Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και τρίτη ηλικία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 21 Ιανουαρίου 2016.

  1. gaby

    gaby Guest

    Το κύριο χαρακτηριστικό στη σεξουαλικότητα των πρώτων *ήντα είναι ότι αποσυνδέεται φυσιολογικά από κάθε ενδεχόμενο αναπαραγωγής. Και είναι αυτό που αλλάζει τα πάντα, απελευθερώνει σε κάποια, καθιστά χωρίς νόημα άλλα π. χ. ζήλια - απολύτως φαιδρή πλέον - και ούτω καθ' εξής. Ο φόβος θανάτου υπάρχει πάντα, δεν είναι των *ήντα. Είναι φόβος, όχι άγχος. Πάντα υπάρχει το άγχος της ψύχωσης επίσης και στα *ήντα. Αυτά τα τελευταία έλεγε ο Τζαβάρας, χθες πέθανε στα 77.

    Πώς παλεύονται τα πρώτα *ήντα; Η γιόγκα κλπ είναι η απελευθέρωση από την εικόνα εαυτού και σεξουαλικού εαυτού των προτέρων δεκαετιών γι αυτό και υπάρχει ένα είδος ανακούφισης στην απόλαυσή της. Τα *ήντα παλεύονται βασικά με τη δημιουργία και με το άνοιγμα προς τα έξω - δεν υπάρχουν πια κίνδυνοι διαχειρίσιμοι με την εσωστρέφεια, το μυαλό κόβει μια χαρά και όλα θέλουν εξάσκηση - use it or lose it. 

    Για τη BDSM σεξουαλικότητα της σκλάβας στα πρώτα ήντα θα επανέλθω, αλλά θα ήθελα να μου πουν όσοι ξέρουν, με τις ακινησίες της γιόγκα πώς ένιωθαν όταν ήταν νέες και πώς τώρα;
     
  2. Με χίλια.

    Μεγαλώνοντας καλούμαστε από τη ζωή (βρείτε το "πώς") να επιλέξουμε εάν, αφήνοντας την εγωκεντρική ανεμελιά της νιότης (απαραίτητη για το χτίσιμο χαρακτήρα), θα στραφούμε σε μια εξωστρεφή θεώρηση της ζωής ή θα κλειστούμε πιο βαθιά στην εσωστρέφεια, αντιμετωπίζοντας τους άλλους είτε ως απειλή είτε ως τρόπαιο. Δεν είναι παράξενο που οι ηλικιωμένοι γίνονται είτε υπέροχοι σοφοί έφηβοι, είτε γκρινιάρικα παιδιά.

    Εξωστρέφεια ή άνοιγμα προς τα έξω σημαίνει διεκδίκηση από θέση ισότητας. Σημαίνει πως δε χρειάζεται να αποδείξω το μέγεθος του Εγώ μου ή του Έχειν μου. Η αγάπη και η πίστη στον εαυτό μου είναι τόσο εδραιωμένη που δε φοβάμαι να προσφέρω πρώτα χωρίς φόβο ότι θα γίνω θύμα κι έπειτα να διεκδικήσω. Η σοφία να ξεχωρίζω το ένα από το άλλο δεν έρχεται πακέτο με την ηλικία. Θέλει ψάξιμο και ανοιχτό μυαλό.

    Βοήθειά μας...
     
