Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

bdsm σχέση και διαφορά ηλικίας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος periandros_, στις 16 Ιανουαρίου 2018.

  1. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Είναι θέμα ώσμωσης. Προσπαθώ να καταλάβω το πως μπορούν να συνταιριάξουν αυτά που λέτε με όσα έχω δει επί πιο προσωπικού εδάφους. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν είχατε την κατάλληλη ενημέρωση απ' το κοντρόλ. Όχι τίποτε άλλο αλλά μου είστε και συμπαθής πανάθεμά σας. Είπαμε, όλα στο μυαλό...

    Στο θέμα μας όμως. Νομίζω ότι η lara έβαλε τις βάσεις για μια συζήτηση με πιο ουσιαστικό περιεχόμενο. Μια διαφορά της τάξης των 15 ετών όταν ο μεγαλύτερος είναι περί τα 50 νομίζω ότι έχει πολύ ψωμί και ενδιαφέρον.
     
  2. espimain

    espimain Contributor


    Τελικά αντί για "ανεξιχνίαστα ανεπανόρθωτος" που δηλώνετε, καταφέρατε να γίνετε "ανεπανόρθωτα ανεξιχνίαστος".
    Τα άλλα περί ενημέρωσης από το κοντρόλ καθώς και αυτά που λέτε ότι έχετε δει "επί πιο προσωπικού εδάφους" τα κατατάσσω στο "ανεπανόρθωτα ανεξιχνίαστος".
    Κι εσείς μου είστε συμπαθής.
     
     
  3. skia

    skia Contributor

    Ας πούμε ότι θεωρητικά η διαφορά ηλικίας δεν εμποδίζει μια bdsm σχέση. Στο πρακτικό κομμάτι τι γίνεται, όταν υπάρχει αρκετή διαφορά; Eίναι το ίδιο ικανοποιητικό και για τους δύο;
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Αυτοί ξέρουν.
    Αυτούς αφορά.
    Αν δεν τους άρεζε δεν θα το έκαναν.
    BDSM με το ζόρι δεν γίνεται.
     
  5. Συμφωνώ μαζί σου..Βέβαια για τον άνδρα είναι λίγο διαφορετικό. Το πσοστό της τεστοστερόνης μειώνεται κάθε χρόνο στον άνδρα, άρα και η επιθυμία οι κάβλες, αλλά και αυτό έχει να κάνει με την προσωπικότητα του καθένα, ένας 35 καπνιστής που τρώει μόνο πιτόγυρα ενδέχεται να έχει λιγότερη τεστοστερόνη από κάποιον 50άρη που γυμνάζεται συστηματικά, δεν καπνίζει και τρώει σωστά...
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Κατ' αρχήν να συμφωνήσω με αρκετούς που το ανέφεραν ήδη, το βδσμ ή όχι μιας σχέσης δεν αλλάζει κάτι στο ζήτημα διαφοράς ηλικίας, εκτός αν μιλάμε για ένα συγκεκριμένο βδσμ που είναι μια σχέση μαθητείας. Αλλά σε αυτες τις σχέσεις, υπάρχει ήδη τόση εκπνευμάτωση που και μικρότερος να είναι ο άλλος μπορείς να τον "βλέπεις" 80αρη γεροδιδάσκαλο του γένους. Οπότε η πραγματικότητα δεν μπορεί να έχει κάποιο πρόσημο, θετικό ή αρνητικό, στη σχέση τους.

    Αρα και στο βδσμ ισχύει για τη διαφορά ηλικίας ό,τι ισχύει γενικότερα στο ερωτικώς σχετίζεσθαι.

