Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

bdsm σχέση και διαφορά ηλικίας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος periandros_, στις 16 Ιανουαρίου 2018.

  1. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Αυτή η τάση να προσπαθούμε να βρούμε ιδανικούς αριθμούς, ιδανικές τιμές είναι ένα συστηματικό λάθος που κάνουμε οι άνθρωποι. Και συνδέεται και με τα λάθη που κάνουμε με τις λεγόμενες ταμπέλες. Όλα υπάρχουν για διευκόλυνση και στην πορεία μετατρέπονται σε δόγμα επειδή είναι πιο απαιτητική διαδικασία το να βασιστούμε σε αυτά και να δουλέψουμε λίγο παραπάνω το concept με βάση το εκάστοτε context. Αν τα μισά νούμερα σε ένα καρτελάκι είναι εκτός τόπου και χρόνου όταν ψάχνω για νέα τηλεόραση, φανταστείτε πόσο μέσα πέφτουν όλα τα νούμερα και οι προβλέψεις μας για αυτά, όταν τα σχετίζουμε με ανθρώπους.

    Για αυτό και είναι εύκολο να βρούμε χίλια επιχειρήματα για το ότι η διαφορά ηλικίας παίζει ρόλο και άλλα τόσα για το ότι δεν παίζει ρόλο. Και μπορώ να συμφωνήσω με πολλά και από τις δύο πλευρές, και από το column A και από το column B που λένε. Ditto για τη διαφωνία. Είναι πολύ, πολύ εύκολο.

    Όλοι μας κάποια ισορροπία ψάχνουμε όμως και η ισορροπία είναι κινούμενος στόχος καθώς εξελίσσεται ο καθένας, όχι γραμμικά μάλιστα όπως ειπώθηκε προηγουμένως. Τι σημασία έχει λοιπόν να καταλήξουμε σε ένα γενικό αξίωμα; Θα μας φέρει πιο κοντά στην ισορροπία που ζητούμε; Και τι εμποδίζει κάποιον να μετρά την ηλικία σε μια φάση της ζωής του και να μην τη μετρά σε μια άλλη;

    Νομίζω πάντως ότι η όλη αναζήτηση, και οι σελίδες αυτού του νήματος, κρύβουν κατά τόπους και μια άσχετη φοβία, φοβία για το κόστος ευκαιρίας που πηγαίνει πακέτο με κάθε επιλογή. Π.χ. (διαλέγω την περίπτωση που μου έμεινε πρόχειρη στη μνήμη γιατί 13 σελίδες μονορούφι δεν αφήνουν και όλη την πληροφορία άθικτη στη σκέψη) κάποιος είπε πως προτιμά συστηματικά μεγαλύτερες (more power to you) και φοβάται να δοκιμάσει το ανάποδο (again more power to you). Η φοβία αυτή όμως δεν έχει να κάνει με την ηλικία, έχει να κάνει με την ελπίδα να μας σκάσει στα μούτρα μια διαφορετική επιλογή.

    Παρακάτω βέβαια θεωρήθηκε παράξενο που κάποιος μπορεί να φοβάται κάτι που δεν έχει δοκιμάσει. Βέβαια αυτό κάνει η ανθρωπότητα, ενστικτωδώς, από τότε που δεν συνειδητοποιούσε καν ότι υφίσταται. Άσχετο με τα ηλικιακά αυτό το σχόλιό μου, αλλά ήταν από τα σημεία που μου έμειναν και προσπαθώ να σχολιάσω όσο πιο συνολικά μπορώ.

    Γενικότερα πάντως, εκ των πραγμάτων, αν δεν μιλάμε για συγκεκριμένες περιπτώσεις με αρκετά δεδομένα, όλα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Διότι αν κάτι λειτουργεί στην πράξη αλλά η διαφορά είναι μεγάλη, όσο και να χτυπιόμαστε εμείς ότι δεν είναι λογικό, αυτό εξακολουθεί να λειτουργεί και μας έχει και γραμμένους (δικαίως). Κι αν δεν λειτουργεί, και η ηλικία να φταίει (still doable), απλά δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε όταν το πιάνουμε τόσο γενικά το θέμα.

