Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM στους εργασιακούς χώρους

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος centcool, στις 15 Νοεμβρίου 2017.

  1. lexy

    lexy .ti.va.

    Μάλλον, εξ όσων διαβάζω, δεν είναι πολύ ξεκάθαρο σε όλους πως και η Κυριαρχία και η υποταγή αφορούν στον τρόπο που το άτομο χρειάζεται και επιθυμεί να σχετίζεται ερωτικοσυναισθηματικά.

    Επιπλέον, μια κυριαρχική προσωπικότητα - δεν αναφέρομαι σε Κυρίαρχο - στον εργασιακό χώρο επιβάλλεται δια της παρουσίας κσι μόνον. Οτιδήποτε άλλο είναι, απλώς, θόρυβος.
     
  2. Janine

    Janine Regular Member

    Το bdsm είναι ένας τρόπος σχετίζεσθαι, όχι βούλα που δείχνει το χαρακτήρα και την προσωπικότητα καθενός. Σχετίζομαι ως Κ στην προσωπική μου ζωή. Γενικώς, όμως, είμαι άνθρωπος, έχω νου και γνώση, και δεν αντιδρώ σαν πεντάχρονο που μου πήραν το παιχνίδι μου κάθε φορά που πρέπει να αντιμετωπίσω μια δυσάρεστη κατάσταση στον εργασιακό μου χώρο. Το διαχειρίζομαι όσο καλύτερα μπορώ, άλλοτε παιδεύομαι περισσότερο κι άλλοτε πετυχαίνω πιο εύκολα, μαθαίνω από τα λάθη και τις επιτυχίες μου και συνεχίζω να πορεύομαι. Όπως όλοι οι άνθρωποι, φαντάζομαι, είτε κυριαρχικοί είτε υποτακτικοί είτε βανίλα είτε οποιοσδήποτε συνδυασμός.

    Όποιος νομίζει ότι οι βανίλα δεν έχουν μεγάλη επιθυμία να "κυριαρχήσουν" στο χώρο εργασίας τους ή ότι τα υ δεν μπορούν να είναι ταυτόχρονα άριστοι επαγγελματίες (και πιθανόν αρκετά αυταρχικοί εκεί) ή ότι όλα τα Κ ζούμε με μια μόνιμη επιθυμία να αποδείξουμε παντού και συνεχώς ότι εμείς είμαστε και κανείς άλλος, γελιέται.

    Θα απέφευγα γενικές αξιολογικές κρίσεις με μόνο κριτήριο την ερωτική προτίμηση.
     
    Last edited: 15 Νοεμβρίου 2017
  3. centcool

    centcool Guest

    ενα συγκεκριμένο είδος πιθήκων (δεν θυμάμαι τώρα την συνομοταξία) για να κάνει establish την κυριαρχία του στις θηλυκές το alpha male, πηδάει και μερικά άλλα males.

    δεν εμπεριέχεται ερωτικοσυναισθηματικό θέμα σε αυτό, είναι επίδειξη κυριαρχίας καθαρά.

    τι θέλω να πω με αυτό το extreme παράδειγμα ζωϊκού βασιλείου:

    η κυριαρχία ή υποτακτικότητα μπορεί να είναι διασύνδεση με τα πιο πρωτόγονα ένστικτα του ανθρώπου (με την υπόθεση εδώ οτι κάνουμε συνδρομή στην εξελικτική θεωρία).

    το αυτό λοιπόν μπορεί ενδεχομένως να ισχύσει και σε άλλα συστήματα, πέραν των κοινωνικών. πχ των εργασιακών συστημάτων.

    το νήμα εξερευνά το πως αντιμετωπίζεται το θέμα απο Κ ή Υ.
     
  4. lexy

    lexy .ti.va.

    Η διείσδυση δεν είναι επίδειξη κυριαρχίας, είναι απόδειξή της. Και συμβαίνει κάθε φορά που ο "αρχηγός" νοιώσει ότι απειλείται. Αυτό, στο ζωϊκό βασίλειο.

    Οι άνθρωπο,ι, περιοριζόμαστε στην απειλή "θα σε γ..." μα αυτό δεν είναι απόδειξη, είναι για γέλια.