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια "κανονικότητα" σε αυτό το θέμα, πέρα από τη στατιστική "κανονικότητα" κάθε κοινωνίας σε δεδομένη εποχή, επειδή είναι πολιτισμική η αντίληψη για την ηλικία (και τη διαφορά ηλικίας) στο σχετίζεσθαι. Γι αυτό και για το θετικό ή αρνητικό πρόσημο που μπορεί να έχει η διαφορά έγραψα:

    Ο τρέχων πολιτισμός μας ευνοεί τις κοντινές ηλικίες (+/-5 άντε ως +/-10), και θα 'λεγα ότι αυτό είναι και μια κατάκτηση από τη μεριά των γυναικών, που μπορούν πια να διεκδικούν και σεξ και σχέση και καλή επικοινωνία συγχρόνως. Από την άλλη, για τις γυναίκες που σχετίζονται συστηματικά με μικρότερους (15+), ούσες σε μεγάλη ηλικία, δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι μια κοινωνική κατάκτηση ή η μίμηση ενός κάπως παρωχημένου ανδρικού προτύπου. Πάλι κατά περίπτωση και γνώση των προσώπων θα έκρινα.

    Φυσικά οι πολιτισμικές επιταγές δεν είναι υποχρεωτικές, εκτός από όταν εκφράζονται σε νόμους (π.χ. ηλικία γάμου στη Δύση και στην Αραβία).

    Πάντως, για να μην τρελλαθούμε τελείως, η μεγάλη διαφορά ηλικίας δεν μπορεί να πουλιέται ως προχωρημενιά, πρωτοπορία και διαφορετικότητα, γιατί αποτέλεσε τον κ α ν ό ν α για αναρίθμητα χρόνια, και μάλιστα μονόπαντα, με τους άνδρες μεγαλύτερους, και δη με το πιο σκληρό ταξικό πρόσημο.

    Ειδικότερα:

    @rea.. Χμμ.. Υπό το πρίσμα του πολιτισμικού που ανέφερα παραπανω δεν είμαι σίγουρη αν ο Τζακ είχε την ίδια φάτσα και την ίδια σπιρτάδα αλλά ήταν αγρότης στην Αλαμπάμα ή στο Βιετνάμ οι φίλες της κόρης του δεν θα έλεγαν "τί θα γίνει με το γερο-πόρνο τον πατέρα σου, μας την πέφτει συνέχεια ο γερομπισμπίκης..". Και είμαι βέβαιη ότι υπάρχουν κάμποσα "μεγαθήρια" εκεί έξω που δεν απέκτησαν κι ούτε θα αποκτήσουν φήμη-δόξα-φράγκα. Νομίζω υπάρχει λόγος που προβάλονται από τα μίντια αυτά τα πράγματα, αλλά θα πάει πολύ μακριά η κουβέντα...

    @lexy Αχ, στην ηλικία που είμαι, η θεώρησή σας για την ηλικία ως απλό αριθμό (ας την πούμε "δόγμα Κωνσταντάρα" από το διάσημο τι 30, τι 40, τι 50) με βολεύει πάρα πολύ!

    Είχα όμως αναφερθεί σε ψυχικές μεταβολές και μεταβαλόμενα ζητούμενα στην αναζήτηση σχέσης στη διάρκεια των χρόνων- το ανέλυσε και η @lara. Ναι, εντάξει, η ψυχή δεν μεγαλώνει γραμμικά με το σώμα, αλλά και πάλι οι στατιστικές πιθανότητες για συμβατές μεταβολές είναι σε σχετικά κοντινές ηλικίες. Καθώς ο ψυχισμός δεν είναι ορατός δια γυμνού οφθαλμού πολλοί άνθρωποι τον θεωρούν αμετάβλητο στη διάρκεια των χρόνων.

    Ενας παλιότερος πολιτισμός που ζούσε εδώ γύρω (καμμία σχέση με τον δικό μας) δεν έκρινε τόσο από τη μορφή αλλά χρησιμοποιούσε τη λέξη "ωραίος-α-ο". Δηλαδή "στην ώρα του". Ετσι, κάποια που έχει υπάρξει και ζήσει με πληρότητα, στην ώρα της, ως "ωραία" 20άρα και "ωραία" 30άρα μπορεί πιο εύκολα να ζήσει ως "ωραία" 40άρα, 50άρα και 60άρα, απαλλαγμένη από τυχόν ενοχές γι αυτά που έζησε τότε ή παλιμπαιδισμούς γι αυτά που παρέλειψε να ζήσει τότε.