    Επιστρέφοντας στο αρχικό ερώτημα λοιπόν, για το αν μια συγκεκριμένης τάξης διαφορά ηλικίας μπορεί να επηρεάσει αρνητικά ή θετικά μια σχέση (and let's be honest, BDSM or not οι απαντήσεις δεν αλλάζουν και πολύ σε αυτό το θέμα):

    Ναι, μπορεί. Και αρνητικά. Και θετικά. Όπως και όλα τα άλλα. Όπως και το νερό. Πιες πολύ λίγο, θα καταλήξεις με πρόβλημα και μπορεί να πεθάνεις. Πιες πάρα πολύ και πάλι μπορεί να πεθάνεις. Μόνο που το ζήτημα είναι να μην πεθάνεις, όχι (με) πόσο νερό (θα έπρεπε να) αντέχεις.
     
  2. libra

    libra Regular Member

    Εχω κλεισει τα 43 εδω κ 3 μηνες δε με ποναει η μεση μου κ εχω παρα πολλες καυλες. Οσο για το νιονιο δεν εχω καθολου.
    Απορια: ποσος χρονος μου απομενει;
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αν θέλει η νύφη και ο γαμπρός να πάει να πετσωθεί ο πεθερός. Τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.
     
  4. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Βιάζεστε αγαπητή brenda, βιάζεστε και πέφτετε στα δίχτυα της κυριολεξίας. Πιστέψτε με θα σας λυθούν αρκετές απορίες αν αποφασίσετε να διαβάσετε με πιο χαμηλούς ρυθμούς.
    Καλώς αντιπαρέρχεστε τα όσα είπα για τον Σω αν και θα έπρεπε να καταλαβαίνετε καλύτερα τη διαφορά ανάμεσα σε αυτό που είπα και σε αυτό που προσπαθήσατε να μου βάλετε στο στόμα. Όπως επίσης θα έπρεπε να μπορείτε να διακρίνετε την αντινομία που παρουσιάζετε, μιας και εσείς τον αναφέρατε πρώτη σε μία προσπάθεια άντλησης βαρύτητας. Επιτρέψτε μου λοιπόν να έχω κι εγώ μια απορία. Τον γνωρίσατε ποτέ προσωπικά ?
    Ποιο κάτω, νομίζω ότι κάπου χαθήκατε σε σχέση με το Χριστό. Ξαναδιαβάστε αν θέλετε γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι παρανοήσατε.

    Δεν ανησυχώ για την αισιοδοξία σας, παρά μόνο όταν αυτή είναι αβάσιμη. Κι αν αυτή δεν εκφραζόταν μέσα από φράσεις όπως ΄΄αισθάνομαι αθεράπευτα νέα στο σώμα και τη ψυχή΄΄ , ίσως να είχα περισσότερα πατήματα για να σας πιστέψω. Βλέπετε το συγκεκριμένο όπως και άλλα θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελούν σλόγκαν από διαφήμιση καινούριας σερβιέτας ή άλλου προϊόντος.
    Εγώ από την άλλη αισθάνομαι ανεξιχνίαστα ανεπανόρθωτος οπότε δε μπορώ να πω τίποτε περί αδελφών ψυχών. Τα τσάκρα μου βρίσκονται σε μόνιμη απόσχιση. Όχι τέτοια όμως που να μην μπορώ να αντιληφθώ τους κλυδωνισμούς που αφήνουν να εννοηθούν οι διάφοροι σχολιασμοί.
    Απενοχοποίησης λοιπόν το ανάγνωσμα...

