Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM στους εργασιακούς χώρους

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος centcool, στις 15 Νοεμβρίου 2017.

  1. Dimonius

    Dimonius Εγώ είμαι μην απορείς που δεν είσαι εσύ

    Ολα μπορούν συμβούν και αντίθετα.. Πιστεύω ο αυθεντικός χαρακτήρας κάποιου έχει πολλές πιθανότητες να εκδηλωθεί και στην εργασία.. Εγω προσωπικά όταν υπάρχει αδικια και μη σεβασμός τον (γαμαω) τον άλλον.. Όλοι πρέπει να σέβονται να το ίδιο δικαιωμα και ελευθερία στο να επιλεγεις να αμυνεσαι να ζεις με αξιοπρέπεια .. Ωστόσο αυτό δεν συμβαινει πάντα και εκεί εγκαλείται το ερώτημα .. Πως αντιμετωπίζεις αυτές τις κατασταεις.. Χμμ ξέρω για μένα δεν μπορώ να απαντησω για τους αλλους ολα τα αλλά είναι υποθέσεις.. Ας μιλήσει ο καθενας ατομικά και θα βγαλουμε ένα συμπέρασμα καλυτερο
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Στη δουλειά και στο στρατό δεν υπάρχει δημοκρατία και όλα τα άλλα είναι "είχαμε να λέγαμε".

    Στη δουλειά έχεις το δικαίωμα να μην κάνεις αυτό που θα σου πει ο προϊστάμενός σου και αυτός έχει το δικαίωμα να σου δείξει το δρόμο προς το λογιστήριο.

    Δουλειά και BDSM δεν έχουν καμία σχέση.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πως εκδηλωνεται κατα την γνωμη σου η "φύση" όλων αυτων, αν είναι "αυθεντικοί χαρακτήρες";
    Με κανατε να αμφισβητήσω για άλλη μια φορά την "αυθεντική" μου φύση.

    Δηλαδή εγώ που επιβάλλομαι δια της παρουσίας μου, που επειδή ξέρω που πάω και ξέρω πως να οδηγήσω και με ακολουθούν, πρέπει να βάλω στάτους κυριαρχική θέλοντας και μη, για να επιβεβαιωσω την "αυθεντικη" μου φύση;

    Σοβαρότερα τώρα σκεφτόμουν κάτι αντίστοιχο:

     
    Last edited: 18 Ιανουαρίου 2018
  4. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Εγώ λέω πως συνειδητά δεν έχω το δικαίωμα να παίζω τέτοια παιχνίδια όταν έχω ανθρώπους κάτω από 'μενα για τους οποίους φέρω ευθύνη, ούτε και όταν πάνω από 'μενα υπάρχουν άλλοι, ικανοί να με στείλουν στο ταμείο ανεργίας. Ορισμένες επιλογές και συμπεριφορές δεν τις μεταφέρεις σε κάθε χώρο. Γιατί δε μπορείς για ηθικούς και πρακτικούς λόγους κι επειδή είναι πιο ωραίο κάποια πράγματα να μένουν εκτός, όσο ωραίο είναι να έχεις τη δυνατότητα να είσαι αλλιώς με τον εαυτό σου, εκείνους που αγαπάς κι όσους αποτελούν την καθημερινότητα σου.
     
  5. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Άλλο η βδσμ διάθεση στα προσωπικά μας και στο σπίτι κ άλλο η βδσμ διάθεση στο χώρο εργασοας.

    Αν κάποιος η κάποια επιθυμεί αυτά να τα συγκερασει τότε οι προφανείς επιλογές είναι 2:
    Πορνοταινίες ως εργασία
    Πορνεια ως εργασια.

    Τρίτη επιλογή δεν υπάρχει.
     
  6. sigh

    sigh .

    Η όποια σύνδεση ανάμεσα στην ερωτικοσεξουαλική έκφραση και την εργασιακή συμπεριφορά, είναι θεμελιακά ανύπαρκτη. Παρόλα αυτά, μια στερεοτυπική θεώρηση των κυριαρχικών και υποτακτικών συμπεριφορών, φέρει συνειρμούς και συνδέσεις εκεί που δεν υφίστανται. Και κάπως έτσι, προκύπτουν σενάρια με αποχρώσεις του Γκρέυ, κυρίαρχους καθηγητές, σαδιστές οδοντίατρους, υποτακτικές νοσοκόμες και πάει λέγοντας ως έμπνευση για ρολ πλέυ και λοιπά..
     
  7. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτέ Μπορεί να εκπλαγείς...

    Η δική σου εμπειρία ποιά είναι? Αισθάνεσαι ότι εκδηλώνεται η υποτακτική σου φύση ακόμα και μέσα στην εργασία? Εάν ναι, με ποιό τρόπο?
     
  8. estarian

    estarian New Member

    Δουλειά και σεξ δεν πάνε μαζί.
    Εγώ όταν δουλεύω ειμαι πραγματικά ακριβής και επαγγελματίας. Από εκεί βγάζουμε ψωμί, δεν με παίρνει ούτε καν να διανοηθω κάτι περαιτέρω.
    Επιπλέον αν κάποιος d/D (η όπως αλλιώς γράφεται) "εισβάλλει" στον χώρο εργασίας μου, τον/την πήρε και τον σήκωσε.

    Εκτός βέβαια αν παίζουν τόσα πολλά φράγκα που γίνει χορηγός. Οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνομαι για τίποτε.
    Βέβαια το παραπάνω για έναν άντρα είναι εξαιρετικά σπάνιο. Όλοι εχουμε συναντήσει κοριτσάκια που ξερογλειφονται με κάτι πουρα, και είναι σαμπμισιβ, εξερευνήτρια κτλ.

    Αν πάρουμε και την διάσημη ταινία των 50αποχρωσεων, αν ο λεβέντης δεν ήταν ζαπλουτος και η κοπελιά ήταν αναγκασμένη να δουλέψει κανονικά, πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα??
     
  9. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

  11. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Έπρεπε να περάσουν χρόνια τελικά, για να μάθω τι εννοούσε η δασκάλα μου στο σχολείο, όταν έλεγε "πάλι εκτός θέματος είσαι εσύ"...  
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2020