Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

bdsm σχέση και διαφορά ηλικίας

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος periandros_, στις 16 Ιανουαρίου 2018.

  1. tithon

    tithon Contributor

    ουσιαστικότατο: το ότι δεν είναι απροσάρμοστο.
     
  2. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ε?
     
  3. rea..

    rea.. Contributor

    Δεν υπάρχει ίχνος "απαγόρευσης και αφορισμών" στο κείμενο μου. Πολύ δύσκολα μπορεί κανείς να το παρερμηνεύσει κατ αυτόν τον περίεργο τρόπο.
    Είναι μια παράκληση στο όνομα της λογικής σκέψης.
    Προφανώς και υπάρχουν επιχειρήματα αδιάσειστα
    Όταν παρουσιάζουμε μια επιστημονική υπόθεση που ακόμα ερευνάται ως κάτι που ισχύει, παραποιούμε στοιχεία και λέμε ανακρίβειες.
    Είναι άγνωστο πόσες διαστάσεις δεν μπορούμε να αντιληφθούμε. Υπάρχουν στοιχεία και διάφορες υποθέσεις, αλλά ακόμα δεν γνωρίζουμε.
    Και δεν βλέπω πως σχετίζεται η χυλόπιτα της Χ με το παράλληλο σύμπαν. Και ούτε πρόκειται. Αυτές οι υποθέσεις υπάρχουν και εξυπηρετούν πολύ σπουδαιότερους λόγους.
    Δεν σχετίζεται με τα είδη του βδσμ και τις προτιμήσεις μας όλο αυτό.. Η διαφωνία δεν έχει πάντα κακοπροαίρετη ατζέντα. Σε μια ενήλικη πολιτισμένη συζήτηση είναι θεμιτή δεδομένη και αυτονόητη.
     
  4. subwhat

    subwhat Gandalf's property, not for sale Contributor

  5. brenda

    brenda FU very much

    H διαφωνία πρέπει να έχει και λόγο ύπαρξης, κάτι που δεν βλέπω στα γραφόμενά σου.
    Αλλιώς διαφωνούμε για να διαφωνούμε.
    Η λογική σκέψη η δική σου δεν είναι απαραίτητα η λογική σκέψη η δική μου και τ΄ανάποδο.
    Δεν μπορούμε να βγάλουμε τις λογικές μας να τις μετρήσουμε, οπότε καλό είναι να μην καθόμαστε σαν 7χρονα να λέμε ποιανού η λογική είναι η καλύτερη.
    Εγώ τον βλέπω τον συσχετισμό με την χ, αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω περισσότερο, όποιος καταλαβαίνει, καταλαβαίνει, για όποιον δεν καταλαβαίνει, καλή καρδιά και ειρήνη στην καρδιά μας.
    Οι ''σπουδαιότεροι λόγοι'' είναι εντελώς υποκειμενικά μετρήσιμοι, εδώ το πέταγμα της πεταλούδας έχει απίστευτες συνέπειες στο παγκόσμιο κλίμα, θαρρείς πως η συμπεριφορά της χ, αντίστοιχα δεν έχει το δικό της μικροτσουνάμι αντιδράσεων στον δικό της μικρόκοσμο?
    Η σκέψη σου πάντως δεν μοιάζει καθόλου επιστημονική.
    Μια χαρά σχετίζεται κατ΄εμέ, η κβαντοφυσική με όλες μας τις ανησυχίες για την ζωή, λυπάμαι που δεν βλέπεις τον συσχετισμό.
    ΥΓ. Έχεις δίκιο σχετικά με το πόσες διαστάσεις δεν μπορούμε να αντιληφθούμε.
    Ουσιαστικά γνωρίζουμε μόνο τις 3 ή 4 που μπορούμε να αντιληφθούμε, άρα ο αριθμός των υπολοίπων είναι άγνωστος.
    11 είναι η επίσημη επιστημονική διατύπωση για τις λειτουργίες του ανθρώπινου εγκεφάλου.
    Είπα να μην δώσω πολλές λεπτομέρειες και υπερπληροφόρηση, ας καταλάβει ο καθένας ό,τι θέλει και μπορεί.
    Δεν καταλαβαίνω όμως ειλικρινά γιατί το θέμα αυτό να είναι απαγορευμένο για συζήτηση, ή για επιχειρηματολογική χρήση.
    Στο κάτω-κάτω της γραφής, όλα τα υπόλοιπα τα έχουμε συζητήσει καμιά διακοσαριά φορές το καθένα, με τους ίδιους πάνω κάτω όρους.
    Καιρός να αλλάξουμε λίγο προσανατολισμό.
    Όσοι θέλουμε, φυσικά.
    Κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν σε διάλογο, σε συμφωνία ή σε συμμετοχή.
    Τα είδη του bdsm δηλαδή πρέπει να είναι λό-λα να έ-να μή-λο?
    Και πότε είχαμε κοινή γλώσσα για να έχουμε και τώρα, για να καταλάβω την γενικότερη -υποθετικά- ένσταση?
    Ρητορικά τα ερωτήματα, μην αισθανθείς την ανάγκη να απαντήσεις, είναι μέσα στα πλαίσια του καλοπροαίρετου διαλόγου.
    Μπορεί να φταίει η διαφορά ηλικίας μας στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε το φυσιολογικό και το αφύσικο.
    Μπορεί και όχι.
    Χάρηκα για την ανταλλαγή απόψεων, αλλά θα κρατήσω και πάλι τις δικές μου. 
     
