Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και υπνωτισμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος crmaria, στις 26 Φεβρουαρίου 2018.

  1. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    συμφωνουμε
     
  2. katerina

    katerina Regular Member

    Το δικό σου πρωτίστως  
     
  3. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Τουναντίον, θα έλεγα ότι ο υπνωτισμός μπορεί κάλλιστα να δημιουργήσει υποταγή.
    Και εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου.

    Το ερώτημα είναι "τι είδους υποταγή είναι αυτή;" και κυρίως "τι είδους άνθρωπος είναι αυτός που θα ήθελε να δημιουργήσει μια τέτοια υποταγή;"

    ΥΓ Παίρνω το ποστ σου σαν αφορμή, και όχι κάποιο άλλο επειδή έχω τη βεβαιότητα ότι ξέρεις την καλή διάθεση που έχω απέναντί σου (και γενικά δηλαδή αλλά το πρώτο με ενδιαφέρει   ) και γράφω το δικό μου προβληματισμό  
     
  4. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

        
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    το πραγματικό Μ δεν χρειάζεται τέτοια κόλπα. αυτά τα κάνουν όσοι είναι άσχετοι, βανίλες και δεν μπορούν να επιβληθούν αλλιώς. είκοσι έξι σελίδες φτάσαμε κι ακόμα δεν λέτε να το καταλάβατε!
     
  6. Α τσα, επαναστάτησες σαυρουλη    
     
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Ευχαριστώ και ανταποδίδω για την θετική διάθεση και το ξέρεις. Ελεύθερα να με κοουτάρεις και να διαφωνείς όποτε το νιώθεις, πάντα μου προσφέρεις υλικό για σκέψη. 
    Αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό το είδος της ύπνωσης που έχει αναφερθεί. Και το είδος που διάβασα στο link που ανέβασε ο @Master Jp. Ίσως υπάρχουν επίπεδα .. Έτσι όπως το περιγράφεις, για μένα πάντως, δεν διαφέρει από το χάπι του βιασμού.
    Δεν θα σε αμφισβητήσω σε καμία περίπτωση. Ούτε κατέχω τις γνώσεις για να διαφωνήσω. Όπως είπα, είναι κάτι εξειδικευμένο που θέλει πολύ ψάξιμο και πολύ προσοχή για όποιον ενδιαφέρεται.Και όπως είχε πει και ο @lizard είναι καλύτερα να τα συζητάμε αυτά εδώ και να θέτουμε όλες τις παραμέτρους που μπορούμε και τα εύλογα ερωτηματικά, για να υπάρχουν στα υπόψιν του ενδιαφερόμενου παρά να ρίξουμε ένα όχι ξερό ή ένα γιούπι ναι.
    Οι πόρτες ανοιχτές στο άγνωστο άλλα πάντα με προσοχή ενημέρωση και ασφάλεια. Προστασία και όχι υπερπροστασία.  
     
  8. angel42

    angel42 Regular Member

    Aρχίζεις και νυστάζεις... Αρχίζεις και νυστάζεις. Τα μάτια σου κλείνουν... Η γλώσσα σου αρχίζει και βγαίνει έξω, σου κρέμεται από το στόμα, γεμίζει σάλια το στόμα σου, νιώθεις μία μικρή λύσσα σκύλου, τα χέρια σου κουνιούνται κι επαναλαμβάνεις με το ένα και το δύο και το τρία: " Το πραγματικό Μ δεν χρειάζεται τέτοια κόλπα. Το πραγματικό Μ δε χρειάζεται τέτοια κόλπα"... Μετά αυτοσχεδιάζεις και συμπληρώνεις με ελεύθερο τρόπο κάτι για άσχετους και βανίλες. Μετά τη λες στους συμφορουμίτες που ακόμα δεν σε έχουν καταλάβει. Όταν μετρήσω μέχρι το τρία, θα ανοίξεις τα μάτια, θα καθίσεις στο πληκτρολόγιο, θα γράψεις τα παραπάνω και θα έχεις ξεχάσει ότι είναι πρoϊόν υπνωτισμού. Θα το διαβάζεις τις επόμενες μέρες και θα λες μέσα σου "Ζωγράφισα πάλι, ο καριόλης ο δούλος"... Ένα... Δύο... Τρία... Χαχαχαχαχαχα.... Α.
     
