Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM Don'ts

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 25 Νοεμβρίου 2009.

  1. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Re: 1.

    Δεν το κατάλαβα αυτό το σημείο. "Οι υποτακτικοί παίζουν με την ελπίδα πως θα χάσουν ;" τι σημαίνει αυτό ;
     
  2. Απάντηση: Re: 1.

    Εννοεί, υποθέτω, πως οι υποτακτικοί αντιστέκονται κατά κάποιον τρόπο (και ορισμένοι το κάνουν σε μεγάλο βαθμό) απέναντι στα 'θέλω΄του Κυρίαρχου με σκοπό να διαπιστώσουν πόσο δυνατά είναι αυτά και πόσο εκείνος είναι σε θέση να καταφέρει να τα επιβάλει. Αντιστέκονται, δηλαδή, την ίδια στιγμή που εύχονται να καμφθεί αυτή η αντίσταση. Στάση-παγίδα, κατά τη γνώμη μου... αλλά συμβαίνει  
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    2.

    ΜΗΝ δίνετε διαταγές, των οποίων την εκτέλεση δεν μπορείτε να επιβάλετε. Για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν οι συστάσεις, οι παροτρύνσεις, οι υποδείξεις, οι παρακινήσεις, οι παρακλήσεις κ.α..

    ΜΗΝ απειλείτε εφόσον δεν μπορείτε να πραγματοποιήσετε την όποια τιμωρία μνημονεύετε εν είδει αποθαρρυντικού. Περιοριστείτε στο να αναφέρετε όσα μπορείτε να κάνετε.

    ΜΗΝ προσπαθήσετε να προβάλετε στις αναπηρίες σας ό,τι αντιλαμβάνεστε ως ιδιάζοντα γνωρίσματα κυριαρχικού ανθρώπου. Είναι άλλο πράγμα να είναι κανείς ανεξέλεγκτα κυκλοθυμικός και ανίκανος να διαχειριστεί τον εαυτό του εν μέσω κρίσης, και άλλο πράγμα να είναι δυναμικός.

    MHN έχετε την ανεδαφική αξίωση να γνωρίζει ο υποτακτικός σας τί θέλετε. Δεν είναι υποχρέωσή του να ψυχανεμίζεται αυτό που θέλετε, αλλά δική σας υποχρέωση να του το επικοινωνήσετε με σαφήνεια, αλλά και να του μάθετε πώς να σας ικανοποιεί. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι γνωρίζετε τί θέλετε.

    ΜΗΝ τιμωρείτε ποτέ κάποιον επειδή έκανε που κρίνετε ως λάθος. (Εφόσον προηγουμένως δεν του έχετε αποσαφηνίσει ποιο είναι κατά την άποψή σας το ορθό.)

    ΜΗΝ προειδοποιείτε ποτέ πάνω από μία φορά. Η δεύτερη προειδοποίηση καθιστά αυτομάτως την πρώτη ανούσια, και ενισχύει την άποψη ότι μάλλον και η δεύτερη είναι πιθανό να στερείται νοήματος.


    hephestus: Με καλύπτει απολύτως η απάντηση της Sumisa. Περαιτέρω έχω αναλύσει τις απόψεις μου σε νήματα περί άλλοθι, μπορείς να κοιτάξεις και εκεί.
     
  4. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    Παιδιά με το να μας πιάνει μια ταραχή και υστερία όποτε και όπου μέσα στο φόρουμ έστω και καλυμμένα αναφέρονται τεχνικές και απόψεις του χίτλερ δίχνει έναν έστω αρνητικό θαυμασμό προς αυτόν και ταυτόχρονα δέος και φόβο.
    Δεν νομίζω να αξίζει έστω και τον αρνητικό μας θαυμασμό κάποιος που αυτοκτόνησε γιατί δεν είχε την τόλμη και την ανδρεία να αντιμετωπίσει την τιμωρία γι΄αυτά που έκανε εκ του ασφαλούς σε χιλιάδες συνάνθρωπους μας.

    Και τώρα στο θέμα μας.
     
    Last edited: 26 Νοεμβρίου 2009
  5. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    εεεεεε....και εγω ελεγα ποτε θα αρχισουν οι πρωτες σποντες.Αργησαν λιγο αλλα ηρθαν...... 
     
  6. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    Με εγκαλείς ως ταραγμένο και υστερικό; Για σε παρακαλώ βάλε τη γραμματεία υποστήριξης των posts σου να επαναδιατυπώσει.
     
    Last edited: 26 Νοεμβρίου 2009
  7. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    Αγαπητέ, G_E, αν διαβάσεις καλύτερα το ποστ μου θα δεις ότι μίλησα γενικά για όλους μας και όχι προσωπικά για εσένα.

    Όσο για την γραμματεία μου που λες θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι με τέτοια οικονομική κρίση δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια να έχω γραμματεία, που να βρεις τέτοιο καιρό μισθούς, δώρα, ΙΚΑ, ΣΥΚΑ, κ.λ.π... 
     
    Last edited: 27 Νοεμβρίου 2009
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    ΜΗΝ κάνετε συγκρίσεις (Ιδιαίτερα αρνητικές). Ένας ελάχιστα αξιοπρεπής άνθρωπος δεν θα τις ανεχθεί.
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    ΜΗΝ κρύβετε την ανοησία σας. Εκφράστε την. Όλο και θα υπάρχουν ψώνια που θα σας πάρουν στα σοβαρά.
     
