και θα απαντήσω   μέχρι τότε θέλω να πιστεύω πως εγώ και ο γέρος μου θα συνεχίσουμε να τηρούμε το D/s μας ανάλογα με την ηλικία μας.
     
  10. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    θα ήθελα να θέσω και εγω μια απορία μου?? τα ένσημα θεωρούνται βαρέα και ανθυγιεινά ??   χωρις πλάκα όμως σαν εικόνα θα ήταν πολύ ιδιαίτερη και όμορφη να υπάρχουν D/s ζευγάρια που να ασχολούνται με το Άθλημα σε τέτοια ηλικία . ( 65+) βέβαια το πνεύμα ειναι πρόθυμο η σαρξ δεν ξέρω αν θα είναι !
     
  11. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Κ.Α.Π.Η. στο BDSM, μάλιστα.