Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

bdsm κοινότητα και σεβασμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος hecate, στις 1 Σεπτεμβρίου 2014.

  1. hecate

    hecate Regular Member

    Θεωρώ πως αυτό το θέμα χρειάζεται να συζητηθεί ευρύτερα, αλλά ξεκινώ αυτό το νήμα με σκοπό να τεθούν κάτω κάποια ζητήματα που αφορούν θέματα σεβασμού μεταξύ των μελών του φόρουμ συγκεκριμένα. Και ειδικότερα στο επίπεδο του τσατ. Και ειδικότερα όσον αφορά την συμπεριφορά κάποιων (πολλών) αντρών σε γυναίκες. Και ακόμα ειδικότερα, όσον αφορά τη συμπεριφορά κάποιων (πολλών) μαστεράδων σε υποτακτικές/μαζοχίστριες/switch/... γυναίκες.

    Η προσωπική μου εμπειρία στο φόρουμ είναι η εξής: ενώ στο πεδίο "Looking for" απαντώ "No I am not Looking," όταν μπαίνω στο φόρουμ πάντα θα βρω μηνύματα ή κάποιος θα προσπαθήσει να ανοίξει κουβέντα. Μέχρι εδώ ΟΚ. Αρχικά και για αρκετό καιρό απαντούσα πάντα και εφόσον έβλεπα το προφίλ του ατόμου που μου έστελνε μήνυμα (σε άτομα που εκφράζουν ρατσισμό, σεξισμό, μισογυνισμό, ομοφοβία, τρανσφοβία, ableism, εθνικισμό κι άλλα τέτοια δεν απαντώ ως θέμα αρχής και για σκοπούς προστασίας της ψυχικής μου ηρεμίας). Γιατί μπορεί να μην ψάχνω κάτι, αλλά δεν βάζω και τοίχους στην επικοινωνία μου με τ@ ανθρώπ@. Και επειδή είναι και θέμα ευγένειας ίσως κάπως. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, τα άτομα που με έχουν προσεγγίσει είναι Κ στρέιτ, σις άντρες. Η συζήτηση ξεκινά τύπου "γεια," "γεια σου κι εσένα." Και συνεχίζει κάπως έτσι: "πόσο μαζοχίστρια είσαι?" ή "τι πρακτικές σου αρέσουν?" ή "τι έχεις δοκιμάσει από bdsm?" ή "πόσων χρονών είσαι? Πού μένεις?" ή ακόμα "πώς είναι τα μαλλιά σου, τα βυζιά σου, τα πόδια σου, ο κώλος σου?" ή ζητάνε διαστάσεις (wtf? γιατί θέλεις να μου πάρεις τα μέτρα? ράφτης είσαι? ή νεκροθάφτης?). Κάποτε απαντώ με περισσότερες λεπτομέρειες από όσες "χρειάζεται" μπας και πάρουν το μήνυμα ότι οι ερωτήσεις τους είναι γελοίες. Δεν το παίρνουν. Κάποτε απαντώ κυνικά και νευριάζουν. Κάποτε απαντώ ειρωνικά και πάλι δεν καταλαβαίνουν την ειρωνία... Κάποτε απαντώ στα σοβαρά εξηγώντας γιατί τέτοιες ερωτήσεις, ιδιαίτερα όταν γίνονται στην αρχή μιας γνωριμίας, είναι παραβιαστικές και εκφοβιστικές. Η τελευταία απάντηση που πήρα σε αυτό ήταν ότι είμαι "σπαστική" και "ψευτοκουλτουριάρα," καθώς και ένα "αστειάκι" με θέμα τον βιασμό... (όχι τον συναινετικό βιασμό). Συχνά δεν απαντώ καν πλέον σε οποιαδήποτε προσπάθεια για συζήτηση. Επειδή δεν θεωρώ πως αξίζει τον κόπο να συλλέγω δυνάμεις να αντιμετωπίσω τη συνέχεια.

    Από λίγες κουβέντες που έχω κάνει με άλλες γυναίκες στο φόρουμ, φαίνεται πως τα πιο πάνω δεν είναι μόνο δική μου προσωπική εμπειρία, αλλά και εμπειρία πολλών άλλων γυναικών. Σε σημείο που μια άλλη γυναίκα στο φόρουμ μου έχει πει "σου βγάζω το καπέλο πάντως που αντέχεις να φαίνεσαι ονλάιν." Το έχω σκεφτεί να μην φαίνομαι ονλάιν όταν μπαίνω στο φόρουμ. Αλλά δεν θέλω. Δεν θέλω να είμαι τρομοκρατημένη. Όχι χωρίς να έχω συναινέσει σε αυτό. Ούτε θέλω να μπαίνω στον κόπο να σκαρφίζομαι δικαιολογίες. Ούτε να μπαίνω στη διαδικασία να λέω ψέματα θέλω. Γι'αυτό αποφάσισα να γράψω αυτή την ανάρτηση. Δεν με ενδιαφέρει να διαβάσω τις απαντήσεις όσων συμπεριφέρονται έτσι, εκτός κι αν θα κάτσουν πρώτα να σκεφτούν σοβαρά όσα λέω. Με ενδιαφέρει να διαβάσω πως βιώνουν κι άλλα άτομα αυτά τα θέματα και να συζητήσουμε λύσεις.