    Επίσης, είχα καταλάβει ότι μιλάμε για άτομα με τη μεγάλη διαφορά ηλικίας σε σχέσεις ως σταθερό και επαναλαμβανόμενο μοτίβο στη ζωή τους, όχι για σποραδικές σχέσεις μες στην ποικιλία των σχεσεων και τη γνωριμία του κόσμου, όπου είναι προφανές ότι όλα παίζουν. Αλλιώς η κουβεντα θα γίνει ζώδια (ταύρος με τοξότη κλπ.).

    Συμβαίνει όμως συνήθως αυτά τα άτομα να είναι και οι διαπρύσιοι κήρυκες του "η ηλικία δεν παίζει ρόλο". Αλλά τότε, γιατί επιμένουν στην διαφορά ηλικίας αφού δεν παίζει ρόλο; Λίγο οξύμωρο δεν είναι;

    Ω, μα ναι! Υπάρχουν άτομα που είναι και Βουνό και Θάλασσα, τί; Οχι;. Υπάρχουν λοιπόν νέοι/νέες με απόσταγμα σοφίας από εμπειρία ζωής αλλά και μεταμεσήλικοι με σφρίγος και δροσιά σώματος και πνεύματος. Είναι οι Νεόγεροι/Νεόγριες. Εκπροσωπούνται και στους Διάσημους και στους Μαχητές. Εχουμε και δω μέσα.  



    ΥΓ. Ας σημειώσουμε ότι στον "καυγά για το πάπλωμα" δεν συμμετέχουν νέοι/νέες. Αυτό κάτι λέει.
     
    Last edited: 22 Ιανουαρίου 2018
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Όπως και σε πολλά άλλα νήματα, νομίζω ότι και εδώ κάνουμε το εξής λάθος: πάμε να τα συγκρίνουμε όλα με όλα, τουρλού, και αυτό οδηγεί αναπόφευκτα σε κενά. Μεγάλα.

    Οπότε θα προσπαθήσω να το πάω κομματάκι – κομματάκι για να δείξω πώς το σκέφτομαι.

    Η ηλικία έχει σημασία ούτως ή άλλως. Όχι μόνον για τις σχέσεις μας αλλά και για μας τους ίδιους. Για το τι είμαστε, ποιοι είμαστε, τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε, τι θέλουμε και τι δεν θέλουμε να κάνουμε κ.ό.κ.

    Ναι, υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να θέλουν 1 κιλό εμπειρίας ή εμπειρία από 1 γεγονός για να αντιληφθούν και να κατανοήσουν κάτι. Και -ναι- υπάρχουν και άνθρωποι που θέλουν 10 κιλά εμπειρίας ή 10 γεγονότα για να αντιληφθούν και να κατανοήσουν αντιστοίχως.

    Υπάρχει όμως κάτι που θα ονομάσω «κρίσιμη μάζα εμπειρίας/ων», η οποία έχει να κάνει ΚΑΙ με την ποσότητα, είτε το θέλουμε, είτε όχι. Και όσο αυξάνονται τα έτη της ηλικίας κάποιου αυξάνονται (με στατιστικά ισχυρότατη πιθανότητα) οι εμπειρίες που συγκεντρώνει.