    Το πρόβλημα όμως δεν είναι τόσο η δική σας απάντηση όσο η ίδια η ερώτηση του νήματος όπως αυτή τίθεται. Γιατί δεν είναι ερώτηση ουσίας, εκτός κι αν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να συζητούμε τα αυτονόητα, τον οποίο αγνοώ. Κι ίσως γι' αυτό τελικά να φαντάζει σαν πιο σωστή προσέγγιση, αυτή του αγαπητού Βrand, που σαν καλώς επιμελητής φρόντισε να τηρήσει την πλέον ουδέτερη και αποστασιοποιημένη στάση εκφράζοντας αυτό που εικάζω πως υπάρχει γενικά στα μέλη που θα ενδιαφέρονταν να μιλήσουν. Έναν φόβο. Κι όχι ασκόπως θα έλεγα.
    Έχουμε πήξει στους αστειάτορες. Η καύλα που ξεχειλίζει βλέπετε...
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Αξιότιμε @Enthralling kernel G
    Μια ερώτηση και μία παραίνεση

    Η ερώτηση: Τι σημαίνει "ανεξιχνίαστα ανεπανόρθωτος";

    Η παραίνεση: Όταν κάποιος έχει πρόβλημα στύσης στα 43 του ή αντιμετωπίζει προβλήματα περιορισμένης ερωτικής επιθυμίας, πάει σε κανένα ειδικό γιατρό για να βοηθηθεί στο πρόβλημα του. Δεν προσπαθεί να το κατατάξει στα γενικά προβλήματα της ανθρωπότητας για να παρηγοριέται πως δεν είναι μόνος του.
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Με προβλημάτισε αυτό το νήμα και με έβαλε σε σκέψεις.
    Εγώ είμαι 50. Πολλά έχουν αλλάξει. Δεν έχω την ευλυγισία που είχα, δεν μπορώ να κάθομαι σε ναντου χωρίς να πονάνε τα γόνατα και χωρίς να δυσκολεύομαι να "σηκωθώ ανάλαφρα". Η εμμηνόπαυση δημιούργησε άλλα θέματα, όπως στεγνό κόλπο και η διύσδειση είναι οδυνηρή. Τα μαλλιά μου είναι γκρίζα και δεν τα βάφω για να δίνω την ψευδαίσθηση πως είμαι νεώτερη και γενικά δεν με απασχολεί να συγκρίνομαι με κοριτσάκια που έχουν την ηλικία των κόρων μου ή εδώ που τα λέμε δεν συγκρίνω εαυτό με άλλες και άλλους γενικά. Είμαι απέραντα ευγνωμων που έφτασα εδώ και είμαι ξανά υγιής και ξυπνώ κάθε πρωί και έχω την δυνατότητα να απολαύσω τις προκλησεις μιας νέας μέρας.
    Το σώμα μου απ την άλλη, είναι πολύ καλύτερα απ ότι ήταν στα 35, το ίδιο και η υγεία μου. Γιατί με αυτά ασχολούμαι, η ευγηρία είναι το μόνο που με απασχολεί και γι αυτό με φροντίζω.
    Το μυαλό μου τώρα, είναι στα καλύτερα που υπήρξε ποτέ. Έμαθα να εξισορροπω, το συναίσθημα πλέον δεν είναι ο δικτάτοράς μου, δεν επιδεικνύω ανεξέλεγξτες ακραίες συμπεριφορές, μπορώ να εστιάσω στο σημαντικό και να υπερβαίνω εκείνες τις συμπεριφορές που δεν μπορείς να κτίσεις πάνω τους τίποτα θετικό.

    Σε σχέση λοιπόν με τον εαυτό μου στα 35 δεν είμαι η ίδια. Είμαι άλλη. Συνεπώς δεν μπορώ να σχετιστώ με τους ίδιους όρους που σχετιζόμουν τότε. Δεν θέλω αλλά και σε κάποια σημεία δεν μπορώ. Οι καύλες μου είναι υπό τον δικό μου έλεγχο και εκφράζονται όταν εγώ τις αφήνω ελεύθερες, οπόταν δεν γίνομαι όπως παλιά έρμαιο τους και δεν είμαι πλέον υποταγμένη σ αυτές.