    Ένα μήνυμα στους διάφορους μαστεράδες: Επειδή είσαι Κ δεν σημαίνει πως έχεις το δικαίωμα να μειώνεις οποι@δήποτε χωρίς τη συναίνεσή τ@. Και επειδή είμαι Υ δεν σημαίνει πως δεν σέβομαι την εαυτή μου και πως δέχομαι κυριαρχικές συμπεροφορές από οποι@δήποτε χωρίς τη συναίνεσή μου. Ένας Κ δεν μπορεί να συμπεριφέρεται ως Κ σε οποιαδήποτε γυναίκα και στο άσχετο, χωρίς τη συναίνεσή της. Ήλπιζα πως αυτό δεν θα χρειαζόταν να το λέω σε ένα BDSM φόρουμ, γιατί το BDSM αφορά πρώτα και κύρια θέματα συναίνεσης και σεβασμού για εμένα. Αυτό δεν είναι συμπεριφορά K εντός BDSM πλαισίων, αλλά συμπεριφορά στρέιτ, σις αντρών που εκμεταλλεύονται τα προνόμια της κανονικότητάς τους και τα οποία τους εκχωρούν οι πατριαρχικές κοινωνίες στις οποίες ζούμε. Πολλοί άντρες (μην πω οι περισσότεροι) έχουν την εντύπωση πως οι γυναίκες έχουμε όλο το σεξ κ δεν τους το δίνουμε. Και πως είναι υποχρέωσή μας να τους το δώσουμε..

    Δεν ξέρω πως βιώνουν άλλα άτομα το τσατ. Ένας switch άντρας με υποτακτικές τάσεις που μιλούμε, όταν το συζητήσαμε, μου είπε πως είχε ανάλογη εμπειρία από μίστρες. Δεν ξέρω αν αυτό είναι γενικό φαινόμενο όμως. Θα με ενδιέφερε να μάθω.

    Να ξεκαθαρίσω πως έχω γνωρίσει και εξαιρέσεις στο πιο πάνω φαινόμενο, αντρών και Κ αντρών που επικοινωνούν εντελώς σεβαστικά και όμορφα. Δεν θα τους δώσω μπισκοτάκι για το αυτονόητο και το ξέρουν  

    Για όσ@ αναρωτιέστε: είμαι μια κουίαρ αναρχοφεμινίστρια μαζοχίστρια μάγισσα και είμαι καλά.

    Σημ.: Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα. Δεν έχω δει κάποιο σχετικό νήμα. Αν κάνω λάθος, ας μετακινηθεί η ανάρτησή μου κάτω από το σχετικό νήμα.
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Κατά τα λοιπά, υποστηρίζεις πως δεν θέλεις να μιλάς σε άτομα που «εκφράζουν ρατσισμό, μισογυνισμό κλπ». Βέβαια δεν αναφέρεις μισοανδρισμό, ανδροφοβία (ή δεν ξέρω πως αλλιώς λέγονται οι νέες φοβίες από τις οποίες υποτίθεται πως πάσχουν οι περισσότεροι Έλληνες πλέον), αλλά μήπως μπορείς να το εξηγήσεις;
     
  3. Kαλα τα λες. Οταν υπαρχουν μαλακες απλως τους γραφεις κανονικα. Τι γινεται ομως οταν εισαι ευγενικος, οταν ΔΕΝ το παιζεις ουτε μαστερ και αφεντης, οταν σεβεσαι τον συνομιλητη σου και απλως θες να πεις μια κουβεντα σαν ανθρωπος και να ανταλλαξεις αποψεις καθοτι ΔΕΝ τα ξερεις και ολα και θες να μαθεις και για την ψυχολογια των ανθρωπων αλλα και λιγο να εξερευνησεις τον χωρο και στελνεις μυνηματα και σε γραφουν η σε ειρωνευονται η σου μιλανε λιγο επιθετικα; ε εκει η τους γραφεις και εσυ η γινεσαι καφρος γιατι μερικοι την αξιζουν την καφριλα τους.   Α! και επισης νιωθεις και μια αρνητικη ενεργεια διοτι δεν ανηκεις ρε φιλε σ αυτο το χωρο ( εγω δεν γουσταρω να ανηκω πουθενα ) η σε κρινουν και σου μιλανε βαση σεξουαλικης προτιμησης. Anyway.  
     
