Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

bdsm....πραγματικότητα ή απλά θέατρο ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος Kleidokratoras, στις 16 Μαϊου 2014.

  1. Eκει βρισκεται και το κλειδι της επιτυχιας: Η παραμονη επανω στο ακροβατικο σκοινι και οχι η πτωση προς τη "λογικη" ή την παρανοια.
     
  2. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Άλλο ένα νήμα που για μένα άξιζε "εκσκαφής". Αφού ίσως και να υπάρχει ένας κάποιος σύνδεσμος με την άλλη μου "σκαπάνη" της ημέρας.

    Δηλαδή αυτή : https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Πόσο-απέχει-η-φαντασία-από-την-πραγματικότητα.4991/page-2#post-676899

    Εν ευθέτω χρόνω θα επανέλθω και στα δυο, για να γράψω κάτι παραπάνω. Στο εν τω μεταξύ είπα να σας το προτείνω ( ή να τ' "υπενθυμίσω", σ' όσους/ες το γνώριζαν ήδη ).  
     
  3. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Αν ρωτας εμας προσωπικα εγω εχω να απαντησω οτι αν θα ηθελα ποτε να το ζησω θα ηθελα ως εμπειρια. Η εμπειρια ομως εχει πολλη δυνατη αξιωση στο δικο μου μυαλο.

    Σαν τροπο ζωης θελω να ζησω το βιγκανισμο, τον κολλεκτιβισμο, το ζεν και τον ερωτα.

    (Να σημειωσω επισης οτι μια εμπειρια δεν ειναι θεατρο επειδη ειναι απλως μια εμπειρια. Ειναι εξισου πραγματικη με μια επιλογη ζωης. Πολλη πιο πραγματικη ισως)
     
  4. zoeleene

    zoeleene D̶̸̡̀͏įs̡t̵͞͏o̢̢̕ŗ͝t̨̢e̢͘͜͞͞d̴̸͜͝҉

    Μιλώντας λίγο σαν επίδοξη ηθοποιός (τρομάρα μου) όταν υποδύεσαι ένα ρόλο, πρέπει να ψάξεις να βρεις τα στοιχεία του που ταιριάζουν με εσένα, ώστε να πηγάζει από μέσα σου. Αλλιώς δεν είσαι ηθοποιός, αλλά ψεύτης. Έτσι αντιλαμβάνομαι και το "παιχνίδι ρόλων" του bdsm.  
     
  5. male1

    male1 Regular Member

    Αφου δεν εχω κανει σχεση με καποια κυριαρχικη γυναικα αποφασισα να παω σε επαγγελματια, μου φανηκε πολυ θεατρο, δεν υπηρχε αγαπη, παθος, επικοινωνια, πηρε ενα σεβαστο ποσο για λιγη ωρα & οταν εφυγα ενιωθα κενος γιατι ηταν κατι που ηθελα πολυ για καιρο, κατι που ειναι απιαστο ονειρο τελικα, σκεφτομαι μηπως σε ζευγαρια ειναι κατι πιο αληθινο και εντονο και χρειαζεται και καποια εκπαιδευση πριν και εξελιξη σιγα σιγα για το υπερτατο σταδιο των οριων του καθενος.
     
  6. Nikos_34_Thess

    Nikos_34_Thess Regular Member

    Σαν τροπο ζωής
     
  7. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Βρήκα κι εγώ ώρα να κάτσω να γράψω... συν το ότι το νήμα είναι αρχαίο, πράγμα που με κάνει να νιώθω σαν Thread Necromancer. Όπως και να έχει.