    Έχω επίσης και μερικά κολλήματα, όπως π.χ. ποτέ δεν κοιτώ ερωτικά άτομα που είναι στην ηλικία των παιδιών μου ή μικρότερα. Αλλά συνάπτω σχέσεις φιλικές και μεντορικές γιατί απολαμβάνω την αλληλεπίδραση, είναι σφουγγάρια και δίνουν και πολλά πίσω, βλέπεις πως σκέφτονται, βλέπεις με τι ευκολία πετάνε πράματα και παραδειγματίζεσαι, βλέπεις πως έχουν ικανότητα να φέρουν την δική τους ειδική γνώση, μέσα στην φιλική σχέση αλληλεπιδρασης κι ας είμαι μεγαλύτερη και εμπειρότερη σε πολλά, έχουν τις δικές τους ειδικές εμπειρίες, απ τις οποίες μαθαίνω πολλά. Όπως έμαθα κι απ τα παιδιά μου και από πολλά άτομα στο φόρουμ, μικρότερα μου κατά πολύ.
    Σχετίζομαι με άτομα όλων των ηλικιών παραγωγικά και ευχάριστα.

    Αλλά εδώ μιλάμε για σύναψη σχέσης. Την οποία αλλιώς εννοεί εκείνος που ψάχνει να δημιουργήσει οικογένεια, αλλιώς την εννοεί εκείνος που ήδη έχει οικογένεια και ενδιαφέρεται για μια σχεση ή πολλές σχέσεις part time, αλλιώς την εννοεί εκείνος που ψάχνει για τον έρωτα της νεκρικής κλίνης.
    Αν στην ζωή μου έμπαινε κάποιος 35 ετων, ζυμωμένος της ζωής και έχοντας το δυναμικό που εγώ αναζητώ και καλύπτει τα κριτήρια που έχω, θα τον διώξω επειδή έτυχε να γεννηθώ 15 χρόνια πριν; Αν έχει κάνει τα παιδιά του και δεν τον απασχολεί να κάνει άλλα, αν εκείνο που ψάχνει το βρει σε μένα, να το βάλει στα πόδια επειδή έτυχε να γεννηθεί 15 χρόνια μετά; Και σε τι ακριβώς δεν μπορεί να με καλύψει και σε τι δεν μπορω να τον καλυψω; Σκέφτομαι και δεν βρίσκω κάτι και παρακαλώ όσους ασπάζονται την πεποίθηση πως πρέπει να τον διώξω να πουν τι έχουν στο μυαλό τους, σ αυτό το παράδειγμα, μπας και βγαλω άκρη.  

    Την καλημέρα μου σε όλους  
     
  7. dim1

    dim1 ®

    Συνυπογράφω. Στο σύνολο της τοποθέτησης.
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Στους απαισιόδοξους και τους παραιτημένος έχουμε πήξει.
    Νισάφι με την μαυρίλα πια!
    Καθείς εφ´ω ετάχθη.
    Τάσσομαι ανοιχτά με τους αισιόδοξους και χαίρομαι που δεν σας ενοχλεί αυτό.
    Πολύ καλημέρα σας... 
     
  9. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Ορισμενοι,προκειμενου να πεισουν τον εαυτο τους ,για την ορθοτητα των αποψεων τους, αναλωνονται στο να καταδειξουν πως ειναι εσφαλμενη,η αντιθετη αποψη των αλλων. Ανεκτικοτης. Ανοχη στη διαφορετικοτητα. Εξαλλου,ισως οι ανθρωποι δεν διαφερουμε κ τοσο πολυ μεταξυ μας. Παρολο που ενδεχομενως να θελαμε.
     
  10. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    ΑΑΑΑχαχαχα να'σαι καλά με έκανες και γέλασα!
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Αχμ όλα είναι στο μυαλό/ψυχολογία/διάθεση κ.τ.λ. Η καύλα δεν παύει να υπάρχει, απλά κάνει κ παύσεις, εξαρτάται επίσης και από αυτόν που το βλέπει σαν πρόβλημα που ουσιαστικά δεν είναι.
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Συμφωνώ σε αυτό που λες.