Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM contract

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος little_slut[PieR], στις 20 Ιουνίου 2005.

  1. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Αν συντάσατε ένα συμβόλαιο με έναν Κυρίαρχο/υποτακτικό τι όρους θα βάζατε; Πόσοι από εδώ έχετε κάνει συμβόλαιο και κατά πόσο βοήθησε στη σχέση;
     
  2. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Χμμμ... αν και δεν έχω κάνει ακόμα κάποια σχέση με contract θα συζητούσα μαζί της τους όρους του contract και στην περίπτωση που βρισκόμασταν σε κάποιο αδιέξοδο με τους όρους (π.χ. δεν ήθελε κάτι που ήθελα εγώ και ήθελε κάτι που δεν ήθελα εγώ) να μην βάζαμε τους συγκεκριμένους όρους ή να το ανταλάσσαμε με κάτι άλλο που θα ήταν κοινά αποδεκτό.
     
  3. Ενδιαφέρουσα ερώτηση Mistress_4F_subs...Πιστέυω όμως οτι στην Ελλάδα μας ο κόσμος δεν είναι καταλληλα προετοιμασμένος για τόσο προχωρημένα πράγματα.Γνωρίζω καλά οτι γίνονται στο εξωτερικό, όμως εδώ είναι λίγο δύσκολο ακόμα...Παρ'όλα αυτά θα είθελα με ενδιαφέρον να ακούσω κάτι τέτοιο και εδώ...
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Συμβόλαιο ε? Δεν αμφιβάλλω πως εξυπηρετεί κάποιες περιπτώσεις και ανασφάλειες όμως αντιτίθεται στην δική μου άποψη για M/s σχεση. Αν μιλάμε για Master/ Mistress και slave πάντα.
    Κατ'αρχην τα συμβόλαια αυτά δεν έχουν καμια νομική ισχύ, τουλάχιστον στην Αμερική.
    Δεύτερον μια τέτοια σχέση χτίζεται πάνω σε βάσεις εμπιστοσύνης. Αν απαιτείτε ένα συμβόλαιο για να νιώσουμε δέσμευση νομίζω πως καλό είναι να επανεξετάσουμε το βάθος της σχέσης.
    Αν μιλάμε για one night stands, η βραχυπρόθεσμες σχέσεις και πάλι δεν βλέπω τον λόγο ενός συμβολαίου.
    Άντε να πουμε το πολύ πολύ πως φέρει κάποιον συμβολισμό. Όπως το κολλάρο. Αλλά σε αυτήν την περίπτωση γιατί να μην ανατρέξουμε στα collaring ceremonies και collaring vows που είναι και πιο ρομαντικά?
    Θα μου πείτε, γούστα είναι αυτά. Σύμφωνοι. Αλλά μην ξεχνάτε πως ένα συμβόλαιο χωρίς νομική ισχύ είναι πιο άχρηστο από μια προφορική συμφωνία.
    Ίσως βέβαια να εξυπηρετεί για να θυμίζει στον/την slave το τι απαιτείται, πχ κανόνες κλπ. τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να εκπαιδευτεί. Αλλά και μια απλή λίστα θα αρκούσε.
     
  5. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Εγω θα το θεσω πιο απλα το ολο θεμα. Σιγουρα, αν και προαιρετικο ενα Συμβολαιο Κυριαρχιας και Υποταγης, μεταξυ των ενδιαφερομενων μερων, πιστευω πως αποτελει το αλατοπιπερο και αξιζει να γραφτει (και να υπογραφτει φυσικα) ενα τετοιο κειμενο. Πρωτα απο ολα ειναι ακρως διασκεδαστικο, αλλα εχει και εκπαιδευτικο χαρακτηρα μιας και συνοψιζει (και ξεκαθαριζει) τους κανονες του BDSM και των "παιχνιδιων" που θα εφαρμοσει το εκαστοτε ζευγαρι ! Για μενα προσωπικα, ενα BDSM συμβολαιο πραγματικα αξιζει τον κοπο να συνταχτει και απο την εμπειρια μου ειναι και αρκετα χρησιμο στο τελος  
     
  6. latexduck

    latexduck Contributor

    η πρώτη τέτοιου είδους σχέση που είχα ήταν με έναν Αφέντη με τον οποίο είχα υπογράψει ένα συμβόλαιο με πολύ σκληρούς όρους....
    αν θυμαμαι καλά ήταν για μία βδομαδα
     
  7. latexduck

    latexduck Contributor

    ξέχασα να αναφέρω ότι το είδα σαν ένα πολύ (ωραίο) παιχνίδι να με έχει κάποιος έτσι δεμένο
     
  8. paroinia

    paroinia Regular Member

    Νομίζω πως η αγάπη και η αφοσίωση είναι τα πιο ισχυρά συμβόλαια στον κόσμο.
     
