Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM στους εργασιακούς χώρους

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος centcool, στις 15 Νοεμβρίου 2017.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι άκυρο, αλλά πια έμαθα να ψιλοδιαχωρίζω τις εκάστοτε "σφαίρες" ( κρατώντας κατά νου, ότι κάποια ψήγματα του χαρακτήρα μας έχουν την ροπή να "μολύνουν" λιγότερο ή περισσότερο όλες ). Έμαθα επίσης, ότι οι στερεοτυπικοί μύθοι ( τουτέστιν, Κ = σώνει και ντε προϊστάμενος/διευθυντικό στέλεχος/αφεντικό/"σατράπης". Υ = επίσης σώνει και ντε
    υφιστάμενος/υπάλληλος/"καρπαζοεισπράκτορας ) μάλλον έχουν κάτι τις το διασκεδαστικό, αλλά δεν θα ίσχυαν.

    Υπάρχει μια σύγχυση αναφορικά με την όποια μορφή Κυριαρχίας/Κυριαρχικότητας και έχει σαν βάση την - κατ' εμέ - λανθασμένη εικόνα που θα είχαν αρκετοί/ες για τον όποιο κυριαρχικό άνθρωπα. Γιατί μάλλον για κείνους, ο Καππάνθρωπας θα ήταν κείνος που εκτός απ' την εμφανή θέση εξουσίας του πάνω σε κάποιους ( επειδή θα μπορούσε να επηρεάσει κυρίως τα οικονομικά τους, λέγε με εργοδότης ή τις όποιες προοπτικές ανελήξεως τους, λέγε με προϊστάμενο/διευθυντή ), θα ήταν εξίσου κουφός, λιγότερο ή περισσότερο αλαζόνας/κάφρος/ισχυρογνώμων μέχρι ξεράσματος ( παίζει και τίγκα στα ψυχολογικά, με αγαπημένο σάκο της πυγμαχίας τον εκάστοτε εργαζόμενο/υφιστάμενο του ).
    Όλα τα παραπάνω κατ' επίφαση κατακριτέα, αλλά - γιατί πια δεν δίνω όρκο, ότι θα καταλάβαινα πως στροφάρει το μυαλό κάποιων, για να μην πω πολλών, ανθρωπέων - ίσως και κατά βάθος "καϋλωτικά". Που να βρίσκονταν στην μεριά του "πάνω" ή του "κάτω".

    Στην εργασία - θεωρητικά πάντα -, υπάρχει ιεραρχία και καταμερισμός, αρμοδιοτήτων, ευθυνών και πάει λέγοντας ( τα κλασικά δηλαδή ). Η όποια μικρότερη ή μεγαλύτερη αλυσίδα αποτελείται αναγκαστικά από ένα μικρότερο ή μεγαλύτερο αριθμό κρίκων. Οι οποίοι - ξανά θεωρητικά - αν δεν ταιριάζουν ή δεν λειτουργούν καλά ευρισκόμενοι στο ίδιο πλαίσιο, κλάφ' τα Μπάμπαρε. Τώρα, αν κάποιος αισθάνεται "ριγμένος" ακόμη και σκουπίδι απ' την συμπεριφορά του όποιου ανώτερου του στην επαγγελματική του αλυσίδα. Ή θεωρεί εαυτόν "παντοκράτορα" και αλάνθαστο μόνο επειδή θα είχε την δυνατότητα, να "βγάλει το λάδι" στους όποιους υφιστάμενους του ( που να την χρησιμοποιούσε κιόλας ). Για μένα θα ήταν τόσο ο μεν, όσο και ο δε, όψεις του ιδίου ηλιθίου και ποταπού νομίσματος.