    Το άνωθεν ζήτημα είναι κάτι που έχω συζητήσει πολλάκις. Ο όρος που χρησιμοποιώ εγώ διαφέρει λίγο - χαρακτηρίζω το επιδερμικό BDSM ως κουκλοθέατρο. Σαν μικροί μαριονετίστες οι συμμετέχοντες ελέγχουν και καθοδηγούν μικρά κορμιά στους χώρους του ηδονισμού. Το πρόβλημα είναι πως η πρακτική εμπεριέχει επικινδυνότητα. Αυτά τα μικρά ομοιώματα, συρρικνωμένα (όπως οι βαθύτερες επιθυμίες μας πολλές φορές) αγωνιούν να αποκτήσουν ζωή. Όμως μένουν εκεί, στην χώρα των ημιμέτρων κι ατροφούν. Πάντα άμορφα, απροσδιόριστα, σκιές του σε τι θα μπορούσαν να εκκολαφθούν. Στο τέλος καταλήγουν να είναι νεκρές χρυσαλίδες, οι μνήμες από ενδεχόμενα που αν τους δίναμε πνοή μπορεί να γινόντουσαν οδηγοί για αχαρτογράφητους προορισμούς...

    Πομπώδης. Θα το μαζέψω.

    Αυτό που θέλω να πω με απλά λόγια είναι πως πολλοί θέλουν να το ζήσουν σε βάθος. Κάπου μέσα τους, το θέλουν - τουλάχιστον όσοι φέρουν το "μικρόβιο". Το μετατρέπουν ωστόσο σε υποκρισία, κάτι ανάλαφρο ώστε να μην έχει βαρύτητα. Διότι ως γνωστόν, τα πράγματα που φέρουν βαρύτητα, γίνονται πολύτιμα.

    Αν θέλει κανείς να το ζήσει πάνω στη έξαψη, την ώρα των απολαύσεων και να το αφήσει εκεί, δικαίωμα του. Όμως ο τρόπος ζωής, η ασυμμετρία κι αυτά που φέρει μαζί της είναι για μένα κάτι μαγικό. Η εστίαση μου βρίσκεται στο να ζω στην ουσία του. Το BDSM μου είναι ένα βασισμένο σε σειριακές δομές - η μία κατάσταση φέρνει την άλλη και σε βάθος χρόνου το τοπίο είναι ξεκάθαρο, στην πορεία ο οδηγός καθίσταται αδιαφιλονίκητος κι επωμιζόμενος την ευθύνη του να καθοδηγήσει το ή τα πλάσματα που υποτάσσονται στις βουλές του τα οδηγεί στο Ζητούμενο. Αυτό διαφέρει για τον καθένα. Όμως αν το ξέρουμε...

    Θέλει θάρρος, να παίζεις με τις μαριονέτες και τελικά να αποφασίζεις πως τους αξίζει κάτι καλύτερο. Πρέπει να ενταχθείς στις τάξεις των "παράξενων", των "αλλόκοτων", των "ανώμαλων".

    Είναι τόσο κακό να ζούμε χωρίς χορδές;
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Είχα "ξεθάψει" αυτό το νήμα πριν κάποιους μήνες, αλλά δεν είχα γράψει τίποτε. Σήμερα είπα να επανέλθω.
    Το λοιπόν, δεν βλέπω τίποτε το μεμπτό ούτε στο θέατρο, ούτε στην εμπειρία ( με ή δίχως εισαγωγικά ).
    Το θέμα του τρόπου ζωής μ' αφήνει λιγάκι μπερδεμένο.
    Αφού σαν τρόπο ζωής δεν μπορώ παρά ν' αντιληφθώ μια σφαιρική στάση, που δεν θ' αφορούσε μονάχα το σεξουαλικό/ερωτικό σχετίζεσθαι.
    Άλλο που ο διαχωρισμός ανάμεσα σε homo bdsmicus και σε homo vanilensis ( που ίσως και να υπέβοσκε ) στα δικά μου τα μάτια τουλάχιστον θα φάνταζε ψιλό άκυρος.