  9. PD

    PD Regular Member

    Η δικη μου αποψη ειναι σχεδον ίδια με της carissa[L_T], πιστευω οτι δεν εχει και πολυ νοημα ενα συμβολαιο, κυριως γιατι δεν εξυπηρετει κατι, ασε που χανεται -σε μεγαλο μερος- και η "μαγεια" του τι θα συμβει.
    Ενα συμβολαιο ειναι σιγουρα αρκετα χρησιμο σε επαγγελματιες και σε μοντελα που "ποζαρουν" για διαφορα γνωστα sites.
     
  10. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Prosopika den eho hrisimopoiisei simvolaia gia diaforous logous. Eho peiramatistei omos stin siggrafi tous, ke opos kserei opoiosdipote ehei prospathisei na sinthesei ena, einai pragmatika diskolo na ekfrastoun me safineia ke leptomereia oloi oi kanones pou perimenei i Mistress na akolouthei o slave. I prospatheia na tethoune oi apaitiseis se grapto logo apaitei os diadikasia ke mono to apolito ksekatharisma sto mialo tis Mistress tou ti thelei, pos akrivos to thelei, ke kirios (ke afto einai to pio diskolo) pos katigoriopoiountai ke tithentai se proteraiotita diaforetika zitoumena.
    Me vasi omos afta pou gnorizo apo allous pou hrisimopoioune simvolaia eho na po ta akoloutha:
    I logiki enos simvolaiou einai i eksis: i Mistress einai apolita ksekathari se afto pou thelei ke o slave mporei na meletisei to keimeno ke na katanoisei apolita ke eis vathos ti perimenei i Kiria tou. Ena kalogrammeno simvolaio epeksigei themata pou endehomenws na min prokipsoune se mia shesi gia to arhiko diastima. Mia gnosti mou Kiria hrisimopoiei ta simvolaia tis os meros tou screening ton slave tis: tous dinei to simvolaio (pou einai arketa makroskeles) ke tous rotaei an pistevoune oti mporoune na to akolouthisoune. Enas ipotaktikos pou fantasiwnetai oti oli mera tha glifei ta podia tis Kirias tou, sintoma sineiditopoiei ti enehetai se Ms shesi me tin sigkekrimeni Kiria otan diavazei leptomerws perigrafomeni tin kathimerinotita pou tou epifilassetai.
    Ena kalogrammeno simvolaio parehei tin dinatotita kaliteris epikoinonias horis epanalamvanomenon sizitiseon epi ton idion thematon. Episis poli lakonikwn epikoinonion. Px. enas filos mou hrisimopoiei sta simvolaia tou pente mono kanones pou kaliptoune ola afta pou hreiazetai ke perimenei apo mia slave. Gia paradeigma enas kanonas einai: Minimum number of words, maximum communication. Oi proektaseis mias tetoias entolis einai fisika terasties...ke diaforetika epipeda tous anakaliptontai sinehia...kathe fora pou i slave tou den to sevetai, akoma ke an to sigkekrimeno paradeigma den ehei epanalifthei, i epistrofi ston vasiko kanona tou simvolaiou ksekatharizei to ti lathos ehei ginei ke me poion akrivos tropo i slave ehei paravei tous kanones.
     
  11. masterp7p

    masterp7p Guest

    Min ksexname pos se oti ine ipothesi seksoualikou endiaferontos polly simantiko rolo pezi i fantasia. As poume oti bazoume orous se ena contract ara apo prin o enas gnorizi ti skopebi o allos na kani.Ok, xanete kai i magia tis prosmonis gia to ti tha akoluthisi. An tin ora pou ginete to olo skiniko erthi kati stin fantasia mas kai den ine mesa sto contract ti pezi? Pantos ontos den exi nomiki isxi kati tetio kai ara den exi kai kamia idieteri aksia. Empistosini mesa apo sizitisi kai parea ost na gnorisi o enas ton allo ine to pio simantiko. Kai min mou pis kanis oti den mpori metaksi enos BDSM zebgariou na iparxi romantismos giati tote mallon den exi idea i den ixe tin tixi na zisi kati tetio
     
  12. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Αν με διέγειρε ως παιχνίδι θα το έκανα αν όχι δεν θα το έκανα.