Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM στους εργασιακούς χώρους

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος centcool, στις 15 Νοεμβρίου 2017.

  1. Chairwoman

    Chairwoman Imitatio Dei

    Θα συμφωνήσω απόλυτα αλλά πιστέψτε με, στο δημόσιο στο οποίο εργάζομαι ο κομπλεξισμος είναι μεγάλος. Επειδή τα πράγματα κινούνται με αργους ρυθμούς και δεν υπάρχει αξιοκρατία αλλά γλώσσα που σταζει σάλια, όταν είσαι καλύτερος από τον προϊστάμενο σε θεωρεί ως απειλή για μια θέση για την οποία έχει γλυψει κωλους. Οπότε όσο ουδέτερος και αν εισαι ο μόνος τρόπος να είσαι συμπαθής είναι να εισαι κατώτερος του προισταμενου
     
  2. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Δεν θα σχολιάσω το απύθμενο τσουβάλιασμα, μόνο μια ερώτηση: αφού δεν υπάρχει αξιοκρατία στο δημόσιο, πως είναι δυνατόν ο σαλιάρης προϊστάμενος να σας θεωρεί απειλή για τη θέση του;
    Επίσης, να έχετε υπόψη ότι αποδοτικότητα και δημοτικότητα είναι παντελώς ασύνδετες μεταξύ τους έννοιες.
     
  3. Chairwoman

    Chairwoman Imitatio Dei

    Το τσουβαλιασμα ούτε εμένα μου αρέσει γιατί όπως είπα είμαι στο σκληρό πυρήνα του δημοσίου κοντά δεκαετία οπότε βάζω και εμένα μέσα στο τσουβάλι. Δυστυχώς όμως η πλειοψηφία έτσι είναι όσο και να θέλουμε κάτι άλλο να πιστεύουμε.

    Σχετικά με τον προϊστάμενο, ο καινούργιος του τμήματος είναι πάντα απειλή όταν δεν εντάσσεται στη μάζα και στη πλειοψηφία. Όταν νιώθεις κάτι ή κάποιον πως δεν μπορείς να τον ελέγξεις και έχει ένα πολύ δυνατό βιογραφικό είναι απειλή. Τώρα εάν έχω εγώ πιο γερή γλώσσα από αυτόν ή καθόλου, αυτός δεν μπορεί να το ξέρει. Συνδιαστικα με το βιογραφικό, φοβάται και επιτίθεται για να πάρει τον αέρα και να σε βάλει από κάτω.

    αποδοτικότητα και δημοτικότητα είναι παντελώς ασύνδετες μεταξύ τους έννοιες ναι συμφωνώ. Η για να το θέσω καλύτερα, θα έπρεπε να είναι αλλα δυστυχώς δεν είναι πάντα.
     
  4. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    θα πω την καθαρα προσωπικη μου αποψη γιατι ο καθενας πιστευω εχει την δικη του!
    θεωρω τον εαυτο μου Κυριαρχικο σαν χαρακτηρα αλλα ποτε δεν μπερδεψα την Κυριαρχικοτητα μου με τον εργασιακο μου χωρο.
    δεχομουν την κριτικη ακομα και σκληρη οταν βεβαια εκανα μαλακια στη δουλεια,ισως γιατι δεν ενιωσα ποτε την αναγκη να αποδειξω ποιος και τι ειμαι!!
    στην τελικη ειναι απλως ενας χωρος στον οποιο επιλεγουμε να βρισκομαστε για να μπορουμε να βαζουμε σε μια ταξη το υπολοιπο μερος(και βασικοτερο πιστευω)της ζωης μας!
    τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.
     
  5. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Κάτι παρόμοιο προσπάθησα να εκφράσω στο άρθρο #104 του παρόντος νήματος. Τείνει να γίνουν μοιρολατρία τα εργασιακά και το μπάχαλο τους σ' αυτή την χώρα. Η οποιαδήποτε οργάνωση πλην μερικών πολυεθνικών, είναι ημιτελής. Στον χώρο που ανέφερες, πολλοί έχουν τελειώσει το Λύκειο, και έχουν διοριστεί δεκαετίες πριν. Δεν θα βγάλεις άκρη με φαντάσματα, ιδεοληψίες και πάγιες αντιλήψεις δεκαετιών. Επίσης ξέχνα και την αξιοκρατία σε τέτοια σχήματα "θηρία" και "θρύλους". Είναι κάτι παραπλήσιο σαν να την διαφορά ενός δημόσιο προσώπου και ιδιώτη. Το γεγονός ότι δεν πρέπει ή αν μας τύχει να τα βάλουμε με τροχονόμο είναι ένα, έχουμε δεν έχουμε δίκιο. Η διαφορά είναι ότι ο τροχονόμος ότι και να πει, ισχυριστεί, ενεργήσει είναι πληρωμένα για εκείνον. Ο ιδιώτης θα πρέπει να πληρώσει από την τσέπη του για να ισχυριστεί, βρει το δίκιο του κλπ. Για να παρευρεθεί ο ιδιώτης σε ένα δικαστήριο για να υποστηρίξει το εαυτό του, θα πρέπει να χρεωθεί τα μεταφορικά, εν αντίθεσή με τον τροχονόμο που είναι όλα πληρωμένα. Σε κάτι τέτοιο δεν βρίσκεις άκρη. Το ίδιο λοιπόν είναι να μιλάμε για τον "θρύλο" Δημόσιο και την οργάνωσή του.