    Αλήθεια, όμως, δεν καταλαβαίνω ακομα τη σύνδεση που επιχειρείς να κάνεις.
     
  5. Άγιος

    Άγιος génétiquement modifié

    Κάτι θέλεις να πείς... αλλά με αρκετή δόση σύγχυσης.
     
  6. anmaya

    anmaya Enjoying, learning, living

    Στη δουλειά μου έχω προιστάμενο, συναδέλφους και υφισταμένους. Η υποτακτικότητά μου δεν αφορά τη δουλειά. Εκεί μάλιστα θα έλεγα οτι ενεργώ αντίθετα καθώς πρέπει να δώσω εγώ κατευθύνσεις και άλλοι να ακολουθήσουν.
    Γενικά, το πως σχετίζεται ένα άτομο ερωτικά δεν πιστεύω ότι έχει σχέση με το πως είναι στο εργασιακό του περιβάλλον, στην οικογένεια ή στους φίλους του.
     
  7. Lady Nawashi

    Lady Nawashi ...I'll whip your body and kiss your soul...

    Στην δουλειά μου εκ των πραγμάτων πρέπει να ακολουθώ οδηγίες και πρόγραμμα. Γενικά, έχω ισχυρό το πνεύμα της ομάδας. Αλλά ναι, η δυναμικότητα του χαρακτήρα μου με κάνει να έρχομαι σε αντιπαράθεση με τους προϊστάμενους μου. Δεν είμαι σαν τους άλλους συναδέλφους που σκύβουν κεφάλι, χωρίς να σημαίνει αυτό όμως ότι έχουν απαραίτητα υποτακτικο χαρακτήρα όσον αφορά την σεξουαλικοτητα τους.

    Τις περισσότερες φορές, έχω δίκιο και αποδεικνύεται εκ των υστέρων όταν αναγνωρίζουν τα λάθη τους. Αλλά δεν έχει σημασία. Με δυσκολεύει ίσως αλλά δεν καθιστά την συνεργασία μου με άλλα άτομα ανεφικτη. Αλλά από την άλλη πιστεύω ότι αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει και χωρίς να έχω αυτό τον "ρόλο" στην προσωπική μου ζωή.
     
  8. centcool

    centcool Guest


    η σύνδεση ειναι οτι ο κυριαρχικός χαρακτήρας ορισμένες φορές επικρατεί.

    ή ο υποτακτικός.

    στο εργασιακό περιβάλλον πάντα η αναφορά
     
  9. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    η απάντηση σ' αυτό έχει να κάνει περισσότερο με το τι θεωρεί κανείς Κ χαρακτηριστικά. Αν θεωρήσεις Κ τη σπαστικίλα του καθένα που θέλει να γίνεται συνέχεια το δικό του, αυτού που δεν μπορεί κι αλλιώς, και γενικότερα του δύσκαμπτου και του προβληματικού, τότε όντως το ερώτημα στέκει.

    btw, ξέρεις οι "Κ" εταιριάρχες τι κώλο στήνουν για να πάρουν τις δουλειές?
     
  10. centcool

    centcool Guest

    άρα τελικά καταλήγουμε ότι δεν υπάρχουν πραγματικοί Κ διότι όλοι κάπου κάπως κάνουμε submit σε κάτι τέτοιο ?
     
  11. anmaya

    anmaya Enjoying, learning, living

    Μα πως κατέληξες εκεί ??

    Μιλάς για Κ του βδσμ (άτομα που εκφράζονται και σχετίζονται ως Top, Dom, Master στην ερωτική τους ζωή) ή γενικά για άτομα με δυνατή-έντονη-ηγετική κλπ. προσωπικότητα και χαρακτήρα ??
    Δεν είναι το ίδιο πράγμα, κατά τη γνώμη μου.
     
  12. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    καταλήγουμε οτι κυριαρχική προσωπικότητα είναι αυτή που οι υπόλοιποι έχουν την τάση να ακολουθούν χωρίς να προσπαθήσει πολύ και όχι ο κάθε πρήχτης. και κάπου εκεί τελειώνει ο συσχετισμός για μένα. ακόμα κι αυτό κάποιοι μπορεί να πουν οτι είναι λογικό άλμα.