Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Bdsm σχέση + vanilloφιλίες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος pure_pleasure_seeker, στις 19 Μαρτίου 2009.

  1. pure_pleasure_seeker

    pure_pleasure_seeker Regular Member

    Αφορμή γι'αυτό το thread στάθηκε μια ιστορία που διάβαζα για έναν υ που ενώ ετοιμαζόταν να βγει με φίλους, ο κ έδωσε εντολή να μη βγει και να κάνει κάτι άλλο. Όπως επίσης και κάτι που άκουσα, ότι ένας άλλος υ δεν έκανε πλέον παρέα με άτομα εκτός χώρου επειδή παρέδωσε ολοκληρωτικά τον έλεγχο στον κ.

    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

    1)Έχετε φίλους εκτός χώρου (ασχέτως με το αν γνωρίζουν ή όχι για τις bdsmικές σας ασχολίες)?

    2)Πόσο χώρο έχουν στη ζωή σας όταν υπάρχει bdsm σχέση? Τι γίνεται όταν υπάρχει "σύγκρουση" μεταξύ σχέσης και φιλίας όπως στο παραπάνω παράδειγμα? Αναρωτιέμαι πώς θα αντιδρούσαν οι φίλοι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο? Εγώ ας πούμε, από τη θέση της φίλης, δε θα μπορούσα να καταλάβω γιατί να μου το ακυρώσει την τελευταία στιγμή. Όσο κι αν ήξερα την ιδιαιτερότητα της σχέσης, θα πίστευα ότι ο κ δε σέβεται το πρόγραμμα των φίλων του υ. Εκτός και αν θεωρούσε ότι έχουμε όλοι τόσο ελεύθερο χρόνο που μας περισσεύει για να τον χάνουμε. Σκέψεις?
     
  2. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Οπως λεει και ο σοφος λαος...Δωσε θαρρος στον χωριατι θα σου παρει το κρεβατι....Ειναι και οτι πολλυ Κ την εχουν δει παιδια ενος ανωτερου θεου αλλα και οτι πολλυ Υ υπερβαλουν στην υποτακτικοτητα τους.Αλλα δεν νομιζω οτι μονο στο βδσμ παρατηρουντε τετοια φαινομενα,και σε βανιλια σχεσεις παρατηρησα οτι η κτητικοτητα δεν αποτελη εξερεση.Μαλλον αγνωουμε την ισοροπια που πρεπει να ιφηστατε μεσω μιας σχεσεις....
     
  3. Απάντηση: Bdsm σχέση + vanilloφιλίες


    1) Φυσικά.

    2) Αυτό εξαρτάται από τό πόσο σημαντικοί είναι για μένα και φυσικά από την κρίση του K/συντρόφου μου. Όσο πιο πολύ μπορώ να ανοιχτώ όμως μαζί τους, τόσο πιο σημαντικοί είναι για μένα.

    3) Καλώς ή καλώς κάνουμε επιλογές. Όταν επιλέγουμε να αφήσουμε τον έλεγχο σε κάποιον, για κάποιους λόγους το κάνουμε. Αν αυτό δημιουργεί συγκρούσεις, εσωτερικές ή με άλλα άτομα (που όπως έχω ξαναπεί, για μένα είναι λογικό να δημιοργούνται), τότε είναι η στιγμή που φαίνεται το επίπεδο της σχέσης και το πόσο καλά δομημένη είναι. (έχει αναλυθεί πολλές φορές το πώς)
    Για να σχηματίσω εντύπωση όμως για τα παραδείγματά σου, πρέπει να γνωρίζω το ευρύτερο context. π.χ. τί είδους σχέση είχε ο Κ με το υ, και για ποιό λόγο έδωσε αυτή την εντολή και τί επίδραση είχε στο υ. Το εξέφραζε σα δυσάρεστη εμπειρία;
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Γι'αυτο τον λογο αυτα τα πραματα τα ξηγιεσαι απ'την αρχη.
    Σκλαβος-σκλαβος, αλλα δεν θα με αποξενωσεις εσυ απο τους φιλους μου κυριε,ουτε θα θα μου κοψεις το γηπεδο.
    Αν ομως δεν τα εχεις ξεκαθαρισει και σου μοστραρει ο αλλος μετα τα πρωτοκολλα στη μαπα,θα πρεπει να ξεχασεις τις μπαροτσαρκες με τους κολλητους και να κατσεις να σφουγγαριζεις.
    Αμ' πως!
     
  5. Vanda

    Vanda Regular Member

    Διαλεγεις και παιρνεις. Αν θελεις να εισαι free εισαι free. Απο την στιγμη ομως που δηλωνεις υποταγη αυτο εχει και τις συνεπειες του. Και για να απαντησω στα ερωτηματα σου ναι, οι φιλες μου ξερουν τη τρελλα εχω, μπορω να σου πω οτι τις ξεσηκωνω και κυνηγανε τους αντρες τους με μαστιγια. Οσο αφορα τον χρονο, οσο χρειαζετε.
     
  6. Eri

    Eri


    Δεν βρισκω καμια διαφορα απο μια καταπιεστικη "βανιλα" σχεση.......Εκτος ισως απο την επιλογη απο την αρχη να εχεις καποιους περιορισμους.....Που κ παλι δεν ειναι απολυτο γιατι καποια ατομα εχουν αναγκη να βρισκονται σ εμια ερωτικη σχεση παρα σε φιλικες παρεες......