  10. Sir P

    Sir P Premium Member

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    ισχυει αυτο που λενε...η καλυτερη sub ειναι η επομενη?

    μπορουμε να βαλουμε κανονες για τελειο αφεντη η τελεια sub?

    πιστευω οτι ολα ειναι υποκειμενικα και καθαρα αναμεσα στα αμεσα ενδιαφερομενα μελη.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: BDSM Don'ts

    Που είδες τους κανόνες για τον τέλειο οποιονδήποτε?

    Με ποιο από τα όσα είναι γραμμένα πιο πάνω, ως πράγματα που ΔΕΝ πρέπει να κάνει κάποιος (πράγματα που βάση της δικής μου λογικής θα έπρεπε να είναι αυτονόητα για όποιον τολμά έστω να δηλώνει Αφέντης και όχι Κυρίαρχος, κάποιον που έχει την πεποίθηση πως μπορεί να αναλάβει την ευθύνη και τον έλεγχο της ζωής κάποιου άλλου ανθρώπου) διαφωνείς και γιατί και ποια εξ αυτών θεωρείς πως είναι "υποκειμενικά"?

    Έτσι που πληθαίνουν όσο πάνε οι ανοησίες που πετάγονται εδώ μέσα θα το φυλάξω να το βάλω υπογραφή Κύριε G, με την άδεια σας βέβαια!
     
  12. Aetos30

    Aetos30 Regular Member

    Re: Απάντηση: BDSM Don'ts

    Τώρα απέκτησε και η σεξουαλικότητα τρόπους καλής συμπεριφοράς. Αναμενόμενο , καθώς στην μετακατιτίς εποχή μας η «ψυχή» έχει βάρος και μάλιστα ζυγίζει «21 γραμμάρια» Πως άραγε θα μπορούσαν να λείπουν οι κανόνες με μορφή α , β , γ…ω;
    Μέσα σε μια σεξουαλική ταυτότητα η μια ερωτική σχέση μπορούν άραγε να χωρέσουν κανόνες που ανάγονται περισσότερο στην ρύθμιση των σχέσεων ανθρώπων οι οποίοι τρώνε σνάκς γύρω από ένα μπουφέ; Για τις σύγχρονες αντιλήψεις ίσως να χωρούν. Για μένα χωρούν μόνο ως τρόπος του παριστάνειν και μόνο αν ο ρόλος υπηρετεί τις παράξενες αθέατες διαδρομές της καύλας.
    Βρίσκω την syrah απόλυτα εναρμονισμένη με το διαχειριστικό πνεύμα της εποχής.
    Η λογική και αισθητική της ρητής κατηγόρησης είναι το αντίβαρο μιας αμήχανης σεξουαλικότητας που απεχθάνεται τα σύμβολα , τα υπονοούμενα , τα βλέμματα , ενδίδει σε μια κανονιστική «καθαρότητα» όπου «οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους». Τελικά εμφανίζεται και ο «κατάλογος» με τα «πρέπει» τα οποία υποτίθεται εφαρμόζει ο σωστός κυρίαρχος , ο σωστός σκλάβος , ο…..σωστός επαγγελματίας. (Αλήθεια φίλοι μου…πολλοί απ΄ αυτούς τους κανόνες δεν ταιριάζουν και σε ένα σωστό επαγγελματία; )
    Το φαινόμενο είναι γενικότερο αλλά όταν αγγίζει την σεξουαλικότητα ξεπερνά κάθε όριο. Η αδυναμία για ζωή μετουσιώνεται σε προσομοίωση ζωης και ,μοιραία ,ανατίθεται στα προστάγματα.
    Νομίζω ότι τα πράγματα ,στην σεξουαλικότητα ,εμπεριέχουν συμβολικές αλήθειες με τις οποίες είμαστε σε διάλογο. «σε αποκαλώ Κυρία-ο επειδή καυλωνω» η «Κυρία-ος» είναι το σύμβολο.
    Δίχως επιθυμία η ικανότητα συνδιαλλαγής με την συμβολική αλήθεια των πραγμάτων ο προγραμματισμός είναι ο βασικός ρυθμιστής. Κάπως έτσι υπάρχει μάθημα σεξουαλικής αγωγής , η σεξουαλικη ταυτότητα αποκτά "Don'ts",οι κανόνες καλής κοινωνικής συμπεριφοράς είναι απελπιστικά ίδιοι με τα «must» της σεξουαλικότητας και τελικά το επόμενο βήμα ίσως θα είναι η ίδρυση σχολών και η διοργάνωση «σεμιναρίων» για καλούς masters , slaves , ουρολαγνους κλπ
    Κατά τα άλλα εστιάζουμε στον Χίτλερ αλλά ξεχνάμε ότι τα γραφόμενα δεν νοηματοδοτούνται πάντα από το προφανές

    Δεν διαφωνώ σχεδόν σε τίποτα από όσα είναι γραμμένα στον κατάλογο. Βάση της δικής μου λογικής , μερικά από αυτά θα έπρεπε να είναι αυτονόητα για όποιον αναλαμβάνει σωφρονιστικός υπάλληλος , άλλα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα για όποιον αναλαμβάνει διευθυντής σε μια εταιρία και μερικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητα για όποιον τολμά έστω να δηλώνει κοινωνικός άνθρωπος .
    Όλα τα “Don’ts” της syrah είναι αντικειμενικά και ως εκ τούτου δεν έχουν καμιά σχέση με την σεξουαλικότητα.
    Εσένα σου αρέσει η αποσεξουαλικοποίηση του bdsm;