    Έχω υπάρξει τόσο αφεντικό του εαυτού μου, όσο εργαζόμενος κάποιου, όπως και σε υβριδική κατάσταση ( δηλαδή για χ ώρες εργαζόμενος άλλου και παράλληλα για ψ ώρες αφεντικό του εαυτού μου ). Η συμπεριφορά μου ήταν πάνω κάτω η ίδια σε όλες τις περιπτώσεις. Εκείνο που άλλαζε, ήταν ο βαθμός ευθύνης που μου αναλογούσε και η ελευθερία κινήσεων.
    Δεν ένιωσα όμως ποτέ "κάτω" από κάποιον ( για από "πάνω" στον εργασιακό μου χώρο ακόμα και σαν "αφεντικό/προϊστάμενος", ούτε για πλάκα. Σιχαίνομαι κάποιους τίτλους ), όσο κι αν έπρεπε και ν' ακολουθήσω τις όποιες οδηγίες ή εντολές του. Αφού, αν και όταν ο κόμπος μου έφτανε στο χτένι, έπαιρνα το καπελάκι μου κι έφευγα.
    Βέβαια, μπορούσα και μπορώ ακόμη να το κάνω ( γιατί σαν ελεύθερος επαγγελματίας, ο πελάτης είναι και λίγο αφεντικό ή τουλάχιστον προσπαθεί κάποιες φορές, να γίνει ), να παίρνω το καπελάκι/ν' αρνούμαι/ακόμη και να βαράω χέρι στο τραπέζι και να φεύγω σιχτιρίζοντας αν και όταν το θέλω.
    Αφού τις όποιες υποχρεώσεις μου, μπορώ ακόμη κουτσά στραβά να τις καλύπτω/έχω υπό έλεγχο. Ακόμη...
    Πάντως δεν νομίζω, ότι θα κατάφερνα να καταπιώ τις για μένα πέτρες ( δεν θα ήταν μεγάλες ) για κανένα λόγο. Που να έμενα άφραγκος και να κοιμόμουν σε κάποιο παγκάκι.
    Στον εργασιακό μου χώρο προσφέρω κάποιες υπηρεσίες ( ας πούμε ότι τις ενοικιάζω κατά κάποιο τρόπο ), δεν προσφέρω/ενοικιάζω τον άνθρωπα-εγώ ( με τα όποια όμορφα ή άσχημα στοιχεία θα τον αποτελούσαν ). Εκείνον δεν αφήνω κανέναν/καμία, να μου τον "ακουμπήσει", όποιο και αν θα ήταν το κόστος.

    Υ.Γ.

    Ζητώ συγνώμη απ' τον νηματοθέτη, που δεν μίλησα σαν Κ ( πόσο μάλλον σαν υ, που δεν είμαι ) αλλά σαν ένας απλός άνθρωπας. Η όποια κυριαρχία ή κυριαρχικότητα, αν υπάρχει, δεν έχει ανάγκη από κολαούζο/ντουντούκα. Ούτε παύει, σαν πάψει τ' όποιο "χειροκρότημα". Αφού για μας είμαστε, ότι θα ήμασταν, για μας και για κανέναν άλλο.
    Για την όποια υποταγή, δεν ξέρω, δεν απαντώ. Παίζει βέβαια, στην δουλειά μου να είμαι ή και να υπήρξα υ, απλά ν' αρνούμαι να το παραδεχτώ ακόμη και στον ίδιο μου τον εαυτό.
    Την ημέρα που θα βρεθώ εργασιακώς "κάτω" από κάποιον/α, να με χορεύει σαν την αρκούδα υπό τον ήχο της λατέρνας και να μην τον/την "μαμήσω" ( όχι μόνο λεκτικώς αλλά και δια της κατάλληλης νομικής οδού αν το θεωρήσω απαραίτητο ), πριν ξεκουμπιστώ ή ταυτόχρονα με τα ξεκουμπίδια μου. Τότε, θ' αυτοβαπτιστώ όχι υ, αλλά χαλάκι ή ακόμη "καλύτερα", ανθρωπάριο ( και πριν κάποιος/α σπεύσει περιχαρής να με παρεξηγήσει ή "παρεξηγήσει", άλλο το υ, άλλο το χαλάκι κι άλλο το ανθρωπάριο. Θα έβαζα τρεις κλούβες, γεμάτη η καθεμιά με μια απ' τις τρεις προαναφερόμενες κατηγορίες. Για να δείξω τις διαφορές τους - για να παραφράσω παλαιά ατάκα του τζιμάκου. Αλλά δεν έχω τόσα φράγκα. Αφήστε που η τρίτη θα ήταν σίγουρα γεμάτη, η δεύτερη έτσι κι έτσι, η πρώτη...). Όπως και τον "τιμητικό τίτλο" του ανθρωπαρίου θα μου έδινα, αν έβγαζα ποτέ την πίστη στον όποιο υφιστάμενο μου, έτσι, δίχως επαγγελματικό λόγο. Μόνο γιατί θα ήμουν τίγκα και κείνος θα ήταν στο κεφάλι μου εύκολος σάκος της πυγμαχίας.

    Καλή συνέχεια σε όλοι, μικρούς και μεγάλοι.  
     
    Last edited: 15 Νοεμβρίου 2017
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.
     
  3. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Βασική αρχή του BDSM είναι η συναίνεση. Και έχει να κάνει μια πολύ συγκεκριμένη είδους σχέση
    μεταξύ των εμπλεκομένων.

    Συμφωνώ, όμως, ως προς το σκεπτικό, ότι το BDSM είναι μια σύγχρονη, εξευγενισμένη έκδοση
    των άγριων και πρωτόγονων ενστίκτων του ανθρώπου.

    Με τον ... "ισοπεδωτικό" ορισμό σου, είναι σαν να δεχόμαστε, ότι και ο βιασμός (ο πραγματικός
    βιασμός) είναι BDSM, αρά εγώ το alpha male ... λειτουργώ όπως εγώ θέλω.