    Υπάρχουν, ας πούμε, κάποια κοινωνικά στάδια/διαδικασίες που έρχονται να προσθέσουν στην εμπειρία της ζωής μας και αυτά συνδέονται και με την ηλικία. Ενδεικτικά αναφέρω το να πάει κάποιος σχολείο, το να πάει σε κάποια πανεπιστημιακή σχολή, να πάει φαντάρος, να πάρει δίπλωμα αυτοκινήτου, να μπει σε μια δουλειά, να κάνει οικογένεια, να μεγαλώσει παιδιά, κλπ κλπ

    Αυτές οι κοινωνικές διαδικασίες έχουν ίδιο αποτύπωμα σε όλους (meaning τους ωριμάζουν όλους το ίδιο) ; Όχι βέβαια. Και εδώ παίζει ρόλο το ποιόν του ατόμου, η λογική του σκέψη, το πόσο θέλει να μάθει από κάποια πράγματα κ.ό.κ. Παραμένει όμως ότι ένα παιδί 5 ετών είναι αδύνατον να έχει την ίδια οδηγική πείρα με έναν άνθρωπο 35 ετών. Οι συγκρίσεις πάνε στο ίδιο μοτίβο, όχι τουρλού. Αν δεν είμαι σαφής μπορώ να επανέλθω να εξηγήσω.

    Επομένως, η ηλικία μου μπορεί να είναι «όσο αισθάνομαι». Αλλά αν στα 35 μου νιώθω 5 ετών, κάτι δεν πάει καλά με μένα. Είναι κρίμα για μένα. Γιατί σημαίνει ότι τα χρόνια μου αφήνουν μόνον το - αδιαμφησβήτητο- βιολογικό τους αποτύπωμα, μόνον τη φθορά στο σώμα μου. Πολύ κρίμα για μένα, όχι;

    Έτσι, η απάντηση αν η ηλικία είναι απλά ένα νούμερο είναι «σαφώς και όχι».

    Το αν αυτή προκαλεί ζητήματα στις ερωτικές σχέσεις μεταξύ ατόμων με μεγάλη διαφορά, η απάντηση είναι «φυσικά και προκαλεί».

    Το αν αυτά τα ζητήματα μπορούν και πρέπει να αποτελούν ανασταλτικό κριτήριο στο να προχωρήσουμε σε μια τέτοια σχέση, η απάντηση είναι «εξαρτάται».

    Το αν μπορούν σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας να ευδοκιμήσουν είναι «φυσικά και μπορούν». Από τη δική μου εμπειρία όμως θα πω ότι μπορούν να ευδοκιμήσουν ακριβώς όταν έχουμε συναίσθηση της ηλικίας μας και της ηλικίας του άλλου/ης. Και όταν έχουμε συναίσθηση γενικώς  
     
  8. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Πρωτιστως,ειμαστε βιολογικα οντα. Δευτερευοντως ψυχολογικα και κοινωνικα. Η τεστοστερονη,μειωνεται σε ολους τους ανδρες, απο την ηλικια των τριαντα και επειτα. Επισης,διαφορες αλλες συνηθισμενες παθησεις ( διαβητης, αρτηριακη πιεση ) αποτελουν τροχοπεδη για τη στυση. Η φυση ενδιαφερεται για ενα μονο πραγμα, την διαιωνιση της ζωης,την αναπαραγωγη. Εξ ου και η εμμηνοπαυση, αλλα και το οτι το σπερμα του ανδρα, γινεται πιο αδυναμο,συν τω χρονω. Η φυση δηλαδη, θελει δυνατους, υγιεις γονεις, προκειμενου να δυνανται να μεγαλωσουν υγιη τεκνα,τα οποια θα εχουν κ ισχυρα γονιδια. Επισης το ισχυροτερο αρσενικο, ειναι αυτο το οποιο επειτα απο μαχη, ζευγαρωνει με το θηλυκο. ( δεν εκφραζω κανενα ρατσισμο, δεν ειμαι νεος εξαλλου, τουναντιον ειμαι υπερχαμος της ελευθεριας του καθενος )
     
  9. skia

    skia Contributor

    Συμφωνω κι επαυξανω. Μια μικρη μονο σκεψη, ετσι απλα να αιωρειται. Καλο θα ειναι αυτες οι επιλογες να συνοδευονται και με ενα σεβασμο απεναντι στον εαυτο μας.
     