    Δικαιολογημένα ο κύριος προϊστάμενος ενήργησε τοιουτοτρόπως (βλεπε storming & norming). Διαταραχές πανικού δεν τις έχουν μόνο οι έγκλειστοι, αλλά ο καθένας. Υπόκειται σε μια διαδικασία 3 εβδομάδων περίπου να διαπιστωθεί ότι κάποιο καινούργιο μέλος σε μια εργασιακή ομάδα είναι ακίνδυνο για τα υπόλοιπα μέλη. Μέχρι τότε η μαγκιά είναι το μέλος να κυριαρχήσει έναντι της καχυποψίας των άλλων, και να προβάλει τις προθέσεις του. Αν το πας Ελληναρά προς Ελληναρά, τότε θα σου πέσει δύσκολο. Αν καταφέρεις όμως να αποδείξεις ότι δεν έχεις καμιά πρόθεση για επιβολές αλλαγές, τότε θα έχεις κυριαρχήσει. Τα BDSM είναι άλλο πράμα και αφορά τον εαυτό σου, και όχι κανέναν οργανισμό. Το μόνο που μπορείς να προσομοιώσεις σε ένα συσχετισμό BDSM και εργασία ,είναι ο στοχασμός των εξουσιών, όπως γίνεται και στο BDSM. Η τιμωρία στα εργασιακά δεν υφίσταται, άσχετα και αν συμβαίνει λόγο κάλους σε μερικούς, γιατί απλά η ύπαρξή της εξουδετερώνει την έννοια της Δημοκρατίας. Η τιμωρία στο BDSM είναι απόλαυση, ενώ στα εργασιακά εκδίκηση. Κακώς υπάρχει και παραμένει η ορολογία "κατώτερος" του προϊσταμένου. Έμεινε από το '40 που πήγαιναν φαντάροι, και δεν είχαν άλλα χαρακτηριστικά να εκφράσουν την ιεραρχία δικαιωμάτων και εξουσιών. Εσύ, εγώ, ο καθένας δεν κατώτερος κανενός, παρά του ουρανού και της ηλιοφάνειας. Απλά οι προϊστάμενοι έχουν περισσότερες εξουσίες στο πόστο τους. Ομοιάζουν ως "ανώτεροι" γιατί μια από τις εξουσίες τους είναι να αποδεσμεύουν άτομα από ένα εργασιακό χώρο. Διαφορετικά κάποιος έχει "3"εξουσίες, και άλλοι "5". Το ζητούμενο είναι ο καθένας να κυριαρχεί στον εξουσιαστικό του χώρο σε ένα εργασιακό περιβάλλον, και μετά επέρχεται και ο μισθός.  
     
  6. afentisbdsm

    afentisbdsm Regular Member

    Έχεις απόλυτο δίκιο το δημόσιο είναι το βασίλειο της κατάθλιψης
     

  7. Κι αν ειναι καποιος "αντεξουσιαστης" που λενε, πως θα κανει σωστο bdsm?  
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    ακριβώς, δηλαδή, όπως και στον ιδιωτικό τομέα. εντυπωσιακό.
     
  9. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Στης Μαρίας δίπλα από της Ελένης, δυο τετράγωνα παρακάτω φαντάζομαι.
     
  10. nymphette

    nymphette Guest

    Προς επίρρωσιν των γραφομενων, θα προσέθετα και ένα παράδειγμα βιωματικό, που υπογραμμίζει γι ακόμη μια φορά το ασύμβατο, ασύνδετο, ανύπαρκτο, ανώφελο κι ατελέσφορο της όποιας προσπάθειας δημιουργίας αναλογιών μεταξύ του bdsm στην προσωπική ζωή και κάποιου bdsm υποκατάστατου στον εργασιακό χώρο, ή ακόμη και σε κάθε άλλη πιθανή "διέξοδο" κοινωνικών συναναστροφών.
    Είναι το φαινόμενο των εμμονικά προσηλωμένων στο roleplay του αυστηρού καθηγητή/προϊσταμένου, ως διοχέτευση των προσωπικών τους αναγκών για επιβολή και κυριαρχία -σε μη συναινετικό πλαίσιο βέβαια- κάποιας δημόσιας παρατήρησης για δήθεν λανθασμένη χρήση του λόγου- τυχαίο παράδειγμα φέρνω.
    Το ανεκπλήρωτο φαντασιακό ζητούμενο της ιμιτασιόν ισχύος, έναντι του υφιστάμενου, κάποιας δημόσιας "διόρθωσης", εκπληρώνει τυχόν απωθημένα που για τους όποιους λόγους, δεν μπόρεσαν να διοχετευθούν σε συναινετικό πλαίσιο και κακοφόρμισαν στο α-διέξοδο.
     
    Last edited by a moderator: 26 Νοεμβρίου 2017
  11. whisperer

    whisperer Regular Member

    αυτο που καποιοι προσπαθειτε να ερμηνευετε με ορους βδσμ καθε καθημερινη ανθρωπινη δραστηριοτητα να το κοιταξετε
     
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Σαδομαχοχιστικά. Και φετιχιστικά. Χωρίς διάθεση συνολικότερης D/s πραγμάτωσης.