  6. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Καυλωμένη φαίνεται η χ.
     
  7. vussinada

    vussinada ελεγχόμενη Contributor

    @brenda
    Κι εγώ ήθελα να σου απαντήσω,είχα πει να μη το κάνω,μη τυχόν και παρεξηγηθώ αλλά άλλαξα γνώμη! 
    Μπερδεύτηκα με τις διαστάσεις η αλήθεια είναι...τι έλεγε ακριβώς το μήνυμα;ότι ο
    άνθρωπος δεν αλλάζει συμπεριφορά και είναι το ίδιο με όλους αλλιώς είναι προβληματική η προσωπικότητά του;
    Το έπιασα σωστά ή ούτε καν; 

    Κι εγώ πιστεύω ότι η ηλικία δε μπορεί να αλλάξει τη συμπεριφορά του άλλου σε φάση δηλαδή που η Χ ενώ δε τον θέλει νέο και της βγάζει το χειρότερό της εαυτό,να τον θέλει γέρο και να της βγάζει τον καλύτερό της εαυτό...

    Για να βγούνε κάποια χαρακτηριστικά σε ένα άτομο και να φανούνε οι όποιες πλευρές έχει,χρειάζονται άλλα πράγματα,όχι νούμερα.
    Τώρα,που μπορεί να παίζει ρόλο η ηλικία....σε προσεγγίσεις.
    Έχω δει να προσφέρουν τη θέση τους σε ηλικιωμένους,όπως κι ηλικιωμένους να την απαιτούν από μόνοι τους.
    Ορισμένοι μιλούν σε μεγαλύτερούς τους στον πληθυντικό μόνο και μόνο επειδή τυχαίνει να τους περνάνε κάποια χρόνια.
    Οι περισσότεροι αν δούνε έναν 30άρη αργά το βράδυ στο δρόμο μόνο του να κοιτάει δεξιά-αριστερά,το πιθανότερο να αδιαφορήσουν,μέχρι να τους πει "χάθηκα,πως μπορώ να πάω σ' αυτόν το δρόμο;".Αν όμως στη θέση του είναι ένα τρίχρονο παιδί ασυνόδευτο;Δε θα ενδιαφερθούν πιο έγκαιρα κι από μόνοι τους;
    Μέχρι εκεί μπορώ να σκεφτώ διαφορές και αλλαγές σε συμπεριφορά λόγω ηλικίας...που δε ξέρω καν αν λέγονται αλλαγές συμπεριφοράς αυτά...