    Last edited: 1 Σεπτεμβρίου 2014
  4. hecate

    hecate Regular Member

    Elysium, ζούμε σε πατριαρχικές κοινωνίες. Ο μισανδρισμός υπάρχει μόνο στο μυαλό σου. Δεν με ενδιαφέρει να σου εξηγήσω τίποτα. Δεν είμαι υποχρεωμένη. Κάτσε δούλεψε, αν σε ενδιαφέρει να μάθεις.
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Εντάξει  
     
  6. hecate

    hecate Regular Member

    Spartacus, οφείλεις να κατανοήσεις πως δεν ζητάμε όλ@ οι ανθρωπ@ τα ίδια πράγματα. Και δεν έχουμε όλ@ τις ίδιες εμπειρίες. Δεν έχω απαντήσει κι εγώ σε πολλούς που μου έχουν γράψει. Και κάποι@ από αυτ@ πιθανόν να είναι αξιόλογα άτομα. Μπορείς όμως να κάτσεις να σκεφτείς και να κατανοήσεις τη διστακτικότητα στην επικοινωνία, όταν πολλές γυναίκες εδώ έχουμε τις εμπειρίες που περιγράφω.

    Μια "συμβουλή": όταν επικοινωνείτε με κάποια, έχετε υπόψη σας πως πολύ πιθανόν να έχει τέτοιες εμπειρίες όπως αυτές που περιγράφω πιο πάνω. Τόσο στο φόρουμ όσο και irl. Αν θέλετε να μάθετε συγκεκριμένα πράγματα για αυτή, καλό είναι να κάνετε πρώτοι εσείς την αντίστοιχη αποκάλυψη. Και να την αφήσετε να σας εμπιστευτεί και να σας μιλήσει όποτε κι εαν είναι έτοιμη. Και έχετε πάντα υπόψη πως δεν είναι υποχρεωμένη να σας πει τίποτα.

    Μην μετατρέψουμε όμως τη συζήτηση σε ακόμα μια συζήτηση για τους σις στρέιτ Κ άντρες και τι τραβάνε. Έχει άλλα νήματα για αυτόν το σκοπό.
     
  7. atasai

    atasai Regular Member

    Hecate, είσαι αναρχοφεμινίστρια στρέιτ μάγισσα που ψάχνει την αναπαραγωγή του 50s household και θεωρείς τρομοκρατία το ότι σε ένα bdsm φόρουμ κάποιοι δεν ζήτησαν συναίνεση για διαδικτυακό ψωλοβρόντηγμα.

    Την Rebecca Watson τι την έχεις;

    Υπάρχουν και cis άντρες που δεν ψάχνουν την αναπαραγωγή του 50s household στην ερωτική τους ζωή. Γιατί δεν αναζητούν αυτούς οι αναρχοφεμινίστριες μάγισσες, οέο;

    Ίσως επειδή ζούμε στην πατριαρχία και το alpha male δεν παύει να κερδίζει όλα τα αγελαία θηλυκά.
     
    Last edited: 1 Σεπτεμβρίου 2014
  8. hecate

    hecate Regular Member

    ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ να μου πεις ποια είμαι και τι θέλω, ρε συ atasai. να'σαι καλα, βρε.
     
  9. seduced mind

    seduced mind Guest

    Αναρχοφεμινίστρια...... Τρίζουν τα κόκαλα του Μαρίνου και του Τσουτσουβή με τις ταυτότητες που εφευρίσκετε.... Και ξέρεις γιατί; Δεν είσαι τίποτα λιγότερο από ένα φαλλοκράτη ίσως και χειρότερη από αυτόν.... Προφανώς για εσένα ο άνδρας δεν αποτελεί σύντροφος αλλά περισσότερο εχθρός....
     
  10. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Για ποιον Μαρινο λες? Τον γιωργο? Δεν ζει αυτος?

    Για να καταλαβω το θεμα ο σεβασμος μεταξυ μελων του φορουμ εγκειται από τα φλερτ στο τσατ?
     
  11. seduced mind

    seduced mind Guest


    Οχι βέβαια.... Διάβασε την ιστορία του Χριστόφορου Μαρίνου αν δεν μου κάνεις πλάκα... που μπορεί και να μην μου κάνεις ίσως δεν μεγάλωσες Αθήνα και δεν κατέβαινες εξάρχεια στη δεκαετία των '90ς
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art


    Ειμαι μια δεκαετια μικροτερος μην ξεχνας  

    Οκ, θα το κοιταξω..