    Οπως ειπε κ ο μαστιγοσημαδεμενος......


    Οντως και σε πολλες "βανιλα" σχεσεις παρατηρειται το φαινομενο ο ενας να ειναι πιο καταπιεστικος, να κριτικαρει τις παρεες του αλλου κ ισως κ να τον απομακρυνει απο αυτες.....Συνηθως οι απ'εξω το αποδιδουμε σε ζηλια και ανασφαλεια......Αντιθετως στο χωρο του μπιντιεσεμ το αποδιδουμε σε ρολους, πρωτοκολλα, κανονες κ ικανοτητα κυριαρχιας.........

    Τελικα, το μονο που αλλαζει (για μενα) ειναι οι ονομασιες.......

    ΥΓ : Ναι εχω μιλησει σε φιλους και φιλες εκτος χωρου για το φορουμ αυτο αλλα ισως επειδη το παρουσιασα χαλαρα ισως επειδη ολοι γνωριζουν καποια πραγματα, δεν τους φανηκε κ κατι το περιεργο/τρομακτικο/αποκοσμο/ανακαλυψη μιας καινουριας χωρας κ διαφορα τετοια.......
     
  7. Απάντηση: Re: Bdsm σχέση + vanilloφιλίες

    Δηλαδή θεωρείς οτι η ζήλεια και η ανασφάλεια έχουν το ίδιο αποτέλεσμα συμπεριφοράς σε μια σχέση με αυτό
    που έχει η ικανότητα κυριαρχίας;




    (Υ.Γ. Δε σε έχω ξεχάσει, σου ετοιμάζω τις πληροφορίες που ξέρεις... )
     
  8. Eri

    Eri

    Re: Απάντηση: Re: Bdsm σχέση + vanilloφιλίες


    Οταν πισω απο την "ικανοτητα" (?) κυριαρχιας κρυβονται ακριβως αυτα τα δυο συναισθηματα, ναι τα αποτελεσματα ειναι τα ιδια......Δεν ειναι λιγες οι φορες που σημειωθηκαν τετοια κρουσματα.......

    Φυσικα και δεν βαζω ολες τις σχεσεις αυτου του ειδους στο ιδιο καζανι....Ισως να το εκανα στις αρχες, αλλα μετα απο τοσο καιρο, εχοντας γνωρισει ατομα και καταστασεις ειδα οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις.....


    (ΥΓ: Περιμενωωωωω......   )
     
  9. Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Bdsm σχέση + vanilloφιλίες

    Ε, εντάξει, αν μιλάμε για "ικανοτητα" (?) κυριαρχιας τότε πάω πάσο.   Μακριά απο μας.  
     
  10. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: Bdsm σχέση + vanilloφιλίες

    Αυτο που οι Κυριαρχοι ζηλευουν τις ιδιοκτησιες τους πολυ με διασκεδαζει.Τι να πω; εγω το λεω ενδιαφερον παντως..
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Φίλους έχω εντός και εκτός χώρου.
    Λίγοι, διαλεχτοί.
    Δεν πιστευω πως κάποιος μπορεί να έχει πολλούς φίλους, πολλούς γνωστούς ναι, πολλές γνωρίμίες ναι, αλλά φίλους?

    Είναι ένα σπάνιο και δυσεύρετο πιστεύω είδος και κανένας νοήμον άνθρωπος δεν θα στερούσε μια τέτοια σπάνια σχέση από την σκλάβα του.

    Εκτός κι αν η σκλάβα σε κάτι ήταν ανυπάκουη και δεν κέρδισε το προνόμιο να βγει γενικά, εκτός κι αν δεν μιλάμε για φιλίες αλλά για κάποιες γνωριμίες που τίποτα δεν της προσφέρουν, αντίθετα την βγάζουν από το δρόμο που υποτίθεται η ίδια επέλεξε, ή απλά μπορεί να είναι μια πειθαρχική πράξη μέσα στα πλαίσια εκπαίδευσης για ενδυνάμωση της συνειδητότητας της σκλάβας, αναφορικά με τη θέση της και το ποιος εχει πόση εξουσία και πολλά άλλα.

    Προσωπικά δεν υπάρχει κανένα άτομο στον κόσμο εκτός των παιδιών μου, που να μου πει ο Κ. μου δεν επιθυμώ να τους ξαναδείς και να αντιδράσω. Γιατί κανένας δεν είναι τόσο σημαντικός για μένα ώστε να διαλύσω μια σχέση μου, πόσο μάλλον μια τέτοια σχέση.
    Και πριν προλάβετε να πείτε και να κρίνετε καντε στον εαυτό σας την ερώτηση.
    Πόσοι και πόσοι απο σας δεν πάψατε να έχετε μια σχέση με κάποιο άτομο επειδή δεν το συμαπθούσε ο σύντροφος, η γυναίκα σας κ.ο.κ.?

    Αν δεν μιλάμε για σκλάβες τότε ισχύει αυτό που είπε ο underherfeet. Απ την αρχή διαπραγματευόμαστε τα όρια. Μέχρι που επιτρέπουμε να επειμβαίνει στην προσωπική μας, επαγγελματική, σεξουαλική κ.ο.κ.
     
  12. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Re: Bdsm σχέση + vanilloφιλίες

    Πώπω μάνα μου, τί είπες τώρα...;!!!

    Ας ελπίσουμε να περάσει απαρατήρητο...