  9. Galatée

    Galatée Regular Member

    Είσαι θεά! Είσαι μια μαγισσα πραγματική. Κοντεύεις να υπνωτίσεις κι εμένα    
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    επειδή δεν απάντησες στην ερώτηση τι εννοείς λέγουσα οτι αλλιώς τα είπα παραπάνω, κι επειδή υποθέτω οτι κατάλαβες το αντίθετο απ' αυτό που γράφω, επανέρχομαι για να το κάνω σαφέστερο: το γεγονός ότι και στα δυό παραδείγματα (και σε πολλές άλλες περιπτώσεις) διατυπώθηκε σαν ερώτηση, δεν καθιστά την θέση ερώτηση, αγνή και απροκατάληπτη, αλλά αναζήτηση επιβεβαίωσης, δηλαδή θέση. αυτό το επισήμανα.
    και επιβεβαιώνεται από την αντίδραση του δήθεν ερωτώντος στις αρνητικές ή απορριπτικές του δήθεν ερωτήματος απαντήσεις.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Εμένα με αρέζει πολύ, πάρα πολύ, μα πάρα πολύ όμως, που για τέτοια θέματα αποδείχνονται ως τρομεροί και φοβεροί γραφιάδες και μαχητικοί ως τα μπούνια, τα άτομα που με κανένα τρόπο δεν μπορούν να αντιληφθούν τον τρόπο που λειτουργούν ως ενεργούμενα στην καθημερινότητά τους από την καθημερινή πλύση εγκεφάλου "της κοινής λογικής", σε τόσο μεγάλο βαθμό ώστε να αποανθρωποποιούνται...

    Το μέτρο της αποποίησης της λειτουργίας τους ως ανθρώπων σε καταστάσεις πίεσης αποτυπώνεται σε "ανθρώπινες αντιδράσεις" όπως επίθεση στο ψυγείο, επίθεση στις βιτρίνες, επίθεση στα γκάτζετ, επίθεση στο κομμωτήριο, τα τατουάζ, στις βάρκες, στα ρούχα, στα αυτοκίνητα, τα μηχανάκια, στον εσωτερικό εαυτό άνευ διδασκάλου, στις λύσεις του λεπτού, στο αλλού/μακριά/πέρα και οτιδήποτε θα τα εξαναγκάσει να παράγουν ώστε να καταναλώσουν.

    Κι όπως είπε ένας δικός μας, από τους καλούς, με αφορμή τις διάσπαρτες παπαρολογίες του κοινού για το θέμα:
    "όπου το πλείστον ή αδιαφορεί ή εξακολουθεί να ενδιαφέρεται διά εντυπωσιακάς παρεξηγήσεις των ψυχικών φαινομένων και αυταπάτας, όπως δήθεν επικοινωνιών με πνεύματα νεκρών"...
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Δεν έχω διαβάσει και τις 26 σελίδες, καπου στην 5η δηλωσα παραίτηση.

    Η ύπνωση ξεκινά με χαλάρωση η οποία σταδιακά βαθαίνει και μετατρέπεται σε μια ενδιάμεση κατάσταση ανάμεσα στην εγρήγορση και τον ύπνο, όπου ο εγκέφαλος λειτουργει σε συχνότητες που τον κανουν πιο ευπαθή στην υποβολή/αυθυποβολή.

    "Ύπνωση είναι μια κατάσταση αυξημένης υποβολιμότητας", κατά τον Bernheim, ο οποίος προς το τέλος της ζωής του κατέληξει ότι «δεν υπάρχει ύπνωση υπάρχει μόνο υποβολή"!

    Εχει επίσης διατυπωθει η αποψη πως η ύπνωση είναι πάντα αυτούπνωση και ότι ο θεραπευτής απλώς ενεργεί ως καταλύτης. (Υπνωση, Dr. Brian Roet, Εκδοσεις Αλκυων 2003)

    Ο Νευρογλωσσικός Προγραμματισμός (NLP) βασίστηκε στην μελέτη και μοντελοποίηση των τεχνικών ύπνωσης του Milton H. Erickson, M.D. Vol. I & II (1975, 1976), στο οποίο εξέτασαν το μοντέλο της γλώσσας και συμπεριφοράς του Milton H. Erickson, ιδρυτή του Αμερικάνικου συνδέσμου Κλινικής Ύπνωσης και ενός αναγνωρισμένου ψυχιάτρου.

    Αυτό αξιοποιεί και η ψευδοεπιστήμη του θητα χιλινγκ, απλά το εγδυσαν απο την επιστημη και το εντυσαν με τα "μεταφυσικα".

    Στο βδσμ σαν τεχνική ανήκει στα edge play και όπως δεν θα εμπιστευόμουν τον πρώτο τυχόντα να μου περάσει βελόνες ή να με πνίξει, έτσι δεν θα εμπιστευόμουν για ύπνωση.

    Απ εκεί και πέρα μια και αναφέρθηκαν οι οργασμοί, εγώ είχα μερικούς καλούς με αυτό που μοιράζομαι: