Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm και υπνωτισμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος crmaria, στις 26 Φεβρουαρίου 2018.

  1. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    τι λες τώρα... είχαμε τέτοια πράγματα στο Ελλάδα του τότε???
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Γιες, Άγγελος Τανάγρας...
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Σπουδή περίπτωσης

    Έστω
    1. Νεαρή Top η οποία δηλώνει άπειρη, και παντελώς άσχετη με το θέμα, εκδηλώνει ενδιαφέρον να μάθει και να ασχοληθεί στην συνέχεια, με τον υπνωτισμό σαν BDSM πρακτική. Με δεδηλωμένη πρόθεση να ασκήσει αυτήν την πρακτική στο D/ς που έχει με τον υποτακτικό της.

    Η νεαρή Top σκέφτεται ότι δεν μπορεί να έχει την γνώση και την εμπειρία, μόνο από τα βιντεάκια στο Internet, ούτε μπορεί να πάει σε έναν ψυχίατρο που ασχολείται με υπνωτιστικές πρακτικές και να του ζητήσει να την εκπαιδεύσει σε αυτήν την γνώση.
    Απευθύνεται σε ένα φόρουμ BDSM χαρακτήρα και ζητάει γνώμες και πιθανόν γνώσεις.

    2. Έμπειρος κυριαρχικός την ενημερώνει ότι ξέρει και μπορεί να της δώσει την δυνατότητα να προσεγγίσει τον υπνωτισμό, για να έχει αρχικά ευκαιρία να αξιολογήσει η ίδια, αν μπορεί να το κάνει και δευτερευόντως να το αντιμετωπίσει και πρακτικά.
    Ο συγκεκριμένος έχει αξιολογηθεί ότι ξέρει και μπορεί να εφαρμόσει υπνωτιστικές πρακτικές, δεν τις ασκεί εκ πεποιθήσεως, αλλά δεν έχει αντίρρηση να βοηθήσει την νεαρή να προσεγγίσει το θέμα που την απασχολεί. (έτσι κι αλλιώς που θα πάει να βρει ειδικό; )

    3. Συμφωνούν να την «μυήσει» κατά κάποιον τρόπο, στον υπνωτισμό. Βασική προϋπόθεση είναι, να έχει αρχικά η ίδια, μια εμπειρία σαν υπνωτιζόμενη. Απαράβατος όρος που θέτει ο υπνωτιστής, είναι να επιλέξει η κοπέλα μια φίλη της που την εμπιστεύεται, ώστε να παρευρίσκεται στην συνεδρία και να παρέχει με την παρουσία της, περισσότερη ασφάλεια και ηρεμία και ακόμη μια για να μαγνητοσκοπήσει όλη την διαδικασία, ώστε να την δει στη συνέχεια η ενδιαφερόμενη και να καταλάβει τι θα έχει συμβεί.

    3. Ο μυητής υπόσχεται ότι δεν πρόκειται να κινδυνεύσει η ακεραιτότητα της και η ενδιαφερόμενη συναινεί με χαρά να ζήσει την εμπειρία.
    4. Συναντιούνται. Ο μεν χειριστής δίνει τις διαβεβαιώσεις και η χειριζόμενη συναινεί, όλα μπροστά στην κάμερα και αρχίζει η διαδικασία.
    5. Η ενδιαφερόμενη, πραγματικά, περιέρχεται σε κατάσταση βαθιάς ύπνωσης και λαμβάνει ορισμένες εντολές μεταξύ των οποίων:
    • Όταν κατά την διάρκεια της συνεδρίας νιώσει τον οπουδήποτε πόνο, θα βιώνει στην ύπνωση της και θα αισθάνεται ότι είναι εκείνη, που προκαλεί τον πόνο, στον υποτακτικό της.
    • Όταν θα ξυπνήσει θα έχει ξεχάσει όλα όσα έχουν συμβεί στην διάρκεια της συνεδρίας.
    5. Ο υπνωτιστής με μια βέργα δίνει μερικές ξυλιές στην υπνωτισμένη επαναλαμβάνοντας ότι είναι αυτή που το πράττει στο κορμί του υποτακτικού της.

    Τελειώνει η συνεδρία και η κοπέλα επανέρχεται στην πραγματικότητα . Δεν θυμάται τίποτε.
    Μόνο τα ελαφρά τα σημάδια του ραβδισμού, το βίντεο και η μαρτυρία της φίλης, της επιβεβαιώνουν αυτά που έχουν διαμειφθεί

    Παρατηρήσεις:
    Υπάρχει σε όλη την σπουδή.
    Χειριστής, ηγούμενος της πρακτικής.
    Αποδέκτης των αποτελεσμάτων τη πρακτικής.
    Μέριμνα για ασφαλή διεξαγωγή της συνεδρίας.
    Απόλυτη συναίνεση του αποδέκτη

    Η ερώτηση της σπουδής περίπτωσης, προς εξαγωγή συμπεράσματος.
    Όλο αυτό είναι BDSM;

    Παρακαλώ αν υπάρξουν απαντήσεις εκδήλωσης γνώμης, πάνω στην σπουδή περίπτωσης ας είναι μονολεκτικές. "Ναι" ή "Όχι"
     
    Last edited: 4 Μαρτίου 2018
  4. crmaria

    crmaria ..but darling you are a pretty wildflower!!

    Κερδισες κάτι παραπανω μέσω της τέχνης του υπνωτισμου όπου δεν θα κερδιζες υπό φυσιολογικες συνθήκες?

    Μέσω της τεχνικης του υπνωτισμου ο δέκτης δέχεται ακαθεκτα χωρίς να έχει τη δυνατότητα να αντιδρασει? υπάρχει η δυνατότητα έστω μέσω του υποσεινηδητου του αν κατι του κάνει πραγματικά κακό να μη το δεχτει και αυτόματα να ξυπνήσει?

    Έχεις υπόψη σου κάποιο βιβλίο που είναι μεταφρασμενο στα ελληνικά?

    Ποια η διαφορά του οργασμου υπό φυσιολογικές συνθήκες και σε καθεστώς υπνωτισμου?υπάρχει?
     
  5. brenda

    brenda FU very much

    Όλα καλά, όλα ωραία, σε αρκετά με αυτά που λες συμφωνώ.
    Διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό ψευδοεπιστήμη για το theta healing και θεωρώ τον χαρακτηρισμό αυθαίρετο.
    Είναι μία ενεργειακή θεραπεία. Κανείς που γνωρίζει και την εξασκεί, δεν ευαγγελίζεται επιστήμη.
    Είχα την τύχη να θεραπεύσω πολλά πράγματα μέσω του theta, με την θεραπεύτριά μου.
    Μεταξύ άλλων θα αναφέρω μία πυελονεφρίτιδα, οξεία ουλίτιδα, κήλες στον αυχένα και το πιο πρόσφατο που δουλεύω, ένα λίπωμα στη μέση που το κουβαλάω 25 χρόνια περίπου και που ποτέ δεν θέλησα να χειρουργήσω, το οποίο συρρικνώθηκε κατά 50%. Επίσης, επειδή είμαι άπιστος Θωμάς -σχεδόν όσο εσύ-, έχω δει με τα ματάκια μου και με ιατρικές εξετάσεις να βελτιώνονται θεαματικά παθήσεις όπως ο ευθειασμός και η σκολίωση.
    Οπότε, ας μην είμαστε απόλυτοι.
    Τουλάχιστον αν δεν έχουμε βιωματική εμπειρία, που κι εκεί, έχει σημασία ποιος, που, πως.
    Γενικά, με εξαίρεση τον γυναικολόγο μου, έχω καταργήσει τις υπόλοιπες ιατρικές επισκέψεις εδώ και αρκετά χρόνια.
    Δεν χρειάζεται, αλλά και αν προκύψει κάτι, το αντιμετωπίζω εναλλακτικά.
    Ποια;
    Εγώ, που μέχρι τα 30 μου είχα τουλάχιστον 100 μέρες νοσηλείας σε νοσοκομεία, από ατυχήματα και παθήσεις.
    Έμαθα, πως ανοίγοντας το μυαλό, όλα αλλάζουν, ακόμη και η αρρώστεια.
    Και για να επανέλθω στο θέμα και η αναδρομή που έκανα, σαν σκοπό είχε την θεραπεία τραύματος για να βελτιώσω μέσα από το "τότε", το "εδώ και τώρα".
    Δεν μπορώ να το δω σε πλαίσιο bdsm, ακριβώς επειδή είναι θεραπεία, και για να γίνει σωστά θέλει χρόνια εκπαίδευσης δίπλα σε άλλον, διαπιστευμένο υπνωτιστή.
    Δεν ξέρω τι κάνει ο κάθε Κ με τα υ του και τι κώδικες εμπιστοσύνης χτίζουν, απλά θα πω, πως το θεωρώ ιδιαίτερα δύσκολο και επικίνδυνο, συν το ότι δεν μπορώ να δω την καύλα του πράγματος.
    Ωστόσο, αν κάποιος το έχει βιώσει -προσέξτε- βιώσει διαφορετικά, θα τον ακούσω με προσοχή.
    Ως εκεί.
    Η μόνη αδιαμφισβήτητη γνώση για μένα είναι η βιωματική, οπότε δεν τίθεται θέμα "επιστήμης".
    Επίσταμαι, όταν βιώνω και παρατηρώ. Δεν υπάρχει θέσφατο σε αυτό, ειδικά σε ότι αφορά τα όρια της ανθρώπινης ψυχής και του ανθρώπινου σώματος.
    Κατά τη γνώμη μου πάντα! 
     
  6. dreams

    dreams Regular Member

    Απίστευτο!!!
     
  7. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ποιό?
     
  8. dreams

    dreams Regular Member

    Η ενεργειακή θεραπεία που αναφέρει η φίλτατη @brenda , που με την ευκαιρία αυτή την ευχαριστώ για την προσωπική της καταθεση.
     
  9. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Να μαζευτούμε και να πάτε.
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Όχι

    Βιβλίο στα Ελληνικά εχω αυτο που αναφερω στο 1ο μου ποστ, Υπνωση, Dr. Brian Roet, Εκδοσεις Αλκυων 2003 και η Εισαγωγή στην Κλινική Ύπνωση, Οδηγός για θεραπευτες του Peter Hawkins, Έκδοση Ελληνικά Γράμματα.
    Εκεί αναφέρεται ότι η κλινική ύπνωση θεωρείται ένα χρήσιμο θεραπευτικό εργαλείο, το οποίο ένας επαγγελματίας του χώρου της ψυχολογίας και της ιατρικής μπορεί να χρησιμοποιήσει για να αντιμετωπίσει διάφορες ψυχολογικές, σωματικές ή ψυχοσωματικές διαταραχές (ιδιαίτερα στην καταστολή του πόνου, την αντιμετώπιση των σεξουαλικών δυσλειτουργιών, των διαταραχών πρόσληψης τροφής, τον έλεγχο του άγχους κ.λπ.). Όπως εξηγεί ο συγγραφέας, η ύπνωση είναι μια φυσική διαδικασία, αφού κάθε άτομο έχει στο ασυνείδητό του τα αποθέματα και τις εσωτερικές δυνάμεις για ίαση (αυτοθεραπεία) και αυτοπραγμάτωση.

    Αξιοποιούσα το βιντεάκι που εβαλα πιο πάνω σε περιόδους που μέσα μου γεννιόταν αντίσταση στην εξουσία, το χρησιμοποιούσα για να κάμψω τις αντιστάσεις, η καύλα είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο και κίνητρο κι εκείνη την στιγμή η υποβολή μπορεί να βοηθήσει. Όπως μπορεί να βοηθήσει το άτομο εκείνο που έχει κάποια κολλήματα που το εμποδίζουν να απολαύσει, να αφεθεί να απολαύσει να τα υπερβεί, συνεπως να απολαυσει ενα οργασμο χωρις την λογικη να το εμποδιζει, αλλα δεν εχω βιωματικη γνωση η ίδια, ξέχασα πως είναι να νιώθω ενοχές για τους οργασμούς μου και το οτι μπορώ να κάνω και να φαντασιωθω, για την απόλαυση μου.

    Πραγματικά πιστεύω πως δεν είναι κάτι με το οποίο μπορείς να παίξεις ανεύθυνα και δη για ενα χυσιμο.
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    όντως... αφού κι εμένα που μου ξαναβγήκε κύστη κόκκυγος, λέω να την αντιμετωπίσω με theta healing. αφού κάνω τη δίαιτα του κουρκουμά για κάνα μήνα...
     
  12. *dina*

    *dina* Guest

    Εμένα άλλο με καίει.
    Παίζει αν με υπνωτισει κάνεις, να ξυπνήσω και σιχαίνομαι τα σουβλάκια και να λαχταραω μια μαρουλοσαλατα με μια κουταλιά του γλυκού λάδι;
    Μόνο σοβαρές απαντήσεις παρακαλω.