  3. Lazycat

    Lazycat Αριστόγατα

    Η σεξουαλικότητα της Κυρίαρχης πάντως απλώνεται και ανοίγει. Πράγματι δεν υπάρχει κανένας λόγος για ζήλεια, κανένας λόγος γι ανταγωνισμό, κανένας λόγος για άγχη. Ο έρωτας συνεχίζει να είναι γλυκός και η ερωτική απογοήτευση πικρή. Αλλά περνάν πιο γρήγορα νομιζω, γιατι ξέρεις ότι δεν ειναι δα και το τέλος του κόσμου! Δεν καταλαβαίνω τί θέλεις να πεις με "τις ακινησίες" της γιόγκα. Εξασκώντας διάφορα είδη γιόγκα εδω και 15 περίπου χρόνια, δεν βίωσα πουθενά ακινησία. Η τελευταία μου απόλαυση είναι η τάντρα, που συνδέεται με τη σεξουαλική ενέργεια, τον έλεγχο και το χειρισμό της. Υπέροχο. Απλά δεν εχω βρει ακόμη κατάλληλο ταντρα- παρτνερ  
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Η Αλιέντε σ΄ένα από τα βιβλία της, νομίζω στην Πάουλα είναι, λέει πως αν θέλετε να δένετε τα κορδόνια σας στα γεράματα, κάντε γιόγκα.
    Ήμουν πιο μικρή όταν το διάβασα, αλλά εντυπώθηκε στο υποσυνείδητο.
    Δεν την ασκώ συστηματικά (δυστυχώς) γιατί είμαι εξαιρετικά τεμπέλα.
    Το μόνο που σίγουρα έχω εμπεδώσει είναι η σωστή αναπνοή και σε μικρότερο βαθμό η σωστή στάση του σώματος καθώς και οι ασκήσεις χαλάρωσης και διαχείρισης των συναισθημάτων (φόβος, θυμός, άγχος, ανασφάλειες).
    Επειδή είναι σύστημα η γιόγκα, είναι φιλοσοφία και στάση ζωής, νομίζω ότι το να την αντιμετωπίζουν/με σαν γυμναστική μέθοδο απλά, την αδικεί.
    Σε ότι αφορά την απελευθέρωση από την τυραννία της αυτο-εικόνας, βοηθάει, ας πούμε η νίντρα γιόγκα, όπως ακριβώς όμως βοηθά ο διαλογισμός, με την σταδιακή απελευθέρωση των εσωτερικών ''κολλημάτων''.
    Εγώ είμαι φαν της Χάθα, αν και έχω δοκιμάσει power, hot, Bikram και Iyengar...(είμαι τυχερή γιατί η κολλητή μου είναι από τις καλλίτερες yoga instructors εν Ελλάδι και με ξεκουνάει από την ακινησία μου-μόνο έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ την λέξη).
    Όσο καταφέρνω να την εξασκώ, ανακουφίζομαι από τα εδώ και χρόνια υφιστάμενα μυοσκελετικά προβλήματα που έχω, με το που την παρατάω, τσουπ, ξαναεμφανίζονται.
    Ελπίζω κάποτε να καταφέρω να πειθαρχήσω και να δοκιμάσω και Tantra yoga, που όπως λέει και η @Lazycat συνδέεται με την σεξουαλική ενέργεια (ωστόσο χλωμό το βλέπω να ακολουθήσει κάποιος Κυριαρχικός άνδρας, εκτός κι αν προσαρμόσει κάποια από τα δεδομένα της).
    Το γιατί έχουμε συνδέσει την γιόγκα με την μέση ή την μεγάλη ηλικία πραγματικά με υπερβαίνει, θεωρώ απλά ότι αφορά μία συγκεκριμένη προσέγγιση απέναντι στην ζωή γενικότερα...
    Φυσικά και η ευλυγισία είναι ένα από τα ζητούμενα που μπορεί να σχετίζεται με το bdsm και την δυνατότητα εξάσκησής του, αλλά επειδή προσφέρει πολύ περισσότερα και κατ΄εμέ ουσιαστικότερα πράγματα, όπως η υγεία των εσωτερικών οργάνων, η ρύθμιση των ορμονών και η ψυχική αποφόρτιση, θεωρώ ότι είναι μία εξαιρετικά ταιριαστή και συμβατή με το bdsm ενασχόληση για τους ανθρώπους όλων των ηλικιών, προδραστικά ή ακόμη και για αποκατάσταση.
    Όταν ήμουν νεότερη, ήταν μία ευχάριστη ενασχόληση, μεγαλώνοντας, τη νιώθω να μετατρέπεται σε αναγκαιότητα που προσκρούει μόνο στην νωθρότητα και την τεμπελιά μου. Την συνιστώ όμως ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε και οποιανδήποτε και πρέπει να πω ότι η αντίληψη πως η γιόγκα είναι γυναικεία ενασχόληση, είναι πέρα για πέρα εσφαλμένη.
    Είναι για όλους, για όλες τις ηλικίες και όλα τα status... 
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Εννοώ τις ασάνες αυτές όπου διατηρεί κάποιος την ισορροπία του σε μια θέση, χωρίς να μετακινείται διόλου, για έξι με δέκα αναπνοές.