    Σύμφωνα με τα παραπάνω, το συγκεκριμένο ερώτημα έχει όντως νόημα.
    Διότι μια καθαρή περίπτωση alpha male/Κυρίαρχου, θα συμπεριφέρεται
    αναλόγως και στην δουλεία του, έστω και εάν είναι απλά υπάλληλος.

    Αυτό όμως δεν σημαίνει, συμπεριφέρομαι σαν αγροίκος, αλλά λειτουργώ
    με αυτοπεποίθηση και ... με μακιαβελιστικούς χειρισμούς.
     
  4. Να πω πρώτα ενα μπραβο στον εμπνευστή του θεματος... και συνεχιζω στον χωρο εργασίας μου ειμαι αυταρχικος με αρκετα άτομα πανω απο 30 40 καποιες φωρες πρεπει να τους βαλω ολους στα ποστα τους οστε να βγει η δουλεια που πρεπει στο κρεβάτι οσο αφορα τον χωρο μας ειμαι switch αναλπγα με.της αναγκες της παρτενέρ μου παιζει ρολο αραγε ο χωρος εργασιας ???
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Σε ένα πολύ - πολύ μικρό κομμάτι, αυτού που πιθανόν έχεις στο μυαλό σου, έδωσε ένα πολύ - πολύ μικρό στίγμα o @MrEntropy , πολύ διακριτικά...
    Το νήμα μπορεί να συνεχίσει, ως οποιοδήποτε νήμα μπορεί, αλλά γνώμη και πεποίθησή μου είναι πως δεν μπορεί να έχει την παραμικρή σχέση ούτε με το βδσμ ούτε με το "βδσμ" ούτε με κανένα σού και μού ούτε με άλφα ούτε με βήτα και ωμέγα, τουλάχιστον στην βάση που εσύ αντιλαμβάνεσαι ή όποιου ήθελε να αντιληφθεί ανάλογα.
    Ούτε για αστείο, όμως..?
    Με το παραπάνω δεν έχω καμιά πρόθεση να σε θίξω/να στην πω/να σου υποδείξω, δεν υπάρχει κάποιος λόγος για κάτι τέτοιο.
    Απλώς οι απλοϊκές (υπερ)αναγωγές μόνο σύγχυση μπορούν να προκαλέσουν και μόνον από συγκεχυμένες θεωρήσεις και περιβάλλοντα και αντιλήψεις μπορούν να προέρχονται.
     
  6. cider

    cider Kitchen master

    Παραιτείται και ξεκινά ελεύθερο επάγγελμα (και μετά συνειδητοποιεί ότι έχει γίνει υπό του Κράτους)
     
  7. centcool

    centcool Guest

    δεν παρεξηγώ λεχθέντα ή γραφέντα κανενός.
    αν ήταν έτσι δεν θα συμμετείχα στο forum.

    απο κει και πέρα, ο καθένας έχει την άποψη και την θεώρηση του για τα πραγματα.

    είτε με αναγωγές σε κοινωνικο-οικονομικά καθεστώτα και μοντέλα είτε πιο απλοϊκά. ούτε το ένα είναι μεμπτό ούτε το άλλο. στην τελική ανταλλαγή απόψεων ειναι ένα forum. δεν σημαίνει οτι ολοι ενστερνιζόμαστε τα ίδια, ούτε υπάρχει κανενός είδους επιβολή γνώμης.

    μεγάλα παιδιά είμαστε με κρίση. οπότε use it wisely!
     
  8. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτ Μπορεί να εκπλαγείς...

    BDSM στους εργασιακούς χώρους: Σύμφωνα με την δική μου εμπειρία και ο Κυριαρχικός και ο υποταχτικός και ο switch χαρακτήρας σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό (ανάλογα με τον χαρακτήρα των ατόμων αλλά και τις συνθήκες εργασίας) εκδηλώνονται και στο χώρο εργασίας. Εάν είναι αυθεντικοί χαρακτήρες, τότε η φύση τους θα εκδηλωθεί και εκεί.
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δε συμφωνώ με αυτό, γιατί τότε πρέπει να αλλάξω status.  
     
  10. ManMasterFirst

    ManMasterFirst Ποτέ μη λες ποτ Μπορεί να εκπλαγείς...

    Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνήσεις, ούτε να συμφωνούν όλοι με όλους. Όπως αναφέρω μεταφέρω την δική μου αίσθηση και εμπειρία.
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Θέλω να δηλητηριασω τον υπεύθυνο μου και να βάλω μπουρλότο στη δουλειά. Μπορείς να με φωνάζεις και Μιστρεςςςς Θρυαλλίς  
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Me2! <3