    Last edited: 23 Ιανουαρίου 2018
  10. Dimonius

    Dimonius Εγώ είμαι μην απορείς που δεν είσαι εσύ

    Παιδιά δεν παίζει ρόλο η ηλικία πουθενά εκτος από ένα πράγμα στις επιδόσεις που θα σε κάνουν να παρεις Ολυμπιακό μετάλλιο η να δουλεψεις σκληρα χειρωνακτικα.. Σε ολα τα αλλά δεν παίζει ρόλο Πφφφ τι βλακειες διαβάζω... Μια γυναίκα πχ που νιώθει ομρφα με τον εαυτό της παντα θα είναι ευχαριστη χαρουμενη και λοιπά... Η ηλικια παίζει ρόλο για οσους βλέπουν ως κρέας τον άνθρωπο και τα ζωα
     
  11. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Αν και προφανώς είμαι από 'κεινους που τάσσονται κατά της διαφοράς ηλικίας, παρότι δε συμφωνώ με την παγίωση στερεοτύπων, αν διαβάσετε εκείνο το θέμα με τις 50 ερωτήσεις, απαντήσαμε τρεις άντρες εχτές στην ερώτηση τι μπορεί να σε ξενερώσει κατά τη διάρκεια του σεξ και με λεκτικές διαφορές αλλά όχι στην ουσία πως αιτία ξενερώματος είναι η απουσία συμμετοχής, η απουσία ενέργειας. Και με αυτό θέλω να επισημάνω πως μπορεί μια μπεμπέκα να είναι ένα κομμάτι κρέας στο κρεβάτι και μια σαρανταπεντάρα να σε ταρακούνησει σε υπέρμετρο βαθμό. Αλλά αναφερόμαστε εδώ σε σχέση, κανονική σχέση με την ερωτική προέκταση του bdsm προσανατολισμού. Σε μια ολοκληρωμένη σχέση λοιπόν, είναι πολλά εκείνα που χωρίζουν. Εκείνα που φέρνουν κοντά όσο περνάει ο καιρός θαμπώνουν κατά κάποιο τρόπο, γιατί η διάθεση υπάρχει, αλλά εισβάλλει σε όλα η ζωή κι η καθημερινότητα που είναι αμείλικτες και απ' τις αντιδράσεις μας, μεγαλώνουν οι αποστάσεις. Αλλιώς το παιδί, αλλιώς ο μεσήλικας. Μα και το ίδιο το κακοφόρμισμα που προκαλούν σ' εμάς παγώνουν τις σχέσεις μας, ειδικά αν ο άλλος δε μπορεί να σε υποσστηρίξει σε ένα άλλο επίπεδο.
     
  12. lexy

    lexy .ti.va.

    Καταρχάς, έχω την βεβαιότητα πως μιλάμε για ενήλικους ανθρώπους που έχουν περάσει από - όποιου, κάποιου τύπου - κοινωνικές διαδικασίες για αυτό και θεωρώ πλήρως αδόκιμα τα επιχειρήματα της @margarita_nikolayevna για διαφορές μεταξύ παιδιών (5 ετών) και ενηλίκων. Είναι σαφές, νομίζω, από το εισαγωγικό ερώτημα πως αφορά σε ενήλικες ανθρώπους η ερώτηση και στο κατά πόσο μια 15+ ετών διαφορά ηλικίας θα επηρέαζε την BDSM σχέση τους.

    Έχοντας υπάρξει σε τέτοια σχέση για αρκετά χρόνια και με διαφορά ηλικίας 17 έτη -χωρίς να το επιδιώξω - όχι @elfcat δεν είμαι serial αχναειναιπιομεγαλος και όχι δεν πραγματεύεται αυτό το νήμα - με βεβαιότητα επιμένω στον "σπλό αριθμό". (Εντάξει, παραδέχομαι πως κι εμένα πλέον με βολέυει -βλ. 36 ετών - μιας κι επισημάνιθηκε πως για το πάπλωμα κουβέντα οι νέοι - ωωω τι καλό! ).