    ____________

    Ας εξηγήσω γιατί μίλησα για γιόγκα, σκέφτηκα την βαθιά επίγνωση του σώματος που φέρνει αυτή κυρίως και την ενσυναίσθηση ότι το σώμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να οδηγήσει σε αισθήσεις. Προσπαθώ να βρω τη λέξη, δεν είναι ακριβώς πειθαρχία, είναι ένα είδος συγκρότησης που εκφράζεται με το σώμα και που επιτρέπει πολύ περισσότερα πράγματα από ό,τι θα περίμενε κανείς από ένα σώμα του οποίου η παρακμή έχει αρχίσει. Στα είκοσι δεν είχα την συγκρότηση που θα μου επέτρεπε να μείνω γονατιστή για είκοσι λεπτά να παίρνω βαθιά πίπα, τα γόνατά μου το επέτρεπαν άνετα, η ψυχραιμία μου όμως όχι και δεν με ένοιαζε και τόσο πολύ η ηδονή του άλλου, με ένοιαζε περισσότερο η δική μου. Στα τριάντα είχα άγχος για τα γόνατα και ένιωθα γιατί εγώ να κάνω αυτό το πράγμα και πότε στη ζωή μου θα προλάβω να ευχαριστηθώ εγώ. Στα σαράντα δεν είχα αρκετή υπομονή ώστε να κρατήσω μια σφήνα μέσα μου για ένα εικοσιτετράωρο σχεδόν, χωρίς να χύσω, πέρασε πολύς χρόνος και πολύ εκπαίδευση για να το κάνω αυτό. Τώρα που το σώμα κανονικά μπορεί λιγότερα έχω άλλη συγκρότηση και για τον λόγο αυτό, με κάποιο τρόπο, μπορεί να προσφέρω περισσότερα από παλιότερα.

    Ομολογώ όμως ότι μου έχει λήψει η εκρηκτική ηδονή της ανακάλυψης του καινούργιου, μαζί με την έκπληξη για τις αισθήσεις που χάριζε τότε το σώμα, το ξεκούραστο και άμαθο σώμα και το ότι στα τριάντα και μέχρι τα μέσα της δεκαετίας των σαράντα ήμουν όλη μέρα καβλωμένη και ονειρευόμουν το σεξ   Ας τα λέμε και αυτά  
     
  6. brenda

    brenda FU very much

    Να σου πω κι εμένα μου έχει λείψει αυτό που περιγράφεις, αλλά η απαλλαγή από καυστική επιθυμία, σε σωματικό επίπεδο, ίσως και να είναι λυτρωτική, καθώς κάνουμε διαφορετικές επιλογές, πιο ώριμες όχι μόνο οδηγημένες από την υπέροχη αλλά και άκρως βασανιστική καύλα...
    Δεν ξέρω αν χορταίνεται το σεξ, ελπίζω πως όχι, αλλά είναι καλό να μην ορίζει τις επιλογές μας, νομίζω... 
    Έχει και τα καλά της η ωριμότητα. 
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Να τα λέμε να τα λέμε να νιώθουμε και κάποιοι "φυσιολογικοί"     
     
  8. brenda

    brenda FU very much



    E κορίτσια? Πως θα σάς φαινόταν η συναστροφή με έναν τέτοιο άνθρωπο bdsmwise, ή κατ΄οιονδήποτε τρόπο?
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Pas mal...  
     
  10. τελικα τα θηλυκα βγαζουν μεγαλυτερες διαστροφες απο μας....... να σε δω βρε πως θα μιλας τα κινεζικα  
     
  11. n0mad

    n0mad Dirty Forty

    Κοιτώ γύρω μου και βλέπω ένα μήλο στο τραπέζι, 2 στυλό bic και μια γάτα άγνωστη να με κοιτά χωρις να με φοβάται.
    Στη συνέχεια διαβάζω με ενδιαφέρον το νήμα τούτο.

    Στο σημείο της προτροπής για τα κορδόνια, λύγισα.

    Φεύγω, πάω σε άλλο νήμα.
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    Οτι και να λέτε (που δεν τα διάβασα όλα) εγώ νιώθω καλά με την ηλικία μου. Και δόξα τω Αλαχ υπάρχουν αρκετές που θέλουν να τιμωρηθούν από τον μπαμπά τους.