    Για να ξαναπιάσω το κουβάρι απ΄την αρχή ( ή απ' την μέση ή απ' όπου στα τσακίδια θέλει ), επαναλαμβάνω κάτι που είχα γράψει σε κάποιο άλλο νήμα λίαν προσφάτως.
    Ολόκληρη η ζωή μπορεί κάλλιστα να παραλληλιστεί με μια θεατρική παράσταση ( ή μ' ένα βιβλίο, ένα τραγούδι, ένα από διάφορα ), αυτό δεν σημαίνει σώνει και ντε, ότι ο χαρακτήρας που θα υποδυόταν ο εκάστοτε ηθοποιός ( ξανά με ή δίχως εισαγωγικά ) δεν θα του ανήκε στο παραμικρό.
    Ότι δεν θα ήταν - ακόμη και - σημαντικότατο μέρος της βαθύτερης ψυχοσυνθέσεως του. Το βουδουσουμού για το δικό μου το φτωχό μυαλό μπορεί ν' ανεβεί σε άπειρα "παλκοσένικα", με μια ποικιλία κουστουμιών, σεναρίων και πάει λέγοντας. Μπορεί το έργο να παίζεται σε τακτές χρονικές συγκυρίες, όπως μπορεί και να παίζεται σποραδικά.
    Κάποιος μπορεί να το πλησιάσει, να τ' ακουμπήσει και να το εγκαταλείψει, όπως μπορεί και να τ' αγκαλιάσει όλο και πιο σφιχτά.

    Όλα είναι θέμα επιλογών - ξανά μανά -. Εγώ πλέον το ζω σαν μια σταθερή βροχόπτωση εμπειριών, άλλοτε πιο πυκνή κι άλλοτε πιο αραιωμένη.
    Με ηθελημένες - από μένα - ανατροπές στην πλοκή του, με τις παύσεις του, κάποιες φορές και αυτοσχεδιασμούς, όχι όμως σαν τρόπο ζωής.
    Σαν κομμάτι της πραγματικότητας ή του ευρύτερου θεάτρου μου είναι σημαντικό, όχι όμως τόσο που να με διαφεντεύει. Με ορίζει και αυτό, αλλά δεν με διαφεντεύει.
    Γιατί αν μη τι άλλο, απεχθανόμουν από πάντα τα κλουβάκια και προσπαθώ να κρατώ το νούμερο των έξεων μου στο ελάχιστο.

    Αυτά, εύχομαι να μην βγήκα τελείως εκτός θέματος.  
     
    Last edited: 8 Φεβρουαρίου 2017
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Δεν το είχα προσέξει αρκούντως αυτό το θέμα  
    Ευτυχώς ξαναήρθε πάνω  

    "Το bdsm είναι μια κατάσταση μυαλού "... γράφει ο νηματοθέτης. Το bdsm ως τρανς δηλαδή... Καθόλου κακή σκέψη      

    Τώρα ως προς το "θέατρο"... χμ... αν ως τέτοιο προσφέρει την απαραίτητη αισθητική απόσταση σε κάποιον να δει και να επιλέξει αν του κάνει, γιατί όχι; Καθόλου κακό δεν το βρίσκω!
    Αν ωστόσο παραμένει επ' άπειρον σε αυτή την κατάσταση, δεν ξέρω, μάλλον για φετιχιστής εντομολόγος μου κάνει  
     
  10. Elda

    Elda New Member

    .Δεν έχω καμία εμπειρία στο BDSM. Μόνο για λίγο kinky καταστάσεις μπορώ να μιλήσω...Παρ όλα αυτά με το σύντροφό μου (4χρονια σχέση) έχω κάνει αυτή τη συζήτηση ότι θέλω να το ζήσω (εκείνος το είχε ζήσει στον υπέρτατο βαθμό από ότι μου είπε ως Master) μαζί του κ μου είπε ότι αν γίνει δε θέλει να ξέρει αν ζω ή αν πέθανα. Ρωτώντας τον γιατί μου είπε ότι μετά τον εξευτελισμό που "θα" υποστώ δε θα έχει θέση δίπλα μου.
    Γενικά όλο αυτό δεν το επικροτεί.
    Έφτασε στα άκρα...
    Όποτε και στις σχέσεις είναι δύσκολο, θεωρώ...
     
  11. whisperer

    whisperer Regular Member

    μαλλον κατι εχει καταλαβει λαθος ο συντροφος σου....
     
  12. Elda

    Elda New Member

    κ δε το συζητάει...