    Σε μια γνωριμία που υποτίθεται ξεπερνάς τους τύπους,το να είναι κάποιος εριστικός με ένα νέο άτομο ενώ με κάποιο μεγάλύτερο άτομο με τα ίδια χαρακτηριστικά ακριβώς, να του βγαίνει να είναι μελιστάλακτος,δε ξέρω....φαίνεται απίθανο.Δύσκολο να δώσω εξήγηση.Γιατί στον νέο να της βγεί αυτό;Ότι και καλά έτσι είναι η Χ αλλά από τυπική ευγένεια,δε το δείχνει προς τα έξω στον μεγαλύτερο;Δε στέκει...
    Εκτός εάν μιλάμε για άτομο προκατειλημμένο...Για άτομο με στερεότυπα όπως,είναι μεγάλος άρα κι άξιος σεβασμού/εμπειρότερος/ξέρει καλύτερα κλπ,κι ασυναίσθητα να είναι πιο προσεχτικό ή πιο θετικό.
    Είναι ένα πρόβλημα το οποίο όμως θα πρέπει να απασχολεί τη Χ του παραδείγματος κι όχι εμάς.
     
  8. periandros_

    periandros_ Regular Member

    Παρακαλω ,να με διαβαζεται σωστα.   Παρατηρω διαστρεβλωσεις κ παρερμηνειες αποψεων ( οχι μονο δικων μου,αλλα κ αλλων μελων ) καθως κ επιρρεπεια ορισμενων προς κακεντρεχη κριτικη. ( παλι δεν αναφερομαι προς το προσωπο μου )

    Τα ερωτηματα ειναι δυο κ δεν συναρτωνται αμεσα. (α) Η συμπεριφορα του αλλου, επηρεαζει τη δικη μας ? Πρεσβευω πως ναι. Καθε σχεση συνιστα ενα διυποκειμενικο πεδιο.αλληλεπιδρασης.
    (β) Η ηλικια του αλλου επηρεαζει τη συμπεριφορα μας, απεναντι του. Φρονω πως ναι. Ασυναισθητα, ασυνειδητα ναι. ( Δεν επιθυμω να ψυχολογικοποιησω την συζητηση, οσοι ενδιαφερονται μπορουν να μελετησουν τα περι οιδιποδειου, μεταβιβασης ,συστοιχης και συμπληρωματικης ταυτισης )

    Επισης βλεπω πως 163 μελη διαβασαν το θεμα. Μικρο ποσοστο εξ αυτων εχουν γραψει την αποψη τους. Θεωρω, πως απο ολους, ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες. Εφοσον βεβαια, ειναι καλοπροαιρετες κ ουχι εριστικες κ προσβλητικες. Θα εχει εξαιρετικο ενδιαφερον να γραψουν κ μελη που δε το συνηθιζουν. ( δεν αποθαρρυνω βεβαια οσους ηδη εχουν γραψει , να συνεχισουν να το κανουν )
     
  9. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μπορεί νάναι και παλιοσφουγγαροπούτανο, ίσως και χθαμαλοπορνίδιον, μη σου πω και ψωλανάφτρα ή κατά Ζουράρι καυλοστέργουσα in the eye of the beholder που λέμε και στα ρομέικα... καλώς το ΄έθεσε η @Μαντλίν ... να τα λέμε αυτά...
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Δεν σκοπεύω να υπεραναλύσω, χωρίς να είναι προσωπικό αυτό.
    Εν συντομία, αυτό που είπα είναι πως η διαφορετικότητα της συμπεριφοράς της χ μπορεί να αφορά δύο παράλληλα σύμπαντα -αν δεν είστε καλά παιδιά θα σας παραπέμψω και στο Matrix-, ή την έλξη της στο ένα πρόσωπο, με την απώθησή της στο άλλο για λόγους που μπορεί να είναι οι οποιοιδήποτε, από ηλικιακοί έως απλής έλξης. Τον έναν τον γούσταρε, ή ενέπιπτε στο target group της, ενώ τον άλλον ούτε να τον φτύσει, της έπεφτε πχ μικρός, ή μεγάλος.
    Την καταλαβαίνω την χ. Την έχω πάθει κι εγώ αυτήν την διπολικότητα, αυτόν τον διχασμό, στο απώτερο παρελθόν.
    Ελπίζω να βοήθησα στην κατανόηση. Για να δείτε τι καλή που είμαι, άφησα τις διαστάσεις απέξω!

