Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και τρίτη ηλικία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος brenda, στις 21 Ιανουαρίου 2016.

  1. libra

    libra Regular Member

    Μικρος ειναι
     

  2. αληθεια ?
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Οι προβολές, των προβολών, τις προβολές, ωωωωωω προβολές!
    Αν θέλετε να σάς το εξηγήσω, πολύ ευχαρίστως... 
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Αν κάποιος λοιπόν δεν κατάλαβε την χρήση της κλίσης της ''προβολής'' να την διευκρινίσω, ευχαρίστως, σημειώνοντας ότι είναι γενικότερή μου αντίληψη και όχι επί του συγκεκριμένου και μόνο θέματος.

    Οι άνθρωποι διαφεύγουν μέσω των προβολών στην καθημερινότητά τους, θεωρώντας ότι και άλλοι άνθρωποι έχουν τα ίδια ή παρόμοια συναισθήματα, σκέψεις, αντιδράσεις, ή ακόμη και αξιακά συστήματα με τους ίδιους.
    Αυτός όμως ο αμυντικός μηχανισμός, είναι ένα κατασκεύασμα του μυαλού του εκάστοτε.
    Άσχετα από το γεγονός ότι στοχεύει να κάνει το άτομο να νιώσει καλύτερα με τις επιλογές του, με ό,τι εν πάσει περιπτώσει του είναι δύσκολο αλλέως να αποδεχτεί, τείνει να γενικεύει μία αντίληψη που τον κάνει να νιώθει καλύτερα με τον εαυτό του.

    Ως αμυντικός, συνεπακόλουθα επιβιωτικός μηχανισμός αναντίρρητα λειτουργεί και δεν έχει καμία σημασία η κριτική που θα ασκήσω εγώ χιουμοριστικά -όπως παραπάνω- ή ο οποιοσδήποτε άλλος. Και μιας και πιάσαμε και το παράδειγμα του ''μπαμπά'' που τιμωρεί και τα συμπλέγματα-σύνδρομα, θεωρώ ότι είναι βολικό να χρησιμοποιούμε όρους ψυ- κατά το δοκούν, αλλά η γενίκευση μόνο ως αστεϊσμός μπορεί να θεαθεί, τουλάχιστον από την δική μου πλευρά.

    Οι άνθρωποι που ελεύθερα συγχρωτίζονται ως συνειδητοποιημένοι ενήλικες σε ένα ηλικιακό φάσμα -ας το ορίσω αυθαίρετα μεταξύ των ηλικιών 25-65-, δεν είναι απαραίτητο να αντανακλούν κάποιο γενικότερο σύμπλεγμα ή σύνδρομο. Μπορεί απλά να μην δίνουν σημασία στην ηλικία, ή να ψάχνουν κάποια χαρακτηριστικά από τους ερωτικούς τους συντρόφους που τους στρέφουν σε συγκεκριμένες αναζητήσεις.

    Όταν μπερδεύονται λοιπόν οι ''Ηλέκτρες'' και οι ''Οιδίποδες'' στην κουβέντα, ας καταλάβουμε τουλάχιστον ότι μιλάμε για μία γενικευμένη επιθυμία για τον ''γονέα'' του αντίθετου φύλου, που σαφέστατα δεν διαχωρίζει τα θήλεα από τους άρρενες.
    Άλλωστε στους άνδρες θεωρείται πολύ συχνότερο το φαινόμενο της προβολής απ΄ότι στις γυναίκες, ανεξαρτήτως ηλικιακών προσδιορισμών.

    Ωστόσο η επιθυμία για τον ''γονέα-τιμωρό'' είναι μία άλλη υποκατηγορία προβολής από αυτήν του γνωστού συνδρόμου, δεν έχει σχέση με την σεξουαλική επιθυμία, παρά με τον θυμό και την ενοχή και αποτελεί άλλου είδους διαταραχή συμπεριφοράς. Τώρα για όποιον μπαίνει σε ρόλο-θέση γονέα, μάλλον καλύτερα να μην το πιάσουμε εδώ, έχει αρκετά βαρβάτη ανάλυση για ένα πρωϊνό Τετάρτης.

    Βέβαια κάποιος μπορεί να πει, ότι οι άνθρωποι όταν μεγαλώνουν, επινοούν νέους τρόπους για να διεκδικήσουν την σεξουαλικότητά τους και στο bdsm έχει πέσει πολλές φορές στο τραπέζι των απανταχού συζητήσεων η ψυχολογική προέκταση των επιλογών των εμπλεκομένων σε σύγκριση με την σχέση γονιών-παιδιών, κλασικά πράγματα δηλαδή.

    Φυσικά πάντα υπάρχει η περίπτωση να κάνουμε υπέροχα σεξουαλικά παιχνίδια, χωρίς κανένα ψυ-πρόσημο και να απολαμβάνουμε απλά τις επιλογές μας χιουμορίζοντας πάνω στο θέμα της διαφοράς ηλικίας, όπως καλή ώρα θεωρώ ότι έκανε ο @G_E παραπάνω. Αλλά πάλι, μπορεί να κάνω και λάθος...  
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2016
  5. εναλλακτική παραπομπή:
    Άννα Φρόυντ, Οι μηχανισμοί Άμυνας του Εγώ
    : )))
    Μια χαρά τα (ξανα)λες
     
  6. Ναι…. συνήθως ότι έχει κανείς στο μυαλό του, αυτό βλέπει…
     
  7. Αν δεν σου κανει κοπο κι ας ειναι τεταρτη πρωι, ολοκληρωσε αυτο που αφησες ανοιχτο. Ειναι πολυ ενδιαφερον @brenda και περιμενω την συναρπαστικη συνεχεια.
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Θέμα άλλου νήματος. Τώρα για τις τοποθετήσεις δεν έχω κάτι να πω, κάποιες έχουν ένα ενδιαφέρον, κάποιες άλλες όχι, όπως πάντα. Η ''συναρπαστική'' συνέχεια ας δοθεί εκεί, από τους ενδιαφερόμενους. Αν αναβιωθεί, μπορεί και να τοποθετηθώ, αν και η πάγια αντίληψή μου σύμφωνα με την προσωπική μου εμπειρία του +35 -25 είναι ότι η διαφορά ηλικίας στην σύναψη σχέσεων έχει πολλαπλές αναγνώσεις και δεν πολυχωνεύω τις γενικεύσεις ανόμοιων καταστάσεων και επιλογών.

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/daddy-mοmmy-issues.55580/page-10
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ρε σεις, ιδέα μου είναι πως από το #156 και μετά, το νήμα μου θυμίζει Κοπτική - ραπτική, με καρφίτσες, κουβαρίστρες, πατρόν και παραμάνες..?
    Αμάραντος ή Πανσίκ δεν ξέρω, θα σας πω μετά...
    Τελώ εν αναμονή δια τα περαιτέρω...
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2016
  10. brenda

    brenda FU very much

    Θα σε ονομάζω μαυρόγατα των νημάτων από δω και πέρα. Τοποθετείσαι και πέφτει άκρα του τάφου σιωπή στα νήματα. Αμάν monsieur Καντ, θα αρχίσω να κρατάω το σκορ εφεξής (αυθόρμητος συνειρμός-διαβάζει ο μέσος φορουμίτης αυτά που γράφεις, καταλαβαίνει συνήθως από το 1/10 έως τα μισά και σκέφτεται: ''ωχ, τι ήθελε να πει αυτός πάλι? Ανάθεμα κι αν κατάλαβα!'' ) 
     
  11. Victoria_ash

    Victoria_ash Regular Member

    Ο γριος ο κοτος εχει το ζουμιιιι