    Καλά κάνετε και αποσαφηνίζετε. Μάλλον ο κόσμος το χει ανάγκη αυτό.
    Εγώ, να μην ξανατοποθετηθώ, φρονώ πως ήμουν σαφέστατη.
     
  11. goodevil

    goodevil arcade Premium Member

    Ο τιτλος του νηματος λεει bdsm σχεσεις δηλαδη σχεσεις που βασιζονται
    στην ασυμετρια.
    Μεγαλος-μικρη κοντος-ψηλη λεπτος-χοντρη κ τοσα αλλα απειρα διπολα
    μπορει να αποδυναμωσουν μια τετοια σχεση ή μερικες φορες να την ενδυναμωσουν.
    Η συμπεριφορα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να αλλαζει η προσεγγιση πρεπει να ειναι η ιδια
    ανεξαρτητα της πρωτης οπτικης.
    Μιλαμε για bdsm σχεσεις κ μαλιστα απο ατομα που ξερουν τι θελουν οχι σαν την χ
    αυτο δεν ειναι ξεκαθαρο κ με μπερδευουν ακομα πιο πολυ τα ιδια τα ερωτηματα του
    νηματοθετη.
    Οι ηλικιες ειναι απαραιτητες σε αγγελιες συνοικεσιων εδω ειναι δευτερευον ειναι ενας παραγοντας
    που μπορει να παιξει ρολο μπορει κ οχι.
    Το ζητουμενο ειναι η ισορροπια της ασυμετριας κ με ποιον/α θα το βρεις δεν το καθοριζει η ηλικια
    Πιστευω ολοι αγαπαμε την ηλικια μας γιατι να κολησουμε να αγαπησουμε κ την ηλικια του ανθρωπου
    που μας κανει να ειμαστε καλα.

    Απλο το ερωτημα ο καθενας ας απαντησει
    Εγω λεω οχι χωρις προυποθεσεις κ συμβιβασμους,
     
  12. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Γενικότερα και σε οποιαδήποτε σχέση ίσως να μην μετράει ούτε ο βαθμός ηλικίας, αλλά να μετράει ο βαθμός ειλικρίνειας.

    Προσωπικά έχω συναντήσει και έχω ζήσει έναν φίλο καλοστεκούμενο συνταξιούχο λειτουργικά, με κύριο χαρακτηριστικό του το lifestyle του, και ένα δεκαεννιάχρονο κορίτσι, ερωτευμένοι και οι δυο τους ο ένας με τον άλλον, πέθαιναν μαζί κλπ.
    Όμως και στους δυο είχε γίνει ξεκάθαρο ότι η σχέση τους θα διαρκούσε για όσο εκείνοι αναπηδούσαν σε ένα διαφορετικό στάδιο στην ζωή τους. Το γεγονός εκείνο έκανε εκείνον να μην αισθανόταν ενοχές γιατί απασχολούσε ένα νεαρό κορίτσι που με την κοινή λογική είχε διαφορετικό προορισμό, και εκείνη να ξεπροβάλει στην ζωή της δυναμικότερα όταν εκείνη ήταν έτοιμη για κάτι τέτοιο. Το κύριο συστατικό της επιτυχίας τους στην σχέση τους ήταν η ειλικρίνεια, ξέροντας που, πως και πότε θα προχωρούσαν.

    Στην ουσία και για τους τρίτους, εκείνος είχε ερωτευτεί την νεανικότητα της, και εκείνη τον τρόπο ζωής του.